Jak sprawdzić i poprawić szybkość strony?

1
369
szybkość strony co to jest

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest szybkość ładowania strony internetowej. Witryny, które ładują się wolno, mogą skutkować utratą potencjalnych klientów, obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania oraz negatywnym odbiorem marki. Właśnie dlatego warto zainwestować czas i środki w optymalizację szybkości firmowej strony WWW. W tym artykule przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci wykonać test szybkości i poprawić prędkość działania Twojej strony internetowej.

Co to jest prędkość strony?

Prędkość strony to jedno z kluczowych pojęć, które decyduje o jakości strony internetowej. Jest to czas, który jest potrzebny na załadowanie witryny przez przeglądarkę. Im krótszy ten czas, tym oczywiście lepiej dla użytkowników i dla samej witryny.

Prędkość ładowania strony internetowej stała się jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces witryny. Użytkownicy oczekują natychmiastowego dostępu do informacji, a każda dodatkowa sekunda oczekiwania może skutkować utratą potencjalnych klientów lub czytelników.

Warto pamiętać, że prędkość strony WWW jest jednym z czynników, które wpływają na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Im szybciej ładuje się strona, tym większe szanse na to, że użytkownicy zostaną na niej na dłużej i będą chcieli wrócić w przyszłości.

Dlaczego jeszcze warto zadbać o szybkość ładowania strony? Odpowiadamy poniżej.

Jakie są korzyści z odpowiedniej prędkości ładowania strony?

Odpowiednia prędkość ładowania strony internetowej przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i właścicieli serwisów internetowych.

Przede wszystkim, szybkie ładowanie strony wpływa pozytywnie na wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach. Algorytmy Google czy Bing preferują witryny, które szybko się ładują i umieszczają je na wyższych pozycjach.

Ponadto szybko działająca strona zwiększa szanse na przyciągnięcie i zatrzymanie użytkowników. Pamiętaj, że im dłużej trzeba czekać na załadowanie się zawartości, tym większe jest prawdopodobieństwo, że odwiedzający ją opuszczą i przejdą do konkurencyjnej witryny.

Kolejnym ważnym elementem jest wpływ prędkości ładowania strony na konwersję. Badania pokazują, że im dłużej użytkownik musi czekać na załadowanie się strony, tym mniejsze są szanse na to, że dokona zakupu lub skorzysta z oferowanych usług.

Szybko działająca strona to także lepsze doświadczenie użytkownika, co wpływa na pozytywny wizerunek marki. Przyjazna i intuicyjna nawigacja, łatwość znalezienia poszukiwanych informacji, a także szybkość działania strony to elementy, które z pewnością zostaną docenione przez internautów.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego? 5 przydatnych narzędzi

Najważniejsze korzyści z odpowiedniej prędkości ładowania witryny to:

 • zwiększenie zadowolenia internautów,
 • pozycjonowanie w wyszukiwarkach – strona jest lepiej widoczna w Internecie,
 • zmniejszenie współczynnika odrzuceń (bounce rate),
 • zwiększenie konwersji,
 • poprawa wizerunku firmy.

Podsumowując, odpowiednia prędkość ładowania strony internetowej to kluczowy czynnik wpływający na jakość doświadczenia użytkownika, wyniki wyszukiwania oraz konwersję. Dlatego też warto zadbać o to, aby czas ładowania strony był jak najkrótszy i zapewnić odwiedzającym witrynę jak najlepsze wrażenia.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Jakie elementy wpływają na czas ładowania strony?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę wpływa na czas wczytywania strony? Otóż są to kluczowe elementy, takie jak:

 • rozmiar i jakość grafik,
 • szybkość serwera,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • liczba funkcjonalności i integracji w witrynie,
 • ilość kodu HTML, CSS i JavaScript,
 • liczba wtyczek,
 • optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych.

Obrazy stanowią znaczną część zawartości stron internetowych i potrafią zajmować bardzo dużo miejsca. Aby skrócić tempo ładowania strony, warto zminimalizować rozmiar obrazów lub skompresować je bez utraty jakości.

Ważnym elementem jest też hosting. Wybór odpowiedniej usługi hostingowej to kluczowy czynnik wpływający na szybkość ładowania strony. Należy wybierać sprawdzoną usługę, która pozwala na szybki transfer danych.

Istotnym elementem jest też kod strony. Niewłaściwy kod może powodować opóźnienia w ładowaniu, a także wprowadzać błędy, które utrudniają użytkownikom korzystanie z witryny. Dbając o czysty kod HTML oraz wykorzystując CSS i JavaScript w sposób umiarkowany, można zminimalizować czas ładowania witryny.

Jeśli chodzi o dodatki i wtyczki, to mogą one przyczyniać się do opóźnień w ładowaniu, dlatego należy stosować je z umiarem i tylko wtedy, gdy są niezbędne.

Trzeba też wspomnieć, że coraz więcej osób korzysta ze swoich smartfonów czy tabletów do przeglądania stron internetowych, dlatego warto zadbać o to, aby witryna była zoptymalizowana pod kątem mobilności. Wszystkie elementy strony mobilnej powinny być odpowiednio dostosowane do rozmiaru ekranu, a także zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania.

Jak sprawdzić szybkość strony? Narzędzia do analizy

Pierwszym krokiem w optymalizacji szybkości strony jest jej dokładne sprawdzenie. Na rynku dostępne są różne narzędzia, które umożliwiają analizę prędkości ładowania witryny. Jednym z najbardziej popularnych jest Google PageSpeed Insights, które pozwala na szczegółową analizę szybkości zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych.

Każde z narzędzi pomiaru oferuje nieco inne funkcje i metryki, warto więc skorzystać z kilku, aby je przetestować i uzyskać pełniejszy obraz sytuacji.

Przykładowe narzędzia do badania szybkości strony to:

 • PageSpeed Insights od Google – darmowe narzędzie, które pozwala na szybką analizę wybranej strony pod kątem jej szybkości ładowania. Po wpisaniu adresu strony, narzędzie generuje raport z punktacją od 0 do 100, która określa, jak dobrze dana strona została zoptymalizowana pod kątem szybkości ładowania. W raporcie znajdują się także wskazówki, jak poprawić wykryte problemy.
 • Gtmetrix – darmowe narzędzie, które dokonuje szczegółowej analizy wybranej strony pod kątem szybkości ładowania oraz wydajności serwera. Narzędzie generuje szczegółowy raport z wynikami testów oraz proponowanymi rozwiązaniami problemów.
 • Pingdom Website Speed Test – umożliwia szybką ocenę szybkości ładowania strony oraz wykrycie potencjalnych problemów związanych z ładowaniem treści. Po wpisaniu adresu narzędzie generuje raport z wynikami testów podzielonymi na kategorie, takie jak np. rozmiar strony czy liczbę żądań HTTP.
 • WebPageTest – narzędzie pozwala na dokładną analizę procesu ładowania strony, prezentując wiele informacji na temat np. czasu ładowania poszczególnych elementów witryny, czasu pierwszej odpowiedzi serwera czy liczby żądań HTTP. Narzędzie to jest darmowe i dostępne dla każdego.
 • Google Search Console – to bardzo przydatne narzędzie oferuje wiele różnych funkcji, które pomagają właścicielom stron internetowych w optymalizacji ich witryn. Pozwala też mierzyć czas ładowania
Przeczytaj również:  Na czym polega migracja strony internetowej?

Chcesz wykonać test prędkości strony? Sprawdź popularne narzędzia.

SEO_wiekszy

Jak poprawić prędkość ładowania strony internetowej?

Warto regularnie sprawdzać szybkość swojej strony oraz pracować nad jej optymalizacją, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie użytkownikom oraz osiągnąć lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Jak poprawić prędkość strony? Poniżej przedstawiamy metody i wskazówki, które pozwolą zoptymalizować prędkość ładowania strony internetowej, zwiększając tym samym jej atrakcyjność dla użytkowników.

 • Optymalizacja zdjęć a szybkość strony

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na prędkość ładowania strony są obrazy. Duże, niezoptymalizowane grafiki mogą znacznie obciążać serwer i spowalniać działanie witryny. Warto zatem zadbać o odpowiednią kompresję plików graficznych, zmniejszając ich rozmiar bez utraty jakości. Istnieje wiele narzędzi dostępnych online, które pomogą w tej kwestii, takich jak TinyPNG czy ImageOptim.

 • Przyspieszenie po stronie serwera

Jak już wiesz, sprawny hosting zapewnia szybkie i bezawaryjne działanie strony internetowej. Korzystaj więc ze sprawdzonej usługi i wybierz dobrego hostingodawcę. Pamiętaj, że serwerownia powinna znajdować się w Polsce. Sprawdź też, jakie limity procesów PHP przewiduje usługodawca.

 • Minimalizacja plików CSS i JavaScript

Kolejnym krokiem w optymalizacji prędkości ładowania strony jest minimalizacja plików CSS i JavaScript. Oznacza to usunięcie zbędnych spacji, komentarzy oraz innych niepotrzebnych elementów, które mogą wpływać na rozmiar plików. Proces ten można zautomatyzować za pomocą narzędzi takich jak UglifyJS czy CSSNano.

 • Wykorzystanie Content Delivery Network (usługa CDN)
Przeczytaj również:  O tym się mówi - Nowinki prosto z największej konferencji Google I/O 2018

Content Delivery Network, czyli sieć dostarczania treści, to usługa polegająca na przechowywaniu kopii strony internetowej na wielu serwerach rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych. Dzięki temu użytkownicy łączą się z serwerem znajdującym się najbliżej ich lokalizacji, co skraca czas odpowiedzi serwera i przyspiesza ładowanie witryny. Korzystanie z usługi CDN jest szczególnie polecane dla stron o dużym zasięgu geograficznym.

 • Optymalizacja bazy danych

Baza danych to serce każdej dynamicznej strony internetowej, przechowującej informacje o użytkownikach, treści czy ustawieniach witryny. Optymalizacja bazy danych polega na regularnym usuwaniu zbędnych informacji i treści, takich jak stare wersje artykułów, niepotrzebne komentarze czy kopie zapasowe. Warto również zadbać o odpowiednie indeksowanie bazy danych, co pozwoli na szybsze wyszukiwanie informacji.

 • Kompresja danych

Kompresja danych to technika polegająca na zmniejszeniu rozmiaru przesyłanych przez serwer informacji. Dzięki temu użytkownik otrzymuje dane szybciej, co przekłada się na krótszy czas ładowania strony. Najpopularniejszą metodą kompresji jest GZip, który można włączyć w ustawieniach serwera.

 • Optymalizacja kodu HTML

Elementem wpływającym na prędkość ładowania strony jest też sam kod HTML. Warto zatem zadbać o jego optymalizację, usuwając zbędne znaczniki, atrybuty czy komentarze. Warto również zwrócić uwagę na semantykę kodu i stosowanie się do aktualnych standardów, co pozwoli na lepsze indeksowanie strony przez wyszukiwarki i szybsze ładowanie witryny.

Zrób audyt SEO

Jak przyspieszyć ładowanie strony – podsumowanie

Podsumowując, poprawa prędkości ładowania strony internetowej to proces wymagający uwagi i zaangażowania w wielu aspektach tworzenia i optymalizacji witryny – od optymalizacji obrazów, przez minimalizację plików CSS i JavaScript, aż po dbanie o wydajność bazy danych. Dzięki przedstawionym wskazówkom i narzędziom każdy właściciel strony może zwiększyć jej atrakcyjność dla użytkowników, co przekłada się na większe zainteresowanie i sukces witryny.

Potrzebujesz pomocy przy optymalizacji strony internetowej? Chcesz, aby Twoja firmowa witryna zajmowała wyższe pozycje w wyszukiwarce? Skorzystaj z usług specjalistów WeNet. Doradcy internetowi wykonają audyt SEO, zrobią analizę szybkości strony i nie tylko, sprawdzą Twoją witrynę i wprowadzą niezbędne zmiany. Wejdź na WeNet.pl i poznaj szczegóły.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

1 KOMENTARZ

 1. W mojej ocenie najbardziej pomocne są wtyczki buforujące zawartość. Najwięcej wnoszą do szybkości działania strony. Potem pozostałe rzeczy są także pomocne ale buforowanie to podstawa. Warto dodać że wtyczki społecznościowe jak mają te oryginalne przyciski to bardzo spowalniają strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here