Above the Fold – co to jest?

0
180

Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że niektóre strony internetowe przyciągają uwagę odwiedzających i skłaniają ich do dłuższego przeglądania treści, a inne wręcz odwrotnie? Kluczem do sukcesu może być tajemnicze pojęcie – Above the Fold. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, wyjaśniając jego znaczenie oraz wpływ na skuteczność stron WWW.

Historia Above the Fold

Termin Above the Fold wywodzi się z branży prasowej, gdzie odnosił się do górnej części pierwszej strony gazety, która była widoczna, gdy gazeta była złożona na pół. Właśnie tam redaktorzy umieszczali najważniejsze informacje i nagłówki, aby przyciągnąć uwagę czytelników i zachęcić ich do zakupu.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Co to jest Above the Fold w świecie cyfrowym?

Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się Internetu, termin ten został zaadaptowany do świata cyfrowego. W kontekście stron internetowych Above the Fold odnosi się do tego, co widzimy na ekranie bez konieczności przewijania strony w dół. Podobnie jak w przypadku gazet, to właśnie ta część strony ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia uwagi użytkowników i zainteresowania ich treścią.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – grudzień 2021

Jak projektować Above the Fold?

Aby skutecznie wykorzystać przestrzeń Above the Fold na swojej stronie, warto zastosować kilka sprawdzonych zasad.

  • Przede wszystkim należy zadbać o atrakcyjny i czytelny układ graficzny, który zachęci użytkownika do dalszego eksplorowania witryny. Warto również umieścić w tej części strony WWW najważniejsze informacje oraz elementy nawigacyjne, takie jak menu czy wyszukiwarka.
  • Kolejnym istotnym aspektem jest umieszczenie w górnej części strony tzw. Call to Action, czyli wezwania do podjęcia konkretnej akcji przez użytkownika. Może to być np. przycisk zachęcający do zapisu na newsletter, skorzystania z promocji czy dokonania zakupu. Wezwanie do działania powinno być widoczne i łatwo dostępne, aby skutecznie prowadzić użytkownika do zamierzonego celu.
  • Również warto pamiętać o optymalizacji strony pod kątem różnych urządzeń i rozdzielczości ekranów. W dobie powszechnego korzystania ze smartfonów i tabletów zagadnienie Above the Fold jest jeszcze bardziej istotne, ponieważ na mniejszych ekranach dostępna przestrzeń jest ograniczona. Dlatego warto zadbać o responsywność strony oraz dostosowanie jej do potrzeb użytkowników różnych urządzeń.

Above the Fold i użytkownicy

Dlaczego Above the Fold jest tak ważne dla użytkowników? Otóż badania wykazują, że większość osób (około 80%) spędza znaczną część czasu na przeglądaniu właśnie tej części strony, zanim zdecyduje się na przewinięcie w dół. To oznacza, że jeśli nie uda nam się zainteresować użytkownika już na początku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opuści on naszą stronę bez przeczytania reszty treści.

W związku z tym, projektanci stron oraz copywriterzy (twórcy treści) starają się umieścić kluczowe informacje oraz elementy zachęcające do dalszego czytania właśnie w obszarze Above the Fold. Zastosowanie atrakcyjnych grafik, czytelnych nagłówków oraz przyciągających wzrok przycisków to tylko niektóre ze strategii mających na celu zwiększenie zaangażowania użytkowników.

Zamów budowę strony!

Above the Fold a SEO

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach (SEO) to kolejny aspekt, który warto uwzględnić podczas projektowania obszaru Above the Fold. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, oceniają strony pod kątem użyteczności dla użytkowników, a jednym z czynników wpływających na ocenę jest właśnie zawartość widoczna bez przewijania strony.

Optymalizacja Above the Fold może wpłynąć na poprawę pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu przyciągniemy więcej użytkowników. Warto zatem zadbać o to, aby treści umieszczone w tej części strony były wartościowe, unikalne i odpowiednio sformatowane. Ponadto należy pamiętać o umieszczeniu ważnych słów kluczowych w nagłówkach oraz pierwszych akapitach tekstu.

Above the Fold (ATF) – podsumowanie

Above the Fold to pojęcie, które ma kluczowe znaczenie dla powodzenia strony internetowej. Zarówno pod względem zainteresowania użytkowników, jak i pozycjonowania w wyszukiwarkach. Pamiętajmy, że to właśnie pierwsze wrażenie ma największy wpływ na decyzje użytkowników, dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w stworzenie atrakcyjnego i funkcjonalnego obszaru Above the Fold.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here