16 rodzajów słów kluczowych, które warto wykorzystać w pozycjonowaniu

0
94
rodzaje słów kluczowych jakie są

Możesz je znaleźć w nagłówkach, tytułach i treści artykułów internetowych. To właśnie one wspierają pozycjonowanie na wyszukiwane hasła w Google, generują ruch na stronę WWW i pomagają pozyskać nowych klientów. Frazy bo o nich mowa odgrywają bardzo ważną rolę w optymalizacji i copywritingu. W tym artykule przedstawię różne rodzaje słów kluczowych, które mogą rewolucyjnie wpłynąć na skuteczność strategii SEO. Bez względu na to, czy prowadzisz bloga, e-sklep czy firmową witrynę, odpowiedni wybór fraz kluczowych może okazać się niezbędny dla zdobycia przewagi nad konkurencją i dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

Co to jest analiza słów kluczowych i dlaczego jest ważna?

Słowa kluczowe w tekstach, znane również jako „keywords”, w języku angielskim, to wyrażenia, które precyzyjnie opisują zawartość danego materiału, takiego jak artykuł na stronie internetowej czy opis produktu w sklepie online. Są one niezbędne w strategii SEO, gdyż pozwalają na lepsze dopasowanie treści do zapytań użytkowników w wyszukiwarkach, takich jak Google.

Nie powinno dziwić Cię więc, że słowa kluczowe okazują się niezwykle istotne dla generowania wartościowego ruchu, ponieważ stanowią punkt styku pomiędzy witryną a internautą, który wpisuje do wyszukiwarki zapytania zgodne z jego zainteresowaniami i potrzebami. Dobrze dobrane i umiejętnie wykorzystane frazy sprawiają, że strona ma szansę osiągnąć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na lepszą widoczność w sieci.

Aby efektywnie wykorzystać słowa kluczowe Google w praktyce, należy umieścić je w odpowiednich miejscach na stronie, takich jak tytuły, nagłówki czy treść artykułów. Dzięki temu tekst może dotrzeć do osób rzeczywiście zainteresowanych danym zagadnieniem lub ofertą, co może przyczynić się do zwiększenia liczby zapytań od potencjalnych klientów czy wzrostu wartościowego ruchu na stronie.

Warto pamiętać, że frazy mają różne właściwości, które pozwalają ocenić ich efektywność w kontekście pozycjonowania. Dlatego tak ważna jest staranna analiza słów kluczowych w ramach strategii SEO, która pomaga osiągnąć zamierzone cele i sukces na rynku internetowym.

Zrób audyt SEO

Charakterystyka słów – jakie rodzaje fraz kluczowych wyróżniamy?

Wiesz już, że obecność fraz w tekstach na stronie internetowej oraz research słów kluczowych mają ogromne znaczenie. Właśnie dlatego musisz postawić na prawidłową optymalizację. Należy jednak najpierw zauważyć, że istnieją różne klasyfikacje tego rodzaju zapytań i haseł. Rozróżnia się je ze względu na popularność, szczegółowość, cel, sezonowość, intencje czy grupę docelową – najważniejsze podziały przedstawiamy poniżej.

Przeczytaj również:  Czy długość meta tytułu ma znaczenie dla SEO?

Podział ze względu na popularność i konkurencyjność słów kluczowych

W pierwszej kolejności omówimy podział słów kluczowych dla strony na Fat Head, Chunky Middle i Long Tail, który pozwala lepiej zrozumieć popularność poszczególnych fraz i dostosować strategię pozycjonowania do konkurencyjności.

  • Fat Head: słowa kluczowe Google z tej kategorii są bardzo popularne i często wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkach internetowych. Zazwyczaj są to krótkie frazy, składające się z jednego lub dwóch wyrazów, które generują duży ruch na stronach. Jednak ze względu na konkurencję, pozycjonowanie na takie wyrażenia może być trudne i czasochłonne.
  • Chunky Middle: statystyki słów kluczowych z tej kategorii mają raczej średnie wyniki pod kątem popularności, przez co są mniej konkurencyjne. Zwykle są to frazy składające się z dwóch do trzech wyrazów, które nadal generują znaczący ruch w witrynie. Działania SEO mogą okazać się w tym przypadku łatwiejsze, ale nadal wymagają pewnego nakładu pracy.
  • Long Tail: słowa kluczowe z tzw. długim ogonem to rzadko wyszukiwane hasła przez użytkowników w wyszukiwarkach internetowych. Są to bowiem długie frazy, składające się z trzech lub więcej słów, które generują niewielki ruch na stronach WWW. Ze względu na niską konkurencję, pozycjonowanie na takie zapytania jest stosunkowo łatwe i szybkie. Warto jednak zwrócić uwagę, że suma ruchu generowanego przez wiele fraz kluczowych Long Tail może być równie duża, jak ten generowany przez pojedyncze słowa kluczowe z kategorii Fat Head.

Grupowanie słów kluczowych pod kątem grupy docelowej

Zastanawiasz się, jak wprowadzać słowa kluczowe w tekst? Najpierw musisz dopasować odpowiednie frazy do swoich odbiorców. Ze względu na grupę docelową i segment rynku, do którego chcesz trafić, wyróżniamy kolejny podział. Przeczytaj i sprawdź!

Ogólne słowa kluczowe

Pierwsza kategoria to frazy o szerokim zasięgu, które nie są skierowane do konkretnej grupy docelowej ani nie odnoszą się do określonego produktu czy usługi. Przykładem mogą być wyrażenia takie jak „sklep”, „usługi” czy „porady”. Stosowanie ich może pomóc w dotarciu do większej liczby odbiorców, ale jednocześnie wiąże się z większą konkurencyjnością. Wszystko dlatego, że zwykle w sposób pobieżny określają potrzebę, z jaką użytkownik wyszukuje hasła. Nie bez powodu tego rodzaju słowa kluczowe nazywa się również generycznymi czy zasięgowymi.

Brandowe frazy

Frazy kluczowe brandowe są bezpośrednio związane z konkretną marką lub przedsiębiorstwem. Przykładem mogą być nazwy firm, ich logo czy hasła reklamowe. Tego rodzaju wyrażenia pozwalają na dotarcie do osób, które już znają dany brand i szukają informacji na jego temat. Jednocześnie internauci, wyszukujący tego typu słowa kluczowe, nie znają adresu firmowej strony internetowej.

Słowa kluczowe lokalne

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że możesz pozycjonować się również na konkretny region. W tym celu wykonasz research słów kluczowych odnoszących się do konkretnego miejsca, lokalizacji czy miasta. Przykładem mogą być wyszukiwane hasła takie jak „restauracja w Warszawie” czy „usługi budowlane Mazowsze”. Wykorzystując frazy kluczowe lokalne lub regionalne słowa kluczowe, docierasz do klientów z określonego obszaru geograficznego.

Przeczytaj również:  Czynniki rankingowe Google, część 3. Parametry biometryczne, podejrzane działania SEO oraz wartość linku

Branżowe słowa kluczowe

Chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, a wciąż przed Tobą jest stworzenie listy słów do pozycjonowania? Możesz w tym celu wykorzystać frazy kluczowe niebrandowe związane z konkretną branżą czy sektorem rynku. Przykładem mogą być wyrażenia takie jak „meble kuchenne”, „kosmetyki naturalne” czy „ubezpieczenia samochodowe”. Słowa kluczowe branżowe pozwalają na dotarcie do osób zainteresowanych określonymi usługami czy produktami.

Słowa kluczowe produktowe

Frazy o tym charakterze odnoszą się do konkretnego produktu, usługi czy modelu. Przykładem mogą być zapytania takie jak „telewizor LED 40 cali”, „rower miejski” czy „kurs języka angielskiego dla początkujących”. Słowa kluczowe produktowe pozwalają na dotarcie do osób, które dokładnie wiedzą, czego szukają i są bardzo bliskie podjęcia decyzji o zakupie, co może przełożyć się w przyszłości na wyższą konwersję.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Dobór słów kluczowych a sezonowość

Jakie są najlepsze frazy kluczowe? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ale podział ze względu na sezonowość pozwala firmom i osobom prowadzącym strony internetowe lepiej zrozumieć, jakie zapytania są istotne dla ich działalności oraz jak zoptymalizować swoją strategię marketingową, aby przyciągnąć więcej użytkowników. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Frazy całoroczne

Są to słowa kluczowe związane z wyszukiwaniami, które są popularne przez cały rok i nie ulegają znacznym wahaniom w zainteresowaniu użytkowników. Przykłady takich fraz to „przepisy kulinarne”, „porady zdrowotne” czy „zakupy online”. Firmy i osoby prowadzące strony internetowe powinny skupić się na tych wyrażeniach, aby utrzymać stały ruch.

Słowa kluczowe sezonowe

Ze względu na sezonowość fraz kluczowych wyróżniamy takie zapytania, które zyskują na popularności w określonych porach roku. Mogą być one również związane z konkretnymi wydarzeniami czy świętami. Przykłady takich słów to „prezenty świąteczne”, „wakacyjne wyjazdy” czy „zimowe ubrania”. Wykorzystując je w swojej strategii pozycjonowania, firmy mogą zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach i przyciągnąć więcej klientów w określonym czasie.

Warto jednak pamiętać, że w okresach takich jak Święta Bożego Narodzenia, Black Friday czy Walentynki, konkurencyjność słów kluczowych dotyczących tych wydarzeń może znacząco wzrastać.

Trendy a wybór słów kluczowych dla strony

Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje słów kluczowych? Dużym zainteresowaniem cieszą się trendy, czyli frazy, które zyskują na popularności w wyniku bieżących wydarzeń, zmian kulturowych czy nowych technologii. Przykłady to „moda ekologiczna”, „zdalna praca” czy „nowe technologie”. Firmy powinny śledzić trendy i dostosowywać swoją strategię marketingową, aby być na bieżąco z tym, co jest aktualnie popularne i przyciągać uwagę użytkowników.

Wybór fraz kluczowych, które cieszą się w danym momencie największym zainteresowaniem w wyszukiwarce, umożliwi Ci np. Google Trends.

Listy słów kluczowych dla strony WWW

Jeżeli chcesz wplatać słowa kluczowe w tekst na swojej stronie internetowej, to musisz wiedzieć o kolejnym podziale, który został wyodrębniony ze względu na rolę, jaką pełnią frazy w optymalizacji SEO.

Przeczytaj również:  Jak dane o lokalizacji pozwalają ulepszać wyszukiwanie Google?

Wyróżniamy w tej kategoryzacji słowa kluczowe podstawowe, czyli główne terminy, które bezpośrednio opisują temat danej witryny lub treści. Są one najważniejsze dla pozycjonowania i powinny znaleźć się w tytułach, nagłówkach oraz w treści. Wybór odpowiednich słów kluczowych podstawowych jest niezbędny dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Prowadząc SEO fraz kluczowych, pamiętaj też o wyrażeniach powiązanych. Tego rodzaju terminy są związane z głównymi słowami kluczowymi, ale nie opisują bezpośrednio tematu strony. Pomagają one wzmocnić kontekst witryny i zwiększyć jej wartość dla użytkowników oraz wyszukiwarek internetowych. Użycie np. synonimów może przyczynić się do generowania większego ruchu, ponieważ pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców zainteresowanych daną tematyką.

Cel użytkownika a rodzaje fraz kluczowych

Jak wynika z naszego doświadczenia, analiza fraz kluczowych i ich właściwy dobór stanowią podstawę optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe (SEO) i pozwalają lepiej zrozumieć intencje użytkowników wpisujących zapytania. Możemy wyróżnić jeszcze kilka innych kategorii wyrażeń SEO ze względu na cel. Oto one:

  • słowa kluczowe informacyjne są używane przez użytkowników, którzy szukają informacji na konkretny temat. Przykładami mogą być pytania, definicje czy poradniki. Internauci, wpisując tego typu zapytania, zazwyczaj chcą zdobyć wiedzę z danego zakresu,
  • frazy kluczowe sprzedażowe wskazują na zamiar zakupu przez użytkownika. Mogą one obejmować nazwy produktów, usług, marek, a także słowa takie jak „kup”, „cena” czy „promocja”. Potencjalni klienci, wpisując tego typu zapytania, zazwyczaj chcą sfinalizować transakcję lub porównać oferty,
  • zapytania nawigacyjne: te słowa kluczowe są używane przez użytkowników, którzy chcą odwiedzić określoną stronę internetową lub lokalizację. Przykładami mogą być nazwy firm, marek, instytucji czy konkretnych domen.
Sprawdź bezpłatnie skuteczność swojej strony

Analiza fraz kluczowych – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje kilka rodzajów fraz, które powinny być uwzględnione w treściach publikowanych na stronie internetowej.

Aby wybieranie i grupowanie słów kluczowych było skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie analizy opartej na kilku aspektach. Po pierwsze, należy sprecyzować ofertę firmy, uwzględniając zakres usług i produktów oraz lokalizację. Następnie warto dokładnie poznać potrzeby użytkowników i odbiorców oferty, a także zrozumieć różnorodność fraz. Ważnym elementem jest również badanie działań konkurencji w obrębie SEO oraz research branży – jej specyfiki, popularności czy klientów. Warto także uwzględnić cel wyszukiwania hasła (np. informacyjny, sprzedażowy, szukający rekomendacji czy rozwiązania) oraz korzystać z sugestii Google i profesjonalnych narzędzi (Planer Słów Kluczowych i inne).

Przy tworzeniu listy słów kluczowych dla swojej strony pamiętaj więc o różnorodności fraz oraz intencji użytkownika, starając się wybrać te, które są konkurencyjne, trafne i trafiają do jak największej liczby potencjalnych klientów.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJakie strony internetowe odnoszą sukces?
Następny artykułJak sprzedawać na Amazonie? Przewodnik dla początkujących

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here