Czym jest marketing mobilny?

0
194
marketing mobilny co to jest

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi robi zakupy i przegląda strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych. Smartfon to narzędzie, które większość osób niemal cały czas ma przy sobie. Dlatego mobile marketing stał się ważnym narzędziem w biznesie. Można wykorzystywać go do promocji produktów i usług, a także do budowania marki. Czym jest marketing mobilny i na czym polega? Dlaczego warto go stosować? Jakie są narzędzia marketingu mobilnego? Podpowiadamy w artykule.

Mobile marketing – co to jest?

Mobilny marketing internetowy to strategia marketingu, która skupia się na wykorzystaniu mobilnych urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety czy smartwatche. Ta forma promocji jest stosowana w celu dotarcia do klientów oraz przekazywania treści marketingowych.

Mobile marketing jest w stanie ustalać lokalizację użytkownika, którą udostępnia on poprzez wybór konkretnych zgód w aplikacji. Dzięki temu firmy, które działają na lokalnym rynku, mogą łatwiej się reklamować i trafiać do odpowiedniej grupy docelowej. Często więc wykorzystywane są lokalne reklamy mobilne kierowane do mieszkańców określonego regionu bądź osób, które przemieszczają się po danym obszarze. Dzięki szczegółowemu określeniu grupy odbiorców kampania adresowana jest do potencjalnych klientów i jest efektywniejsza.

Na czym polega marketing mobilny?

Jak działa marketing mobilny i na czym polega? Otóż mobile marketing dla firm polega na dotarciu do klientów korzystających z urządzeń mobilnych. Jednym z najważniejszych elementów marketingu mobilnego jest dostarczenie użytkownikowi treści, która jest dopasowana do jego potrzeb i preferencji. Dlatego też skuteczny mobilny marketing powinien opierać się na analizie danych demograficznych i zachowań użytkowników.

Przeczytaj również:  Jak zbudować więź z klientami w trudnych czasach?

Innym istotnym aspektem jest personalizacja treści. Oznacza to, że reklamy i inne komunikaty powinny być dopasowane do konkretnych osób w oparciu o ich historię przeglądania stron internetowych czy korzystania z aplikacji mobilnych.

Nowe wezwanie do działania

Dlaczego warto stosować mobilny marketing?

Popularność urządzeń mobilnych i powszechne zakupy mobilne to zjawiska, z którymi mamy obecnie do czynienia. Smartfon jest dzisiaj narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie i funkcjonowanie. Korzysta z niego prawie każdy. To wpłynęło na rozwój mobilnego marketingu i dlatego właśnie zastosowanie takiej formy promocji jest tak skuteczne. Pozwala dotrzeć do naprawdę szerokiego grona użytkowników w dowolnym miejscu i czasie.

Zaletą marketingu mobilnego jest też to, że przekazy reklamowe dostarczane na urządzenia mobilne są precyzyjnie dopasowane i skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Użytkownicy muszą bowiem zgodzić się na otrzymywanie takich informacji marketingowych. Niejednokrotnie kampanie kierowane są do osób/klientów mobilnych, którzy znają już daną firmę/markę i chcą być na bieżąco z aktualnymi promocjami, zniżkami dla stałych klientów lub nowościami.

Marketing mobilny pozwala też na szybką reakcję na potrzeby klientów oraz na bieżące modyfikacje kampanii reklamowej. Ponadto jest stosunkowo tani w porównaniu do tradycyjnych form reklamy, takich jak telewizja, radio czy prasa.

Wciąż zastanawiasz się, czy warto wykorzystać marketing mobilny? Otóż jeśli zdecydujesz się na tego typu działania, zyskasz szansę na:

 • docieranie z ofertą do klientów,
 • budowanie zaufania wśród klientów,
 • kreowanie wizerunku firmy,
 • tworzenie bazy odbiorców do działań promocyjnych,
 • generowanie leadów,
 • zwiększanie wyników sprzedażowych.

Jak więc widać, mobilny marketing daje wiele korzyści. Zastanawiasz się, jak skutecznie wykorzystywać marketing mobilny, aby osiągać zamierzone cele? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również:  Jak wykorzystać trade marketing w praktyce?

Mobilny marketing – jak go wykorzystać?

Marketing mobilny wykorzystuje wiele różnych narzędzi, w tym m.in. wiadomości SMS, reklamy w aplikacjach mobilnych, kampanie reklamowe w sieci reklamowej Google oraz reklamy na platformach społecznościowych. Wszystkie te narzędzia mają za zadanie dotrzeć do użytkowników w sposób prosty i skuteczny. Ważne jest, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom danej firmy.

Narzędzia marketingu mobilnego

 • Komunikacja SMS/MMS – krótkie wiadomości tekstowe lub graficzne. Idealne do wysyłania informacji o promocjach, nowościach itd. Marketing SMS najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy dana osoba jest już klientem i zna daną markę.
 • Aplikacje mobilne – coraz więcej firm decyduje się na stworzenie własnej aplikacji mobilnej, która ułatwia korzystanie z oferowanych produktów lub usług. Aplikacje pozwalają na bezpośrednie dotarcie do klienta i zapewniają łatwiejszy dostęp do oferty firmy. Warto jednak mieć na uwadze, że stworzenie takiego narzędzia wiąże się z kosztami.
 • Voice mailing – forma marketingu stosowana w przypadku kampanii telefonicznych. Są to automatyczne komunikaty głosowe, które mają na celu zachęcenie do zapoznania się z ofertą firmy czy skorzystania z aktualnych akcji promocyjnych.
 • Responsywne strony internetowe (strony mobilne) – w obecnych czasach wiele osób korzysta z Internetu i przegląda strony WWW na urządzeniach mobilnych, zwłaszcza na smartfonach. Dlatego ważne jest, aby strona internetowa firmy była responsywna, czyli dostosowana do różnych rozmiarów ekranów oraz przejrzysta i funkcjonalna.
 • Reklamy mobilne – kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, aplikacjach i czy innych witrynach zoptymalizowanych pod kątem wykorzystania na różnych urządzeniach mobilnych.
 • Kody QR – to dwuwymiarowe, alfanumeryczne grafiki, które po zeskanowaniu smartfonem przenoszą internautę w konkretne miejsce (np. do cennika, infografiki, plakatu, pliku multimedialnego itd.).

Możesz skorzystać z powyższych narzędzi mobilnego marketingu. Pamiętaj też o geolokalizacji, za pomocą której można targetować reklamy tylko na określone grupy odbiorców, którzy znajdują się w pobliżu firmy. To znacznie zwiększa szansę na skuteczne dotarcie do klienta.

Przeczytaj również:  Augmented reality, czyli czym jest rzeczywistość rozszerzona w marketingu
Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Cechy marketingu mobilnego

Jedną z kluczowych cech marketingu mobilnego jest jego personalizacja. Dzięki dostępowi do danych użytkowników urządzeń firmy są w stanie dostosować swoje kampanie reklamowe do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. To nie tylko zwiększa skuteczność działań marketingowych, ale również pozwala na budowanie trwałych relacji z klientami.

Kolejną cechą jest interaktywność. Aplikacje mobilne, strony WWW czy reklamy w grach mobilnych umożliwiają bezpośredni kontakt z użytkownikiem. Firmy mogą wykorzystać tę interakcję do gromadzenia danych o klientach i dostosowywania swoich działań marketingowych jeszcze bardziej precyzyjnie.

Mobile marketing jest też elastyczny. Dzięki niemu można szybko reagować na zmieniające się potrzeby i zachowania konsumentów. Można dostosowywać swoje kampanie do różnych grup docelowych lub zmieniać je w czasie rzeczywistym.

Podsumowując, marketing mobilny ma wiele zalet. Wyróżnia go:

 • łatwa interakcja z odbiorcą,
 • elastyczność,
 • duża skuteczność,
 • nowoczesność,
 • interaktywność,
 • szybkie docieranie do konkretnej grupy docelowej,
 • personalizacja, osobisty przekaz dopasowany do lokalizacji czy zainteresowań odbiorcy,
 • możliwość monitorowania efektów kampanii marketingowych na bieżąco.
Promuj swoją firmę

Szukasz kogoś, kto pomoże Ci w prowadzeniu działań marketingowych i promowaniu Twojej firmy? Sprawdź ofertę WeNet. Specjaliści prowadzą kompleksowe działania z zakresu e-marketingu. Przygotują dla Ciebie odpowiednią strategię i dobiorą najlepsze rozwiązania i narzędzia dla Twojego biznesu.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here