Marketing ekologiczny – na czym polega?

0
210
Marketing ekologiczny - na czym polega?

Zmieniające się trendy konsumenckie i narastająca świadomość ekologiczna skłaniają firmy do refleksji nad swoim wpływem na środowisko naturalne. Wynikiem tego jest to, że coraz więcej firm decyduje się na wdrażania ekologicznych rozwiązań, niezależnie od tego, czy mówimy o zmianach np. w łańcuchu dostaw, czy też o samym produkcie. Czym jest ekomarketing w biznesie? Jakie są koszty zielonego marketingu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Ekologiczny marketing – co to jest i jak działa?

Ekologiczny marketing, zwany także ekomarketingiem, to strategia marketingowa opierająca się na promocji produktów i usług, przy uwzględnieniu w swoich działaniach zasady zrównoważonego rozwoju oraz ochronę środowiska naturalnego. Co to oznacza? Firmy chcą osiągać określone cele, angażując się przy tym społeczną odpowiedzialność biznesu.

Jeśli zastanawiasz się co może być działaniem proekologicznym, podam Ci przykład – firmy często decydują się np. na ekologiczne opakowania, które są przyjazne środowisku. Firmy bardzo często angażują się także w walkę z plastikiem, wprowadzając opakowania biodegradowalne, oraz promując racjonalną gospodarkę odpadami.

Strategia ekomarketingu opiera się na zwiększaniu świadomości ekologicznej konsumentów poprzez reklamę czy też promocję działań proekologicznych. Działania te przyczyniają się nie tylko do sukcesu firmy na rynku, ale także do ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju społecznego.

Promuj swoją firmę

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

Społeczna odpowiedzialność biznes, w skrócie CSR od angielskiego określenia Corporate Social Responsibility, to pojęcie, które jest kojarzone z koncepcją ekomarketingu. Co oznacza społeczna odpowiedzialność firmy? Celem przedsiębiorstwa nie jest wyłącznie dążenie do uzyskania zysków, ale także angażowanie się w działania, które przynoszą korzyści zarówno społeczeństwu, jak i środowisku To ważna część strategii marketingowych, zwłaszcza w kontekście ekologicznego marketingu.

Przeczytaj również:  W obiektywie wyszukiwarki, czyli czym jest Google Lens? Jak skutecznie optymalizować grafiki?

Przykładowe działania CSR obejmują wsparcie dla społeczności lokalnych, np. poprzez inwestowanie w lokalne projekty edukacyjne lub kulturalne. Firmy mogą także podejmować inicjatywy proekologiczne, takie jak ograniczanie emisji CO2, redukcję zużycia wody czy promowanie recyklingu.

Przykładem skutecznego połączenia ekomarketingu i CSR jest kampania promująca sprzedaż wody butelkowanej w opakowaniach przyjaznych środowisku, gdzie część zysków przekazywana jest na rzecz organizacji zajmujących się ochroną wód naturalnych.

Marketing ekologiczny, a walka z plastikiem

Firmy, które wdrażają ekomarketing, często podejmują konkretne działania mające na celu zmniejszenie produkcji plastikowych odpadów oraz edukację konsumentów na temat ekologii. Przykłady takich działań możemy zauważyć coraz częściej, zwłaszcza wśród ogromnych przedsiębiorstw.

Adidas i buty z recyklingu oceanicznego plastiku

Firma sportowa Adidas wprowadziła na rynek buty wykonane z przetworzonego plastiku pochodzącego z oceanów. Ten projekt, nazwany “Parley for the Oceans,” podkreśla zaangażowanie marki w ochronę środowiska i działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów.

Bureo i recykling sieci rybackich

Bureo to firma, która w celu tworzenia zrównoważonych produktów, zwłaszcza desek surfingowych, wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu sieci rybackich. Ich działania skupiają się na zwalczaniu zanieczyszczenia plastikiem w oceanach.

Recykling sieci rybackich stanowi kluczowy element działań Bureo. Tego typu sieci są problemem dla ekosystemów morskich, ponieważ często zdarza się, że zostają porzucone lub przypadkowo gubione na morzu. Przez lata rozkładają się, uwalniając szkodliwe mikroplastiki, co szkodzi życiu morskiemu, a finalnie także ludziom. Bureo zbiera te sieci z portów rybackich, przetwarza je i przekształca w surowce plastikowe, które można wykorzystać do produkcji różnych produktów.

Przeczytaj również:  5 sposobów na określenie celów marketingowych
marketing_lokalny_v2

Marketing ekologiczny a greenwashing

Celem ekomarketingu jest promocja swoich produktów i usług i ukazywanie ich jako przyjazne dla środowiska. W dzisiejszych czasach zdarza się jednak, że działania podejmowane przez firmę są nieszczere i nieuczciwe.

Prawdziwy green marketing polega na podejmowaniu rzeczywistych działań, takich jak redukcja emisji dwutlenku węgla, czy też stosowanie opakowań biodegradowalnych. Niektóre firmy próbują jednak wprowadzać strategię ekomarketingu na papierze, bez rzeczywistego zaangażowania, i to właśnie jest idealnym przykładem greenwashing’u, który ma na celu zmylenie konsumentów i zyskanie ich zaufania poprzez fałszywe deklaracje i obietnice.

Aby zyskiwać zaufanie potencjalnych lub dotychczasowych klientów i wypracować ich zadowolenie, firmy powinny konsekwentnie realizować działania, które zostały przez nie wcześniej ogłoszone. Obietnice i ruchy marketingowe powinny być poparte rzeczywistymi działaniami, zwłaszcza jeśli dane przedsiębiorstwa chcą budować wiarygodność i autentyczność ekologicznego wizerunku.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Koszty marketingu ekologicznego

Niemal wszystkie działania marketingowe wymagają nakładów finansowych. Działania w ekomarketingu również. Aby wprowadzić strategię sprzyjającą rozwojowi zielonego marketingu, firma musi wprowadzić zmiany w procesach produkcji, dystrybucji, a nawet opakowaniach produktów. Jako przykład, producent żywności może zdecydować się na opakowania biodegradowalne, co może prowadzić do wyższych kosztów produkcyjnych, ale przyczyni się to tym samym do zwiększenia atrakcyjności produktu w oczach klientów poszukujących ekologicznych rozwiązań. To dobry sposób, aby wyróżnić się na rynku, który jest szczególnie konkurencyjny.

Przeczytaj również:  Jak promować sklep internetowy? Darmowy e-book do pobrania.

Kolejnym nieodłącznym kosztem ekomarketingu są wydatki na reklamę ekologiczną. Firmy często inwestują w promocję swoich działań proekologicznych, aby przyciągnąć uwagę konsumentów. Standardowym przykładem będzie organizowanie kampanii marketingu ekologicznego. Niezależnie od pomysłów, będzie to wiązać się z kosztami materiałów reklamowych, reklamą w mediach społecznościowych i telewizji, a także udziałem w ekologicznych wydarzeniach i akcjach społecznych.

Warto także wspomnieć, że zakup produktów ekologicznych, które są używane w ramach strategii zielonego marketingu, również generuje wydatki. Dane przedsiębiorstwo może zainwestować w zakup ekologicznych surowców, które są w większości przypadków droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Koszty marketingu ekologicznego pojawiają się także w obszarze gospodarowania odpadami, ponieważ wprowadzanie takich zmian w firmie może wymagać inwestycji w odpowiednią infrastrukturę i przeszkolenie pracowników.

Warto jednak zaznaczyć, że koszty marketingu ekologicznego są inwestycją w przyszłość firmy. Konsumentom coraz bardziej zależy na produktach i usługach przyjaznych dla środowiska, co oznacza, że poświęcając odpowiedni budżet, możemy liczyć na wzrost sprzedaży, a co za tym idzie większe zyski.

Marketing ekologiczny – podsumowanie

Podsumowując, eko marketing to rozwiązanie działające na korzyść zarówno przedsiębiorstw, jak i środowiska. Z perspektywy biznesu, marketing ekologiczny w praktyce oznacza wyższe koszty, ale jest to inwestycja długoterminowa, dzięki której firmy mają szansę na zyskanie zaufania wśród potencjalnych klientów. Wszystko wskazuje na to, że eko marketing zostaniemy z nami na długi czas, dlatego strategia w marketingu ekologicznym to coś, nad czym już teraz powinni pracować przedsiębiorcy różnych branż.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here