5 sposobów na badanie konkurencji

0
593
badanie konkurencji

Jednym z kluczowych elementów prowadzenia skutecznej działalności gospodarczej jest badanie konkurencji. Pozwala to na zaplanowanie odpowiednich działań, które umożliwią wyprzedzenie innych firm z branży i zdobycie przewagi na rynku. Dziś przedstawimy Ci 5 podstawowych sposobów na analizę konkurencji rynkowej.

Definicja analizy konkurencji

Zacznijmy od podstaw. Badanie konkurencji to proces analizowania działań przedsiębiorstw z branży oraz ich oferty produktów lub usług, w celu lepszego zrozumienia rynku i identyfikacji konkurencyjnych przewag własnej firmy.

W skrócie, polega na badaniu siły i słabości konkurentów, ich strategii marketingowej, cenowej, polityki dystrybucji, jakości produktów i poziomu obsługi klienta. Daje Ci to możliwość dostosowania swojej oferty do potrzeb rynku oraz zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Cel analizy konkurencji firmy

Jak wspomnieliśmy, celem analizy konkurencji jest poznanie siły i słabości konkurencyjnej działalności w danym sektorze oraz zdobycie informacji o innowacjach, które firma może wprowadzić na rynek.

Dzięki temu przedsiębiorstwo może z dużą skutecznością opracować i wdrożyć strategię biznesową, która będzie przynosić korzyści na tle konkurencji. Analiza pozwala także na lepsze zrozumienie oczekiwań i zachowań klientów oraz na skuteczne dostosowanie oferty do ich potrzeb.

Tak więc przyszedł czas na rozpoczęcie analizy konkurencji!

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Metody badania konkurencji

Już wiesz, że dzięki analizie konkurencji możesz wzmocnić swoja firmę. Teraz czas dowiedzieć się, jakie są podstawowe sposoby badania konkurencji.

1. Analiza SWOT

Metoda SWOT (Strengths – silne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, okazje i Threats – zagrożenia) polega na zidentyfikowaniu mocnych i słabych stron naszej firmy oraz konkurencji, a także szans i zagrożeń wynikających z otoczenia biznesowego.

Analiza konkurencji przedsiębiorstwa SWOT pozwala na strategiczne podejście do kwestii zarówno wewnętrznych (struktura firmy, kierownictwo), jak i zewnętrznych (branża, klientela). Dobra analiza SWOT może ułatwić podejmowanie decyzji o kierunkach rozwoju organizacji oraz optymalizację jej działania w celu zwiększenia konkurencyjności.

Przeczytaj również:  Model AIDA – jak ocenić reakcje klientów na reklamę?

2. Monitorowanie mediów społecznościowych konkurencji

Jak pewnie wiesz, aktualnie Social Media stanowią kluczowe narzędzie komunikacji i promocji dla większości firm. Codziennie na różnych platformach (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn) firmy publikują informacje o swoich produktach, usługach oraz rozwiązaniach.

Monitorując te kanały, możesz wykonać analizę konkurencji: dowiedzieć się więcej na temat jej działań, a także zrozumieć strategię komunikacji. Warto również śledzić opinie użytkowników na temat konkurencyjnych marek, aby zidentyfikować ewentualne luki w ofercie rywali.

To niskobudżetowe badanie konkurencji może zaowocować wieloma ciekawymi obserwacjami.

3. Analiza stron WWW i pozycjonowania

Zbadanie strony internetowej konkurencji może dostarczyć Ci wiele istotnych informacji na temat ich strategii marketingowej oraz podejścia do klienta. Zwróć szczególną uwagę na takie aspekty jak design (czyli wygląd), ofertę produktów czy usług oraz sposób prezentacji treści.

Dodatkowo zbadaj pozycjonowanie strony konkurencji w wynikach wyszukiwania (np. Google). Daje to możliwość zrozumienia tego, jakie słowa kluczowe są dla nich ważne oraz jakie działania podjęli w celu osiągnięcia wyższej pozycji w rankingach. Możesz to też zrobić, używając narzędzi do analizy konkurencji, o których piszemy niżej.

4. Współpraca z konkurencją

Analiza konkurencji pogłębia wiedzę i choć może się to wydawać nieoczywiste, współpraca z z innymi firmami może być jednym ze sposobów na poznawanie ich działań i strategii. Oczywiście, nie chodzi o dzielenie się najważniejszymi tajemnicami biznesowymi, ale o tworzenie wspólnych projektów czy inicjatyw na rzecz rozwoju branży. Współpraca może również przynieść korzyści w postaci wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia przy realizacji innowacyjnych pomysłów.

5. Badania rynkowe i Mystery Shopping

Kolejnym sposobem na analizowanie konkurencji są profesjonalne badania rynkowe oraz tzw. Mystery Shopping.

Badania rynkowe pozwalają na zebranie informacji z różnych źródeł, choćby korzystanie z badań konkurencji (np. analiz raportów finansowych, danych statystycznych, opinii klientów).

Metoda Mystery Shopping (tajemniczy klient) polega na anonimowym odwiedzeniu placówek konkurencji i ocenie ich oferty oraz obsługi klienta. Dzięki temu można uzyskać rzetelną wiedzę na temat mocnych i słabych stron rywali oraz wykorzystać ją do własnych działań.

Analiza konkurencji w marketingu internetowym – przydatne narzędzia

Techniki analizy konkurencji są różne. Poza wyżej wymienionymi (manualnymi) metodami badania konkurencji ważne są również te oparte na rozwiązaniach automatycznych.

Przeczytaj również:  Google Tłumacz zaktualizował interfejs. Które funkcjonalności zostały ulepszone?

Warto wiedzieć, że w Polsce wiele narzędzi analitycznych cieszy się dużym powodzeniem. Oto kilka z nich oraz ich krótka charakterystyka.

SEMrush – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi do analizy konkurencji, szczególnie w świecie marketingu internetowego i SEO. Pozwala na monitorowanie pozycji stron oraz sprawdzenie słów kluczowych. Przyda się także przy analizie linków konkurencji. Dzięki temu można stosować odpowiednie strategie SEO lub płatne kampanie reklamowe w celu poprawy pozycji w wyszukiwarce Google.

SimilarWeb – w kontekście analizy konkurencji jest to narzędzie, które dostarcza szerokich informacji na temat ruchu na stronach internetowych oraz źródeł tego ruchu. Umożliwia to porównanie z konkurencją oraz optymalizację własnych działań marketingowych. SimilarWeb pozwala również na analizę kategorii rynkowej, co może być szczególnie przydatne dla startupów.

Audyt SEO – darmowe i szybkie rozwiązanie umożliwiające sprawdzenie kondycji strony internetowej po wpisaniu jej adresu. Wygenerowany raport wskazuje elementy działające dobrze, poprawnie i te wymagające poprawy. Audyt SEO pozwala przede wszystkim zobaczyć, jak Twoja witryna prezentuje się na tle najbliższej konkurencji internetowej.

Ahrefs – to narzędzie skierowane głównie do specjalistów SEO, ale może być użyteczne również dla marketingowców i analityków. Umożliwia analizę struktury linków prowadzących do konkurencyjnych stron internetowych, co pozwala na identyfikację słabych punktów rywali i wykorzystanie ich na swoją korzyść.

Brand24 – polskie rozwiązanie do monitorowania wzmianek o marce w Internecie. Daje możliwość śledzenia opinii klientów o swojej firmie i konkurencji na forach, portalach społecznościowych czy blogach. Brand24 umożliwia także analizę sentymentu (czyli ogólnej emocji wyrażanej przez internautów) oraz alertowanie o negatywnych komentarzach wymagających szybkiej reakcji.

Netskaner – to kolejne proste narzędzie, którego celem jest analiza konkurencji internetowej. Ale nie tylko. Dzięki obszernemu raportowi dowiesz się, co klienci piszą o Twojej działalności, na jakie hasła pozycjonuje się branża oraz z kim rywalizujesz na lokalnym rynku. Netskaner jest dostępny za darmo i pozwala zorientować się w aktualnej sytuacji firmy online.

Promuj swoją firmę

Najczęstsze błędy w analizie konkurencji – jak ich uniknąć?

Już wiesz, jakie są korzyści z analizy konkurencji firmy, znasz narzędzia manualne i automatyczne, teraz warto wspomnieć nieco o błędach w badaniu rynku konkurencji.

Przeczytaj również:  Marketing 7P – czym różni się od strategii 4P?

Błąd 1 – skupienie się wyłącznie na konkurencji bezpośredniej

Proces analizy konkurencji to nie tylko badanie tzw. konkurencji bezpośredniej – czyli przedsiębiorstw oferujących podobne produkty lub usługi, celujących w tych samych klientów. Warto pamiętać, że rynek jest złożony i istnieje także konkurencja pośrednia oraz zastępcza.

Pośrednia to przedsiębiorstwa oferujące różne produkty, ale mogące zaspokoić podobne potrzeby klientów. Z kolei konkurencja zastępcza to produkty lub usługi, które mogą być zamiennikiem tego, co oferuje nasza firma. Warto uwzględnić te aspekty w analizie, aby skuteczniej przewidywać działania rynkowe.

Błąd 2 – ignorowanie konkurencji niszowej

Szczegółowa analiza konkurencji daje przewagę, ale wiele firm uważa, że nisza rynkowa nie ma dla nich większego znaczenia, ponieważ ich produkt czy usługa kieruje się do szerokiego grona klientów. Niestety, takie myślenie może prowadzić do utraty wielu szans na rozwój i możliwości współpracy. Produkty czy usługi niszowe mogą być nie tylko zagrożeniem dla naszego biznesu, ale także stanowić okazję do poszerzenia oferty czy zbudowania unikalnej wartości dla klientów.

Błąd 3 – przecenianie siły własnej firmy

Często przedsiębiorcy mają tendencję do przeceniania swoich możliwości w walce z konkurencją. Niezwykle ważne jest jednak podejście realistyczne do analizy konkurencyjnej i porównywanie swoich zasobów z tymi, jakimi dysponuje konkurencja. Jedynie wtedy można stworzyć skuteczną strategię działania i realistyczne cele dla swojej firmy.

Błąd 4 – brak systematyczności w analizie

Kompleksowa analiza konkurencji to proces, który powinien być wykonywany regularnie i systematycznie. Tylko wtedy będziemy na bieżąco z sytuacją na rynku i będziemy mogli szybko reagować na zmiany. Niestety, wiele firm traktuje badania jako jednorazowe przedsięwzięcie, co może prowadzić do nieaktualnych i nieprecyzyjnych danych.

Błąd 5 – przekonanie, że analiza rynku to jedynie śledzenie cen

Chociaż śledzenie cen produktów czy usług konkurentów jest ważnym elementem analizy konkurencyjnej, warto pamiętać, że to tylko jeden z wielu aspektów konkurencyjności. Warto zwrócić uwagę również na takie elementy jak jakość produktu czy usługi, innowacyjność, obsługa klienta czy strategia marketingowa. Tylko kompleksowe podejście do badania pozwoli na stworzenie przewagi rynkowej.

Proces analizy konkurencji – podsumowanie

Proces analizy konkurencji to kluczowy element strategii biznesowej. Otrzymane wyniki analizy konkurencji pozwalają poznać swoją pozycję w rynku, zidentyfikować mocne strony naszych rywali oraz wykorzystać potencjalne luki w branży. To jak rozprawić się z konkurencją, to jak wyprzedzić ją o krok i osiągnąć sukces na wielu płaszczyznach. To jeden ze sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here