Czym jest flywheel marketing?

0
122
flywheel marketing co to jest

Kiedy myślimy o marketingu, często przychodzi nam na myśl strategia lejka sprzedażowego, w której konsument przechodzi przez kolejne etapy procesu zakupowego, od zainteresowania po decyzję o kupnie. Ale ponieważ lojalni klienci mają ogromne znaczenie w biznesie, to model ten coraz częściej wydaje się niewystarczający. W odpowiedzi na te wyzwania pojawia się koncepcja flywheel marketing – to nowatorskie podejście zmienia sposób myślenia o relacjach z klientami i napędza rozwój firm. Co to jest i jak wykorzystać ten potencjał? Między innymi o tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Koncepcja flywheel marketing – co to jest?

Czy wiesz, co stanowi klucz do sukcesu w biznesie? Według ekspertów jest to przede wszystkim budowanie relacji z klientem.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej tradycyjne podejście do procesu sprzedażowego i marketingu staje się niewystarczające. Lejek zakupowy będący przez lata podstawą strategii wielu firm ustępuje miejsca nowoczesnym koncepcjom, które lepiej odpowiadają na wyzwania współczesnego rynku.

Jedną z nich jest flywheel marketing – tajemnicza nazwa, która może wywołać zaciekawienie, a zarazem zaskoczenie. Czym tak naprawdę jest ta strategia i dlaczego warto się nią zainteresować? Oto krótka, definicja, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Ta innowacyjna strategia, która nazywana jest również modelem koła zamachowego, ma jeden główny cel – nieustanny rozwój firmy poprzez dostarczanie wartości dla klientów i pielęgnowanie trwałych relacji z nimi. W odróżnieniu od klasycznego lejka sprzedażowego, gdzie klient jest jedynie środkiem do osiągnięcia celu, flywheel marketingu stawia go w centrum całej strategii. Jego zadowolenie i lojalność napędza wzrost przedsiębiorstwa niczym koło zamachowe, które raz rozpędzone, nabiera tempa i generuje coraz większą siłę.

Przeczytaj również:  Personal branding – na czym polega?
Promuj swoją firmę

Jak działa flywheel marketing?

Znasz już lepiej strategię marketingową flywheel. To fascynujący sposób myślenia o promocji, który skupia się na ciągłym napędzaniu wzrostu poprzez trzy kluczowe elementy: przyciąganie, angażowanie i zadowalanie klientów. Oto jak te trzy aspekty współgrają ze sobą, tworząc niezwykły mechanizm napędowy sukcesu firmy.

Przyciąganie (Attract) – magnes na konsumentów

Jakie są kluczowe fazy flywheel marketingu? W koncepcji koła zamachowego przyciąganie klientów stanowi sztukę tworzenia nie tylko atrakcyjnych, ale i wartościowych treści oraz ofert. Chodzi o to, aby potencjalni kupujący zauważyli produkt lub usługę i zrozumieli, jak mogą one rozwiązać ich problemy lub zaspokoić potrzeby.

Przyciąganie to także umiejętność wyróżnienia się na tle konkurencji oraz budowania wizerunku marki, który zwiększy zainteresowanie odbiorców.

Ciągłe angażowanie klienta (Engage) – budowanie trwałych relacji

Kiedy już uda się przyciągnąć uwagę odbiorców, kluczowe jest angażowanie ich w interakcje z marką.

Flywheel marketing stawia na budowanie długoterminowych relacji z klientami poprzez komunikację na różnych płaszczyznach – od mediów społecznościowych, przez marketing treści, po bezpośredni kontakt telefoniczny czy spotkania. Wsparcie techniczne, dostarczanie wartości dodanej oraz dbanie o doświadczenie konsumenta to kolejne elementy, które sprawiają, że angażowanie nabiera mocy i napędza wzrost.

Zadowolenie (Delight) – klucz do lojalności

Ostatni, ale nie mniej istotny etap modelu flywheel to zadowolenie klienta. To ono sprawia, że kupujący stają się lojalni, wracają po więcej i polecają markę innym.

Zadowolenie to efekt staranności w realizacji zamówień, jakości produktów czy usług oraz szybkości i skuteczności obsługi. Długotrwałe relacje przekładają się na zwiększenie wartości życiowej (LTV) oraz powiększenie bazy stałych konsumentów, co ostatecznie napędza wzrost firmy i proces sprzedażowy.

Czym flywheel marketing różni się od lejka zakupowego?

Jeśli działasz w Internecie, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że istnieje wiele koncepcji, które mają na celu zwiększenie sprzedaży. Dwie z nich, które warto porównać w tym tekście, to tradycyjna ścieżka zakupowa klienta oraz model budowania relacji. Choć obie teorie mają swoje zalety, różnią się one w kilku kluczowych aspektach.

Przeczytaj również:  Na czym polega rebranding?

Różnica pierwsza: przebieg procesu sprzedażowego

Ścieżka zakupowa klienta przedstawia liniowy proces, w którym konsument przechodzi przez kolejne etapy, od pierwszego kontaktu z produktem aż po jego zakup. W tym przypadku klient jest traktowany jako jednostka, która ma przejść przez określone działania, a zadaniem marketerów jest doprowadzenie go do końca tej drogi.

Z kolei metoda flywheel wprowadza zupełnie inne podejście. W tej strategii klient staje się centrum działań marketingowych firmy, a proces zakupu przypomina koło zamachowe, które kręci się wokół niego. Dzięki temu przedsiębiorstwo może lepiej zrozumieć potrzeby odbiorców i dostosować swoje działania do ich oczekiwań.

W efekcie stosowanie flywheel marketingu pozwala na zwiększenie efektywności stosowanych technik.

Różnica druga: relacje z klientem po zakupie

Kolejna różnica między tymi dwiema koncepcjami dotyczy sposobu traktowania klientów po dokonaniu zakupu.

W przypadku lejka sprzedażowego pozyskanie klienta to najważniejszy cel. Wiele firm nie zajmuje się w związku z tym kupującym po zakończeniu transakcji, co może prowadzić do utraty potencjalnych rekomendacji i powtórnych zakupów.

Sukces flywheel marketingu opiera się zaś na budowaniu relacji, co może prowadzić do większej lojalności i zwiększenia wartości życiowej klienta (LTV).

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Różnica trzecia: większa elastyczność dzięki marketingowi flywheel

Warto również zwrócić uwagę na to, że strategia marketingowa flywheel może być bardziej elastyczna niż tradycyjny lejek zakupowy.

To pozwala firmom szybciej reagować na zmieniające się potrzeby rynku i dostosowywać swoje działania w odpowiedni sposób. Naszym zdaniem, choćby dlatego wprowadzenie flywheel marketingu może stanowić uzupełnienie lub alternatywę dla marketingu lejka sprzedaży, zwiększając skuteczność całej strategii biznesowej.

Model flywheel marketing – zalety i wady

Zastanawiasz się nad wdrożeniem strategii marketingowej flywheel? Nic dziwnego – tę koncepcję wdraża coraz więcej nowoczesnych firm. Ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie naszym zdaniem zalety i wady ma ten sposób ciągłego angażowania klienta.

Jakie są zalety flywheel marketingu?

  • Skupienie na wartości dla odbiorców: każdy etap modelu flywheel koncentruje się na dostarczaniu wartości, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć potrzeby klientów i spełniać ich oczekiwania.
  • Lojalni ambasadorzy marki: angażując klientów w proces sprzedaży i dbając o ich zadowolenie, firmy zyskują lojalnych ambasadorów swojej marki, co przekłada się na długotrwały wzrost i utrzymanie konkurencyjności na rynku.
Przeczytaj również:  RTB (Real Time Bidding) – co to jest?

Czy strategia koła zamachowego ma wady?

  • Czasochłonność i kosztowność implementacji: wdrożenie modelu flywheel może być czasochłonne i wymagać znaczących inwestycji w technologię oraz zasoby ludzkie, co może stanowić wyzwanie dla mniejszych firm.
  • Mniejsza koncentracja na pozyskiwaniu nowych klientów: skupienie na budowaniu relacji z kupującymi może sprawić, że firmy będą mniej skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych klientów. To zaś może wpłynąć na krótkoterminowe wyniki sprzedaży i wymagać odpowiedniego balansowania priorytetów.
Pokaż swoją firmę z dobrej strony jak Robert Korzeniowski

Jak stosować flywheel marketing?

Aby skutecznie stosować flywheel marketing i uzyskać efekt koła zamachowego, należy wprowadzić kilka zmian w podejściu do klienta oraz organizacji pracy.

  1. Przeprowadź analizę obecnych procesów sprzedażowych i obsługowych oraz działań marketingowych firmy.
  2. Wprowadź niezbędne usprawnienia, które pozytywnie wpłyną na doświadczenia klientów np. lead nurturing.
  3. Zainwestuj w narzędzia i technologie, które ułatwią komunikację z klientami oraz monitorowanie ich potrzeb i oczekiwań (np. prowadząc marketing w mediach społecznościowych, tworząc wartościowy content SEO, stosując model Freemium itd.).
  4. Zadbaj o lepszą współpracę między działami marketingu, sprzedaży i obsługi klienta, aby wspólnie dążyć do budowania długoterminowych relacji z klientami i wzrostu firmy.

W kontekście teorii koła zamachowego warto wspomnieć o siłach i tarciach, które mogą wpływać na jego działanie.

Siły to elementy, które mogą zwiększyć skuteczność modelu flywheel i przyspieszyć tempo wzrostu firmy. Będą to takie obszary jak: ciągłe angażowanie klienta, efektywne strategie sprzedaży i marketingu, silna kultura organizacyjna oraz innowacyjność.

Tarcia, w kontekście procesów strategii flywheel, odnoszą się do wszelkich czynników, które mogą spowolnić działanie koła zamachowego, a tym samym ograniczyć rozwój firmy. Przykładami takich tarć mogą być: niejasne komunikowanie wartości produktu, brak spójności wizerunkowej marki, nieefektywne działania wewnętrzne czy słaba obsługa klienta. Aby zminimalizować negatywny wpływ tarcia na metodę flywheel, przedsiębiorstwa powinny analizować swoje działania, identyfikować obszary do poprawy i wdrażać odpowiednie rozwiązania.

A jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu działań online, to skorzystaj ze wsparcia specjalistów. Dorady internetowi przygotują dla Ciebie strategię, dzięki której pozyskasz nowych klientów i zwiększysz widoczność biznesu w sieci. Sprawdź, co możesz zyskać na WeNet.pl.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here