Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

microphone

Generatory obrazów AI a zawód grafika

Generatory obrazów AI a zawód grafika
podcasts logo

Jeśli chcesz poznać najnowsze narzędzia na rynku, przesłuchaj naszego podcastu! Dowiedz się, czym są generatory obrazów i co najważniejsze, czy zastąpią one grafików. Słuchaj i zdobywaj wiedzę!

listen on apple podcastslisten on spotify podcastslisten on google podcasts

  • 01:07Jak działają generatory obrazów AI?
  • 02:17Jak wygląda przyszłość sztucznej inteligencji
  • 04:33Czy generatory obrazów zastąpią grafików?

Generatory obrazów AI a zawód grafika

W ostatnim czasie wiele słyszy się o sztucznej inteligencji i jej zastosowaniu w wielu branżach – myślę, że przyznasz mi tutaj rację. Na pewno wiesz także o istnieniu takich narzędzi jak generatory obrazów AI. Jeśli nie, to musisz wiedzieć jedno – ich popularność rośnie w zaskakująco szybko tempie, a wraz z rozwojem tej technologii, powstaje wiele pytań w świecie biznesu  – czy sztuczna inteligencja to przyszłość? Jak w zasadzie korzystać z takich narzędzi? Czy generatory obrazów będą w stanie w pełni zastąpić grafików? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym podcaście.

[Tekst, który czytasz, jest transkrypcją podcastu]

Cześć, ja mam na imię Oskar, a to jest podcast e-fektywna firma – cykl firmy WeNet, dzięki któremu pomagamy przedsiębiorcom rozwijać swój biznes w sieci. Zapraszam Cię na odcinek trzydziesty szósty, w którym weźmiemy pod lupę narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencją do generowania obrazów i zastanowimy się, czy będą one w stanie zastąpić grafików. Interesujący temat? Taki właśnie jest! Nie zwlekajmy więc i przejdźmy do rzeczy.

Promuj swoją firmę

Jak działają generatory obrazów AI?

Na wstępie chciałbym wprowadzić Cię do tematu, dlatego właśnie opowiem Ci o tym, jak działają generatory obrazów. Musisz wiedzieć, że są one stosunkowo nowe i wciąż potrafią  zaskoczyć. Niektórzy korzystają z nich dla rozrywki, inni z kolei traktują je jako narzędzie pracy. Jeśli więc zastanawiasz się, jak trudne może być tworzenie obrazów za pomocą sztucznej inteligencji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to dużo prostsze niż mogłoby się wydawać!

No dobrze, więc jak to zrobić? Wystarczy, że wpiszesz w aplikacji AI lub na danej stronie słowa kluczowe, lub krótki opis tego, co chcesz wygenerować. I to tyle! Algorytm w krótkim czasie stworzy dla Ciebie obraz, którego potrzebujesz.

Teraz myślisz sobie – jak tak skomplikowana technologia może być taka łatwa w użytkowaniu? I to właśnie jest trafne pytanie. Nieco inaczej wygląda bowiem sytuacja od zaplecza. Za każdą wygenerowaną grafiką stoi duża moc obliczeniowa oraz wiele godzin pracy deweloperów. Nauczenie sztucznej inteligencji kojarzenia i komponowania konkretnych elementów jest czasochłonne i wymaga sporego nakładu pracy.

Nowe wezwanie do działania

Jak wygląda przyszłość sztucznej inteligencji

Jeśli więc mowa już o bezpośrednim użytkowaniu tej nowej technologii, daj znać – zdarzyło Ci się korzystać już z takich narzędzi? Jeśli tak, to jakich? Być może tworzyłeś grafiki na przykład na swoją stronę internetową. Według mnie, do tych najlepszych zalicza się Midjourney oraz DALL-E 2, które nie tylko oferują świetną jakość, ale także dostęp do bezpłatnych opcji. Jeśli chcesz zagłębić się w temat, na pewno znajdziesz narzędzie dopasowane do siebie, ponieważ na rynku jest już całe spectrum takich aplikacji.

No dobrze, ale skoro istnieje aż tyle opcji, dzięki którym możemy generować obrazy w szybki i intuicyjny sposób, powinniśmy chyba zadać sobie pytanie – co czeka nas w przyszłości? Czy takie narzędzia przydadzą się chociażby pod kątem SEO?

Zgodzisz się ze mną, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są dopiero w fazie wczesnego rozwoju, a ich deweloperzy mają przed sobą sporo wyzwań. Jako ciekawostkę powiem, że jednym z nich jest chociażby problem z prawami autorskimi.

Generatory obrazów to temat kontrowersyjny szczególnie wśród artystów, którzy coraz częściej składają zbiorowe pozwy firmom, które tworzą aplikacje oparte o AI. Jak pewnie się domyślasz, głównymi zarzutami są zwykle naruszenia praw autorskich, fałszerstwo i nieuczciwa konkurencja.

Co więcej, ciekawie przedstawiają się relacje banków zdjęć z generatorami obrazów. Korzystasz z takich platform? Kojarzysz może Getty Images? Ogłosili oni ostatnio, że nie będą akceptować wygenerowanych przez sztuczną inteligencję obrazów. Inaczej do tematu podszedł z kolei Shutterstock, jak i Adobe Stock, który jest Ci pewnie najbliższy.

Warto jednak zaznaczyć, że Shutterstock zgodził się na publikację grafik wygenerowanych jedynie przez DALL-E 2 oraz OpenAI, z którymi współpracuje. Adobe Stock takiej decyzji nie podjął, co można przyjąć na dwa sposoby – albo nie boją się ryzyka, albo w pełni rozumieją, że nie są w stanie obronić się przed rozwojem sztucznej inteligencji. Jak uważasz – czy dobrą decyzję podjęli? Czy akceptacja tak innowacyjnych rozwiązań wyjdzie im na plus?

Spójrz bowiem, jak szybko rozwija się ta technologia. Osobiście uważam, że deweloperom aplikacji AI nic nie stoi na przeszkodzie, aby w niedalekiej przyszłości całkowicie odmienić funkcjonowanie wiele branż. A wiedząc to wszystko, z pewnością trapi Cię jedno pytanie – czy generatory obrazów zastąpią grafików?

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie >>>

Czy generatory obrazów zastąpią grafików?

I to właśnie pytanie coraz częściej jest głównym tematem dyskusji. Nic dziwnego też, że opinii jest wiele – nikt nie jest przecież w stanie przewidzieć tego, co się stanie.

Jeśli więc rozważasz, czy zawód grafika czeka naturalny koniec, mam  dla Ciebie kilka ciekawych nowinek. Z pewnością magazyny takie jak Cosmopolitan czy też The Economist nie są Ci obce. No właśnie – ich autorzy skorzystali ze wspomnianych wcześniej aplikacji Midjourney oraz DALL-E 2, aby stworzyć okładki do niedawno wydanych magazynów.

Z generatora obrazów Midjourney skorzystał także Polak znany pod pseudonimem Dark Crayon. Stworzył on w ten sposób pierwszą w pełni wygenerowaną przez sztuczną inteligencję okładkę książki.

Brzmi ciekawie? A to jedynie wierzchołek góry lodowej tego, do czego są zdolne aplikacje AI. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że jest to bardzo interesujący temat, a rozwój tej technologii będzie można obserwować z pełnym zaciekawieniem. Wróćmy jednak do naszego pierwotnego pytania – czy generatory obrazów zastąpią grafików? Jakie jest Twoje zdanie?

Osobiście uważam, że mimo takich osiągnięć sztucznej inteligencji, generatory obrazów są dla grafików wciąż jedynie kolejnym narzędziem do pracy. My możemy jedynie spekulować, czy zmieni się to w najbliższej przyszłości. Jak uważasz? Czy sztuczna inteligencja wyprze zawód grafika i zastąpi artystów?

Moje zdanie jest takie, że nawet jeżeli tak się wydarzy, może to otworzyć grafikom drzwi do nowych kreatywnych zadań, którymi na dzień dzisiejszy się nie zajmują. Daj znać, jakie jest Twoje zdanie na temat sztucznej inteligencji i tego, czy generatory obrazów będą w stanie zastąpić grafików. Z mojej strony z kolei to wszystko! Dziękuję za wysłuchanie i do usłyszenia niebawem!