5 sposobów na skuteczne generowanie pomysłów

0
321
skuteczne generowanie pomysłów co to jest

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to wiesz, że rozwiązywanie problemów i samodzielne generowanie pomysłów może być czasochłonne i trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jeśli dotychczasowe metody się nie sprawdzają, ten artykuł jest dla Ciebie. Etap generowania pomysłów wymaga znajomości odpowiednich narzędzi oraz metod, które umożliwiają skuteczne generowanie pomysłów. Jak ułatwić generowanie pomysłów grupie? Jakie wyróżniamy metody generowania pomysłów w środowisku pracowniczym? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania!

Jaką technikę generowania pomysłów wybrać w swoim przedsiębiorstwie?

Jaką technikę generowania pomysłów wybrać w swoim przedsiębiorstwie? Masz firmę lub zarządzasz zespołem w firmie? Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wybór odpowiedniej metody generowania pomysłów może znacząco wpłynąć na efektywność tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Istnieje wiele narzędzi do generowania pomysłów, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy.

Możesz zdecydować się na samodzielne generowanie pomysłów – pozwolić swoim pracownikom rozwijać swoje własne koncepcje, lub też postawić na wspólne generowanie pomysłów, gdzie zespół pracuje nad projektem zbiorowo, wymieniając się pomysłami i inspiracjami. Niekonwencjonalne metody, takie jak metoda design thinking, mogą pomóc w odkrywaniu kreatywnych rozwiązań. Dla przykładu odwrócona burza mózgów to również sprawdzona metoda generowania pomysłów, którą warto przedstawić swojemu zespołowi – dowiesz się więcej na jej temat w dalszej części artykułu.

Jeśli szukasz kompleksowych i rzadziej spotykanych metod, warto zwrócić uwagę na metody takie jak SCAMPER, czy też metoda rozwiązania idealnego. Kluczem do sukcesu firmy jest maksymalizacja procesu generowania pomysłów. Twój zespół powinien być kreatywny, a pracownicy nie powinni bać się eksperymentować.

Przeczytaj również:  5 najlepszych strategii generowania leadów
Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Skuteczne techniki rozwiązywania problemów i twórczego generowania pomysłów

Wiesz już, że sposobów na twórcze poszukiwanie rozwiązań jest wiele. Omówmy teraz sprawdzone metody generowania pomysłów, dzięki którym będziesz w stanie sprawniej wprowadzać innowacyjne rozwiązania i rozwiązywać problemy pojawiające się w firmie.

Metoda rozwiązania idealnego

Metoda rozwiązania idealnego, z angielskiego ideal solution method, to podejście do generowania pomysłów i rozwiązywania problemów, które zakłada poszukiwanie idealnego, optymalnego rozwiązania bez uwzględniania żadnych ograniczeń czy kompromisów. Musisz jednak wiedzieć, że jest to podejście teoretyczne, które ma na celu zdefiniowanie absolutnie najlepszego rozwiązania, niezależnie od praktycznych ograniczeń.

Metoda rozwiązania idealnego jest często wykorzystywana jako narzędzie kreatywnego myślenia, które może pomóc w generowaniu nowych pomysłów. Jednak jest to podejście rzadko stosowane w praktyce, ponieważ w rzeczywistości wiele problemów i decyzji wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak koszty, dostępność zasobów, ograniczenia czasowe, czy chociażby wszelkie kwestie etyczne. Możesz więc zastosować tę technikę, ale pamiętaj, że w praktyce najczęściej poszukuje się rozwiązań na podstawie kompromisu, uwzględniając wszystkie wymienione wyżej czynniki.

Odwrotna burza mózgów

Odwrotna burza mózgów to podejście, które polega na zmianie podejścia do danego pytania. Zamiast pytać, “Jak rozwiązać ten problem?” zadaje się pytanie, “Co zrobić, aby ten problem wystąpił?”.

  • Odwrócone pytanie

Rozpoczynając odwrotną burzę mózgów, definiuje się problem lub wyzwanie, a następnie stawia się odwrócone pytanie. Na przykład, jeśli problemem jest nadmierny ruch uliczny, odwrócone pytanie brzmi: “Jak spowodować, aby ruch uliczny stał się jeszcze gorszy?”

  • Generowanie odpowiedzi

Grupa uczestników lub konkretna osoba samodzielnie zaczyna wymyślać odpowiedzi na to pytanie. W tym przypadku odpowiedzią może np. “Zablokować główne ulice”, lub “Wprowadzić opłaty za korzystanie z dróg w godzinach szczytu”.

  • Odwrócenie myślenia

Po zebraniu odpowiedzi od całego zespołu przekształca się myślenie o problemie. Teraz zastanawiamy się, jakie działania lub rozwiązania można wprowadzić, aby przeciwdziałać negatywnym efektom opisanym w odpowiedziach. W przypadku nadmiernego ruchu ulicznego można rozważyć działania takie jak rozbudowa komunikacji publicznej promowanie współdzielenia samochodów, czy też rozwijanie ścieżek rowerowych.

Przeczytaj również:  Marketing 7P – czym różni się od strategii 4P?
marketing_lokalny

SCAMPER jako technika do generowania pomysłów

SCAMPER to technika generowania pomysłów, która jest często uważana za jedną z najskuteczniejszych metod w procesie kreatywnego myślenia. Nazwa tej metody składa się z 7 liter, a każda z nich opisuje inny aspekt tego podejścia do generowania pomysłów.

Zacznijmy od “S”, czyli “Substituting” (zastępowanie)

Zastępuj części lub elementy istniejącego pomysłu innymi, aby stworzyć coś nowego i niespotykanego. W ramach przykładu – jeśli pracujesz nad kampanią marketingową, zastanów się, jakie inne kanały reklamowe można wykorzystać zamiast tradycyjnej reklamy telewizyjnej.

Kolejną literą jest “C” – “Combining” (łączenie)

Łącz ze sobą pomysły i rozwiązania, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niespójne. Przykładowo, w tworzeniu nowej usługi można połączyć elementy z różnych branż, tworząc innowacyjne rozwiązanie.

Następnie mamy “A” – “Adapting” (dostosowywanie)

Dostosuj pomysły i rozwiązania istniejące w jednym kontekście do innych sytuacji lub potrzeb. Przykładowo, jeśli masz pomysł na produkt dla jednej grupy odbiorców, zastanów się, jak można go dostosować do innych rynków lub grup docelowych.

Kolejne “M” to “Modifying” (modyfikowanie)

Skupiaj się na ulepszaniu istniejących pomysłów lub produktów. Zadawaj sobie pytania typu: “Jak możemy usprawnić nasz produkt lub usługę?” i modyfikuj dotychczasowe pomysły i rozwiązania.

“P” oznacza “Putting to another use” (używanie w inny sposób)

Zastanów się, w jaki inny sposób możesz wykorzystać istniejący pomysł lub produkt. Przykładowo, jeśli masz pomysł na produkt do zabawy dzieci, zastanów się, jak można go wykorzystać w celach edukacyjnych.

“E” to “Eliminating” (eliminowanie)

Przeczytaj również:  Growth hacking – na czym polega?

Skupiaj się na eliminacji elementów lub koncepcji, które są zbędne lub nieefektywne. Pozwala to na uproszczenie pomysłu i skupienie się na najważniejszych aspektach danego rozwiązania.

Ostatnią literą jest “R” – “Rearranging” (przeorganizowanie)

Pamiętaj, że zawsze można przearanżować elementy danego pomysłu. Możesz eksperymentować z różnymi układami i sekwencjami, aby stworzyć coś oryginalnego, dopasowanego do problemu, który próbujesz rozwiązać

Tworzenie map myśli

Główną zaletą tworzenia map myśli jest to, że pozwala ono na wizualną prezentację relacji między różnymi elementami danego zagadnienia. Każda koncepcja jest reprezentowana jako węzeł na mapie myśli, a linie łączące te węzły symbolizują związki i asocjacje między nimi. Dzięki temu uczestnicy procesu generowania pomysłów mogą zobaczyć, jak różne koncepcje są ze sobą powiązane, co może prowadzić do nowych pomysłów.

Tworzenie map myśli pozwala eksplorować różne kierunki myślenia i analizować, jakie potencjalne rozwiązania lub pomysły mogą wyniknąć z danej koncepcji. Wizualna reprezentacja pomaga m.in. w organizowaniu myśli.

Korzystanie z narzędzi online do generowania pomysłów

Korzystanie z narzędzi online również może znacząco wpłynąć na maksymalizację procesu generowania pomysłów. Istnieje bowiem wiele platform i aplikacji, które wspomagają proces generowania pomysłów. Co ciekawe, niektóre z narzędzi mogą podsuwać rozwiązania niekonwencjonalne, co może być ciekawym eksperymentem.

Promuj swoją firmę

Jak generować lepsze pomysły? – podsumowanie

Generowanie i rozwijanie pomysłów nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli podejmowane decyzje mają wpływ na funkcjonowanie firmy. Metody takie jak odwrócona burza mózgów umożliwiają generowanie niekonwencjonalnych pomysłów, a co więcej, mogą pozytywnie wpłynąć na kreatywność zespołu. Ciężko zdecydować, jaka jest najlepsza technika generowania pomysłów – wszystko zależy od tego, nad czym pracujesz, z kim pracujesz i jak chcesz to robić.

Nowe wezwanie do działania
4/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here