Dwell time – co to jest?

0
160
dwell time co to jest

Celem każdego właściciela strony internetowej jest zdobycie widoczności w wynikach wyszukiwania Google, aby móc docierać do jak największej liczby odbiorców. Jednym z czynników wpływających na ten proces jest wynik współczynnika dwell time. Czy wiesz, że średni czas spędzony przez użytkowników w witrynie może decydować o sukcesie Twojej firmy w pozycjonowaniu? W artykule opiszemy ten kluczowy wskaźnik i jego wpływ na stronę. Wyjaśnimy także, dlaczego jest istotny oraz pokażemy, jak wykorzystać tę metrykę w walce o wyższe pozycje w rankingu Google. Przekonaj się, jak rozumieć ten miernik i czy warto dopatrywać się w nim czynnika rankingowego.  

Parametr dwell time – czym jest i jak wpływa na SEO strony?

Obecnie trudno nie zauważyć, że rynek internetowy został nasycony różnorodnymi treściami. To zaś powoduje, że firmom coraz trudniej jest wyróżnić się na tle konkurencji. Choćby dlatego w walce o uwagę użytkowników coraz ważniejsze okazują się takie aspekty jak np. metryka dwell time, która może pomóc w optymalizacji strony WWW oraz zwiększyć jej atrakcyjność dla internautów.

Ale czym tak właściwie jest dwell time? Od razu warto zaznaczyć, że termin ten pochodzi z języka angielskiego i można przetłumaczyć go jako „czas spędzony na stronie”. W praktyce mierzy więc, jak długo użytkownik korzysta z konkretnej podstrony – od momentu kliknięcia linku sponsorowanego w Google aż do powrotu na stronę wyników wyszukiwania. Może to obejmować czytanie tekstów, przeglądanie zdjęć, oglądanie wideo, wypełnianie formularzy itp.

Jak widzisz, jest to więc jeden ze wskaźników oceny jakości treści na danej stronie internetowej, a także jej użyteczności dla użytkownika. Im dłuższy czas spędzony na konkretnej podstronie, tym większe prawdopodobieństwo, że odwiedzający był zainteresowany prezentowanymi informacjami i uznał je za wartościowe.

Przeczytaj również:  Pozycjonowanie na długi ogon – jak wykorzystać frazy long tail w strategii SEO?

Pamiętaj, że pojęcia dwell time nie można mylić z innymi podobnymi terminami – o tym przeczytasz w dalszej części materiału. Dla wielu osób będzie to nowość, ale jest to ważny parametr, który mało kto mierzy, a może znacząco poprawić pozycjonowanie strony WWW.

Nowe wezwanie do działania

Czym tak właściwie jest dwell time w SEO? Czy jest zaliczany jako czynnik rankingowy?

Wiesz już, co to dwell time. Warto w tym momencie zaznaczyć, że wskaźnik ten od dawna budzi zainteresowanie specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Czy jest zaliczany jako czynnik rankingowy? Chociaż nie ma na to jednoznacznych dowodów, to warto zwrócić uwagę na jego potencjalne znaczenie w kontekście jakości strony i zaangażowania użytkowników.

W rzeczywistości dłuższy czas spędzony na stronie może świadczyć o tym, że odwiedzający znajdują tam interesujące i wartościowe treści. W związku z tym wyszukiwarki mogą traktować ten wskaźnik jako jeden z elementów oceny witryny, nawet jeśli nie jest on bezpośrednio uwzględniany przez algorytmy. To oznacza, że warto tworzyć atrakcyjny i angażujący content, który przyciągnie uwagę czytelników i sprawi, że będą chcieli spędzić więcej czasu w serwisie.

Warto również pamiętać, że optymalizacja dwell time może przynieść dodatkowe korzyści wynikające ze zwiększenia lojalności użytkowników. Jeśli odwiedzający znajdą na stronie wartościowe informacje i będą zadowoleni z doświadczenia, istnieje większa szansa, że wrócą na nią w przyszłości, co może prowadzić do wzrostu ruchu organicznego.

Zasadność mierzenia i korzyści wynikające z wysokiego wskaźnika dwell time

Dokładne mierzenie parametru, czyli czasu trwania wizyty użytkownika na stronie, ma wiele zasadnych powodów, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jest to wskaźnik jakości treści zamieszczonych w witrynie. Jeżeli internauci przebywają na niej dłużej, to znaczy, że zawartość jest dla nich cenna, odpowiednio dobrana i angażująca. Dlatego kluczowe jest tworzenie atrakcyjnych i interesujących materiałów.

Kolejnym istotnym aspektem jest wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zdaniem wielu specjalistów z dziedziny SEO, Google oraz inne wyszukiwarki traktują wskaźnik dwell time jako nieoficjalny czynnik rankingowy. Im dłużej użytkownicy spędzają czas na stronie, tym lepszy ranking może zapewnić sobie Twoja witryna.

Przeczytaj również:  12 nowych kar od firmy Google. Jak ich uniknąć?

Pamiętaj, że analiza dwell time pozwoli Ci na identyfikację podstron, które przyciągają uwagę internautów oraz tych, które wymagają poprawy. Dzięki temu możesz też lepiej zrozumieć zachowania użytkowników. Niski wynik wpływa na łatwiejsze lokalizowanie problemów związanych z nawigacją, strukturą witryny czy szybkością ładowania strony.

Warto również zwrócić uwagę na związek między niskim i wysokim dwell time a konwersjami. Im więcej czasu użytkownicy przeznaczą na eksplorację strony, tym większe prawdopodobieństwo, że podejmą działania przynoszące korzyść, takie jak zakup produktu, wypełnienie formularza kontaktowego czy zapisanie się do newslettera.

Pomiar dwell time a inne wskaźniki – jak mierzyć, czyli o czynnikach wpływających na jego długość

Skoro wiesz już, czym właściwie jest dwell time, to warto przekonać się, jak mierzyć ten czynnik. Wykorzystuje się w tym celu różne narzędzia analityczne np. Google Analytics. Wystarczy śledzić czas na podstronie spędzony przez użytkowników oraz liczbę powrotów do wyników wyszukiwania.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie rozważania na temat dwell time należy prowadzić w kontekście innych ważnych statystyk, takich jak współczynnik odrzuceń (bounce rate), click-through rate (ctr) oraz czas trwania sesji. Omawiamy je poniżej – sprawdź, jakie czynniki wpływają na opisywany parametr.

Współczynnik odrzuceń, czyli parametr dwell time a bounce rate

To wskaźnik pokazujący procent użytkowników, którzy opuścili stronę bez wykonania żadnej akcji, np. kliknięcia linku czy przewinięcia strony. Wysoki współczynnik odrzuceń może świadczyć o tym, że zawartość strony nie jest interesująca dla odwiedzających lub źle dostosowana do ich potrzeb. Z pewnością nie wpłynie to na poprawę dwell time.

Click-through rate (CTR) a zaangażowanie użytkowników

Co może wpłynąć na dwell time? Z pewnością stosunek liczby kliknięć linków na stronie do liczby wyświetleń tych odnośników. Wyższy CTR świadczy o tym, że użytkownicy są zainteresowani treścią i chętnie przechodzą do kolejnych podstron, co może zwiększyć średni czas spędzony na stronie.

Śledzenie dwell time a session duration – czy to to samo?

Session duration, czyli czas trwania sesji określa, jak długo użytkownik jest na stronie podczas jednej wizyty. Wysoki wynik może świadczyć o tym, że użytkownik jest zainteresowany zawartością witryny i chętnie zapoznaje się z jej treścią, co pomoże Ci zwiększyć dwell time.

Przeczytaj również:  Badanie zaufania do reklamy w telewizji, a SEO

Wszystkie te statystyki są powiązane i wpływają na siebie nawzajem. Poniżej przedstawiamy, jak zadbać o optymalizację dwell time.

Zrób audyt SEO

Sposoby na poprawę wskaźnika – jak zwiększyć na swojej stronie czynnik dwell time?

Przedstawiliśmy już sporo informacji na temat dwell time – wyjaśniliśmy, czym jest i jak wpływa na SEO, wskazaliśmy różnice między nim i innymi wskaźnikami oraz pokazaliśmy, po co mierzyć tego rodzaju parametry. Teraz odkryjemy przez Tobą sposoby na poprawę wyników – oto kilka sprawdzonych strategii, które warto wdrożyć w praktyce.

Wartościowa i angażująca treść

Najważniejszym elementem, który wpływa na wzrost dwell time, jest jakość treści. Warto zadbać o to, aby były one interesujące, wartościowe i angażujące dla użytkowników. Dobrym pomysłem może być również regularne aktualizowanie zawartości oraz dbanie o unikalność tekstów.

Łatwość nawigacji

Dlatego warto dążyć do tego, aby zwiększyć dwell time? To, jak już wiesz, przynosi sporo korzyści. W tym celu warto zadbać o intuicyjny układ strony oraz czytelne menu. W końcu użytkownicy powinni bez trudu odnaleźć się na stronie i łatwo poruszać się między poszczególnymi sekcjami.

Responsywność strony

Co możesz zrobić dla lepszego pozycjonowania strony i wysokiego dwell time? Otóż coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu, dlatego ważne jest, aby witryna była responsywna, czyli dostosowana do różnych rozdzielczości ekranów.

Szybkość ładowania witryny

Musisz wiedzieć, że jeśli strona ładuje się zbyt wolno, to możesz uzyskać również mniejszy dwell time. Wszystko dlatego, że użytkownicy mogą zniechęcić się i opuścić witrynę jeszcze przed zobaczeniem treści. Jak poprawić swój wynik? Musisz zadbać o optymalizację prędkości ładowania strony.

Czy dwell time jest użyteczny? Oczywiście, że tak i to niezależnie od tego, czy jest czynnikiem rankingowym, czy nie, ponieważ ma wpływ na efektywność działań SEO oraz satysfakcję odwiedzających. Dbałość o to, by użytkownicy spędzali dłużej czasu na Twojej stronie, przyczyni się do większej lojalności, wyższych konwersji i sukcesu w świecie online. Dlatego warto zrozumieć, poprawić i mierzyć dwell time jako istotny element strategii pozycjonowania.

e-book SEO lokalne od A do Z
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCache – co to jest pamięć podręczna na stronie internetowej?
Następny artykułMoodboard – co to jest i jak go wykonać?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here