To właśnie jest nagłówek H1, czyli jak stworzyć dobry headline

0
686

Headline_H1_CSGroup

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że tytuł (H1, headline) ma olbrzymie znaczenie. Nieważne, czy mówimy o książce czy artykule – tytuł jest wabikiem i informatorem, pierwszym elementem, z którym styka się odbiorca. Twórca tekstów internetowych ma nieco utrudnione zadanie podczas pisania. Poza czytelnikiem musi brać pod uwagę również zasady SEO i inne zasady panujące w sieci. Dziś skupimy się na tytule, czyli nagłówku H1. Dowiedz się, jak tworzyć skuteczne nagłówki H1 zgodne z zasadami SEO i wzmocnić swój content.

Spis treści

1. Co to jest nagłówek H1?

2. Dlaczego nagłówki H1 są takie ważne?

3. Jak tworzyć nagłówki H1?

3.1. Ilu nagłówków H1 użyć w artykule?

3.2. Jak długi powinien być H1?

3.3. Czy w H1 używać słów kluczowych?

3.4. Jak sformułować nagłówek H1?

4. Jak powinien wyglądać nagłówek H1? Podsumowanie

Co to jest nagłówek H1?

Już wiesz, że nagłówek H1 to po prostu tytuł. Jednak nie myl go z title w meta danych, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania wraz z description (opisem). H1 to nadrzędny nagłówek na konkretnej podstronie, tak jak tutaj:

Co_to_jest_naglowek_H1

Albo tutaj:

H1_H2

Gwoli ścisłości wypada dodać, że H1 to znacznik HTML. Wskazuje on nagłówek poziomu pierwszego, czyli nagłówek, który widnieje na szczycie strony. Jest pierwszy w hierarchii nagłówków, których jest aż 6: H1, H2, H3… itd. Natomiast najczęściej używa się 3 pierwszych.

Przeczytaj również:  Jakie Strony Internetowe odnoszą sukces?

H1 w dokumencie HTML wygląda następująco:

<h1> To jest nagłówek H1 </h1>

Dlaczego nagłówki H1 są takie ważne?

Czasy, gdy nagromadzenie słów kluczowych dawało efekty SEO, już dawno minęły. Algorytmy Google w ostatnich latach coraz bardziej doceniają wartościową treść. Można w uproszczeniu powiedzieć, że nagłówki są ważne nie ze względu na roboty wyszukiwarek, ale ze względu na użytkownika.

W ostatnim czasie wyszukiwarki mocno zmieniły swoje funkcjonowanie. Teraz na podstawie poruszania się internautów w sieci reagują na to, czego chcą użytkownicy. Dlatego to, w jaki sposób odwiedzający korzystają z Twojej strony, ma wpływ na jej ranking.

Podstrony, które są chętnie odwiedzane przez użytkowników – zyskują rangę. Podstrony z dobrym H1 przekuwają uwagę i wzbudzają ciekawość – zachęcają odwiedzających do interakcji. Dzięki czemu strona buduje autorytet i swoją pozycję w sieci. Dlatego nagłówki H1 to jeden z najważniejszych elementów Twojej strony.

Zresztą znaczna większość adresów z pierwszej strony wyników wyszukiwania używa H1. Powody są co najmniej 2:

  • nagłówki pomagają indeksującym botom i czytelnikowi orientować się w tekście (mowa tu również o nagłówkach niższej hierarchii: H2, H3),
  • gdy robot wyszukiwarki nie może odnaleźć tagu tytułu, najprawdopodobniej skorzysta z nagłówka H1.

Czyli mówiąc w skrócie, nagłówki H1 przede wszystkim porządkują treść na stronie z perspektywy człowieka i robota.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Przeczytaj również:  Mity marketingu, w które wciąż wierzymy – część 2

Jak tworzyć nagłówki H1?

Ilu nagłówków H1 użyć w artykule?

Szkół pisania nagłówków jest wiele. Rozbieżności pojawiają się już kwestii samej liczby. Używać tylko jednego H1? Czy może dwóch? Trzech? A może pięciu?

Wydaje się, że najrozsądniejszym podejściem jest używanie jednego nadrzędnego nagłówka, który opisuje zawartość danej podstrony i daje wyobrażenie czytelnikowi, czego może spodziewać się po tekście.

Choć wypada zaznaczyć, że niektórzy stosują strategię odwrotną i używają nawet kilku nagłówków H1. A są też tacy, którzy zupełnie rezygnują z tego znacznika, wierząc, że dobry content sam wywalczy dobre miejsce w wynikach wyszukiwania.

Jak długi powinien być H1?

Często padające pytanie: ile znaków powinien mieć H1? Wbrew pozorom to nie najważniejsza kwestia. Jednak zakłada się, że optymalna długość tytułu to: od 20 do 70 znaków. Ważne, żeby tytuł zwięźle i interesująco prezentował to, co jest w tekście.

Ponadto warto zadbać, żeby tytuł był widocznym i wyróżniającym się elementem na stronie. Warto pamiętać, że jego estetyka i forma graficzna nie jest mniej ważna niż sama treść.

Czy w H1 używać słów kluczowych?

O słowach kluczowych już wspominałem. Upychanie ich w H1 nie jest najlepszym pomysłem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w H1 znalazła się fraza kluczowa, dzięki której użytkownicy i roboty, będą wiedzieć, o czym mówi dana strona.

Dobrą opcją jest użycie słowa kluczowego z długim ogonem, czyli takiego, które zawiera trzy lub więcej słów. Doprecyzowujesz wówczas temat i generujesz na swojej stronie jakościowy ruch użytkowników zainteresowanych konkretnym tematem.

Przeczytaj również:  Firmowa strona WWW – jaką opcję na start warto wybrać?

Jednak nie twórz słów kluczowych z długim ogonem na siłę. Naturalność ponad wszystko!

Jak sformułować nagłówek H1?

Żeby sformułować skuteczny nagłówek H1, warto wczuć się w użytkownika. Zastanów się, co sam być wpisał w wyszukiwarkę, poszukując informacji na dany temat. Przypuśćmy, że planujesz nauczyć się grać w szachy. Co wpiszesz w pasek Google? Zapewne zapytanie: „jak nauczyć się grać w szachy?”. Ta empatyczna metoda to świetna droga, aby skroić H1 na miarę najczęściej wpisywanych fraz.

Jak powinien wyglądać nagłówek H1? Podsumowanie

Z tego artykułu warto przede wszystkim zapamiętać, że czasy pisania tytułów „atrakcyjnych” dla robotów wyszukiwarek odeszły w zapomnienie. Nadeszły czasy pisania dla czytelników. I to o ich atencję warto teraz zabiegać. Wówczas wujek Google doceni Twoje starania i Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania na pewno będzie rosnąć.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here