Jak zrobić reklamę na Facebooku? 

2
2639
reklama na fb

Jeżeli chcesz odnieść sukces w sieci, to musisz rozwijać swój biznes w szybkim tempie. Na szczęście Social Media stanowią niemal nieograniczone pole do działania dla marek, które chcą prowadzić skuteczne kampanie reklamowe. Warto przede wszystkim zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału najpopularniejszej platformy mediów społecznościowych, która wciąż pozostaje kluczowym źródłem dotarcia do klienta. Zastanawiasz się, jak dotrzeć do wymarzonej grupy odbiorców? Chcesz przekonać się, jak wygląda promowanie firmy na Facebooku? To i znacznie więcej znajdziesz w poniższym artykule! 

Kampania reklamowa na Facebooku – czym jest? 

Gdy coraz więcej firm prężnie działa w sieci, promowanie swojego biznesu wymaga użycia różnych narzędzi marketingowych. Okazuje się, że to właśnie media społecznościowe stanowią jedno z najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców kanałów reklamowych. Najważniejszą platformą gwarantującą dotarcie do odbiorców jest Facebook. Jego popularność wciąż rośnie, co sprawia, że skuteczna reklama na FB przynosi widoczne korzyści. 

Choć darmowa promocja stała się trudniejsza, to stworzenie kampanii reklamowej na Facebooku pozwala dotrzeć do znacznej liczby potencjalnych klientów. Musisz wiedzieć, że umożliwia to system reklamowy Facebooka, dzięki któremu możesz planować działania również na pozostałych platformach serwisu Meta: takich jak Instagram czy Messenger. Dzięki temu płatne reklamy Twojej firmy mogą pojawić się przed oczami setek tysięcy użytkowników w Polsce.

Zastanawiasz się, co zapewni dotarcie do grupy odbiorców? Weź pod uwagę, że system reklam na Facebooku działa prosto i intuicyjnie. Pozwala na dostosowanie przekazu do wybranych użytkowników – można określić m.in. ich wiek, płeć, zainteresowania czy lokalizację. Dzięki temu zrealizujesz cel reklamy i dotrzesz tylko do konkretnych internautów, co zwiększa skuteczność i zmniejsza koszty kampanii.

W sytuacji, gdy coraz więcej internautów korzysta z portali społecznościowych w celu poszukiwania informacji o firmach i ich ofertach, Facebook Ads jest doskonałym narzędziem do zwiększenia zasięgu Twojej firmy. Płatne reklamy pozwolą Ci szybko dotrzeć do dużej liczby potencjalnych klientów oraz cieszyć się zwiększonym popytem na Twoje produkty lub usługi.

Skuteczna reklama na FB. Co wymaga stworzenie kampanii reklamowej na Facebooku?

Nie da się już dzisiaj wyobrazić prowadzenia działalności w sieci bez obecności firmy w mediach społecznościowych. Prowadzenie Social Mediów podlega jednak ciągłym zmianom. Przekazy, które jeszcze kilka lat temu były skuteczne, obecnie już nie działają. Dobrej jakości fanpage na Facebooku pomaga pozyskać ruch organiczny, czyli prawidłowo określonej grupy docelowej, ale to nie wszystko. 

Przeczytaj również:  TOP 10 najważniejszych statystyk Facebooka dla marketerów w 2020 roku

Chcąc dotrzeć do szerszego grona osób, należy zainwestować w płatną reklamę na FB. Jest to taka treść promocyjna, która wyświetla się użytkownikom zarówno na najpopularniejszym portalu firmy Meta, jak i w sieci partnerskiej, czyli na Instagramie, Messengerze czy Audience Network. Istnieją różne sposoby, aby promować posty na Facebooku. Przy prowadzeniu kampanii będą interesować Cię dwa narzędzia – Menedżer Firmy i Menedżer Reklam. 

Jak zrobić dobrą reklamę na Facebooku? Sugerujmy się zasadami tworzenia kampanii na platformie. Warto wiedzieć, że algorytm serwisu działa na zasadzie aukcji i promuje treści sponsorowane najlepiej ocenione pod kątem różnych czynników – kilka z nich znajdziesz poniżej.

Promuj swoją firmę

Cele kampanii reklamowej na Facebooku

Co charakteryzuje skuteczne reklamy na Facebooku? Poza dopasowaną grupą docelową będzie to z pewnością cel Twojej kampanii np. zakup produktu czy kliknięcie linku. Im bardziej Twój przekaz odpowiada potrzebom użytkowników i zachęca ich do interakcji, tym większa jest szansa, że zostanie on wyświetlony użytkownikom skłonnym do wykonania pożądanej akcji.

Stawka wskazana przez reklamodawcę

Przystępując do płatnych działań w Social Mediach, musisz mieć ustalony budżet dla kampanii reklamowej. Z pewnością zdajesz sobie przecież sprawę, że to w głównej mierze od zaproponowanej przez Ciebie stawki zależy nie tylko częstotliwość wyświetlania, ale również ostateczny koszt reklamy. 

Kreacja reklamy na Facebooku

Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa konfiguracja reklamy Facebook? Jeśli nie, to musisz zapoznać się z dalszą częścią naszego artykułu, bo to właśnie od jakości Twojej kampanii może w dużym mierze zależeć, czy zostanie ona wyświetlona Twojej grupie docelowej w Social Mediach. 

Umiejscowienia reklam na Facebooku

Samo zainwestowanie budżetu nie gwarantuje sukcesu, ponieważ ten zależy od trafienia do odpowiedniej grupy odbiorców. Na poziomie zestawu reklam na Facebooku możesz jeszcze wybrać, gdzie mają pojawić się tworzone przez Ciebie posty sponsorowane. Mogą to być takie miejsca jak np. tablica użytkownika, Marketplace czy zakładka Stories. 

To jednak jeszcze nie wszystko! Tworzenie zestawu reklam wymaga również wskazania, na których portalach ma wyświetlać się przekaz. Tutaj do wyboru mamy samego Facebooka oraz Instagram, Messenger czy Audience Network. 

Jak zrobić dobrą reklamę na Facebooku? 

Znajomość narzędzi, zastosowanie się do zasad i przeprowadzanie testów to postawa marketingu w mediach społecznościowych. Chcesz promować posty na Facebooku lub stworzyć swoją pierwszą reklamę? Odpowiedz na kilka pytań i zastosuj się do naszych porad, a już niedługo zobaczysz efekty. 

1. Czy znasz cel kampanii na Facebooku? 

Zanim przystąpisz do stworzenia reklamy, musisz zastanowić się nad celem kampanii na Facebooku. Tylko na tej podstawie możesz zdecydować, jakie działania marketingowe musisz podjąć, aby promocja okazała się skuteczna. 

Platforma pozwala docierać do użytkowników na różne sposoby – możemy wybrać cel kampanii reklamowej na Facebooku związany z ruchem na stronie internetowej, aktywnością (np. polubienie posta sponsorowanego), rozpoznawalnością marki, zdobyciem nowych kontaktów lub sprzedażą produktów oraz promocją aplikacji.

Przeczytaj również:  Transmisja na żywo dzięki Facebook Mentions!

Jeśli uda Ci się sprecyzować cel, to będziesz w stanie przygotować pierwszą reklamę na Facebooku i dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

2. Jakie są formy kreacji reklamowych na Facebooku? 

Kampania produktowa – samo to stwierdzenie może kojarzyć się różnie. Dla jednych brzmi jak: „Hej! Jesteśmy fajni! Kup coś u nas!”, dla innych jest to forma zachęcenia, zaproponowania asortymentu firmy, bez wymuszania reakcji na odbiorcy. Która forma jest lepsza? Wszystko zależy od tego, kto zostanie naszym odbiorcą. Najlepszy format reklamy na Facebooku trafi zarówno do osoby, która aktualnie szuka konkretnego produktu, jak i do użytkownika, który potencjalnie może być zainteresowany takim towarem.

Na szczęście kreator reklamy umożliwia Ci przygotowanie treści oraz kreacji do różnych formatów dostępnych na platformie. A są to np.: 

 • filmy, czyli treści sponsorowane w formie wideo, 
 • obraz – tekst reklamy przedstawiony w postaci graficznej, 
 • kolekcja – wykorzystywany w e-commerce rodzaj postu do przedstawiania produktów, 
 • karuzela – format, w którym odbiorcy reklamy mogą oglądać obrazy czy filmy poprzez przewijanie kolejnych elementów, 
 • materiał błyskawiczny – kreacja, która wyświetla się jako pełnoekranowa strona na smartfonach czy tabletach. 

Czy dobra reklama na Facebooku ma określony format? Nie, ponieważ kluczowe jest dostosowanie treści i grafiki do różnorodnych opcji promocyjnych. 

3. Jaka jest Twoja grupa odbiorców reklamy na Facebooku? 

Nie wiesz, co zrobić, żeby trafić do jak największego grona odbiorców? Nic prostszego! Zastanów się, jak stworzyć reklamę na Facebooku, w której pokażesz korzyści produktu wynikające z jego cech. 

Pan Tomek, który zajmuje się remontami, zawsze będzie zainteresowany sprzętem, który ułatwi mu pracę. Umówmy się, że mamy do zaoferowania wkrętarkę w świetnej cenie z dobrym akumulatorem i wymiennymi końcówkami. Pan Tomek działa w branży, więc zwróci uwagę na parametry i cenę. Co może zaważyć na jego decyzji? Na pewno cena. Jeśli oferujemy atrakcyjną promocję, mówmy o tym głośno, a fachowiec dokona zakupu w naszym sklepie internetowym. 

Twoja grupa docelowa reklamy na Facebooku z pewnością zawiera również inne persony klienta. Co więc z Panią Kasią? Ona przecież wcale nie potrzebuje tego produktu. Nie używa go na co dzień. Jak do niej trafić? Zadbajmy o konfigurację reklamy na Facebooku, aby pokazać Pani Kasi, jak samodzielna i niezależna może być, jeśli ma w posiadaniu taki sprzęt. Nie dość, że skręci meble i naprawi szafki, to dodatkowo może stworzyć rewelacyjne dodatki do domu. Nasza potencjalna klientka z pewnością dostrzeże, że takie narzędzie nie jest zabawką tylko dla mężczyzn!

Jaki format mają mieć tego rodzaju płatne reklamy na Facebooku? Jak już wiesz, platforma daje duże pole do popisu. Nakręćmy krótki film DIY (Do It Yourself – zrób to sam), gdzie pokażemy, na co stać nasz produkt, a w kreatorze reklamy dodajmy informację o cenie i dodatkowych profitach. Sukces gwarantowany! Pan Tomek zobaczy, jak pracuje atrakcyjny cenowo towar, a Pani Kasia zrozumie, że jest on jej potrzebny!

Przeczytaj również:  Jak zrobić post na Social Media w aplikacji Canva?

Podsumowując, płatne kampanie na Facebooku wymagają odpowiedniej analizy grupy docelowej oraz przedstawienia konkretnych korzyści, jakie zapewnić może produkt lub usługa, którą promujemy. 

marketing_lokalny

Jak ustawić reklamę na Facebooku, aby dotrzeć do prawidłowo określonej grupy docelowej?

Wiemy już, jak zrobić reklamę na Facebooku, która ma być skierowana do osób z różnymi potrzebami. Nasuwa się, więc pytanie, jak dotrzeć z kampanią do obu grup? I znów okazuje się, że platforma daje nam takie możliwości. 

Przede wszystkim dlatego, że skupia zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Co więcej, Menedżer Reklam na Facebooku pozwala na precyzyjne targetowanie. Możemy dokładnie określić, do kogo ma trafić nasz przekaz. Do wyboru mamy takie kategorie jak np.:

 • lokalizacje, które umożliwią Ci kierowanie treści reklamy do odbiorców na podstawie krajów, województw, regionów, miast, okręgów i kodów pocztowych;
 • wiek – możesz ustawić reklamę na Facebooku do osób w określonym przedziale wiekowym;
 • płeć – Twoja kampania może wyświetlać do kobiet, mężczyzn lub obu tych grup jednocześnie;
 • języki – w tym przypadku optymalizacja reklam obejmuje kierowanie przekazu do użytkowników określonych języków.

Bez względu na czas trwania reklamy możesz ustawić szczegółowe targetowanie, które pozwoli uwzględnić lub wykluczyć w grupie odbiorców konkretnych użytkowników na podstawie zainteresowań czy zachowań.

Płatne reklamy na Facebooku można kierować również na bazie połączeń. Takie ustawienie polega na uwzględnieniu lub wykluczeniu osoby na podstawie powiązań ze stronami, aplikacjami lub wydarzeniami.

Kolejną ważną opcją targetowania są niestandardowe grupy odbiorców złożone np. z użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę WWW, zapisali się do newslettera lub osób podobnych do tych, które już lubią Twoją witrynę czy wyświetliły Twój sklep internetowy.

Zastanawiasz się, jak zrobić reklamę na FB, aby trafić do potencjalnych klientów? Należy przede wszystkim dobrze przemyśleć target, żeby ostatecznie nasze grono odbiorców nie było zbyt szerokie. Paradoksalnie, szeroka grupa docelowa wcale nie oznacza większej szansy na sukces.

Skuteczne reklamy na Facebooku – podsumowanie

Jak widzisz, jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych oferuje wiele rozwiązań, które mogą pomóc w promowaniu Twojej firmy i zwiększeniu jej zasięgu. Jednak to kreatywność i umiejętne wykorzystanie tych narzędzi jest kluczowe do osiągnięcia zamierzonych wyników. 

Stworzenie skutecznej reklamy na Facebooku będzie wymagać od Ciebie dokładnego zaplanowania oraz zrozumienia potrzeb grupy docelowej. Ponadto ważne jest określenie celów i wybór odpowiedniego formatu. Następnie należy przeprowadzić precyzyjne targetowanie – dostosowanie przekazu do odbiorców, którzy cenią sobie wartości, jakie reprezentuje Twoja firma. Nie zapominaj przy tym o podsumowaniu kampanii reklamowej. 

Tylko w ten sposób możesz odróżnić się od konkurencji i dotrzeć do potencjalnych klientów. Na pierwsze wyniki nie będziesz musieć długo czekać. A jeśli potrzebujesz pomocy w Social Media Marketingu, to sprawdź ofertę WeNet. Doradcy internetowi zaplanują dla Ciebie kampanię promocyjną, z którą dotrzesz do odpowiednich odbiorców. Przekonaj się już teraz, co możesz zyskać. 

Nowe wezwanie do działania
3.7/5 - (3 votes)

2 KOMENTARZE

 1. Reklama na FB jest skuteczna w zależności od naszego budżetu. Im posiadamy więcej środków to docieramy do większego grona jest to logiczne. Ostatnio coraz częściej spotykam się z reklamami podchodzącymi pod wyłudzanie. Nie raz widziałem post sponsorowany nakłaniający wręcz do kliknięcia w link który wcale nie wyglądał przyjaźnie. Trzeba na takie rzeczy też uważać.

  Tak jak tutaj jest opisane, Facebook posiada bardzo wiele możliwości możemy dotrzeć do określonej grupy np. Matek które interesują się kosmetykami.

 2. Na prawdę ciekawy tekst o programach partnerskich, w necie jest masa programów z różnych specjalizacji w których można naprawdę dobrze zarobić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here