Banner blindness – czym jest ślepota banerowa?

0
216
Ślepota banerowa co to jest

Współczesny świat reklamy internetowej zmaga się z problemem, jakim jest tak zwana “ślepota banerowa”. Jest to zjawisko, które polega na ignorowaniu przez użytkowników Internetu wszelkiego rodzaju komunikatów reklamowych, banerów i innych form promocji. W dużej mierze wynika to ze zbyt dużej liczby reklam oraz ich nachalnego charakteru. Jak zwalczyć ślepotę banerową wśród użytkowników? W artykule postaramy się przedstawić kilka rozwiązań, które mogą pomóc marketerom w zwiększeniu efektywności kampanii oraz ułatwić dotarcie do docelowych odbiorców.

Czym jest ślepota banerowa?

Co to jest i na czym polega ślepota banerowa (z ang. banner blindness)? To termin opisujący tendencję użytkowników Internetu do ignorowania materiałów reklamowych, takich jak bannery czy inne formy wyświetlania reklam. Użytkownik po zetknięciu z wyskakującym okienkiem reklamy automatycznie więc je wyłącza, nie zwracając uwagi na zawartość.

Zjawisko ślepoty banerowej stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tego typu kanałów promocji online. To dlatego muszą znać rozwiązania i sposoby, które pozwolą im tworzyć skuteczne reklamy banerowe w sieci. 

Dlaczego efekt ślepoty banerowej jest tak powszechny?

Dlaczego ignorujemy reklamy w Internecie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w funkcjonowaniu naszego mózgu oraz psychologii percepcji.

Przeczytaj również:  KPI – co to jest?

Zjawisko banner blindness wynika z nadmiaru informacji i reklam, które bombardują nas każdego dnia podczas korzystania z sieci oraz naturalnej obrony naszego mózgu przed przeciążeniem. Kiedy jesteśmy narażeni na bombardowanie bodźcami, takimi jak obecność wielu banerów reklamowych na jednej stronie internetowej, mózg zaczyna filtrować informacje i ignorować te uznane za nieistotne. Powodem ignorowania reklam jest też zbyt krzykliwy przekaz.

Dodatkowo w miarę upowszechniania się reklam online, internauta coraz częściej traktuje banery jako element “tła” – naturalnego krajobrazu sieci. W konsekwencji nasza uwaga jest skupiona jedynie na treści strony, a nie na jej dodatkach.

Co więc należy zrobić, aby użytkownicy nie pomijali reklam? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Jak uniknąć ślepoty banerowej i zwiększyć widoczność reklam?

Ślepota sliderowa (banerowa) stała się wyzwaniem dla marketerów i twórców stron internetowych. Istnieje jednak kilka strategii, które pozwalają na zminimalizowanie negatywnego wpływu tego zjawiska na efektywność reklam w sieci.

Aby zapobiec ślepocie banerowej i zwiększyć widoczność banerów (reklam) w sieci:

  • zadbaj o atrakcyjność materiału promocyjnego i dopasowanie do designu strony internetowej,
  • wykonuj testy A/B w celu sprawdzenia, które elementy graficzne oraz tekstowe generują najlepsze rezultaty oraz dostosowania reklamy w taki sposób, aby uzyskiwały jak najwyższy wskaźnik CTR (click-through rate – współczynnik klikalności), badaj i wyciągaj wnioski,
  • stosuj reklamy remarketingowe, czyli strategię polegającą na wyświetlaniu reklam tym użytkownikom, którzy już wcześniej odwiedzili Twoją stronę WWW,
  • twórz reklamy dostosowane do urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów (responsywne reklamy),
  • wybieraj właściwe umiejscowienie reklamy (w przemyślanym miejscu),
  • wykorzystuj rodzaj reklamy, jaką jest reklama natywna, która nie odróżnia się znacząco od innych elementów na stronie, wydaje się jej naturalnym elementem, przez co nie rzuca się w oczy (reklama częścią strony internetowej).
Przeczytaj również:  Jak napisać dobry slogan reklamowy?

Reklama odporna na ślepotę banerową – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak jeszcze przeciwdziałać ślepocie banerowej? Jeśli chodzi o reklamę Google Ads, to jednym z kluczowych aspektów skutecznej kampanii reklamowej jest precyzyjne określenie grupy docelowej (targetowanie odbiorców). Dzięki odpowiedniej segmentacji rynku oraz targetowaniu reklam marketerzy mogą skierować swoje przekazy bezpośrednio do osób, które mają największe szanse być zainteresowanymi oferowanym produktem lub usługą. Im lepiej takie działania zostaną przeprowadzone, tym większa szansa, że użytkownicy nie będą odbierać reklam jako denerwujące i nachalne, a wręcz przeciwnie – jako wartościowe i interesujące. Warto stosować więc reklamy spersonalizowane.

Ważnym aspektem, który wpływa na skuteczność reklam i zwiększenie ich widoczności mimo ślepoty banerowej jest właściwe zarządzanie czasem i miejscem ich publikacji. Dobrze jest analizować zachowania użytkowników sieci i wybierać te miejsca oraz strony internetowe, w których najbardziej prawdopodobne jest skierowanie uwagi na treści promocyjne. Można również korzystać z możliwości oferowanych przez precyzyjne targetowanie geolokalizacyjne czy behawioralne, które jeszcze lepiej pozwala dopasować reklamę do konkretnego odbiorcy.

marketing_lokalny
Przeczytaj również:  Zakupy przedświąteczne wcześniej niż zwykle. Jak dotrzeć do klientów?

Banner blindness – jak się przed tym bronić? Podsumowanie

Podsumowując, ślepota banerowa to zjawisko będące efektem naszej psychiki i naturalnych mechanizmów obronnych mózgu. Wyzwaniem dla marketerów jest teraz poszukiwanie skutecznych strategii promocji, które będą w stanie przyciągnąć uwagę odbiorcy i sprawić, że reklama nie będzie postrzegana jako coś “niewidocznego”.

Warto pamiętać o umiejętnym doborze treści reklamowej. Reklama, która przyciąga uwagę użytkownika wartościowym przekazem oraz atrakcyjną prostotą, ma większe szanse na zaangażowanie odbiorcy.

Konieczne jest dbanie o doświadczenie użytkownika poprzez unikanie zbyt nachalnych banerów oraz kontrolowanie liczby reklam na stronie. Warto również przemyśleć lokalizację banerów, tak aby nie zakłócały one naturalnego procesu czytania treści.

Inną strategią może być eksperymentowanie z formatami przekazu reklamowego. Warto również rozważyć wykorzystanie narzędzi analitycznych do identyfikowania grup docelowych oraz personalizacji reklam.

Promuj swoją firmę

Potrzebujesz pomocy w promocji Twojej firmy? Skorzystaj z usług specjalistów WeNet. Profesjonalni doradcy internetowi przygotują dla Ciebie skuteczną kampanię reklamową oraz zajmą się jej optymalizacją i stałym monitoringiem wyników. Sprawdź szczegóły oferty na WeNet.pl

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here