Przejęcie konta na Facebooku. Co robić w jego przypadku?

0
3069

Prezjecie_konta_na_Facebooku

W cyfrowym świecie, mimo coraz lepszych zabezpieczeń, wciąż narażeni jesteśmy na oszustwa. Kradzież konta lub jego przejęcie to jedno z niebezpieczeństw, na które musimy uważać, szczególnie, jeśli prowadzimy firmowe konto na Facebooku. Utrata dostępu do konta reklamowego może skończyć się nie tylko zablokowaniem możliwości dodawania reklam, ale również utratą pieniędzy z podpiętej karty. Jak temu zapobiec? Co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś włamał się na nasze konto?

Co może świadczyć o tym, że twoje konto na Facebooku zostało przejęte?

 • Nie da się go wyszukać na portalu
 • Nie możesz się zalogować, mimo podania poprawnego hasła
 • Nie możesz dokonać zmiany hasła
 • Dostałeś wiadomość e-mail z informacją o zmianie danych logowania, która nie została przez ciebie zainicjowana
 • Na Twoim koncie jest publikowana zawartość, która nie została przez ciebie utworzona

Nowe wezwanie do działania

Twoje konto zostało przejęte. Co powinieneś zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś przejął twoje konto, ale wciąż masz do niego dostęp:

 • sprawdź informacje dotyczące konta w menu Ustawienia, aby przekonać się, czy żaden inny adres e-mail poza twoim adresem nie ma dostępu do konta, jeśli tak jest, natychmiast usuń ten adres,
 • sprawdź numer telefonu powiązany z kontem, jeśli na koncie znajdują się nieznane numery – usuń je, może się zdarzyć, że po złamaniu zabezpieczeń konta włamujący dodaje do niego swój numer telefonu, aby w ten sposób uzyskać możliwość zmiany hasła,
 • w sekcji Bezpieczeństwo i logowanie sprawdź, gdzie zalogowano się na twoje konto i wyloguj się z sesji, których nie rozpoznajesz.

Nie możesz zalogować się do swojego konta:

 • przejdź do strony com/login/identify i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Pamiętaj, aby skorzystać z komputera lub telefonu komórkowego użytego wcześniej do zalogowania się do konta na Facebooku,
 • jeśli nadal masz problem, wejdź pod adres com/hacked, po wejściu na stronę zobaczysz okno, w którym należy wybrać jedną z opcji proponowaną przez Facebooka, następnie wykonaj kroki pozwalające ponownie uzyskać dostęp do konta,

przejecie_konta

 • jeżeli twoje konto na Facebooku zostało zablokowane, podczas próby zalogowania się będzie wyświetlany wyraźny komunikat o zablokowaniu, wówczas będziesz musiał złożyć wniosek o weryfikację.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak

Facebook prosi o zdjęcie dowodu tożsamości

W toku postępowania mającego na celu odzyskanie dostępu do konta możesz zostać poproszony o przesłanie kopii dokumentu zawierającego twoje imię i nazwisko. Zazwyczaj dzieje się tak w celu:

 • potwierdzenia, że konto, do którego chcesz uzyskać dostęp, rzeczywiście należy do ciebie,
 • potwierdzenia twojego imienia i nazwiska,
 • pomocy w zapobieganiu nadużyciom takim jak phishing.

Jaki dokument można przesłać w celu weryfikacji tożsamości?

Najczęściej będzie to dowód osobisty, akt urodzenia, prawo jazdy czy paszport. Jeśli nie masz takiego dokumentu, możesz przesłać dwa inne dokumenty tożsamości niewydane przez administrację publiczną. Mogą to być m.in. świadectwo pracy czy karta kredytowa.

Tutaj przeczytasz, jakie dokumenty są akceptowane przez Facebooka.

Możesz potwierdzić swoją tożsamość również poprzez:

 • zidentyfikowanie znajomych na oznaczonych zdjęciach,
 • skontaktowanie się z wcześniej wybranym znajomym w celu uzyskania pomocy,
 • podanie daty urodzenia.

Przesłany Facebookowi dokument zostanie specjalnie zaszyfrowany i bezpiecznie przechowywany – nie będzie on widoczny na profilu ani dla innych użytkowników portalu.

WAŻNE: Pamiętaj, aby wysyłać tylko wymagane dokumenty. Wysłanie większej liczby może wydłużyć proces weryfikacji.

Facebook nie odblokował konta mimo podjętych działań

Facebook zablokował twoje konto, a twoja reklamacja od tej decyzji nie poskutkowała? Możesz odwołać się od niej na stronie serwisu rządowego. Do wysłania takiego zgłoszenia wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Aby wysłać zgłoszenie, musisz przygotować:

 • treść e-maila lub zrzut ekranu z odpowiedzią portalu, w której odmawia on przywrócenia twoich treści lub odblokowania konta (profilu) na portalu, może to być również twoje odwołanie od tej decyzji, data i godzina przesłania skargi muszą być widoczne,
 • skany lub zrzuty ekranu usuniętych treści – jeśli je masz.

Usługa jest bezpłatna. Odpowiedź portalu społecznościowego dostaniesz na adres e-mail podany w zgłoszeniu. Szczegółowe informacje o tym, jak wysłać zgłoszenie znajdziesz na tej stronie.

Twoje konto zostało przejęte. Jak zabezpieczyć Menagera Reklam?

Utrata konta na Facebooku może być szczególnie niebezpieczna, jeśli zarządzamy z niego kontem firmowym i kontem reklamowym. Wówczas, nawet jeśli tylko podejrzewasz, że coś może być nie tak, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania:

 • zgłoś osobie, która ma dostęp administratora do tych zasobów, aby usunęła zhakowany profil z Menadżera Firmy,
 • inni użytkownicy, którzy mają dostęp do Menadżera mogą zgłosić sprawę bezpośrednio do konsultantów Facebooka, portal powinien zablokować zhakowane konto,
 • jeśli nie udało ci się zareagować w porę i zhakowane konto zostało wykorzystane do uruchomienia płatnych reklam innego profilu, zgłoś sprawę obsłudze Facebooka i policji.

Zamów budowę strony!

Jak zabezpieczyć się przed utratą konta?

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Tę opcję znajdziesz w menu Ustawienia -> Bezpieczeństwo i logowanie. Specjalny kod logowania będziesz mógł otrzymać poprzez SMS, aplikację uwierzytelniającą Facebooka, przy pomocy kodów resetowania czy generatora kodów.

Ustaw mocne hasło logowania do serwisu

Hasło logowania powinno być mocne, rozbudowane, najlepiej utworzone z wykorzystaniem wielu znaków specjalnych. Co najważniejsze – nie wykorzystuj tego samego hasła do logowania się w serwisie Facebook i do logowania do poczty, którą wykorzystujesz do logowania się na Facebooku. Wówczas użytkownik, który przejmie twoje konto nie będzie mógł zresetować ustawienia haseł do Facebooka.

Ponadto:

 • nie zapisuj hasła w przeglądarce,
 • nie podawaj nikomu swojego hasła,
 • stosuj różne hasła do innych portali społecznościowych,
 • zmieniaj hasło regularnie.

Ustaw powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach

Cookies i technologie piksel rozpoznają urządzenia i przeglądarki, na których najczęściej się logujesz. Jeśli nagle dojdzie do próby zalogowania się do twojego konta na nierozpoznanym urządzeniu, natychmiast otrzymasz powiadomienie na maila. Koniecznie więc ustaw powiadomienia i kontroluj pocztę. W przypadku otrzymania maila o próbie zalogowania się z nierozpoznanego urządzenia, natychmiast zmień hasło

Wyloguj się ze wszystkich zbędnych aplikacji

Wejdź w zakładkę Ustawienia -> Aplikacje. Znajdziesz tam aplikacje, do których logujesz się za pomocą Facebooka. Zastanów się, czy wszystkie są ci naprawdę potrzebne, ogranicz ich ilość do minimum i zrewiduj, do jakich informacji mają dostęp.

 

Źródła:

Nowe wezwanie do działania
 1. https://www.gov.pl/web/gov/odwolaj-sie-od-decyzji-portalu
 2. https://www.facebook.com/help/235353253505947?helpref=related
 3. https://www.facebook.com/help/105487009541643?helpref=faq_content
3.3/5 - (3 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here