Marketing społeczny dla firm – 7 przykładów kampanii, które warto znać

0
227
marketing społeczny co to jest

W dobie wszechobecnego Internetu, smartfonów i mediów społecznościowych, gdzie wszelkiego rodzaju reklamy bombardują nas z każdej strony, wykorzystanie marketingu społecznego stało się nieodzownym elementem strategii promocji wielu firmy. To wyjątkowe podejście do komunikacji biznesowej, w którym kreatywność spotyka się z celem większym niż tylko zysk. W tym artykule przenikniemy do świata inspirujących kampanii, które nie tylko zwiększyły świadomość marki, ale przede wszystkim wpłynęły na postawy i zachowania społeczne grupy docelowej. Jak zachęcać do zmiany? Jakie obszary CSR w firmie wykorzystać? Przeczytaj i sprawdź!

Angażowanie się firm w marketing społeczny – na czym polega? 

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności każdy biznes potrzebuje odpowiednich działań komunikacyjnych, aby docierać do klientów. Jak pewnie wiesz na kształtowanie postaw, przekonań i wyborów konsumentów ogromny wpływ mają strategie marketingowe firm. Na szczęście wśród wielu komercyjnych treści pojawiają się również kampanie, które skupiają się na czymś więcej niż tylko sprzedaży. Mowa tutaj o projektach marketingu społecznego, czyli potężnej sile, która może zachęcać do zmiany i wpływać na życie odbiorców w sposób wyjątkowy.  

Na czym polega więc wykorzystanie marketingu w celach społecznych? Otóż tego rodzaju strategia stawia na rozwój mediów i komunikacji marketingowej w takich kanałach jak Social Media, blogi czy fora internetowe w celu zarówno promowania produktów lub usług, jak i wpłynięcia na zmianę postaw społecznych oraz poprawę jakości życia. 

Zjawisko to określane jest również jako CRM (Couse Related Marketing). Strategia marketingu społecznie zaangażowanego łączy więc w sobie komercyjne cele z działaniami na rzecz istotnych problemów społecznych lub środowiskowych. Głównym celem opisywanego podejścia jest realizacja programów, które zapewniają zarówno osiągnięcie korzyści biznesowych, jak i przyczynienie się do poprawy dobrostanu społecznego. Chcesz dowiedzieć się więcej, zanim odkryjesz przykłady kampanii społecznych? Oto kilka kluczowych elementów, które warto poznać przez zaplanowaniem reklamy. 

Promuj swoją firmę

Historia marketingu społecznego

Jak wynika z naszych doświadczeń, często mówi się, że koncepcja marketingu społecznego pojawiła się dość niedawno na rynku, jednak korzenie zjawiska sięgają znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać. Podejście to łączy w sobie działania reklamowe z promocją wartości społecznych, a jego historia jest niezwykle interesująca i różnorodna.

Pierwsze tego typu akcje społeczne datowane są na początek XX wieku, kiedy to przedsiębiorstwa zaczęły dostrzegać konieczność wpływania na opinię publiczną oraz budowania odpowiedniego wizerunku. W miarę upływu lat CRM zyskiwał coraz większe znaczenie. Zaczęły rozwijać się takie narzędzia jak marketing sponsorski czy mecenat. Ponadto wiele firm zaczęło inwestować w badania opinii społecznej, które pozwalały im lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania swoich klientów oraz społeczeństwa.

Przeczytaj również:  Jak napisać dobry slogan reklamowy?

Jednym z przełomowych momentów w historii marketingu społecznego było wprowadzenie standardów ISO 26000, które określały wytyczne dla społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W obecnych czasach tego rodzaju strategię wdrażają zarówno globalne korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Bardzo często wykorzystują w tym celu Social Marketing – media społecznościowe stały się doskonałym narzędziem do promowania działań społecznych poprzez angażowanie użytkowników oraz prowadzenie dialogu z grupą docelową. 

Różnica między marketingiem komercyjnym a społecznym

Aby lepiej zrozumieć oba zagadnienia i efektywniej prowadzić własne działania komunikacyjne, przedstawiamy, co odróżnia marketing społeczny od jego klasycznej wersji. 

Marketing społeczny i komercyjny – różne cele, narzędzia i odbiorcy

Pierwsze i najbardziej oczywiste różnice między marketingiem klasycznym a społecznym dotyczą celów, które stoją za tymi działaniami. W przypadku pierwszego z nich głównym założeniem jest osiągnięcie zysków finansowych oraz budowanie marki. Z kolei skuteczna kampania społeczna ma charakter nietowarowy i ukierunkowana jest na propagowanie idei oraz poruszanie ważnych kwestii społecznych, takich jak promocja zdrowia, akcje charytatywne czy prawa człowieka. 

Do wspierania celów społecznych wykorzystuje się inne narzędzia komunikacji z odbiorcami. W przypadku reklam komercyjnych dominują takie formy jak promocja w mediach masowych, display czy kampanie e-mail marketingu. To, co odróżnia koncepcje i metody marketingu społecznego to zastosowanie takich technik jak edukacja medialna oraz komunikaty informacyjne. 

Wpływ tych działań na ludzi również znacząco się różni. Odbiorcą marketingu społecznego nie może być każdy, dlatego tak ważna okazuje się segmentacja rynku docelowego. Skuteczna kampania społeczna to taka, która doprowadziła do zmiany społecznego zachowania czy mentalności w kontekście promowanej idei lub wartości.

marketing_lokalny_v2

Jak wygląda zachęcanie do zmiany? Najlepsze przykłady marketingu społecznego

Naszym zdaniem angażowanie się firm w marketing społeczny przynosi wiele korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron. To świetny sposób, aby wprowadzić swój biznes na wyższy poziom, jednocześnie angażując się w ważne programy społeczne. Przyjrzymy się już teraz kilku wyjątkowym przykładom kampanii społecznych, które przyniosły pozytywne zmiany zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Społeczna odpowiedzialność w wykonaniu Żywiec Zdrój

Nie wiesz, które firmy angażują się w marketing społeczny? W Polsce jest to z pewnością marka Żywiec Zdrój, która już od ćwierć wieku prowadzi działalność w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu, wykorzystując przy tym rozwój mediów i komunikacji marketingowej. Sztandarową akcją jest program edukacyjny dla przedszkoli pod nazwą „MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!”.

Elementem marketingu społecznego jest w tym przypadku współpraca z instytucjami oświatowymi, takimi jak szkoły czy uczelnie, która pozwala na organizowanie licznych warsztatów, szkoleń i spotkań. Działania te mają na celu uświadomienie młodym ludziom znaczenia zdrowego stylu życia oraz dbałości o środowisko naturalne. Wodny Superbohater programu „Zdrojek” uczy poprzez zabawę i prowadzi do pozytywnych zmian społecznych. 

Przeczytaj również:  Jak stworzyć USP produktu?

Wykorzystanie marketingu w celach społecznych – Metro Trains

Kim są inicjatorzy akcji marketingu społecznego? Jak się okazuje, do tej grupy może należeć nawet operator metra. Tak było w przypadku kampanii „Dumb Ways to Die”, która pokazała, że reklama społeczna może być nie tylko skuteczna, ale również kreatywna i przyciągająca uwagę odbiorców

Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa oryginalność i innowacyjność przekazu oraz umiejętność przedstawienia poważnych problemów w sposób lekki i zabawny. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie szerokiego oddziaływania na społeczność i wygenerowanie pozytywnego efektu w postaci zmiany społecznego zachowania w kierunku bezpieczeństwa.

Elementem marketingu społecznego był w tym przypadku krótkometrażowy film animowany, w którym pojawiły się postacie umierające w absurdalny i zaskakujący sposób. Każda z nich reprezentowała inną (głupią) przyczynę śmierci. W ten sposób osiągnięto korzyści społeczne i wykorzystano Social Marketing – odbiorcy chętnie dzielili się materiałem w mediach społecznościowych. 

Marketing społeczny w mediach społecznościowych – sukces Ice Bucket Challenge a promocja zdrowia

Czy wiesz, że cele marketingu społecznego mogą być różne? W przypadku omawianej kampanii głównym założeniem była prosta i zaskakująco efektywna metoda zwrócenia uwagi na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) oraz zbieranie funduszy na badania nad tą chorobą. Uczestnicy wyzwania mieli wylać na siebie wiadro wody z lodem i nominować inne osoby do podobnej akcji, jednocześnie zachęcając do przekazania środków na rzecz organizacji. 

Był to więc marketing społeczny w promocji zdrowia. Mechanizm kampanii opierał się na zabawie, emocjach oraz zdolności ludzi do zarażania innych swoim entuzjazmem. Wyzwanie stało się viralowe, a jego prostota sprawiła, że zaczęło się ono rozprzestrzeniać z niebywałą prędkością. Dzięki temu udało się osiągnąć jeden z głównych celów reklamy społecznej – informowanie oraz edukowanie społeczeństwa na temat problemów ważnych dla niego.

Skuteczna kampania społeczna marki Dove a rozwój mediów i komunikacji marketingowej

Jak wiemy, marketing społeczny w mediach społecznościowych świetnie się sprawdza. Okazuje się jednak, że Social Media mogą stać się również głównym tematem tego rodzaju reklam. Wynika to w głównej mierze z rozwoju mediów i komunikacji marketingowej. 

Tak było w przypadku kampanii marketingu społecznego marki Dove „Odwrócone selfie”. Akcja wzbudziła sporo kontrowersji, ponieważ poruszyła temat, który jest ciągle aktualny, a nawet nabiera na sile. W dzisiejszych czasach platformy społecznościowe umożliwiają użytkownikom stosowanie coraz bardziej zaawansowanych filtrów, które zmieniają ich wygląd nie do poznania. Niestety, praktyka ta bardzo często wpływa negatywnie na samoocenę i samopoczucie (zwłaszcza młodych osób).

Tego rodzaju marketingową kampanię społeczną wykorzystano do ukazania procesu „odwracania” tego zjawiska, czyli powrotu do naturalnego wyglądu tych, którzy korzystali z filtrów. W ten sposób marka pokazała, że prawdziwe piękno tkwi w autentyczności i akceptacji własnego ciała.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz
Przeczytaj również:  Reklama w Internecie – ranking TOP 25 miejsc do lokalnej promocji firmy

Wykorzystanie marketingu społecznego do promocji wartości społecznych – Los Santos +3ºC

Chcesz poznać więcej działań marketingu społecznego? Warto więc wspomnieć o kampanii, której celem była symulacja globalnego ocieplenia w wirtualnym świecie. W końcu nie od dziś wiadomo, że zmiany klimatyczne są coraz bardziej palące. Coraz częściej mówi się o tym w mediach, a także prowadzone są różnego rodzaju działania marketingu społecznego, mające na celu edukację społeczeństwa oraz zmianę postaw społecznych.

Podstawą marketingowej kampanii społecznej promującej marketing zielony była symulacja zmian klimatycznych w oparciu o fikcyjne miasto Los Santos – wzorowane na Los Angeles – z popularnej serii Grand Theft Auto. Specjaliści marketingu społecznego zdali sobie bowiem sprawę z ogromnego potencjału, jaki niosą ze sobą gry komputerowe. Nie tylko przyciągają one rzesze graczy, ale także umożliwiają wprowadzić komunikaty kampanii marketingu, które mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat aktualnych problemów ekologicznych i programów społecznych. 

Pantone: wspieranie społecznych idei, wykorzystując sposoby działania marketingu społecznego dla firm

Znasz już inspirujące przykłady marketingu społecznego. Kolejnym powinna być kampania „Kolory miłości” realizowana przez organizację Stop Homophobia we współpracy z firmą Pantone. Jej głównym celem było stworzenie specjalnej wersji Tęczowej Flagi LGBT+ jako symbolu wsparcia dla osób nieheteronormatywnych. Inicjatywa ta wiązała się bezpośrednio z Mistrzostwami Świata w Katarze – państwie, w którym powszechnie łamane są prawa człowieka. Założeniem marketingu wartości społecznych było umożliwienie wyrażenia solidarności bez narażania się na konsekwencje prawne.

Kluczowym elementem tej strategii marketingu społecznego okazała się współpraca z firmą Pantone, która specjalizuje się w opracowywaniu systemów kolorów. Dzięki tej kooperacji powstała nowa wersja flagi, w której każda z barw została zastąpiona kodem ze wzornika Pantone. Efektem tego zabiegu było stworzenie białej flagi z naniesionymi na nią kodami kolorów tęczy. 

Używanie marketingu społecznego przez markę Żubr dla zmiany społecznego zachowania

W świecie, gdzie kwestie ekologiczne i ochrona środowiska odgrywają coraz większą rolę, przedsiębiorstwa muszą myśleć nie tylko o swoich zyskach, lecz także o dobru planety. Praktyki proekologiczne przewijają się w różnych aspektach działalności firm, a jednym z nich są różne rodzaje marketingu społecznego. Dzięki inicjatywom takim jak „Żubr Ratuje”, marka pokazuje, że można łączyć odpowiedzialność społeczną ze strategią promowania biznesu.

Tego rodzaju społeczny marketing-mix to inspirujący przykład dla innych przedsiębiorstw, które chciałyby podjąć działania na rzecz ochrony środowiska i poprawy warunków życia zagrożonych gatunków. Ważne jest, aby firmy dążyły do harmonijnej współpracy z naturą, a także dawały swoim klientom możliwość uczestniczenia w działaniach proekologicznych – takie są cele i założenia marketingu społecznego. 

Znasz już inspirujące projekty marketingu społecznego. Według naszych wniosków, jest to strategia, która może przynieść wymierne korzyści zarówno dla przedsiębiorstw, jak i społeczności.  Wprowadzając marketing wartości społecznych w swoje działania promocyjne, firmy mogą zbudować silniejszą relację z klientami, zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku i wesprzeć ważne kwestie społeczne. 

Skuteczne kampanie marketingu społecznego zainspirowały Cię do działania? W takim razie sprawdź, co możesz zyskać, jeśli zaczniesz promować swoją firmę w sieci z pomocą WeNet. Przekonaj się już teraz, co mogą dla Ciebie zrobić doradcy internetowi. Zyskaj sprawdzone narzędzia dla biznesu i zacznij docierać do nowych klientów.  

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here