Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

microphone

Jak dbać o bezpieczeństwo strony, czyli co to jest certyfikat SSL

Jak dbać o bezpieczeństwo strony, czyli co to jest certyfikat SSL
podcasts logo

Zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony internetowej. Dowiedz się, jak chronić dane swoje i swoich klientów, dlaczego warto zainstalować certyfikat SSL i jakie korzyści – poza bezpieczeństwem – daje szyfrowanie przesyłanych danych.

Wciśnij play i poszerzaj swoje e-biznesowe horyzonty!

listen on apple podcastslisten on spotify podcastslisten on google podcasts

  • 00:38Czym jest certyfikat bezpieczeństwa SSL?
  • 01:30Jak działa certyfikat SSL?
  • 02:20Jak działa certyfikat SSL?
  • 02:53Jak sprawdzić, czy strona WWW jest bezpieczna?
  • 03:34Kto powinien używać certyfikatu SSL?
  • 04:05Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak dbać o bezpieczeństwo strony, czyli co to jest certyfikat SSL

Jak dbać o bezpieczeństwo strony, czyli co to jest certyfikat SSL

Dzisiaj o ważnej sprawie, czyli o bezpieczeństwie, a konkretnie o certyfikacie SSL. Do czego służy, dlaczego jest ważny i jakie są jego rodzaje.

[Tekst, który czytasz, jest transkrypcją podcastu]

Co to jest certyfikat SSL?

Wyobraź sobie, że klient wchodzi na stronę internetową Twojej firmy lub sklepu internetowego i widzi komunikat: „połączenie nie jest bezpieczne” lub „połączenie niezabezpieczone, dane logowania wprowadzone na tej stronie nie są chronione”. W głowie takiego klienta X zapala się czerwona lampka i zastanawia się, czy warto zaufać takiej firmie, na której stronie takie oznaczenia się pojawiają. To właśnie się stanie, jeśli strona WWW nie będzie zabezpieczona certyfikatem SSL.

SSL, czyli Secure Socket Layer – jest to protokół sieciowy używany do nawiązywania bezpiecznych połączeń internetowych. Obecnie jest to standard w sieci. Ten certyfikat zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Jeśli serwer WWW na przykład ma zainstalowany certyfikat SSL do komunikacji z przeglądarką, wówczas informacja w obie strony, czyli między serwerem a przeglądarką internetową przesyłana jest przez sieć w sposób zaszyfrowany, czyli chroniony.

W przypadku, gdy strona nie ma takiego certyfikatu, formularze oraz inne informacje przesyłane są do serwera przez sieć internetową otwartym tekstem, który stosunkowo łatwo przechwycić, szczególnie w sieci lokalnej. Powoduje to, że nie ma pewności, czy dane są bezpieczne, czyli dane przy składaniu zamówienia, dane wpisane do formularza mogą trafić w niepowołane ręce. Czyli taki certyfikat po prostu chroni Twoje dane, dane Twojej firmy, jak i dane Twoich klientów.

Certyfikat SSL trzeba co kilka lub kilkanaście miesięcy aktualizować. W innym przypadku on wygasa. Służy to temu, żeby po prostu sprawdzić, czy Twoja strona nadal działa.

Zamów budowę strony!

Gdzie stosuje się certyfikat SSL?

Certyfikat stosuje się do zabezpieczeń transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych czy w systemach płatności online, ale także przy weryfikacji domen internetowych, czy weryfikacji firm w Internecie.

Jak sprawdzić, czy dana strona ma certyfikat SSL? 

Jest to bardzo proste. Wystarczy zerknąć na lewą stronę paska adresu, aby sprawdzić, czy znajduje się tam symbol zamkniętej kłódki. Ten symbol można sobie kliknąć, aby sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne i sprawdzić szczegóły danej witryny.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy dana strona ma certyfikat SSL, jest rozwinięcie jej adresu w pasku adresowym i sprawdzenie, czy poprzedza ten adres skrót https. To „s” oznacza właśnie, że strona jest szyfrowana.

Czy certyfikat SSL jest ci potrzebny?

Tak, jeśli chcesz szyfrować dane, czyli po prostu zabezpieczać dane swoje i swoich klientów przesyłane do Ciebie i te, które ty przesyłasz innym.

Jeśli chcesz, żeby Twój klienci czuli się bezpiecznie, korzystając z Twojej strony internetowej, a szczególnie z Twojego sklepu internetowego, gdzie przesyła się ważne dane i realizuje się transakcje. Certyfikat SSL zwiększa Twoją wiarygodność i podkreśla to, że dbasz o bezpieczeństwo danych swoich klientów.

Poza tym, jeśli Twoja strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, lepiej oceniają  ją wyszukiwarki, dzięki czemu ma szansę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

O ile niewielki prywatny blog może być teoretycznie niezabezpieczony i nie będzie to prawdopodobnie sprawiać większych problemów. O tyle strony komercyjne, czyli strony firm i sklepów internetowych powinny zadbać o takie zabezpieczenie, szczególnie, żeby zabezpieczać dane swoich klientów, dane do autoryzacji, do logowania na stronie, czy dane do płatności.

Nowe wezwanie do działania

Jakie są rodzaje certyfikatu SSL i czym się różnią?

Istnieją 3 rodzaje certyfikatu SSL:

  • certyfikat typu DV,

  • certyfikat typu OV,

  • certyfikat typu EV.

Już wyjaśniam te tajemnicze skróty.

Certyfikat typu DV to Domain Validation. W tym przypadku jest weryfikowane prawo do posługiwania się domeną oraz to, czy pod wskazanym adresem faktycznie znajduje się strona WWW. Czyli taki certyfikat sprawdza, czy domena jest poprawna.

Proces ten przebiega automatycznie, a taki certyfikat możesz dostać zaledwie w kilka lub kilkanaście minut. Jest to taka podstawowa ochrona dotycząca przede wszystkim poprawności domeny, czyli twojego adresu internetowego.

Kolejny certyfikat to Organization Validation. Ten dotyczy już nieco szerzej, bo nie tylko samej domeny, ale również organizacji. Czyli jesteśmy w stanie dzięki temu certyfikatowi sprawdzić tożsamość firm, czyli czy dana strona jest powiązana z tą konkretną firmą, bo czasami może się zdarzyć, że firmy będą miały podobne nazwy albo jakaś firma będzie się starała podszywać pod jakąś większą korporację czy większą firmę. Dzięki takiemu certyfikatowi możemy to sprawdzić i się upewnić, że chodzi właśnie o tę firmę.

Ostatni rodzaj certyfikatu to Extended Validation. Używany ten typ certyfikatu jest przez banki i duże korporacje. Jest to najwyższy poziom bezpieczeństwa. Taka firma, która się ubiega o ten certyfikat musi zostać szczegółowo zweryfikowana przez Urząd Certyfikacji pod kątem tożsamości. 

Ten certyfikat wyróżnia się takim zielonym paskiem przy adresie. No i tak jak wspomniałem, jest to najwyższy stopień ochrony przeznaczony dla banków i dużych korporacji, gdzie bezpieczeństwo danych jest wyjątkowo ważne. 

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>

Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo strony?

Dobijając do brzegu dzisiejszego odcinka, podsumujmy.

  • Certyfikat SSL jest standardem w dzisiejszym Internecie i warto go posiadać, szczególnie jeśli się jest firmą lub sklepem internetowym. Wówczas klienci mają pewność, że dbasz o ich dane i te dane są bezpieczne.

  • Ponadto certyfikat SSL wspiera twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu roboty wyszukiwarek lepiej oceniają Twoją stronę i masz szansę na wyższe pozycje, czyli na lepszą widoczność w sieci.

Dlatego tworząc stronę internetową czy sklep internetowy, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo, czyli o certyfikat SSL i pamiętaj o jego aktualizacji.

 

Posłuchaj także, na czym polega audyt SEO.