Jak opracować identyfikację wizualną marki?

0
222
identyfikacja wizualna marki co to

Identyfikacja wizualna to nieodzowny element budowania wizerunku firmy. Podstawowymi jej elementami jest logo, kolorystyka i typografia, ale nie tylko. Zastanawiasz się, jak stworzyć spójną i rozpoznawalną markę? Pamiętaj, że proces ten wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy opracować dokładną strategię. Przeczytaj artykuł i sprawdź praktyczne porady, które pomogą Ci stworzyć identyfikację wizualną Twojej marki.

Co to jest identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna (visual identity) to jeden z kluczowych elementów, które odpowiadają za kreowanie wizerunku firmy. Polega ona na stworzeniu spójnej i przejrzystej koncepcji graficznej, która będzie reprezentować wartości i cele przedsiębiorstwa.

Jakie są funkcje identyfikacji wizualnej? Po co firmie identyfikacja wizualna? Otóż jest ona niezwykle ważna dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala ona na budowanie świadomości i zwiększenie rozpoznawalności. Dzięki spójnemu wizerunkowi firmy klienci będą mieli do niej większe zaufanie oraz łatwiejszy dostęp do informacji o marce i łatwiej będą ją zapamiętywali. Dlatego opracowanie spójnej identyfikacji marki jest tak ważne.

Co składa się na identyfikację wizualną marki?

W skład identyfikacji wizualnej wchodzi wiele elementów, takich jak logo firmy, kolorystyka, typografia, kompozycja i inne graficzne detale. Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie i wpływa na odbiór marki przez klientów.

 Logo jest najważniejszym składnikiem identyfikacji wizualnej i powinno być przemyślane pod każdym względem. Kolorystyka również ma duże znaczenie, ponieważ różne kolory kojarzą się z różnymi emocjami i wartościami. Dobrze dobrane barwy mogą oddziaływać na podświadomość klientów i budować pozytywny wizerunek marki.

Przeczytaj również:  Archetypy marki – jak określić osobowość firmy?

Ważnym elementem identyfikacji wizualnej firmy jest również strona internetowa oraz materiały reklamowe, takie jak ulotki czy banery. Wszystkie te komponenty powinny być ze sobą spójne pod względem wizualnym, aby klienci od razu kojarzyli je z daną marką.

Podsumowując, na identyfikację wizualną marki w Internecie składa się więc:

 • logo firmy,
 • kolorystyka marki,
 • typografia (typ fontów, krój pisma, interlinia, wielkości tekstu, proporcje między poszczególnymi elementami itd.),
 • wygląd strony internetowej,
 • profile marki w mediach społecznościowych,
 • design reklam online,
 • stopki mailowe pracowników,
 • wygląd prezentacji i oferty sprzedażowych wysyłanych do klienta,
 • wszystkie komunikaty firmy w Internecie (artykuły, wypowiedzi specjalistów, hasła, slogany itd.),
 • materiały reklamowe, takie jak ulotki czy banery,
 • wizytówki firmy,
 • zdjęcia, grafiki i infografiki, którymi posługuje się firma,
 • opakowania produktów itd.
Nowe wezwanie do działania

Jaka powinna być dobra identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna to kluczowy element budowania marki. Wpływa na pozytywny odbiór firmy przez klientów oraz buduje jej rozpoznawalność na rynku. Jakie są cechy dobrej identyfikacji wizualnej? Otóż powinna ona być przede wszystkim:

 • spójna i konsekwentna – wszystkie elementy wizualne, które składają się na identyfikację wizualną, powinny być ze sobą spójne i do siebie pasować (m.in. pod kątem kolorystyki i stylu),
 • oparta na dokładnej analizie marki – jej ofercie, asortymentu, wartościach, założeniach i misji,
 • dopasowana do grupy docelowej,
 • oryginalna – powinna wyróżniać się na tle konkurencji,
 • prosta – łatwa w odbiorze i szybko zapadająca w pamięć,
 • atrakcyjna dla oka – ma podobać się odbiorcom oferty.
Przeczytaj również:  Jakie wyzwania czekają na branżę marketingową?

Identyfikacja wizualna firmy w Internecie – jak ją stworzyć?

Przy tworzeniu identyfikacji wizualnej konieczne jest zaplanowanie jej w sposób strategiczny. Najpierw trzeba określić cele, jakie chce się osiągnąć poprzez identyfikację wizualną. Zastanów się, jaki wizerunek firmy chcesz promować, jak ma być postrzegana Twoja marka, jakie cele i wartości wyznaje i z czym powinna kojarzyć się Twoim klientom. Czy chcesz, żeby była przykładowo kojarzona z elegancją i luksusem czy może z nowoczesnością? Określ motyw przewodni i styl, który będzie odpowiadał Twoim celom. Następnie należy przejść do wyboru elementów graficznych, które pozwolą na osiągnięcie tych celów.

Bardzo ważna jest też znajomość grupy docelowej. Elementy wizualne powinny podobać się potencjalnym odbiorcom oferty oraz wywoływać w nich pewne określone emocje. Musisz wiedzieć, co chcesz przekazać swoim klientom.

Przed przystąpieniem do projektu logo czy wybierania palety barw warto przeprowadzić badanie rynku i sprawdzić, jakie wzorce panują w Twojej branży. Pozwoli to na projektowanie identyfikacji wizualnej dla marki, która się wyróżni i będzie dobrze kojarzona przez klientów.

Na ogół więc podczas tworzenia identyfikacji wizualnej warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu elementów graficznych do branży, oferty i celów, jakie chce się osiągnąć.

Pokaż swoją firmę z dobrej strony jak Robert Korzeniowski

Komu zlecić stworzenie identyfikacji wizualnej marki?

Tworzenie identyfikacji wizualnej marki to proces wymagający odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Dlatego też, aby uzyskać najlepsze efekty, warto zlecić tę pracę specjalistom w tej dziedzinie.

Ważnym krokiem w poszukiwaniach odpowiedniego wykonawcy jest sprawdzenie jego portfolio oraz referencji. Istotne jest, aby agencja lub freelancer, któremu powierzamy stworzenie identyfikacji wizualnej, posiadał wiedzę oraz umiejętności potrzebne do wykreowania spójnego i przyciągającego uwagę logo, kolorystyki czy czcionek.

Przeczytaj również:  Daj się usłyszeć! Jak zacząć publikować własny podcast?

Kolejnym aspektem jest stosunek ceny do jakości. Warto dokładnie przeanalizować oferty i porównać je z oczekiwaniami co do efektu końcowego. Nie zawsze najdroższa oferta oznacza najlepsze rezultaty. Warto pamiętać o swoim budżecie i szukać wykonawców, którzy zaproponują najlepszy stosunek jakości do ceny.

Należy również zwrócić uwagę na sposób komunikacji z potencjalnym wykonawcą. Ważne jest, aby osoba lub firma realizująca projekt identyfikacji wizualnej była otwarta na sugestie i uwagi ze strony klienta. Dobry wykonawca powinien umiejętnie słuchać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klienta, jednocześnie oferując swoje profesjonalne wskazówki i sugestie.

Zamów budowę strony!

Jak opracować identyfikację wizualną marki w Internecie – podsumowanie

Chcesz budować wizerunek swojej marki i rozpoznawalność na rynku? Potrzebujesz identyfikacji wizualnej.

Aby przygotować dobrą identyfikację wizualną marki w Internecie należy:

 • zdefiniować cele i wartości swojej marki,
 • przeanalizować rynek,
 • dokładnie poznać grupę docelową,
 • kierować się aktualnymi trendami,
 • brać pod uwagę specyfikę branży,
 • mieć doświadczenie w zakresie projektowania i tworzenia identyfikacji wizualnej.

Pamiętaj, że odpowiednia identyfikacja wizualna to ważny element budowania wizerunku. Istotne jest, aby wszystkie elementy identyfikacji wizualnej były ze sobą spójne i odpowiadały celom Twojej marki. Dobry wizerunek firmy może przynieść wiele korzyści biznesowi, dlatego warto zadbać o to od samego początku.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here