Marketing doświadczeń – jak kreować wartości dla klienta?

0
212
marketing doświadczeń co to jest

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie coraz trudniej jest zwrócić uwagę konsumentów. Reklamy, promocje i obniżki cen nie wystarczają, gdy rynek jest przepełniony produktami i usługami. Klienci poszukują dziś też niezapomnianych doświadczeń i konkretnych wartości. To dlatego marketing doświadczeń staje się kluczem do sukcesu przedsiębiorstw, które dążą do zbudowania silnych relacji z klientami, zwiększenia lojalności oraz utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Na czym polega marketing doświadczeń i jak go tworzyć? Podpowiadamy!

Czym jest marketing doświadczeń?

Marketing doświadczeń to strategia marketingowa, która opiera się na tworzeniu unikalnych i angażujących wrażeń dla konsumentów. Celem tej strategii jest wywołanie u odbiorcy pozytywnych emocji oraz uczucia więzi z marką. Zamiast koncentrować się jedynie na sprzedaży produktu lub usługi, marketing doświadczeń stawia klienta w samym centrum procesu handlowego, oferując mu wartości dodane w postaci niezapomnianych przeżyć.

Podejście to opiera się na założeniu, że współcześni konsumenci oczekują od marek znacznie więcej niż tylko funkcjonalnych produktów – pragną także, by korzystanie z nich dostarczało im satysfakcji i emocji. W związku z tym działania promocyjne oparte na marketingu doświadczeń starają się dostarczyć klientom nie tylko produktów, ale także niecodziennych wrażeń związanych z ich użytkowaniem.

O czym warto pamiętać w marketingu doświadczeń?

Aby skutecznie wykorzystywać marketing doświadczeń oraz budować emocje i odczucia u odbiorców, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Weź pod uwagę, że:

 • marketing doświadczeń to silna relacja z grupą odbiorców / klientami,
 • podstawą jest dokładna znajomość swojej grupy docelowej (jej potrzeb i oczekiwań),
 • należy przedstawiać swoją ofertę w powiązaniu z wyznawanymi przez potencjalnych klientów wartościami,
 • ważne jest, aby odwoływać się do doświadczeń odbiorców i na nich opierać własną strategię,
 • liczą się emocje, przeżycia i wspólne wartości,
 • firma powinna wchodzić w interakcje z odbiorcami, inicjować kontakt,
 • komunikacja marki powinna być spójna we wszystkich kanałach,
 • wszystkie doświadczenia, które pojawiają się u klienta w kontakcie z marką mają znaczenie,
 • konsumenci są jednocześnie racjonalni i emocjonalni.
Przeczytaj również:  KPI – co to jest?

Komponenty marketingu doświadczeń

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie marketingu doświadczeń w życie. Wyróżnić można przynajmniej trzy główne komponenty tego rodzaju działań promocyjnych, które w różnym stopniu angażują odbiorców w proces pozyskiwania przez markę nowych klientów.

Pierwszym z nich jest tzw. sensoryczny marketing, którego celem jest pobudzenie zmysłów klienta poprzez odpowiednie bodźce. Przykładem takiego podejścia może być umieszczenie w reklamie pięknego widoku, który subtelnie kojarzy się z daną marką lub produktem, czy wprowadzenie specjalnych dźwięków i zapachów do sklepów, które mają wpływ na emocje klienta.

Kolejnym elementem jest interaktywność, polegająca na zaangażowaniu klienta w różnorodne działania promocyjne, np. poprzez organizowanie imprez, warsztatów czy konkursów, w których konsument może aktywnie uczestniczyć. Wartością dodaną dla klienta jest w tym przypadku możliwość bliższego poznania marki oraz nawiązania niemal bezpośredniego kontaktu z nią.

Trzecim komponentem jest personalizacja oferty. Działania oparte na marketingu doświadczeń często stawiają na dostosowanie swojej oferty do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. W praktyce może to oznaczać różne formy personalizacji, począwszy od dopasowania asortymentu produktów, poprzez indywidualne rabaty, aż po dedykowane programy lojalnościowe.

marketing_lokalny

Jak tworzyć marketing doświadczeń?

Aby stworzyć skuteczny marketing doświadczeń, należy się przede wszystkim koncentrować na potrzebach odbiorców. Trzeba zrozumieć, jaki cel chce osiągnąć klient, jakie wartości są dla niego ważne oraz jakie emocje chce odczuwać. Na tej podstawie można dobierać odpowiednie narzędzia i strategię.

Kreatywne podejście

Ważnym elementem marketingu doświadczeń jest kreatywność i oryginalność działań. Konsumenci są dziś bombardowani reklamami, dlatego trzeba wyróżnić się na tle konkurencji. Warto zastanowić się nad niekonwencjonalnymi sposobami dotarcia do klientów, np. organizując happeningi, warsztaty, wystawy, targi czy inne eventy.

Zastosowanie storytellingu

Opowiadanie historii to jedna z najstarszych form przekazywania wiedzy i komunikowania się z innymi. W marketingu doświadczeń storytelling może być wykorzystany jako narzędzie budowania relacji z klientami oraz nadawania produktom i usługom wartości emocjonalnej. Ważnym elementem skutecznego storytellingu jest autentyczność oraz umiejętność poruszenia uczuć odbiorców. Warto zastanowić się, jakie historie można opowiedzieć na temat swojej marki czy produktów, które pozwolą wyróżnić się na rynku i zbudować trwałe więzi z klientami.

Przeczytaj również:  Augmented reality, czyli czym jest rzeczywistość rozszerzona w marketingu

Wykorzystanie technologii 

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w komunikacji z klientami. Marketing doświadczeń często wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, takie jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, aplikacje mobilne czy interaktywne ekrany dotykowe. Ważne jest jednak, aby nie traktować technologii jako celu samego w sobie, lecz jako narzędzie służące do kreowania pozytywnych doświadczeń dla odbiorców.

Wykorzystanie opinii klientów i współpraca z influencerami

Klienci mają ogromny wpływ na postrzeganie marki przez inne osoby. W marketingu doświadczeń warto wykorzystać pozytywne opinie zadowolonych klientów jako narzędzie promocji swoich produktów lub usług. Motywowanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami z marką, organizowanie konkursów czy współpraca z influencerami to ciekawe sposoby na rozpowszechnianie pozytywnych emocji związanych z daną marką.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Marketing doświadczeń – przykłady kanałów komunikacji

W omawianej strategii wykorzystuje się różnorodne kanały komunikacji oraz narzędzia marketingu doświadczeń. O części już wspomnieliśmy.

Mowa tu m.in. o eventach i akcjach promocyjnych. Organizacja wydarzeń jest doskonałym sposobem na zaangażowanie konsumentów i zaoferowanie im niezapomnianych przeżyć. Tego typu działania dają możliwość pokazania produktów czy usług w nowoczesny sposób, a także pozwalają na bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami.

Do nowoczesnych metod komunikacji z klientem zaliczane są również:

 • reklama ambientowa – niestandardowa forma reklamy, która zaskakuje odbiorców. Często pojawia się w przestrzeni publicznej. Polega ona na umieszczeniu reklamy w miejscach, gdzie nie jest ona typowo oczekiwana, takich jak np. schody, perony czy klamki do drzwi. Celem takiej reklamy jest zwrócenie uwagi potencjalnego klienta poprzez umieszczenie komunikatu reklamowego w nietypowym miejscu,
 • grywalizacja – wykorzystanie mechanizmów znanych z gier komputerowych w sytuacjach nie będących grami, w celu zaangażowania konsumenta. Gra, rywalizacja, zabawa, interakcja, zdobywanie punktów, przechodzenie na wyższe poziomy – to wszystko angażuje klientów i zwiększa ich lojalność.

Zalety marketingu doświadczeń

Tworzenie marketingu doświadczeń przynosi wiele korzyści biznesowi. Jedną z głównych zalet marketingu doświadczeń jest budowanie wizerunku firmy. Klienci, którzy mieli okazję uczestniczyć w interesujących i angażujących aktywnościach związanych z daną marką, często zyskują bardziej pozytywne nastawienie do niej. Dzięki temu mogą być bardziej skłonni do skorzystania z oferty. Dodatkowo takie pozytywne doświadczenia są często łatwiejsze do zapamiętania niż standardowe reklamy, co zwiększa szanse na utrwalenie się w pamięci klienta.

Przeczytaj również:  Jak zrobić baner internetowy?

Mocną stroną marketingu doświadczeń jest też zwiększenie lojalności klientów. Klienci, którzy są zadowoleni z oferowanych przez markę aktywności oraz jej produktów lub usług, są bardziej skłonni do powrotu i poleceń marki innym osobom. Dlatego organizacja ciekawych wydarzeń jest ważnym narzędziem w budowaniu trwałych relacji z klientami.

Warto też wspomnieć o możliwości zbierania cennych informacji zwrotnych od klientów. Podczas organizowanych eventów konsumenci mają okazję wyrażenia swoich opinii i sugestii na temat Twojego produktu lub usługi. Dzięki temu możesz poznać potrzeby i oczekiwania swoich klientów oraz dostosować swoją ofertę do ich potrzeb.

Promuj swoją firmę

Marketing doświadczeń a efektywność kampanii reklamowych

Zastosowanie marketingu doświadczeń w działaniach promocyjnych może przynieść wymierne korzyści dla organizacji. Przede wszystkim, skupienie się na emocjach konsumentów oraz dostarczanie wartości dla klienta poza samym produktem sprzyja budowaniu trwałej więzi z marką.

Ponadto, angażując klientów w różnorodne działania promocyjne, twórcy kampanii mogą lepiej poznać ich potrzeby i preferencje, co daje możliwość lepszego dopasowania oferty oraz większą efektywność działań marketingowych i promocyjnych. Wreszcie, marketing doświadczeń może sprawić, że marka zostaje wyróżniona na tle konkurencji i zyskuje sympatię klientów, co przekłada się na długotrwały sukces rynkowy.

Warto pamiętać, że marketing doświadczeń nie powinien być traktowany jako odseparowana od innych form promocji działalność. Aby osiągnąć pełny efekt angażowania klientów oraz wzmacniania emocjonalnych więzi z marką, kampanie marketingu doświadczeń powinny być ściśle powiązane z innymi działaniami komunikacyjnymi firmy.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here