Jak dodać swoją stronę do Google?

0
379
Jak dodać stronę do Google

Dziś każda firma, która chce odnosić sukcesy, powinna mieć swoją stronę internetową. Samo jej posiadanie to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze dodać ją do indeksu Google. Jak to zrobić? Czym jest indeksowanie strony? Co zrobić, aby witryna internetowa mogła wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Google? Jak zaindeksować stronę? Odpowiadamy w artykule.

Po co dodawać stronę do Google?

Każda strona internetowa powinna zostać dodana do Google. W przeciwnym razie witryna nie pojawi się w wynikach wyszukiwania na żadne zapytanie internauty. Wyszukiwarka Google musi poznać daną stronę WWW, zapoznać się z jej treścią oraz ocenić jej jakość i wartość dla użytkowników.

Pamiętaj więc, że dopiero po tym, jak Google przeanalizuje zasoby Twojej firmowej witryny, zacznie ją pokazywać na różne wpisywane zapytania.

Czym jest indeksowanie strony w Google?

Indeksowanie strony internetowej to proces, w wyniku którego wyszukiwarka internetowa (np. Google) analizuje zawartość strony, a następnie dodaje ją do swojej bazy danych. Dzięki temu, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarce frazę związaną z treścią naszej strony, istnieje szansa, że zostanie ona wyświetlona w wynikach wyszukiwania. Im lepiej zoptymalizowana jest strona pod kątem indeksowania, tym wyższą pozycję może osiągnąć w rankingu wyszukiwarki.

Jak dodać stronę do Google? Wykorzystaj Google Search Console

Swoją stronę internetową możesz dodać do Google na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest skorzystanie z narzędzia Google Search Console.

Zastanawiasz się, co to Google Search Console? Otóż jest to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, które pozwala monitorować i zarządzać stroną internetową w kontekście jej widoczności w wyszukiwarce. Dzięki niemu można sprawdzić, jak strona jest indeksowana przez Google, jakie są najpopularniejsze słowa kluczowe generujące ruch na stronie, czy też sprawdzić błędy techniczne, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie.

Przeczytaj również:  Jak Google ocenia jakość treści?

Warto zaznaczyć, że korzystanie z Google Search Console jest nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne dla każdego właściciela strony internetowej. To właśnie dzięki temu narzędziu można sprawić, że nasza strona będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą ilość odwiedzin i potencjalnych klientów.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Proces dodawania strony krok po kroku

Aby skorzystać z Google Search Console i dodać swoją stronę do wyszukiwarki, należy wykonać kilka prostych kroków. Oto one w pigułce.

Krok 1. Utwórz konto w Google Search Console

Aby dodać stronę do Google, musisz najpierw utworzyć konto w tej usłudze. Możesz to zrobić, odwiedzając stronę https://search.google.com/search-console/about i klikając przycisk “Rozpocznij”. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Krok 2. Dodaj swoją stronę do Google Search Console

Po utworzeniu konta w Google Search Console przyszedł czas na dodanie Twojej strony. W tym celu zaloguj się na swoje konto i kliknij przycisk “Dodaj właściwość”. Następnie wpisz pełny adres URL strony i kliknij przycisk “Dalej”. Google Search Console poprosi Cię o zweryfikowanie własności strony, co można zrobić na kilka sposobów.

Krok 3. Weryfikacja własności strony

Aby dodać stronę do Google Search Console, musisz udowodnić, że jesteś jej właścicielem. Istnieje kilka metod weryfikacji, takich jak dodanie pliku HTML na serwer, użycie znacznika meta w kodzie strony czy też skorzystanie z usług innych narzędzi Google, takich jak Google Analytics czy Google Tag Manager. Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada i postępuj zgodnie z instrukcjami. Po pomyślnej weryfikacji strony, Google zacznie ją indeksować.

Przeczytaj również:  Błąd 404 – czym on jest?

Krok 4. Wygeneruj i prześlij mapę witryny (sitemap)

Mapa strony to plik XML, który zawiera informacje o strukturze Twojej witryny oraz o tym, jak często jest aktualizowana. Dzięki temu Google może łatwiej zindeksować wszystkie podstrony Twojej witryny. Aby wygenerować mapę strony, możesz skorzystać z jednego z wielu dostępnych narzędzi online, takich jak XML-Sitemaps.com czy Screaming Frog SEO Spider.

Po wygenerowaniu mapy strony, zgłoś ją w Google Search Console. W tym celu przejdź do sekcji “Mapy witryn” w lewym menu, a następnie kliknij przycisk “Dodaj/Przetestuj mapę witryn”. Wprowadź adres URL swojej mapy strony (zwykle ma postać “https://twojastrona.pl/sitemap.xml”) i kliknij przycisk “Wyślij”.

Krok 5. Monitoruj proces indeksowania strony

Teraz, gdy Twoja strona została dodana do Google, warto monitorować jej indeksowanie oraz ewentualne problemy przy indeksowaniu. W Google Search Console znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat, takich jak liczba zaindeksowanych stron, błędy indeksowania czy też wykresy pokazujące, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania.

Dzięki tym informacjom będziesz mógł na bieżąco kontrolować obecność strony w Google i podejmować działania mające na celu dalszą optymalizację SEO.

Kiedy strona pojawi się w Google?

Proces ten może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od wielu czynników, takich jak jakość i ilość treści na stronie czy też jej struktura. Warto uzbroić się w cierpliwość i regularnie sprawdzać Google Search Console, aby monitorować postępy indeksacji strony oraz ewentualne błędy techniczne, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie witryny.

Nowe wezwanie do działania

Jak przyspieszyć indeksowanie strony przez Google?

Chociaż samo dodanie strony do Google Search Console jest bardzo ważne, warto również podjąć dodatkowe działania mające na celu przyspieszenie procesu indeksowania. Oto kilka z nich.

Przeczytaj również:  Jak znaleźć słowa kluczowe dla swojej strony?

Stworzenie i przesłanie mapy witryny (sitemap)

Mapa strony to plik XML zawierający informacje o strukturze naszej witryny oraz o tym, jak często jest aktualizowana. Dzięki niej roboty Google mogą łatwiej poruszać się po stronie i szybciej ją indeksować. Mapę strony można stworzyć samodzielnie lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych narzędzi online, a następnie dodać ją do Google Search Console.

Optymalizacja strony pod kątem SEO

Warto zadbać o to, aby nasza strona była przyjazna dla wyszukiwarek, czyli spełniała podstawowe wymogi SEO. Należy więc zadbać o odpowiednie słowa kluczowe, meta opisy, nagłówki czy też strukturę linków. Im lepiej zoptymalizowana będzie strona, tym szybciej zostanie zindeksowana przez Google.

Budowanie wartościowych linków

Linki prowadzące do naszej strony z innych witryn (tzw. backlinki) są jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycjonowanie. Warto więc zadbać o to, aby zdobywać wartościowe linki z innych stron internetowych, np. poprzez publikację artykułów gościnnych czy też współpracę z innymi blogerami czy firmami.

Zrób audyt SEO

Jak dodać swoją stronę do Google – podsumowanie

Podsumowując, dodanie swojej strony do Google za pomocą Google Search Console jest jednym z podstawowych kroków w procesie promowania witryny w Internecie. Dzięki temu narzędziu można monitorować i zarządzać stroną w kontekście jej widoczności w wyszukiwarce oraz podejmować działania mające na celu przyspieszenie indeksowania i poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dodanie strony do Google to proces, który wymaga nie tylko zgłoszenia jej w Google Search Console, ale także dbałości o optymalizację SEO. Dzięki temu zwiększasz szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcie większej liczby użytkowników. Pamiętaj o regularnym monitorowaniu indeksowania strony oraz wprowadzaniu ewentualnych zmian mających na celu poprawę jej widoczności w Google.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here