Heatmap – co to jest i jak wykorzystać mapę ciepła w analityce?

0
450
heatmap co to jest

Wydaje Ci się, że ilość dostępnych danych jest obecnie niemal nieograniczona? Pamiętaj, że dziś kluczowym wyzwaniem nie jest samo gromadzenie informacji, a ich umiejętne przetwarzanie i zrozumienie. W dziedzinie analityki internetowej narzędziem, które zyskuje coraz większą popularność, jest mapa cieplna. Czym jest heatmap w marketingu i jak można ją wykorzystać w analityce danych? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Przyjrzymy się również zastosowaniom i mechanizmom działania.

Co to jest heatmapa (mapa ciepła)?

Coraz więcej firm i przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki niesie ze sobą analiza danych. Gromadzenie i wykorzystywanie informacji ma ogromny wpływ na promocję internetową oraz wszystkie działania marketingowe. Możesz w ten sposób ocenić np. użyteczność strony WWW swojej firmy.

Wśród wielu dostępnych na rynku narzędzi, które wykorzystuje analityka internetowa, tym które zyskuje największą popularność, jest heatmap. Pojęcie mapy cieplnej odnosi się do graficznego przedstawiania danych, które za pomocą różnych odcieni kolorów ilustruje natężenie określonego zjawiska. Im intensywniejsza barwa, tym większa skala i intensywność np. zachowań internautów. W kontekście strategii SEO heatmapa strony pozwala na przedstawienie aktywności użytkowników w witrynie.

Jest to więc niezwykle przydatne narzędzie dla przedsiębiorców działających w sieci, ponieważ pozwala na analizowanie danych dotyczących zachowań użytkowników i optymalizowanie strony pod kątem ich potrzeb. Warto zwrócić jednak uwagę, że wykorzystując heatmapę (mapę cieplną), nie zawsze można uzyskać pełny obraz sytuacji. Ważne jest, aby korzystać z narzędzia w połączeniu z innymi metodami analizy, takimi jak np. badanie jakościowe. Tylko wtedy można uzyskać rzetelne informacje na temat funkcjonowania różnych elementów strony czy monitorowanych zjawisk.

Przeczytaj również:  Jak dodać mapę witryny na swojej stronie internetowej?
Zrób audyt SEO

Rodzaje heatmap a strona internetowa

Jakie jest znaczenie heatmap w marketingu? Otóż mapa cielna to potężne narzędzie analityczne, które pozwala właścicielom stron internetowych i blogów zrozumieć zachowanie internautów. Dzięki nim można dostosować treści i układ witryny do potrzeb odwiedzających, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika i poprawę wyników biznesowych. A wszystko dlatego, że istnieją różne typy heatmap w analityce – a najważniejsze przedstawiamy poniżej.

Heatmapa kliknięć

Pojęcie mapy cieplnej kliknięć odnosi się do narzędzia ukazującego, w które miejsca w witrynie użytkownicy najczęściej klikają. Im więcej kliknięć, tym bardziej intensywny kolor. Dzięki temu łatwo zidentyfikować najbardziej popularne obszary strony internetowej oraz te, które wymagają poprawy. Przykładem może być linkmapa, dzięki której możesz dowiedzieć się, które odnośniki cieszą się największym zainteresowaniem odwiedzających.

Tego rodzaju mapę cieplną wykorzystać można do zoptymalizowania układu nawigacji strony, usunięcia nieistotnych łączy czy przycisków oraz ułatwienia dostępu do kluczowych treści.

Heatmapa czasu spędzonego na stronie

Tworzenie heat map tego rodzaju pozwala sprawdzić, jak długo użytkownicy przebywają na poszczególnych częściach strony. Im dłuższy czas spędzony w danym obszarze, tym intensywniejszy kolor. W tym przypadku analiza map cieplnych pozwala zrozumieć, które treści przyciągają uwagę internautów i zatrzymują ich w witrynie, a które są pomijane. Wiedza ta jest niezbędna do tworzenia bardziej angażującego i wartościowego contentu.

Przeczytaj również:  #BrightonSEO – byliśmy, słuchaliśmy, opowiadamy

Mapa cieplna ruchu

Kolorowa mapa ruchu prezentuje ścieżki, którymi użytkownicy poruszają się na stronie. Im więcej aktywności w danym obszarze, tym wyższa temperatura. Dzięki temu można zidentyfikować, co przyciąga wzrok użytkowników oraz jakie są naturalne kierunki przewijania strony. Jak wykorzystać tego typu heatmapę (mapę cieplną)? Analiza umożliwi Ci zoptymalizować układ witryny, tak aby był intuicyjny i przyjazny dla odwiedzających (obecnych i nowych).

Heatmapa przewijania

Analiza scroll trackingu pozwala stwierdzić, jak głęboko użytkownicy przewijają stronę. Im dalej w dół witryny, tym niższa temperatura. Mapy ciepła prezentujące dane dotyczące przewijania pozwalają zidentyfikować, które treści są widoczne dla większości użytkowników oraz te pozostające niewidoczne. Uzyskane informacje pomogą Ci dostosować układ strony oraz content, tak aby był on atrakcyjny i dostępny dla jak największej liczby odbiorców.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Jakie są zastosowania map cieplnych? Heatmapa strategii SEO i w analityce

Interesuje Cię stworzenie mapy cieplnej? Musisz więc wiedzieć, że w przypadku analityki internetowej, działanie heatmap opiera się na zbieraniu danych o zachowaniach użytkowników na stronie. Specjalne algorytmy analizują te informacje i przekształcają je w graficzną formę, gdzie różne odcienie kolorów reprezentują natężenie aktywności. Najczęściej stosowane są barwy ciepłe, takie jak czerwony, żółty czy pomarańczowy, które symbolizują wysokie natężenie zjawiska, natomiast kolory zimne, takie jak niebieski czy zielony, oznaczają słabsze wyniki.

Przeczytaj również:  Lista Aktualizacji Algorytmu Google 2003 - 2015 + infografika

Gdzie warto wykorzystać narzędzia do tworzenia heatmap? Otóż mapy cieplne sprawdzą się w różnych dziedzinach analityki. Oto kilka przykładów ich zastosowania.

Analiza zachowań użytkowników na stronie internetowej

Jak już wiesz, heatmapa w strategii SEO pozwala zrozumieć, jak użytkownicy poruszają się po stronie WWW, które elementy przyciągają ich uwagę, a które są pomijane. Wpływa to pozytywnie na optymalizację układu witryny oraz dostosowanie jej do potrzeb i oczekiwań odwiedzających.

Optymalizacja konwersji

Dzięki tworzeniu heatmap w marketingu można usprawnić proces identyfikacji obszarów na stronie internetowej, które generują najwięcej konwersji (np. zakupów, wypełnienia formularzy czy zapisów na newsletter). Dzięki temu można skupić się na udoskonaleniu tych elementów oraz ewentualnie przenieść je w bardziej widoczne miejsca w witrynie.

Badanie efektywności kampanii reklamowych

Analizowanie map cieplnych pozwala również na ocenę skuteczności różnych rodzajów reklam oraz ich umiejscowienia na stronie. Dzięki temu można zoptymalizować wydatki na marketing oraz lepiej dopasować treści reklamowe do oczekiwań użytkowników.

Trudno nie zauważyć, że heatmap stanowi niezwykle użyteczne narzędzie w analityce danych, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań użytkowników oraz optymalizację różnych aspektów działalności internetowej. Dzięki nim możesz skuteczniej zarządzać swoją stroną oraz podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe. Dla jeszcze lepszych efektów warto skorzystać z usług WeNet. Poznaj ofertę i już teraz przekonaj się, jak usprawnić swoją strategię online z pomocą doświadczonych doradców.  

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (2 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAPI – co to jest?
Następny artykułDo czego wykorzystać mapę interesariuszy?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here