Czy alt text jest dla Google czynnikiem rankingowym?

1
495

alt_tekst

Wyniki wyszukiwania w Google to nie tylko tekst, ale również grafiki. Powinny one być więc odpowiednio zoptymalizowane, a więc przede wszystkim dokładnie opisane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co to jest alt text, po co się go używa oraz czy jest on czynnikiem rankingowym strony WWW. Sprawdź, czy znaczniki alt mogą mieć wpływ na pozycję Twojej witryny w wyszukiwarce.

Spis treści

1. Co to jest alt text?

2. Czy alt text wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

3. Jak powinien wyglądać atrybut alt?

Co to jest alt text?

Alt text, nazywany inaczej także jako atrybut alt, alt tag, opis alt lub opis alternatywny jest atrybutem HTML, który stosowany jest do znaczników zdjęć. Pozwala on na wyświetlenie alternatywnej wersji tekstowej obrazu w przypadku, gdy obraz ten nie może poprawnie się załadować lub występują problemy z jego dostępnością. Umożliwia również znalezienie się obrazu w sekcji ,,Grafika’’ w wynikach wyszukiwania Google. Pamiętaj, że użytkownicy często to tutaj rozpoczynają swoje poszukiwania, zwłaszcza gdy zainteresowani są zakupem jakiegoś produktu online.

Przeczytaj również:  Multichannel i omnichannel – czym różnią się obie strategie? Wywiad z menadżerką e-commerce. Podcast

Opisu alternatywnego należy używać do opisywania m.in.:

  • obrazów, które znajdują się na stronie internetowej,
  • głównych obrazów wpisów na blogu,
  • zdjęć produktowych w e-sklepie.

Krótko mówiąc, alt text jest to więc opis grafiki na stronie internetowej. Alt tag jest uznawany za jeden z czynników rankingowych strony WWW. Czy faktycznie tak jest? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Czy alt text wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

Jak się okazuje, alt text ma spore znaczenie, co podkreślają sami specjaliści firmy Google. Optymalizacja nazw plików graficznych i tekstów alt ułatwia przeglądarce lepsze zrozumienie obrazów. Pamiętaj, że roboty indeksujące odkrywają zawartość Twojej witryny. Alt text pomaga im zaś lepiej zrozumieć, co znajduje się na grafice, dzięki czemu robot Google potrafi zrozumieć tematykę obrazu i strony. Ponadto, alt tag w obrazach jest przydatny jako anchor tekst, jeśli zdecydujesz się użyć obrazu jako linku.

Dowiedz się więcej o anchor tekstach.

Opisanie grafik za pomocą atrybutów alt to zatem ważny element optymalizacji witryny, mający wpływ zarówno na pozycję strony, jak i również samych grafik w wyszukiwarce.

Przeczytaj również:  Muzyka na Facebooku! Nowe funkcje, które pozwolą użytkownikom dodawać muzykę do profilu

Jak tłumaczy John Mueller z Google, alt textów warto używać w szczególności, gdy zależy nam na wyszukiwaniu naszych obrazów. Jeśli więc chcesz, by Twój obraz był wyświetlany użytkownikom w wynikach wyszukiwania, użyj atrybutu alt, który podpowie robotom, co jest na tym obrazie i o czym jest Twoja strona[1].

Należy pamiętać, by w opisie alt zawrzeć odpowiednie słowo kluczowe. W związku z tym, że użycie fraz kluczowych na stronie wciąż ma ogromne znaczenie jako czynnik rankingowy dla wyszukiwarek, Twoim zadaniem jest stworzenie tekstu alt, który zarówno opisze obraz, jak i będzie zawierał słowo lub frazę kluczową, na którą celujesz.

Jak powinien wyglądać atrybut alt?

Opis alt powinien być więc dokładny i zawierać słowa kluczowe, jednak użyte w sposób naturalny. Pamiętaj, że zbyt mocne ,,napchanie’’ opisów alt frazami kluczowymi może sprawić, że strona internetowa będzie postrzegana jako spam.

Opis alt to część kodu HTML, który prawidłowo wygląda w następujący sposób:

<img src=”adres grafiki” alt=”opis alt”>

Podsumowując, alt text powinien:

  • być napisany prostym językiem oraz zawierać szczegółowe informacje odnośnie tego, co znajduje się na grafice,
  • mieć odpowiednią długość – nie może być za długi,
  • zawierać odpowiednie słowo kluczowe, które pomoże pozycjonować Twoją stronę na wybraną frazę. Możesz też zawrzeć w nim nazwę swojej firmy.
Przeczytaj również:  Jak sprawdzić ilość wyszukiwań słowa kluczowego? 5 przydatnych narzędzi

Skorzystaj z podanych wskazówek i twórz poprawne opisy alt, które pomogą Ci osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Źródło:

[1]     https://www.searchenginejournal.com/ranking-factors/alt-text/

Rate this post

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here