Jak dodać formularz kontaktowy na stronie www?

0
2634
ustawienia formularza kontaktowego

Formularze możemy spotkać na większości stron internetowych, które odwiedzamy każdego dnia. Najprostszy formularz możesz zrobić w kilka minut, korzystając z gotowych wtyczek lub skryptów dostępnych w sieci. Czy jednak każdy konwertuje tak samo? Okazuje się, że także tutaj wiele szczegółów ma znaczenie, począwszy od ilości pól formularza kontaktowego po etykiety i przycisk CTA.

Co to jest formularz kontaktowy?

Wyróżniamy kilka rodzajów formularzy, które najczęściej możesz spotkać podczas przeglądania serwisów lub sklepów internetowych. Najprostszą formę mają zwykłe formatki służące do skontaktowania się z wybraną firmą. Znajdziesz w nim kilka standardowych pól do uzupełnienia – imię i nazwisko, email, czy odrobinę większe pole na dłuższą wiadomość. Po kliknięciu przycisku “Wyślij”, wiadomość trafia na skrzynkę firmową, a Ty zostajesz zwykle poinformowany o odpowiedzi w najbliższym możliwym terminie.

Oprócz tego, z formularzem spotkać się możesz podczas rezerwowania noclegu, czy zamawiania jedzenia na stronie restauracji lub innych popularnych platformach. Swoje dane musisz zostawić także kupując coś w sklepach internetowych. Ogólnie rzecz biorąc, formularze służą temu, byś mógł zapytać o usługę lub w drugą stronę – by wybrana firma mogła się z Tobą skontaktować lub dostarczyć zamówiony produkt.

Nowe wezwanie do działania

Idealny formularz kontaktowy – jak powinien wyglądać?

Jeśli chcesz stworzyć idealny formularz kontaktowy, musisz wiedzieć, że prawdopodobnie nie uzyskasz zadowalających efektów od razu. Kluczowe będzie tutaj testowanie rozwiązań – badanie zaangażowania, współczynnika odrzuceń na etapie wypełniania danych, czy też identyfikacja pól formularza kontaktowego, które sprawiają użytkownikom największy problem.

Optymalizacja formularza kontaktowego na Twoją stronę www powinna jednak skupić się na najważniejszych aspektach:

 1. Minimalizm i Prostota – formularz powinien być czytelny i prosty w użyciu. Ogranicz liczbę pól do minimum, aby uniknąć przytłaczania użytkowników. Im mniej pól, tym większa szansa, że więcej osób wypełni formularz.
 2. Pozycjonowanie formularza – umieść formularz w widocznym miejscu na stronie, na przykład w sekcji Kontakt lub na górze strony. Ułatwi to użytkownikom znalezienie formularza i skorzystanie z niego.
 3. Właściwe pole “Temat” lub “Cel kontaktu” – daj użytkownikom możliwość wyboru tematu swojego kontaktu, na przykład “Pytanie ogólne”, “Wsparcie techniczne”, “Zapytanie o ofertę”. To pomoże skierować zapytania do odpowiednich działów lub osób.
 4. Krótka instrukcja – dodaj krótki opis nad formularzem, który wyjaśni, jakie informacje użytkownik powinien dostarczyć i dlaczego. To może zwiększyć zrozumienie i motywację do wypełnienia formularza.
 5. Zrozumiałe etykiety pól – etykiety pól formularza powinny być jasne i zrozumiałe. Unikaj skomplikowanych lub technicznych nazw pól.
 6. Automatyczne wypełnianie – stosuj techniki automatycznego wypełniania pól, na przykład po wpisaniu kodu pocztowego, system może automatycznie uzupełnić miasto i kraj.
 7. Walidacja pól – dodaj walidację pól, aby uniknąć błędów wprowadzania danych. Pokazuj użytkownikom komunikaty o błędach w czasie rzeczywistym i precyzyjnie informuj, co należy poprawić.
 8. Przejrzysta polityka prywatności – wprowadź link do polityki prywatności obok formularza, aby użytkownicy wiedzieli, co będzie się działo z ich danymi.
 9. Potwierdzenie wysłania formularza – po wysłaniu formularza pokaż potwierdzenie, że dane zostały przekazane. To ważne dla użytkowników, żeby mieli pewność, że ich zapytanie dotarło.
 10. Testowanie i analiza – regularnie monitoruj skuteczność formularza, analizuj dane dotyczące konwersji i odrzuceń. Na podstawie wyników testów dostosuj formularz, aby poprawić jego efektywność.
Przeczytaj również:  Rocznica wprowadzenia RODO - 5 dobrych praktyk RODO

Pamiętaj, że optymalizacja formularza kontaktowego to proces ciągły. Rzetelne badania i eksperymenty pomogą dostosować go do potrzeb i preferencji użytkowników, co w konsekwencji przyniesie lepsze rezultaty i zwiększy interakcje na stronie.

Jak dodać formularz kontaktowy na www?

Generalnie masz tutaj dwie możliwości:

 • skorzystanie z gotowych rozwiązań – jeśli korzystasz z popularnego systemu CMS, prawdopodobnie istnieją wtyczki, które pozwolą Ci zrobić formularz na stronie internetowej w kilka kliknięć myszką. Dla przykładu, w systemie WordPress mogą to być pluginy takie jak Contact Form 7 lub Gravity Forms. Pozwolą Ci one także zaprojektować bardziej zaawansowany formularz kontaktowy.
 • przygotowanie formularza na stronie za pomocą skryptu HTML – to rozwiązanie dla osób, których strony postawione są na czystym kodzie HTML/JS/PHP. Przykładowy kod formularza może wyglądać następująco:

Ten przykład przedstawia prosty formularz kontaktowy, który zawiera trzy pola: imię, email i wiadomość. Atrybuty id i name są używane w celu identyfikacji pól formularza, a atrybut required sprawia, że pola są wymagane do wypełnienia przed wysłaniem formularza. Formularz zostanie przesłany do ścieżki “/submit” za pomocą metody POST, co jest domyślnym zachowaniem przeglądarek podczas wysyłania formularzy.

Przeczytaj również:  Który format jest lepszy: PNG czy JPG?

Gotowe formularze na stronie – jak je dodać?

Aby umieścić formularz kontaktowy na stronie, wystarczy, że wkleisz jego kod w wybrane miejsce. Jeśli korzystasz z systemu WordPress, wybrana wtyczka do formularzy pozwala prawdopodobnie na wygenerowanie specjalnego shortcodu, czyli krótkiego fragmentu kodu, w którego miejsce wstrzyknięty zostanie formularz. Wystarczy, że wkleisz wspomniany shortcode w miejsce, w którym chcesz, aby pojawiła się formatka do kontaktu.

Jeśli wybrałeś rozwiązanie z własnym skryptem, przygotowany kod dodaj na podstronie, na której chcesz umieścić formularz kontaktowy. Konieczne będzie prawdopodobnie dodatkowe jego ostylowanie, czyli nadanie wyglądu poszczególnych pól i tekstów za pomocą skryptów CSS.

Zamów budowę strony!

Formularz na stronie nie działa – co robić?

Czasami dzieje się tak że na naszej stronie internetowej przestaje działać formularz kontaktowy, oczywiście nikt oprócz nas nie ma dostępów do naszej strony, a jeszcze tydzień temu wszystkie maile wysłane przez formularz do nas dochodziły.

Bez paniki! Wszystko da się wytłumaczyć w logiczny sposób, bo przecież żadne krasnoludki nie weszły na naszą stronę i jej nie popsuty :). Weźmy głęboki wdech i rozpocznijmy analizę.

Po pierwsze najlepiej sami sprawdźmy działanie naszego formularza. Zacznijmy od początku, czyli od wysłania do siebie testowego maila przez formularz kontaktowy. Dobrze stworzony formularz po wysłaniu wiadomości powinien zawsze zwracać komunikat – o poprawnie wysłanej wiadomości czy też o błędzie przy wysyłce. Tak więc jakikolwiek komunikat jest lepszy niż brak komunikatu. W przypadku pozytywnego komunikatu o wysłanej wiadomości przez formularz problemu należy szukać w naszej poczcie, możliwe że maile trafiają z jakiegoś powodu do SPAM’u. W przypadku negatywnego komunikatu sprawa może być już bardziej złożona.

I tutaj przyczyną może być wprowadzenie 5. parametru dodanego do funkcji odpowiedzialnej za wysyłkę maili z formularza.

Przeczytaj również:  Modernizacja strony WWW – kiedy warto ją przeprowadzić?

Czarna magia? Nie, zdecydowanie jest to bardziej przyjazne.

Na wstępie krótkie wytłumaczenie „po co to?”. Otóż hakerzy codziennie włamują się na serwery, robiąc na nich zamęt i wykorzystują do swoich celów np. do wysyłki niechcianych wiadomości czyli SPAM’u. Niektórzy hostingodawcy po takich przejściach z Hakerami postanowili wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w postaci właśnie 5 parametru funkcji mail(). W tym momencie maile mogą być wysyłane przez stronę jedynie poprzez adres mailowy fizycznie istniejący. Dobry formularz kontaktowy jest w ten sposób zabezpieczony przed niechcianymi wiadomościami.

No dobra znamy już przyczynę błędu, ale co dalej?

Żeby nie zagłębiać się już w aspekty techniczne przejdź do rozwiązania problemu z naszym formularzem. Jeżeli maile z formularza przychodzą do nas z maila znajdującego się w domenie tej samej co strona internetowa to wystarczy tylko skonfigurować wysyłanie poczty na naszej stronie przez serwer poczty SMTP.

No dobra, a jeżeli nie masz maila w domenie? To trzeba go po prostu utworzyć :), Pamiętajmy, że maile w domenie wyglądają dużo bardziej profesjonalnie w kontakcie z Klientem niż np. mail: kontaktmojastrona@wp.pl czy kontaktmojastrona@buziaczek.pl.

Mamy już maila w domenie, teraz potrzebujemy następujących danych:

 • Login
 • Hasło
 • Nazwa serwera SMTP
 • Numer portu SMTP

Mając już te dane można skonfigurować wysyłkę poczty przez SMTP. W zależności na jakim CMS’ie jest postawiona nasza strona można to ustawić konfiguracji CMS’a (np. Joomla), bądź wykorzystać do tego wtyczkę (WordPress).

Jeżeli nie wiesz na jakim CMS’ie jest wykonana Twoja strona skontaktuj się z nami.

Tworzenie formularza kontaktowego – podsumowanie

Podsumowując, formularze kontaktowe stanowią nieodłączny element współczesnych stron internetowych. Ich obecność ułatwia interakcję z użytkownikami i umożliwia efektywną komunikację z klientami czy czytelnikami. Kluczowym krokiem jest umiejętne zaprojektowanie formularza kontaktowego, które powinno uwzględniać klarowną strukturę oraz odpowiednie elementy ułatwiające wypełnianie.

Wybór właściwej struktury formularza kontaktowego zależy od celu strony i oczekiwań użytkowników. Pamiętajmy, że warto mieć formularz na stronie www, lecz jego skuteczność i użyteczność są ściśle związane z jakością projektu. Dlatego też starannie opracowany formularz kontaktowy może stać się mostem łączącym naszą witrynę z jej odwiedzającymi, otwierając nowe możliwości komunikacji i współpracy.

Nowe wezwanie do działania
3.8/5 - (5 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here