Google: mobile-first indexing

0
2191

Kolejny rok z rzędu według raportu 2016 Digital, odnotowujemy wzrost ruchu w Internecie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. W październiku została przekroczona magiczna bariera 50%. Dane przedstawione przez firmę StatCounter mówią o 51,3% wszystkich odsłon stron internetowych wykonanych za pomocą urządzeń mobilnych.

mobile first indexing

Google zapowiedziało ponownie wsparcie dla użytkowników mobilnych wyszukujących informacji za pomocą wyszukiwarki Google. Zmiana będzie dotyczyć indeksowania stron mobilnych, mobile-first indexing.

Dotychczas wszystkie strony internetowe były indeksowane za pomocą jednego algorytmu. Przekładało się to coraz częściej na otrzymywanie niewłaściwych wyników dla danego zapytania, co z kolei było pochodną różnic w treści dla urządzeń desktopowych i mobilnych. Wersje mobilne są zwykle bardziej ubogie w kontent od swoich odpowiedników desktopowych.

 

Pierwsze zalecenia dla webmasterów:

  • Jeśli posiadamy stronę responsywną lub dynamicznie serwującą treść, która zawiera taką samą treść i dane strukturalne dla urządzeń mobilnych i desktop, nie musimy wprowadzać jakichkolwiek zmian.
  • W przypadku gdy dla urządzeń mobilnych posiadamy specjalną wersję strony, inną niż dla urządzeń desktop, powinniśmy wprowadzić następujące zmiany:
    • znaczniki w kodzie(meta dane, nagłówki, dane strukturalne) dla obu wersji powinny być takie same;
    • sprawdzić czy wersja mobilna jest dostępna dla robota Google, za pomocą testu pliku robots.txt w GSC;
    • nie musimy wprowadzać żadnych zmian w linkach kanonicznych, dotychczasowe ustawienia będą prawidłowe dla Google zarówno w przypadku urządzeń mobilnych jak i desktop.
  • Jeśli dotychczas strona była zweryfikowana tylko dla urządzeń desktop, trzeba będzie też dodatkowo zweryfikować ją dla urządzeń mobilnych.
  • Jeśli serwis jest tylko w wersji desktop, nadal będzie indeksowany przez Google w wyszukiwaniach mobilnych.
Przeczytaj również:  Google: Nie rekomendujemy już indeksowania AJAX + bonus

W najbliższym okresie możemy zapewne spodziewać się kolejnych wytycznych.

 

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here