Cache – co to jest pamięć podręczna na stronie internetowej?

0
198
cache co to jest na stronie internetowej

Użytkownicy mogą korzystać z coraz szybszego dostępu do Internetu, przez co oczekują, że czas ładowania strony WWW będzie błyskawiczny, a korzystanie z zawartości płynne i wygodne. Te wymagania stają się rzeczywistością dzięki pamięci podręcznej, której rola jest niewidoczna, ale jednocześnie fundamentalna. Czy jednak wiesz, jaka jest definicja pojęcia cache? Dlaczego jest to tak istotny termin? Jak to wszystko działa w kontekście zarówno przeglądarek, jak i przede wszystkim firmowych witryn? O tym przeczytasz w artykule – owocnej lektury!

Co to jest cache i jak działa pamięć podręczna?

Każdego dnia przeglądając Internet, niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że skrywane jest tu pewne narzędzie, które znacząco wpływa na szybkość i efektywność witryn, z których korzystają. Chodzi o cache, czyli rodzaj pamięci podręcznej, która służy do tymczasowego przechowywania danych często wykorzystywanych przez odwiedzających.

Dzięki temu, gdy internauta kolejny raz odwiedzi konkretną witrynę, nie musi ponownie pobierać wszystkich danych z serwera – wystarczy, że skorzysta z plików przechowywanych w pamięci tymczasowej. To sprawia, że wzrasta prędkość wczytywanych stron, a użytkownicy oszczędzają czas oraz transfer danych.

Musisz wiedzieć, że występuje zarówno pamięć podręczna serwera, jak i ta po stronie klienta (użytkownika). W przypadku serwera służy do przechowywania plików, które są często żądane przez różnych internautów, co pozwala na szybsze pobieranie danych i ich udostępnianie. Natomiast cache po stronie użytkownika zachowuje kopie informacji, które są nierzadko wykorzystywane podczas przeglądania stron internetowych.

Zamów budowę strony!

Rodzaje pamięci podręcznej cache

Wiesz już, czym jest cache i zdajesz sobie sprawę, że mechanizm ten w kontekście firmowych witryn odgrywa kluczową rolę – szczególnie jeśli chodzi o szybkie i wydajne ładowanie stron internetowych. Pamiętaj, że wyróżniamy kilka rodzajów pamięci – przedstawiamy je poniżej.   

Przeczytaj również:  Era RODO – świat danych nie będzie już taki sam

Pamięć cache przeglądarki internetowej

Pamięć podręczna przeglądarki to termin, z którym każdy użytkownik Internetu spotkał się z pewnością nie raz. Pamiętaj więc, że przeglądarki, takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari, automatycznie przechowują kopie plików cache z odwiedzanych witryn. Dzięki temu, gdy użytkownik ponownie odwiedza dany serwis, nie musi on ściągać tych samych plików z serwera, co znacznie przyspiesza ładowanie strony internetowej.

Tego rodzaju pamięć podręczna przechowuje różne elementy, takie jak obrazy, arkusze stylów CSS czy skrypty JavaScript.

Zastosowanie pamięci podręcznej cache serwera

Pamięć cache ma różne rodzaje, a kolejnym okazuje się ten dotyczący serwera. Mechanizm jest w tym przypadku kontrolowany przez właścicieli strony internetowej lub dostawców usług hostingowych. Co charakteryzuje pamięć podręczną tego typu? Otóż jej działanie opiera się na przechowywaniu kopii witryny na serwerze, co pozwala na szybsze dostarczanie treści strony bez konieczności przetwarzania jej za każdym razem, gdy ktoś ją odwiedza.

Do czego służy pamięć cache serwera? Można ją wykorzystywać w różnych celach, takich jak optymalizacja bazy danych, przyspieszenie generowania stron dynamicznych czy redukcja obciążenia.

Oczywiście istnieją również inne przykłady, takie jak cache dysku twardego czy pamięć podręczna aplikacji, ale najistotniejsze są dwa typy opisane powyżej.

Jak działa cache?

Definicja pojęcia cache jest Ci już znana. Musisz jednak wiedzieć, że mechanizm ten pozwala na przyspieszenie działania stron internetowych poprzez przechowywanie kopii często używanych danych. Dzięki temu, gdy użytkownik odwiedza stronę, przeglądarka nie musi za każdym razem pobierać tych samych plików pamięci podręcznej, co przyczynia się do szybszego ładowania witryny.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny internetowej?

Nie wiesz, jak zarządzać cache? Istnieją dwa główne sposoby, które opisujemy poniżej.

Czasowo limitowana pamięć cache działa tak, że pliki tymczasowe pamięci podręcznej są przechowywane przez określony czas. Po jego upływie kopie zostają usunięte, a użytkownik musi ponownie pobrać pliki podczas kolejnej wizyty na stronie. Ten sposób pozwala na kontrolowanie przechowywanych ilości danych oraz na unikanie przestarzałych informacji.

Z kolei systemy cache z wygasaniem polegają na automatycznej aktualizacji przechowywanych plików pamięci podręcznej w momencie, gdy zostaną zaktualizowane na serwerze. Dzięki temu użytkownik zawsze otrzymuje najnowszą wersję strony, co jest szczególnie ważne w przypadku dynamicznych witryn z często zmieniającymi się treściami.

Warto dodać, że zarządzanie cache jest kluczowe dla optymalizacji wydajności stron internetowych. Dobre praktyki obejmują między innymi ustawianie odpowiedniego okresu przechowywania plików w dostępnej pamięci podręcznej oraz konfigurowanie serwera, aby automatycznie aktualizować zawartość w miarę wprowadzania zmian w witrynie.

Jak wygląda zarządzanie cache?

Wykorzystanie pamięci cache może być istotne zarówno dla użytkowników, jak i dla twórców stron internetowych. Internauci mogą kontrolować systemy pamięci podręcznej w swojej przeglądarce, co pozwala na lepsze zarządzanie danymi przechowywanymi na urządzeniu. Ważne jest regularne czyszczenie pamięci cache w przeglądarce, aby uniknąć zagrożeń związanych z prywatnością oraz zapewnić szybsze działanie Google Chrome czy Safari.

Dla twórców stron internetowych ważne jest wykorzystanie pamięci cache i jej odpowiednie skonfigurowanie. Dzięki temu można zoptymalizować działanie witryny, zmniejszyć obciążenie i zapewnić lepsze doświadczenie użytkownikom.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Pamięć cache na stronie internetowej – dlaczego jest istotna?

Zdajesz już sobie ogólnie sprawę, do czego służy cache. Ale czy wiesz, że korzyści płynące z pamięci podręcznej to m.in. przyspieszenie ładowania stron internetowych. Kiedy przeglądarka serwuje dane z lokalnego cache, jest to znacznie szybsze niż pliki ładujące się z serwera. Dla użytkowników oznacza to krótszy czas oczekiwania i lepsze wrażenia z korzystania z witryny. W praktyce im szybciej strona się ładuje, tym większa szansa, że użytkownik pozostanie na niej dłużej i będzie chciał z niej skorzystać ponownie.

Przeczytaj również:  Jak działa i w czym może pomóc Wirtualny Asystent?

Zastosowanie się do zasad projektowania pamięci podręcznej pozwala na zmniejszenie obciążenia serwera, co przekłada się na oszczędność zasobów i redukcję kosztów związanych z utrzymaniem witryny. W efekcie strona WWW staje się bardziej wydajna, a jej właściciel może zaoszczędzić na kosztach związanych z usługą hostingową.

Wiesz już, jak działa pamięć podręczna przeglądarki. Korzystanie z niej oznacza, że mniej danych musi być przesyłane przez sieć. To przekłada się na mniejszy ruch sieciowy i mniejsze obciążenie łącza, co jest istotne zwłaszcza w przypadku użytkowników o ograniczonej przepustowości Internetu. Dzięki temu strona WWW staje się bardziej dostępna dla szerokiego grona odbiorców.

Dodatkowo współczesne algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, biorą pod uwagę czas łasowania stron. Witryny, które korzystają z dostępnej pamięci podręcznej, mogą osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co ma istotne znaczenie dla widoczności online. Lepsza pozycja w rankingu przekłada się na większą ilość odwiedzin, a co za tym idzie – większe zyski dla właściciela strony.

Warto więc zaznaczyć, że zastosowanie pamięci cache na stronie WWW to istotny element strategii marketingowej, który pozwala na szybsze wczytywanie się witryny oraz oszczędność transferu danych. Zarówno użytkownicy, jak i właściciele firm powinni zdawać sobie sprawę, do czego służy pamięć cache oraz umiejętnie zarządzać jej ustawieniami.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCloaking – co to jest?
Następny artykułDwell time – co to jest?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here