Infinite Scrolling – co to jest?

0
75

Infinite Scrolling to sposób prezentacji treści na stronach internetowych. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania oraz dowiedz się, jak może ono wpłynąć na powodzenie Twojej witryny.

Czym jest Infinite Scrolling– mechanizm nieskończonego przewijania

Infinite Scrolling, czyli nieskończone przewijanie, to technika ładowania treści na stronie WWW, która pozwala użytkownikom na przeglądanie materiałów bez konieczności klikania w linki czy przyciski “następna strona”.

W miarę przewijania strony w dół, kolejne elementy są automatycznie wczytywane i wyświetlane. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i płynnie poruszać się po witrynie, co sprawia, że przeglądanie staje się bardziej intuicyjne i przyjemne.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  
Przeczytaj również:  Jak dodać formularz kontaktowy na stronie www?

Czy warto używać Infinite Scrolling?

Zalety Infinite Scroll

IS posiada wiele zalet, które przyczyniają się do rosnącej popularności tego rozwiązania.

Przede wszystkim technika ta pozwala na szybsze i płynniejsze wczytywanie treści, co jest szczególnie istotne dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Dzięki IS strona może wydawać się bardziej atrakcyjna wizualnie, gdyż nie ma konieczności przeładowania całego interfejsu przy każdym wczytaniu nowej porcji treści. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia czasu spędzonego przez użytkowników na stronie oraz poprawy wskaźników zaangażowania.

Wady Infinite Scroll

Są również pewne wady, o których warto wspomnieć.

Technika ta może sprawiać trudności użytkownikom, którzy chcą wrócić do wcześniej przeglądanej treści – po odświeżeniu strony lub powrocie na nią z innego miejsca, przewijanie zaczyna się od początku.

Co więcej, niektórzy użytkownicy mogą odczuwać frustrację związaną z brakiem możliwości szybkiego dotarcia do stopki strony, gdzie często znajdują się ważne informacje i linki.

Jak Infinite Scrolling wpływa na SEO?

W przypadku nieprawidłowej implementacji techniki wyszukiwarki mogą mieć problem z indeksowaniem treści znajdujących się poniżej “linii przewijania”.

Przeczytaj również:  Rodzaje stron internetowych - 22 pomysły na własną witrynę

Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie oznaczenie sekcji strony oraz przygotować alternatywną wersję witryny dla robotów wyszukiwarek, która umożliwi im pełne zaindeksowanie zawartości.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Alternatywy dla “nieskończonego przewijania”

Paginacja – tradycyjne podejście do organizacji treści

Paginacja to klasyczny sposób na organizację treści na stronach. Polega ona na podziale zawartości na mniejsze części, które są dostępne na osobnych podstronach.

Użytkownik nawiguje między nimi za pomocą numerów stron lub strzałek. Paginacja może być korzystna dla stron o dużym wolumenie treści, gdzie ważne jest zachowanie porządku i struktury. Jednakże może być również mniej wygodna dla użytkowników, którzy muszą wielokrotnie klikać, aby przejść do kolejnych części zawartości.

Przykład paginacji na stronie https://wenet.pl/e-booki:

Load More Button – kompromis między Infinite Scroll a paginacją

Load More Button, czyli przycisk “załaduj więcej”, to rozwiązanie łączące zalety Infinite Scroll i paginacji.

Użytkownik ma możliwość ładowania kolejnych treści na żądanie, co pozwala zachować płynność przeglądania strony. Jednocześnie, Load More Button daje większą kontrolę nad ilością wyświetlanych elementów oraz pozwala na zachowanie struktury i porządku na stronie.

Przeczytaj również:  Koniec stron Business Site w Google – co to oznacza dla Twojej firmy?

Przykład ze strony pkt.pl:

Kiedy warto zastosować Infinite Scrolling na swojej stronie?

Infinite Scrolling sprawdzi się szczególnie w przypadku stron, na których głównym celem jest przeglądanie dużej ilości treści o podobnym charakterze, np. galerii zdjęć czy katalogów produktów. W takich sytuacjach technika ta może znacznie ułatwić i uprzyjemnić korzystanie ze strony.

Jednak przed zastosowaniem Infinite Scroll warto dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania użytkowników oraz sprawdzić, czy technika ta nie wpłynie negatywnie na pozycjonowanie.

Zamów budowę strony!

Czy wdrożyć nieskończone scrollowanie – podsumowanie

IS to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu stron internetowych. Jednakże warto pamiętać o potencjalnych konsekwencjach dla SEO oraz wydajności strony. Ostateczny wybór należy do właściciela witryny, który powinien uwzględnić potrzeby swoich użytkowników oraz specyfikę swojego biznesu.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here