Google: Nie rekomendujemy już indeksowania AJAX + bonus

2
2835

Audyt SEO – wprowadzenie

Kolejna ważne informacja pojawiła się ostatnio na oficjalnym blogu Google.

“Nie rekomendujemy już indeksowania AJAX, które proponowaliśmy w 2009 roku.

 

W 2009 roku, zaproponowaliśmy, żeby strony oparte o AJAX były indeksowane. Wówczas nasze systemy nie były w stanie renderować i zrozumieć stron opartych o JavaScript, które prezentowały treść swoim użytkownikom. Było tak, ponieważ „roboty” niebyły (kiedyś) w stanie widzieć treści tworzonej w sposób dynamiczny. Zaproponowaliśmy zestaw praktyk, które webmasterzy mogli wprowadzić na swoich stronach, zgodnie z którymi aplikacje oparte o AJAX były brane pod uwagę przez silnik wyszukiwarki.

 

Ale czasy się zmieniły. Dzisiaj, dopóki nie blokujesz Googlebotowi indeksowania swoich aplikacji opartych o JavaScript i plików CSS, jesteśmy w stanie renderować i rozumieć wasze strony internetowe jak nowoczesne przeglądarki. Aby odzwierciedlić tę poprawę, niedawno zaktualizowaliśmy nasze techniczne wytyczne dla webmasterów, w których rekomendowaliśmy pozwolenie Googlebotowi indeksować na stronie CSS i JavaScript.

 

Od kiedy nasze propozycje z 2009 roku nie są ważna, zalecamy następujące zasady, które dają znaczną poprawę. Na przykład można użyć API pushState(), aby zapewnić dostęp do szerszej gamy przeglądarek (i naszych systemów).

 

Pytania i odpowiedzi

 

P: Moja witryna została stworzona o wasze rekomendacje i wspiera _escaped_fragment_. Czy moja strona przestanie być indeksowana przez zmianę rekomendacji?

 

O: Nie, witryna nadal będzie indeksowana. Generalnie jednak, zaleca się wdrożenie najlepszych praktyk w branży podczas następnej aktualizacji strony. Zamiast URL _Escaper_fragment_, będziemy indeksować i renderować adresy URL #!.

 

P: Czy odejście od indeksowania AJAX do najlepszych praktyk w branży oznacza przeniesienie strony? Czy muszę wdrożyć przekierowania?

 

O: Jeśli bieżąca konfiguracja działa poprawnie, nie powinniście zmieniać nic pochopnie. Jeśli natomiast budujecie nową stronę lub poddajecie starą restrukturyzacji, po prostu unikajcie wprowadzania adresów _escaped_fragment_.

 

P: Używam JavaScript i mój serwer oferuje prerenderowane strony. Czy to jest nadal ok?

 

O: Generalnie strony nie powinny być prerenderowane tylko pod Google. Oczekujemy, że zwykle prerenderujecie strony ze względu na korzyści dla użytkowników, żeby strona była bardziej wydajna. Jeśli prerenderujecie stronę, upewnijcie się, że treść podsuwana Googlebotowi pokrywa się z doświadczeniami użytkownika, czyli jak wygląda i jak oddziałuje. Dawanie Googlebotowi innej zawartości niż tej, którą widzi zwykły użytkownik jest sprzeczne z naszymi wytycznymi dla webmasterów.”

Wiemy, że Google wycofuje się z części swoich wytycznych nakreślonych kilka lat temu. Nie zadziałało? Niestety. Widzimy i stale to powtarzamy. To samo dotyczy się JavaScript, z którym Google niestety również ma problemy. Czy to oznacza, że za kilka lat wycofa się również z tej wiadomości? Poczekamy zobaczymy ;) Osobiście wolałbym, aby radził sobie doskonale z indeksacją każdego rodzaju technologii. Co możemy zrobić? najlepiej budować strony www za pomocą technologii, o których wiemy, że Google nie ma z nimi problemu.

Przeczytaj również:  Wykonaj audyt SEO strony WWW samodzielnie!

Jako ciekawostka:

Strony oparte o darmowe rozwiązanie do budowy szablonowych stron za pomocą WIX są wyindeksowywane z Google – czyżbyśmy mieli do czynienia z technologią, o której wspomina Google powyżej? hm hm hm ;)

e-book SEO lokalne od A do Z
4.7/5 - (3 votes)

2 KOMENTARZE

  1. Z ciekawości sprawdziłem stronę znajomego który ma ją postawioną na WIX. Jak narazie istnieje jeszcze w Google, więc z tym wyindeksowaniem to nie jest do końca prawda :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here