SaaS – jak działa oprogramowanie w chmurze?

0
141

Mobilność, elastyczność i efektywność – to cechy, które odgrywają ogromną rolę w dziedzinie technologii informatycznych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej klasyczny model oprogramowania ustępuje miejsca nowym, innowacyjnym rozwiązaniom. To zaś sprawia, że kluczowym graczem (który cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców – zarówno dużych korporacji, jak i małych startupów) staje się usługa SaaS. W niniejszym artykule odpowiemy na kilka ważnych pytań. Czym jest i jak działa Software as a Service? Jakie są zalety korzystania z systemu? Czy sprawdza się w branży e-commerce? Przeczytaj i sprawdź już teraz!

Co to jest oprogramowanie jako usługa? Definicja SaaS

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej nieodłączną częścią biznesu, sposoby korzystania z oprogramowania ewoluują. SaaS to krok naprzód w tej ewolucji i jeden z najdynamiczniej rozwijających się rozwiązań cyfrowych.

Software as a Service – zastanawiasz się, co to takiego? Otóż jest to model usługowy, w którym oprogramowanie dostarczane jest przez Internet w chmurze, zamiast instalowania go na komputerze użytkownika. W praktyce oznacza to, że korzystanie z aplikacji chmurowych odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a dostawca usługi dba o infrastrukturę techniczną, automatyczne aktualizacje i bezpieczeństwo informacji. W ostatnich latach użytkowanie SaaS zyskało ogromną popularność, a listę zalet doceniły zarówno małe, jak i duże firmy.

Przeczytaj również:  Jak założyć sklep internetowy? Twój pierwszy krok w e-commerce
Zamów budowę e-sklepu

Software as a Service – jak to działa w pigułce?

Definicja pojęcia jest Ci już znana i wiesz, że platformy SaaS to niezwykle nowoczesne podejście, które zyskuje coraz większą popularność. W przeciwieństwie do klasycznych modeli, gdzie oprogramowanie musi być zainstalowane na komputerze użytkownika, tego rodzaju usługi chmurowe pozwalają na korzystanie z aplikacji za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wszystko to przyczynia się do oszczędności czasu i zasobów.

Musisz wiedzieć, że w modelu SaaS, użytkownicy, zamiast kupować licencję na oprogramowanie, płacą za dostęp do usługi na zasadzie subskrypcji. W tym celu uiszczają okresową opłatę abonamentową, a w zamian dostawcy zapewniają dostęp do potrzebnego narzędzia. Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, gdyż pozwala na obniżenie kosztów.

Co więcej, rozwiązania SaaS zapewniają centralne zarządzanie oprogramowaniem przez dostawcę. Dzięki temu użytkownicy nie muszą martwić się o aktualizacje i bezpieczeństwo danych, gdyż usługodawca zajmuje się ich wdrożeniem na bieżąco. Wszystkie zmiany są dostarczane do aplikacji, co pozwala na korzystanie z najnowszych wersji oprogramowania.

Użytkowanie SaaS – lista zalet i wady rozwiązań chmurowych

Coraz więcej firm zwraca uwagę na rozwiązania oparte na chmurze, takie jak aplikacje SaaS. Poniżej przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom tego typu oprogramowania, aby pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na usługę w swojej firmie.

Jakie są zalety rozwiązania i korzyści oprogramowania SaaS? 

Elastyczność i mobilność

Zalety modelu SaaS to przede wszystkim możliwość dostępu do aplikacji z dowolnego miejsca i o każdej porze. Jest to szczególnie istotne obecnie, gdy działalność zdalna wielu firm stała się normą. Dzięki SaaS można elastycznie zarządzać czasem, co przekłada się na większą efektywność pracy i satysfakcję.

Przeczytaj również:  Fotografia produktowa - jak zrobić dobre zdjęcia swoim produktom?

Oszczędność zasobów i obniżone koszty

Skoro wiesz już, jak działa model SaaS, to zdajesz sobie sprawę, że kolejną korzyścią jest brak konieczności instalacji i utrzymania oprogramowania, co gwarantuje obniżone koszty związane z infrastrukturą IT. Dostawca usług odpowiada za serwery, bezpieczeństwo oraz aktualizacje oprogramowania, a to pozwala firmom skoncentrować się na swojej głównej działalności i osiągać lepsze wyniki.

Skalowalność biznesu

Lepszy abonament czy tradycyjne oprogramowanie? Dlaczego warto postawić na usługę chmurową? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to pamiętaj, że rozwiązanie SaaS cechuje się dużą skalowalnością, co oznacza, że łatwo dostosowuje się do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstw. Możliwość szybkiego dodawania lub usuwania użytkowników oraz zasobów sprawia, że jest to świetna opcja dla firm w fazie dynamicznego wzrostu, które skupiają się na różnych kierunkach rozwoju.

Czy warto zdecydować się na wykorzystanie modelu SaaS? Wady rozwiązania

Zależność od dostawcy

Wiesz już, jak działa SaaS, więc zdajesz sobie sprawę, że firma staje się w tym modelu zależna od dostawcy. Ten zaś może wprowadzać zmiany w oprogramowaniu, które niekoniecznie są korzystne dla wszystkich klientów. W przypadku problemów z usługą lub jej zakończenia, przedsiębiorstwo może napotkać trudności w szybkim przeniesieniu swoich danych i procesów do innego rozwiązania.

Bezpieczeństwo oprogramowania

Chcesz zdecydować się na wdrożenie oprogramowania SaaS? Weź więc pod uwagę, że chociaż dostawcy chronią swoich klientów, to zawsze istnieje ryzyko utraty lub kradzieży informacji. Przedsiębiorstwa muszą dokładnie sprawdzić politykę bezpieczeństwa przed skorzystaniem z usługi, aby upewnić się, że ich dane są odpowiednio chronione.

Przeczytaj również:  7 trendów e-commerce na 2024 rok

Ograniczenia funkcjonalności

Model usługi chmury obliczeniowej oferuje zwykle podstawowe funkcje, przez co może brakować w nich tych, których potrzebuje Twoja firma. W takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z dodatkowych opcji lub rozszerzeń, co może generować wyższe niż przewidywane koszty. Warto więc wiedzieć więcej o ofercie dostawcy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak

Przykłady wykorzystania SaaS w e-commerce

Chcesz dowiedzieć się, kiedy warto korzystać z systemów w chmurze? Otóż branża e-commerce to jeden z sektorów, w którym usługi SaaS sprawdzają się szczególnie dobrze. Dzięki oprogramowaniu właściciele sklepów internetowych mogą korzystać z zaawansowanych narzędzi do zarządzania sprzedażą, analizy ruchu czy obsługi klienta bez konieczności inwestowania w rozbudowaną infrastrukturę IT.

Przykłady aplikacji SaaS dostępne na rynku oferują wsparcie dla e-sklepów, począwszy od tworzenia strony internetowej, poprzez zarządzanie asortymentem i płatnościami, aż po analizę wyników sprzedaży.

Chcesz zbudować własną witrynę sprzedażową, ale nie masz czasu, aby zająć się tym samodzielnie? Skorzystaj z usług WeNet i zyskaj wszystko, co potrzebne, aby sprzedawać online. Dzięki rozwiązaniom od doradców internetowych możesz świadomie rozwijać działalność w sieci i wyróżnić się na tle konkurencji. Odbierz bezpłatną wycenę i sprawdź, co możesz zyskać.  

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCo publikować na TikToku? 9 pomysłów dla biznesu
Następny artykułJak zarabiać z Google Adsense?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here