Zdjęcia produktowe w e-marketingu. Poradnik: Jak zrobić dobre zdjęcia swoim produktom

0
2329

Zdjecia_produktowe_w_e_marketingu

E-sklep ma tę przewagę nad sklepem stacjonarnym, że jest dostępny dla naszych klientów 24/7. Jednak produkt musi być rzetelnie opisany i znakomicie zaprezentowany – najlepiej za pomocą dobrych zdjęć produktowych. Zdjęcia produktowe są absolutnie niezastąpionym argumentem sprzedażowym przy zakupach przez Internet. Każdy e-sklep na podstronie produktowej posiada wyeksponowaną cenę, opis i opinie o produkcie, ale to na zdjęcia klienci zwracają uwagę najpierw. Dlatego jako e-marketerzy – musimy o nich pamiętać!

Zdjęcia produktowe od producenta

Jeśli jesteśmy pośrednikiem i sprzedajemy produkt, który od producenta posiada zestaw gotowych zdjęć – warto wstawić je na stronę produktu. Jest to mało oryginalne rozwiązanie, ale bardzo popularne dla produktów drobnych i tanich, na których zarabia się w sprzedaży hurtowej. Świetnym przykładem są materiały biurowe – jeśli na sprzedanym ołówku firma zarabia kilkanaście groszy, nie będzie się jej opłacało wykonywać sesji zdjęciowej tego ołówka. Wtedy firma skorzysta ze zdjęć produktowych spośród materiałów od producenta.

Zdjęcia produktowe na białym tle…

Kiedy sami jesteśmy producentem albo chcemy wykonać autorskie zdjęcia produktów, które posiadamy w swoim e-sklepie, to zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to zdjęcia produktowe na białym tle. Do wykonania takich zdjęć potrzebujemy – a jakże! – białego tła, którym może być biały, niebłyszczący brystol, biały materiał lub namiot bezcieniowy. Produkt ustawiony wewnątrz takiego białego otoczenia potrzebuje niewiele światła, żeby wyglądać znakomicie na zdjęciu. Jako źródło światła możemy wykorzystać światło zastane – najlepiej ustawić wtedy całe stanowisko fotografowania przy oknie albo prostą białą lampę studyjną. Zdjęcia wykonujemy produktowi z kilku stron. Po wykonaniu zdjęć obrabiamy je w programie graficznym tak, by białe tło było zupełnie białe, a produkt równomiernie oświetlony.

Przeczytaj również:  Google Plus - Czy naprawdę jest nam potrzebny?

PROTIP: Jeśli światło jest zbyt ostre i daje brzydkie czarne cienie na zdjęciu albo nieestetyczne białe odblaski, wtedy na lampę należy założyć białą parasolkę, albo softbox, który zmiękczy światło. Drugi wariant to skierowanie lampy nie na produkt, a na sufit – światło z lampy odbije się od ścian i rozproszone pięknie oświetli produkt. Jeśli natomiast zbyt ostre światło pochodzi z okna, wystarczy powiesić białą gładką tkaninę/firanę, która zadziała jak dyfuzor i ładnie rozproszy światło.Zdjecia_produktowe_na_bialym_tle

…albo jednak na czarnym!

Zdjęcia produktowe na czarnym tle kojarzą się częściej z produktami ekskluzywnymi. W ten sposób wykonuje się często zdjęcia zegarków, perfum, alkoholi czy samochodów. Aby wykonać takie zdjęcia potrzebujemy czarnego otoczenia – najlepiej zupełnie matowego i najlepiej dwóch lamp. Jedną oświetlamy przez softbox przód produktu, a drugą tył – robimy tak zwaną „kontrę”, żeby produkt nie zlewał się z tłem. Przy zdjęciach produktowych na czarnym tle musimy uważać na niepożądane białe odblaski oraz na szumy na gładkiej czarnej powierzchni tła zdjęcia.

PROTIP: Takie zdjęcia będą dość ciemne, więc przy ich obróbce musimy uważać z podnoszeniem kontrastu, żeby zdjęcie nie męczyło oka i nie wyglądało na sztucznie wyostrzone.Zdjecia_produktowe_na_czarnym_tle

Przeczytaj również:  SEO, a opinie klientów. Dlaczego warto o nie zadbać?

Zdjęcia produktowe w środowisku naturalnym

Poza jednolitym tłem, o którym napisałam wyżej, warto czasami skierować się w stronę zdjęć realistycznych – czyli przedstawić produkty w czasie ich użytkowania. Czasami dziwi to producentów, że oczekuje się nie tylko „wymuskanych” katalogowych zdjęć, ale każdy klient, zanim kupi, szuka odpowiedzi na pytania: Jak ten produkt będzie wyglądał na mnie, jak ten produkt będzie wyglądał w moim domu, jak ten produkt leży w dłoni, jak ten produkt pasuje do innych produktów? Aby to sobie uzmysłowić warto zamknąć oczy i wyobrazić sobie zdjęcie eleganckiej, białej poszetki – czy widzimy ją na studyjnym białym tle, na eleganckim czarnym tle, czy raczej wizualizujemy sobie ją od razu w brustaszy klasycznego garnituru? Do zastanowienia!

W opiniach o produkcie klienci najczęściej szukają zdjęć produktów od innych osób, które kupiły ten produkt. Dlaczego? Bo (niestety!) przyzwyczajeni jesteśmy do dużego rozdźwięku pomiędzy wyretuszowanymi zdjęciami katalogowymi a tym, co przynosi nam w paczce kurier. Jako właściciel e-sklepu powinniśmy to wykorzystać i dostarczyć swoim produktom również takich argumentów.

Przeczytaj również:  Jak zachowują się konsumenci w 2022 roku? Poznaj nastroje i postawy Polaków

PROTIP: Zdjęcia, które mają przedstawiać produkt w trakcie użytku, powinny być wykonane maksymalnie naturalnie – w zastanym oświetleniu, bez przesadnej obróbki i w realistycznym otoczeniu. Najlepiej zaangażować do wykonania takich zdjęć autentycznych ich użytkowników, nie udawać, bo w przeciwnym razie uzyskamy klasyczny efekt sztucznego zdjęcia ze stocka.Zdjecia_produktowe_w_srodowisku_naturalnym

Podsumowując, warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciom w swoim e-sklepie i przeanalizować je pod kątem marketingowym – czy są oryginalne, czy dobrze prezentują produkty i czy nie wprowadzają klienta w błąd. Warto też wcześniej sprawdzić wymiary grafik na Social Media, jakie chcemy docelowo uzyskać. Dobrze wykonane zdjęcia produktowe powinny na siebie zarobić – a biorąc pod uwagę, że pracują na nasz e-sklep 24/7, nie będzie to trudne zadanie!

5/5 - (4 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here