Posty gościnne – na czym polegają?

0
205
post gościnny co to

Chcesz, aby Twoja strona internetowa zajmowała wyższe pozycje w wyszukiwarce Google? Zależy Ci, aby budować wizerunek eksperta w swojej branży oraz zdobywać rozpoznawalność? Publikuj ciekawe wpisy gościnne w wartościowych serwisach. Czym są posty gościnne i na czym polegają? Gdzie je umieszczać? Dlaczego warto je wykorzystywać? Podpowiadamy!

Co to jest wpis gościnny?

Wpis (post) gościnny to artykuł opublikowany na blogu lub stronie internetowej, która należy do kogoś innego. Jeśli zatem napiszesz tekst i udostępnisz go nie u siebie, lecz gdzieś na zewnątrz, wówczas Twój artykuł będzie wpisem gościnnym. Będziesz więc ,,gościem’’ na czyjejś stronie WWW.

Znasz już definicję wpisów gościnnych. Więcej na ich temat dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Na czym polegają wpisy gościnne?

Jak już wiesz, gościnne wpisy to popularna forma promocji w Internecie, polegająca na publikacji tekstu na stronie internetowej lub blogu innej osoby czy firmy.

Gościnny post to rodzaj współpracy pomiędzy dwoma firmami. Przedsiębiorcy i e-marketerzy zapraszają innych twórców do publikacji treści na ich stronie lub podejmują współpracę z inną firmą z branży, aby udostępnić swój artykuł na jej blogu. Korzyści są tutaj widoczne dla obu stron – dla właściciela witryny, który dzięki temu zyskuje ciekawe treści i nowe spojrzenie na swoją tematykę oraz dla autora wpisu, który może zwiększyć swoją widoczność w sieci oraz zyskać nowych czytelników.

Czasami firmy/osoby publikujące wpis gościnny na swojej stronie (zwłaszcza, jeśli w poście znajdują się linki), pobierają za to opłatę. Stawki są tutaj różne. Najwyższe ceny mają popularne witryny z dobrą reputacją. Miej więc na uwadze, że możesz też kupić posty gościnne.

Przeczytaj również:  Spam w Google Analytics - Google włącza się do walki + lista spam referrali

Często jednak wymiana tekstów opiera się na współpracy – obie strony chcą trafić do nowych użytkowników, budować wizerunek i zwiększyć swoją rozpoznawalność w Internecie.

Po co tworzy się wpisy gościnne?

Zastanawiasz się, co można zyskać dzięki postom gościnnym? Po co je publikować? Jakie korzyści może to przynieść biznesowi?

Przede wszystkim są to korzyści pod kątem SEO. Publikacja wpisów gościnnych wpływa korzystnie na pozycjonowanie strony internetowej. Dzięki linkom do swojej witryny (lub np. do wpisów blogowych) umieszczonym w takich artykułach możesz poprawić widoczność firmowej strony w wynikach wyszukiwania Google.

To jednak nie wszystko. Gościnny wpis to również doskonała okazja, aby zaprezentować swoją wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie. Można w nim podzielić się cennymi informacjami z czytelnikami, a także zbudować wizerunek eksperta w swojej branży. Dzięki temu można przyciągnąć nowych czytelników i zyskać ich zaufanie. Budowanie świadomości marki i dotarcie do nowych odbiorców to więc kolejne korzyści.

Ponadto publikowanie gościnne jest świetnym sposobem na nawiązywanie nowych znajomości i budowanie relacji z innymi serwisami internetowymi. Poprzez współpracę i wymianę treści można zyskać nowe kontakty branżowe oraz nawiązać cenne relacje biznesowe.

Podsumowując, dzięki gościnnym postom:

 • wspierasz działania SEO i pozycjonujesz swoją stronę,
 • możesz poprawić ruch w witrynie,
 • promujesz swoją firmę,
 • budujesz rozpoznawalność,
 • pokazujesz siebie jako eksperta,
 • budujesz biznesowe relacje.
Nowe wezwanie do działania

Gdzie szukać stron do publikowania wpisów gościnnych?

Zastanawiasz się, gdzie możesz opublikować swój wpis? Warto pamiętać, że nie każda strona jest warta uwagi, a nieprawidłowo przeprowadzona kampania linkowania nie tylko nie przyniesie pozytywnych efektów, ale wręcz może zaszkodzić pozycjonowaniu naszej witryny.

Przeczytaj również:  Czym są meta tagi?

Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o publikacji wpisu gościnnego na danej stronie, warto dokładnie przeanalizować jej jakość i wiarygodność. W przypadku, gdy witryna posiada dobry PageRank (algorytm służący do oceny jakości stron internetowych) oraz aktywną społeczność czytelników, z pewnością warto na niej się pojawić. Należy jednak pamiętać, by unikać stron z dużą ilością spamu oraz takich, które łamią politykę Google dotyczącą linkowania.

Zatem gdzie szukać stron do publikowania wpisów gościnnych? Na pewno znasz popularne blogi z Twojej branży, które mają podobną grupę docelową co Ty. Zrób więc research i sprawdź, czy firmy te akceptują treści gościnne. Jeśli tak, sprawdź też, kto publikował wcześniej na ich stronach. Może warto poznać tych twórców i to z nimi nawiązać współpracę? Przygotuj sobie listę stron/firm, z którymi będziesz się kontaktować.

Blogów o swojej tematyce możesz szukać też w mediach społecznościowych – wykorzystując pole wyszukiwania, ale też poprzez hashtagi.

Potrzebujesz wsparcia SEO? Znamy się na tym, sprawdź

Jak publikować wpisy gościnne na wartościowych stronach?

Pamiętaj, że dzięki gościnnym wpisom możesz dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, zdobyć wartościowe linki zwrotne oraz zwiększyć swoją rozpoznawalność. Aby jednak osiągnąć zamierzone cele, należy prawidłowo zaplanować proces publikacji wpisów na innych stronach.

Na wstępnie warto wspomnieć, że firmy chętniej podejmą z Tobą współpracę, jeśli będziesz mieć wizerunek wartościowej, rzetelnej i interesującej marki. Od początku działania w Internecie należy więc dbać o swoją reputację.

Masz już wybrane miejsce publikacji? Świetnie! Teraz czas przejść do działania. Podstawowym krokiem jest napisanie treści artykułu, który ma zostać opublikowany. Treści gościnne mogą dotyczyć różnych tematów – od poradników i artykułów eksperckich po opowieści z doświadczeń życiowych. Ważne jest, aby temat wpisu był dopasowany do danego serwisu. Tekst musi być też wartościowy i merytoryczny oraz odpowiadać na potrzeby czytelników.

Przeczytaj również:  Jak pozycjonować? "asd asd asd"!

Powinien on być unikalny i oryginalny, a także odnosić się do tematyki i charakteru strony, na której ma zostać opublikowany. Warto w treści artykułu umieścić link do swojej strony internetowej oraz dopracować słowa kluczowe, które pomogą w pozycjonowaniu witryny. Tworząc wpis gościnny należy też oczywiście przestrzegać standardów językowych i stylistycznych. Odradzamy natomiast nadmierne spamowanie linkami i reklamami.

Przed wysłaniem artykułu do publikacji, warto skontaktować się z administratorem strony i potwierdzić, czy jest ona zainteresowana publikacją naszego wpisu. Należy także przestrzegać zasad polityki redakcyjnej danego serwisu.

Zrób audyt SEO

Wpisy gościnne – cenne wskazówki

Jakich jeszcze zasad się trzymać podczas publikowania wpisów gościnnych? Podsumujmy informacje w kilku punktach.

 • Publikuj wpisy tylko na wartościowych stronach internetowych.
 • Kontaktuj się z daną firmą w sposób uprzejmy. Pisz kulturalnie oraz zwięźle.
 • Zadbaj o wysoką jakość publikowanego artykułu. Pamiętaj, że ważne są nie tylko linki i kwestie SEO, ale też merytoryczność.
 • Po publikacji udostępnij artykuł gościnny np. w swoich mediach społecznościowych.
 • Po udanej współpracy podziękuj i staraj się utrzymywać dobre relacje.

Potrzebujesz pomocy przy pozycjonowaniu firmowej strony? Chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki w Internecie? Skorzystaj z usług SEO WeNet. Specjaliści zadbają o linkowanie poprawiające pozycję oraz o inne działania z zakresu pozycjonowania. Wejdź na WeNet.pl i sprawdź szczegóły oferty.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here