Opłaty za korzystanie z Google Maps dla stron WWW

3
10603

Opłaty za korzystanie z Google Maps dla stron WWW

W tym roku, Google ogłosił informację o zmianie w dokonaniu opłat dla firm korzystających z serwisu Google Maps Platform na swoich stronach WWW. Pozostali użytkownicy Google Maps z całego świata, tak jak wcześniej, będą nadal korzystać z serwisu za darmo. Dla nich nic się nie zmieniło.

Zaktualizowana wersja Google Maps Platform wyróżnia się swoimi funkcjonalnymi możliwościami, a przede wszystkim przeznaczona jest dla biznesu. W tym artykule wyjaśnimy, kto i jakich wpłat powinien dokonywać na konto Google Maps Platform, by mapa nadal się wyświetlala na stronie internetowej firmy.

Płatna Mapa Google

Aby uzyskać dostęp do usług Google Maps Platform, deweloperom potrzebny jest aktywny „API Key” i konto dla dokonania płatności w Google Cloud Platform. Natomiast dla tych, którzy dotychczas korzystali z API Google Maps, czyli obecnych klientów, Google przygotował zaktualizowany przewodnik.

Założyciele platformy Google Maps wprowadzili pewne zmiany w oprogramowaniu map, a także zaktualizowali i rozszerzyli możliwości tego narzędzia. Nowy serwis zawiera już 18 narzędzi API. Stworzone one zostały do pracy z technologią „mapowania” Google w trzech kategoriach: “Mapy”, “Miejsca” i “Trasy”.

Przeczytaj również:  Joomla! – wprowadzenie do systemu CMS

Mapy – narzędzia do tworzenia map z obsługą “Street View”;

Trasy – narzędzie dla budowania trasy;

Miejsca – narzędzie do pracy z informacjami, dotyczącymi określonych miejsc na mapie.

Co się zmieniło?

Przede wszystkim to, że połączone zostały taryfy Standardowe i Premium, a także zrezygnowano z systemu zaliczek na rzecz modelu płatności, zależnego od stopnia użytkowania przez internautów mapy na stronie WWW. Każda strona internetowa dostała limit bezpłatnego korzystania z API w wysokości 200 USD miesięcznie. Jeśli strona internetowa przekroczy ustalony limit, który wynosi 14 000 zapytań o panoramę, konieczne będzie dokonanie dodatkowych opłat. Aktualny, ustrukturyzowany cennik opłat za korzystanie z usług „Mapy”, „Miejsca” oraz „Trasy” można zobaczyć na stronie.

Jak wynika z cennika, w przypadku przekroczenia limitu na poziomie od 14 do 100 tysięcy załadowań panoramy, każdy tysiąc ładowań będzie kosztować dodatkowe 14 USD. Dla liczby w wysokości ponad 100 000 zapytań o panoramę – cena każdego dodatkowego tysiąca, zmniejsza się do 11,2 USD. „Według naszych szacunków, większość deweloperów nie przekroczy bezpłatnego limitu” – powiedział w oświadczeniu Google. W sytuacji, jeśli nie chcesz przekroczyć szacunkowej kwoty, możesz ustalić na swojej stronie limit w wysokości np. w 200 USD, po przekroczeniu którego, mapa zostanie zablokowana i przestanie się wyświetlać użytkownikom aż do następnego miesiąca.

Przeczytaj również:  Czym jest UX? 7 cech strony przyjaznej dla użytkownika

Jeżeli takie rozwiązanie nie do końca ci odpowiada i nie chcesz, aby mapa zniknęła z twojej strony, tylko nadal się wyświetlała użytkownikom – musisz zaktualizować swój „API Key”. O tym, jak wygenerować API Key oraz utworzyć konto w Google Maps Platform, czytaj w naszym kolejnym wpisie.

Nowe wezwanie do działania
3.5/5 - (8 votes)

3 KOMENTARZE

  1. Myślę, że kolejny wpis będzie równie pomocny jak ten. Obserwując grupy na portalach społecznościowych można zauważyć “panikę” u właścicieli stron internetowych w których była mapa. Takie wpisy są bardzo pomocne.

    • Dziękuję bardzo! Bardzo się cieszę, że mój artykuł jest dla kogoś pomocny!
      Kolejny wpis będzie krótkim przewodnikiem po tym, jak wygenerować klucz API i utworzyć konto w Google Maps Platform. Zapraszam już jutro na http://wenet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here