Marketing 7P – czym różni się od strategii 4P?

0
199

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a rynek nieustannie się zmienia, firmy muszą być elastyczne i innowacyjne, aby utrzymać swoją pozycję na rynku i przyciągnąć nowych klientów. Jednym z kluczowych elementów sukcesu w takim otoczeniu jest skuteczna strategia marketingowa. Marketing 7P to rozszerzona wersja popularnej koncepcji marketingu 4P, która pozwala na kompleksowe spojrzenie na działania marketingowe i lepsze stosowanie ich w praktyce. Na czym polegają oba modele? Podpowiadamy!

Co to jest marketing mix?

Marketing mix to zestaw strategicznych narzędzi marketingowych, które przedsiębiorstwo wykorzystuje, by efektywnie osiągać swoje cele na rynku. Koncepcja marketingu mix została wprowadzona przez Neila Borden’a w latach 50. XX wieku i od tego czasu ulegała wielokrotnym modyfikacjom, aby dostosować się do zmieniających się realiów rynkowych. Najbardziej popularna jest wersja 4P, którą opracował Jerome McCarthy oraz rozbudowana wersja 7P model. Warto też wspomnieć o coraz popularniejszym podejściu 4C.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co oznaczają te skróty.

4P marketing mix: co to jest?

Zanim przejdziemy do omówienia koncepcji marketingu 7P, warto przybliżyć ideę marketingu 4P, która jest podstawą dla późniejszego rozwoju tej teorii. Marketing 4P, znany również jako marketingowy mix produktu, został opracowany przez Edmunda Jerome McCarthy’ego w latach 60. XX wieku i stanowi model opisujący cztery główne elementy działań marketingowych firmy. Składają się na niego następujące komponenty, zwane zmiennymi marketingowymi lub “czterema P”: produkt, cena, miejsce, promocja.

Elementy modelu 4P

 • Produkt (Product) – obejmuje wszystkie cechy fizyczne i nie-fizyczne oferowanej na rynku usługi lub towaru oraz sposób, w jaki firma przedstawia go klientom. Produkt musi spełniać oczekiwania odbiorców, a jednocześnie wyróżniać się na tle konkurencji.
 • Cena (product price) – wartość, jaką konsumenci są gotowi zapłacić za produkt lub usługę. Cena powinna być konkurencyjna, ale przy tym zapewniać rentowność działalności. Wyznaczenie odpowiedniej ceny wymaga m.in. analizy kosztów produkcji, marży, popytu oraz poziomu cen oferowanych przez konkurentów.
 • Miejsce (Place) – dotyczy strategii związanej z dostarczaniem produktu do klienta, obejmując zarówno wybór kanałów dystrybucji, jak i lokalizacji punktów sprzedaży. Ważne jest, aby produkt był łatwo dostępny dla docelowej grupy odbiorców.
 • Promocja (Promotion) – działania marketingowe mające na celu zwiększenie świadomości klientów o produkcie oraz zachęcenie ich do zakupu. Promocja obejmuje różnorodne formy komunikacji marketingowej, takie jak reklama, public relations czy sprzedaż osobista.
Przeczytaj również:  Jak dotrzeć do klientów? Przygotuj podcast
Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Koncepcja marketing mix 7P – rozszerzenie modelu 4P

W miarę rozwoju rynku i pojawienia się nowych wyzwań eksperci zaczęli poszukiwać sposobów na uzupełnienie klasycznej koncepcji marketingu 4P. W rezultacie powstał marketing mix 7P, który oprócz wspomnianych wcześniej czterech elementów, zawiera również trzy dodatkowe składowe instrumenty marketingu mix 7P. Są to ludzie (People), procesy (Processes) oraz dowody świadczenia usług (Physical Evidence).

Elementy / narzędzia marketingu mix 7P

 • Ludzie (People) – ten element odnosi się do kompetencji i umiejętności pracowników firmy, którzy bezpośrednio lub pośrednio uczestniczą w procesie dostarczania produktów i usług. W powszechnie stosowanej strategii 4P pomija się tę kwestię, podczas gdy w marketingu 7P podkreśla się wagę odpowiedniego szkolenia, motywowania i angażowania personelu.
 • Procesy (Processes) – są to procedury oraz metody stosowane przez firmę w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa i efektywnego zarządzania zasobami. Aby osiągnąć sukces na rynku, firma musi opracować efektywne procesy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które uwzględniają specyfikę przedsiębiorstwa oraz branży.

Dowody świadczenia usług / (Physical Evidence) – w marketingu 7P zwraca się uwagę na konkretne dowody materialne świadczenia usług, które pozwalają klientom ocenić jakość oferowanej przez firmę usługi. Takimi dowodami mogą być np. wygląd wnętrza sklepu, strona internetowa, sposób prezentacji produktów czy jakość obsługi klienta.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto prowadzić firmowy kanał na YouTube?

Strategia marketing mix 7P – korzyści płynące z zastosowania

Rozszerzenie klasycznej koncepcji marketingu 4P do marketingu 7P pozwala na uwzględnienie większej liczby czynników, które mogą wpłynąć na sukces przedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy niektóre korzyści płynące z tego podejścia.

 • Holistyczne podejście do strategii marketingowej – dzięki uwzględnieniu dodatkowych elementów takich jak ludzie, procesy i dowody świadczenia usług, firma może skoncentrować się na wszystkich aspektach swojego modelu biznesowego. Tym samym strategia marketingowa staje się bardziej kompleksowa i holistyczna, co pozwala osiągnąć lepsze rezultaty.
 • Większa konkurencyjność – w dzisiejszych czasach klienci oczekują, że przedsiębiorstwa będą dostarczać im nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również profesjonalne usługi oraz przejrzyste i łatwe w obsłudze procesy. Właśnie dlatego podmioty korzystające z marketingu 7P są lepiej przygotowane do sprostania tym wyzwaniom i utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku.
 • Zadowolenie klienta – poprzez uwzględnienie potrzeb i oczekiwań klientów w różnych aspektach swojej działalności, przedsiębiorstwo zwiększa szanse na budowanie trwałych relacji z klientem (customer relationships) oraz utrzymanie jego lojalności. Marketing 7P pozwala na większe skupienie się na obszarach, które mają bezpośredni wpływ na zadowolenie klienta.
 • Efektywność operacyjna – kiedy firma uwzględnia w swojej strategii marketingowej procesy i ludzi, może osiągnąć większą efektywność operacyjną oraz lepsze wyniki finansowe. Podmioty stosujące marketing 7P mogą zoptymalizować koszty i zyski, a jednocześnie zwiększać wartość dostarczaną klientom.
 • Budowanie wizerunku marki – skoncentrowanie się na dowodach fizycznych oraz jakości obsługi klienta sprawia, że budowany jest wizerunek firmy (company image) oraz długotrwała lojalność klientów.
marketing_lokalny

Marketing 7P dla firmy – gdzie jest stosowany?

Marketing mix 7P może być wykorzystywany w różnych branżach i dziedzinach gospodarki, jednakże szczególnie istotne jest jego zastosowanie w sektorze usług, który charakteryzuje się swoistą niematerialnością, nieodłącznym uczestnictwem klienta w procesie świadczenia usług i wyjątkową rolą pracowników. Poniżej przedstawiamy kilka branż, w których formula 7p może przynieść szczególne korzyści:

 • turystyka i hotelarstwo,
 • bankowość i ubezpieczenia,
 • edukacja,
 • medycyna,
 • handel detaliczny.
Przeczytaj również:  Czym jest marketing mobilny?

Koncepcja 7P marketing mix to wszechstronna strategia, która pozwala przedsiębiorstwom z różnych branż skutecznie zarządzać swoją ofertą oraz procesami biznesowymi. Stosowanie marketingu-mix 7P umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb klientów, zwiększenie konkurencyjności, optymalizację procesów oraz budowanie solidnego wizerunku marki. Warto więc rozważyć jego wdrożenie w prowadzonej działalności gospodarczej, by osiągnąć sukces na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Formuła 4C w marketingu mix

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa również model marketing 4C, czyli nowoczesne i konsumenckie podejście do strategii marketingowych. Wyróżnia się tu cztery elementy kluczowe dla rynku konsumenckiego, takie jak klient (customer), koszt (cost), komunikacja (communication) i wygoda (convenience).

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli marketingu mix, formuła 4C koncentruje się na potrzebach i oczekiwaniach konsumentów, stawiając ich na pierwszym miejscu. Dzięki temu firmy mają szansę osiągnąć sukces na współczesnym, konkurencyjnym rynku. To również doskonały sposób na budowanie trwałych relacji z odbiorcami oraz wyróżnienie się w tłumie konkurentów.

7P marketing mix – podsumowanie

Podsumowując, formuła 7p w marketingu mix to rozszerzona wersja koncepcji 4P, która pozwala firmom na bardziej holistyczne podejście do swojej strategii marketingowej. Dzięki uwzględnieniu kluczowych elementów, takich jak ludzie, fizyczne dowody, procesy, podmioty stosujące marketing 7P są lepiej przygotowane do wyzwań współczesnego rynku i osiągają lepsze rezultaty w swojej działalności.

Promuj swoją firmę

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu skutecznych działań marketingowych? Skorzystaj z pomocy doradców internetowych WeNet. Specjaliści przygotują dla Ciebie odpowiednią strategię i będą ją umiejętnie realizować. Współpraca z ekspertami to przepis na sukces i sposób na osiąganie satysfakcjonujących wyników. Dowiedz się więcej o ofercie na WeNet.pl.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here