4 powody, dlaczego powinieneś zadbać o wizerunek firmy w sieci

2
1333

4_powody_dlaczego_powinienes_zadbac_o_wizerunek_firmy_w_sieci

Znasz powiedzenie „Nie ocenia się książki po okładce”? Jeśli prowadzisz swój biznes – będziesz musiał o nim zapomnieć. To, jaki wizerunek ma firma w oczach swoich klientów, współpracowników czy środowisku biznesowym ma duży wpływ na jej reputację i sprzedaż oferowanych przez nią produktów czy usług. Chcesz, by twoja firma była dobrze postrzegana w sieci? Dowiedz się, o jakich działaniach pamiętać, budując jej wizerunek w Internecie i dlaczego jest on tak ważny.

Pozytywny wizerunek = dobre skojarzenia wśród potencjalnych klientów

Czym tak właściwie jest wizerunek w firmy w Internecie? To sposób, w jaki jest ona przedstawiana i postrzegana w sieci. To od wizerunku zależy, jakie opinie użytkownicy wyrobią sobie na temat danego przedsiębiorstwa, czy będą mieli zaufanie do jego produktów i usług a także czy w ogóle będą chcieli z nich skorzystać.

Kreując wizerunek firmy w Internecie, najpierw powinieneś odpowiedzieć na pytanie: jak chcesz, by była ona postrzegana? Jako przedsiębiorstwo z długą tradycją, dbające o bezpieczeństwo klientów? A może jako firma dynamiczna i lubiąca nowe wyzwania? Wizerunek zajmuje istotną rolę w działaniach marketingowych. Kształtuje on nastawienie klientów do inicjatyw firmy, przygotowuje grunt pod akcje promocyjne i nowe koncepty. Dlatego od tego, w jaki sposób przedsiębiorstwo ma być postrzegane, będzie zależało, jakich narzędzi będziesz potrzebować do komunikacji z klientem.

Budując wizerunek pamiętaj jednak, że za skuteczną komunikacją stoi nie tylko promocja i sprzedaż oferty, ale również budowanie dobrej relacji z odbiorcami. Dlaczego to tak ważne? Zastanów się, czy chciałbyś współpracować z osobą, która wygląda niechlujnie, a na spotkanie założyła dresy zamiast garnituru? Czy kupiłbyś jabłka od sprzedawcy, którego stragan jest nieuporządkowany i który jest niemiły dla swoich klientów? Twoja odpowiedź z pewnością będzie przecząca. Podobnie jest z obrazem firmy – klienci mogą odbierać ją jako niezorganizowaną i mało kreatywną albo dynamiczną i profesjonalną. Pozytywny wizerunek wiąże się z lepszym odbiorem firmy przez otoczenie, a im lepiej ludzie będą o niej myśleć, tym chętniej zdecydują się na zakup usługi lub produktu, które oferuje.

Przeczytaj również:  Personal branding – na czym polega?

Pozytywny wizerunek budzi zaufanie

Dobrze opracowany wizerunek firmy i konsekwentnie realizowana strategia komunikacji w Internecie może jej zapewnić przewagę konkurencyjną w budowaniu zaufania do marki oraz jej produktów czy usług. Dlatego, decydując się na marketing internetowy nie ograniczaj się do jednego narzędzia – oprócz prowadzenia kampanii mailingowych czy działań w obszarze content marketingu zwróć uwagę na Social Media. Platformy społecznościowe to obecnie miejsca, w których codziennie przesiaduje większość internautów. Dlatego powinieneś zadbać nie tylko o to, by twoja firma posiadała tam swój profil, ale również zwrócić uwagę na treści, które zamieszcza, regularnie odpowiadać na komentarze i reagować na negatywne opinie.

W budowaniu dobrego wizerunku wyżej wspomniane opinie klientów są bardzo ważne. Większość klientów, zanim zdecyduje się na zakup produktu lub usługi, czyta opinie o firmie, która je oferuje. Aby odbiorcy, którzy skorzystali z twoich usług, mogli się podzielić uwagami na ich temat, oprócz profilu na Facebooku czy Instagramie, załóż również wirtualną wizytówkę w katalogu firm. Wyszukiwarki firm są jednym z kanałów komunikacji marketingowej, dzięki któremu będziesz mógł budować świadomość marki i realizować działania wizerunkowe. Umożliwiają one użytkownikom wystawienie oceny przy wizytówce danej firmy, dzięki czemu inni internauci, którzy wcześniej jej nie znali, będą bardziej skłonni skorzystać z jej usług. Opinie o firmie można również wystawiać w narzędziu Google Moja Firma, dlatego jeśli zależy ci na wizerunku przedsiębiorstwa, które budzi zaufanie, koniecznie zadbaj o profil w tym miejscu.

Przeczytaj również:  Czym jest szum informacyjny?

Chcesz, aby Twoja firma była rozpoznawalna w sieci? Sprawdź ofertę>>

Wizerunek wpływa na reputację Twojej firmy

Wizerunek firmy ma również duży wpływ na jej reputację. Czym jest reputacja? To dobre imię, poważanie, jakim cieszy się dane przedsiębiorstwo. Reputacją jest sposób postrzegania firmy przez otoczenie i wyobrażenie otoczenia na temat cech, które ją wyróżniają, jej atrakcyjności, sposobu odnoszenia się do klientów i konkurencji czy lokalnej społeczności.

Silny, konsekwentny i spójny wizerunek firmy, także w sieci, może być wykorzystany w budowaniu reputacji. To bardzo ważne, bowiem reputacja może decydować o codziennym powodzeniu firmy i dawać jej przewagę konkurencyjną nad innymi. Przewaga ta może powodować, że produkty firmy o dobrej reputacji będą chętniej kupowane, jej przychody stabilniejsze, a do pracy w niej będą się zgłaszać lepiej wykształceni i zmotywowani pracownicy.

Reputacja ma także ogromny wpływ na pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Akcje firmy, która cieszy się dobrą opinią, są chętniej kupowane, bowiem budzi ona zaufanie, a współpracownicy chętniej godzą się na warunki, które stawia ona w trakcie negocjacji. Dzięki przychylności otoczenia w sytuacji kryzysowej, firma, która ma odpowiednią reputację, znacznie łagodniej odczuje skutki kryzysu. Teraz już wiesz, dlatego warto zadbać o pozytywny wizerunek w sieci.

Pozytywny wizerunek ma wpływ na sprzedaż

Swoją tożsamość firma komunikuje za pośrednictwem różnych, wysyłanych przez nią sygnałów, takich jak: stosowana przez nią nazwa, logo, opakowania produktów czy wygląd strony internetowej. Jeśli chcesz zadbać o wizerunek swojej firmy w Internecie, koniecznie pamiętaj, by firmowa strona www była odpowiednio skonstruowana i aktualizowana na bieżąco. Im lepiej będzie ona wypadać wizualnie, tym lepiej będą odbierane znajdujące się na niej teksty czy produkty (jeśli np. prowadzisz sklep internetowy).

Przeczytaj również:  Jak wykorzystać Chat GPT w marketingu?

Czy wiesz, że przeciętny internauta potrzebuje zaledwie 10 sekund, aby ocenić, czy odwiedzana przez niego strona zawiera treści, jakich szuka? Dlatego, budując firmową stronę www nie zapomnij umieścić na niej informacji, czym zajmuje się twoja firma i jak można się z nią skontaktować. Możesz również zacytować opinie zadowolonych użytkowników, którzy już skorzystali z twojej oferty. W dzisiejszych czasach klienci, zanim zdecydują się na kontakt, chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. Jeśli ich pierwsze wrażenie będzie pozytywne, chętniej zdecydują się na zakup.

Strona www to dobre miejsce, aby sprzedawać produkt, ale również budować wizerunek firmy jako eksperta w swojej branży. Pomogą ci w tym narzędzia content marketingowe, takie jak artykuły czy e-booki. Decydując się na takie działania, pamiętaj, że tematy treści, które będziesz zamieszczał, muszą odpowiadać na rzeczywiste potrzeby odbiorców, rozwiązywać ich problemy i trafiać w ich zainteresowania. Dobierając tematy, pamiętaj również o tym, że wśród czytelników mogą być osoby o różnym poziomie wiedzy.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (4 votes)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here