Specjalista SEO – czym się zajmuje i ile zarabia?

0
173
specjalista SEO czym się zajmuje

W czasach popularności Internetu, każda firma chce być widoczna dla swoich potencjalnych klientów. Kluczem do tego jest optymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, czyli tzw. SEO (Search Engine Optimization). Specjaliści od SEO są niezbędni w procesie budowania skutecznej strategii marketingowej w sieci. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zawodowi, obowiązkom oraz zarobkom profesjonalistów.

Kim jest specjalista ds. SEO?

Dobry specjalista SEO to osoba odpowiedzialna za pozycjonowanie stron WWW. Co to oznacza? Że dane strony internetowe będą znajdować się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Warto wiedzieć, że specjalista ds. SEO zajmuje się tylko wynikami organicznymi (bezpłatnymi linkami do stron WWW).

Rodzaje specjalistów SEO – droga od Juniora do Specjalisty SEO

Określenie „specjalista SEO” na pozycjonera stron WWW jest zbyt ogólne. Dlatego warto wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje profesjonalistów:

 • head of SEO (lub manager SEO) – kieruje działem SEO. Manager odpowiada za śledzenie pracy zespołu i przydzielanie zadań,
 • koordynator działu SEO – odpowiada za koordynację pracy różnych działów,
 • specjalista ds. contentu SEO lub copywriter SEO – chociaż nie pozycjonuje, udziela wsparcia ekspertom SEO. Odpowiada za wysokiej jakości treści, dlatego współpraca z copywriterami jest ważna,
 • techniczny specjalista SEO – odpowiada za pozycjonowanie. Dobry specjalista do pozycjonowania strony ma wiedzę w zakresie HTML, CSS czy PHP,
 • specjalista w zakresie link buildingu – pozyskuje jakościowe linki zewnętrzne,
 • SEO Web Developer – poza działaniami SEO ma wiedzę na temat programowania,
 • specjalista SXO – ma aktualną wiedzę w zakresie SEO i UX (User Experience – doświadczenie użytkownika).

Znasz już główne stanowiska w SEO. W dalszej części artykułu znajdziesz kolejne informacje.

Gdzie pracuje specjalista ds. SEO?

Najczęściej specjaliści ds. SEO współpracują z agencjami marketingowymi i interaktywnymi, a także z innymi ekspertami, a więc copywriterami, projektantami stron WWW lub analitykami rynkowymi. Duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa z własnymi witrynami często zatrudniają specjalistę SEO w dziale marketingu. Wówczas ekspert zajmuje się optymalizacją strony internetowej przedsiębiorstwa. Odpowiada też za zadania związane z promowaniem marki w Internecie.

Przeczytaj również:  5 adresów URL od Google, które powinieneś znać robiąc SEO Lokalne

W zależności od umiejętności SEO specjalisty, może on pracować m.in. jako freelancer. Wtedy świadczy usługi dla różnych klientów. Wiąże się to z dużą wygodą, jednak wymaga samodyscypliny oraz zdolności zarządzania czasem.

Inna możliwość to współpraca ze start-upami. Szybki rozwój firm sprawia, że profesjonaliści mogą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, a przy tym brać udział w tworzeniu nowych usług czy produktów od początku.

Dodatkowo samodzielny specjalista SEO może rozwijać karierę w zakresie edukacji i szkoleń. Dzięki zdobytej wiedzy o optymalizacji stron WWW może prowadzić również warsztaty i wykłady.

Czym zajmuje się specjalista SEO? Zakres obowiązków

Praca SEO specjalisty sprowadza się do odpowiedzialności za poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek. Zajmuje się analizą strony, doborem właściwych słów kluczowych, optymalizacją treści czy monitorowaniem wyników działań. Umożliwia to osiągnięcie przez witrynę lepszej pozycji w wyszukiwarce. W efekcie dochodzi do zwiększenia liczby odwiedzin i potencjalnych klientów.

Co powinien umieć specjalista SEO? Zakres jego obowiązków jest szeroki i obejmuje między innymi następujące aspekty pracy nad stroną internetową firmy lub klienta indywidualnego:

 • Analiza strony internetowej – ekspert ocenia istniejącą witrynę pod kątem jej struktury, treści oraz technicznych aspektów takich jak szybkość ładowania, dostępność dla robotów wyszukiwarek czy responsywność. Na podstawie tej analizy proponuje zmiany i ulepszenia, które mają na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania.
 • Dobór słów kluczowych – specjalista SEO bada, jakie frazy są najczęściej wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek w kontekście danej branży lub tematyki strony. Na tej podstawie dobiera odpowiednie słowa kluczowe, które będą wykorzystane w optymalizacji treści serwisu.
 • Optymalizacja treści – profesjonalista odpowiada za treści na stronie, tak aby były one atrakcyjne dla użytkowników, a jednocześnie zawierały odpowiednie słowa kluczowe. Dba także o właściwe formatowanie tekstu oraz wykorzystanie nagłówków i innych elementów strukturalnych.
 • Link building – oznacza zajmowanie się pozyskiwaniem wartościowych linków prowadzących do strony klienta z innych witryn internetowych. Wysoka jakość tych odnośników wpływa na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
 • Monitorowanie efektów – specjalista SEO śledzi wyniki swoich działań, analizując statystyki odwiedzin strony, pozycję w wynikach wyszukiwania oraz konwersję odwiedzin na konkretne cele biznesowe (np. sprzedaż produktu czy zapisanie się na newsletter).
Zrób audyt SEO
Przeczytaj również:  Czynniki rankingowe Google – jak roboty oceniają Twoją stronę?

Narzędzia specjalisty SEO

Znasz już zakres obowiązków specjalisty SEO. Codzienna praca w branży wymaga stosowania specjalnych narzędzi. Narzędzia dla specjalistów SEO podzielić można na płatne i bezpłatne.

Dzięki nim ma się zapewniony większy profesjonalizm w działaniu. Czas trwania pracy nad audytem stron WWW jest skrócony, a potrzebne dane są dostarczone. Ponadto umożliwiają zastosowanie konkretnych rozwiązań w zakresie pozycjonowania.

Do płatnych narzędzi zaliczyć można:

 • Screaming Frog SEO Spider – crawler (bot internetowy) stron WWW. Stosowany w celu analizy ważnych czynników „on-site” (działania w obrębie witryny). Umożliwia dostęp do informacji na temat mocnych i słabych stron serwisu,
 • ScrapeBox – odpowiada za wspomożenie i ułatwienie działań z zakresu pozycjonowania,
 • Majestic – pozwala monitorować linki zwrotne,
 • Ahrefs – umożliwia analizę linków czy pozycjonowanie witryn.

Projekty SEO nie byłyby możliwe bez wykorzystania specjalnych narzędzi. Do bezpłatnych narzędzi SEO w pracy można zaliczyć:

 • Google Search Console – dzięki niemu można sprawdzić indeksację strony WWW (działanie mające na celu dodanie witryny do wyszukiwarki Google) czy błędy. Możliwe jest także zweryfikowanie linków przychodzących czy monitorowanie, na jakie frazy kluczowe strona internetowa jest widoczna,
 • Google Analytics – pozwala na kontrolowanie ruchu na witrynie, sprawdzenie, skąd pochodzi czy jakie podstrony są najpopularniejsze. To tylko niektóre z funkcji, które umożliwia to narzędzie,
 • Answer the Public – ułatwia tworzenie treści na strony WWW dzięki opcji doboru słów kluczowych. Po wpisaniu danej frazy uzyskuje się ułożoną alfabetycznie listę pytań,
 • Google Trends – pozwala na monitoring popularnych aktualnie fraz kluczowych,
 • Audyt SEO WeNet – w celu sprawdzenia stanu swojego serwisu, warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia do audytu, a więc możliwości, jakie przynosi Audyt SEO WeNet. Po wpisaniu adresu strony WWW otrzymasz pełne wyniki w procentach.

Cechy specjalisty SEO

Dobry pozycjoner powinien się cechować nie tylko umiejętnościami SEO i twardymi ale też mieć umiejętności SEO i predyspozycje do pracy w zawodzie. Dobrze, aby cechował się zdolnością do analizy i zdolnościami technicznymi. Poza tym powinien umieć twórczo myśleć i wykazywać się kreatywnością. Najlepiej, aby umiał łączyć zadania z różnych dziedzin. Mile widziane umiejętności w branży SEO to również samodzielność, komunikatywność czy zdolność do pracy zespołowej. Rzetelność, odpowiedzialność i dokładność to pozostałe cechy.

Przeczytaj również:  Google: Nie rekomendujemy już indeksowania AJAX + bonus

Odporność na stres i gotowość do ciągłego poszerzania wiedzy to podstawa. Nie tylko ułatwi to wykonywanie zadań, ale też przyczyni się do rozwoju zawodowego.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Ścieżka kariery specjalisty ds. SEO

Wiesz już, co cechuje dobrego specjalistę. Ścieżka awansu zawodowego zależy od doświadczenia oraz celu kariery. Jak specjaliści SEO pracują?

Początkowo osoba, która chce zacząć karierę w zakresie SEO, pierwsze kroki stawia na praktykach lub stażu. Umożliwiają to agencje marketingowe, interaktywne czy przedsiębiorstwa zajmujące się branżą e-commerce. Możliwa jest wówczas nauka podstawowych umiejętności w związku z analizą słów kluczowych, budową linków czy optymalizacją treści.

Kolejnym etapem ścieżki kariery specjalisty SEO jest praca młodszego eksperta. Umiejętności junior SEO sprowadzają się do pomocy klientom poprzez pracę nad danymi projektami. Samodzielny specjalista może za to sam analizować strony WWW w kontekście SEO. Dodatkowo możliwe jest zaproponowanie przez niego optymalizacji i wprowadzenie jej. Ponieważ działa samodzielnie, może zajmować się projektami w agencji czy przedsiębiorstwie. Za zarządzanie projektami SEO, a więc planowaniem działań czy rozwojem strategii odpowiada kierownik.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

W Twojej firmie potrzeba specjalisty SEO? Zdecyduj się na eksperta, który cechuje się:

 • doświadczeniem i wiedzą specjalisty SEO,
 • transparentnością działań i komunikatywnością,
 • indywidualnym podejściem do klienta,
 • etyką pracy.

Ile zarabia specjalista SEO?

Jakie jest wynagrodzenie specjalisty SEO? Wszystko zależy od typu zatrudnienia, zdolności czy wiedzy. Możliwa jest przy tym współpraca jako freelancer lub na pełnym etacie. Zarobki specjalistów SEO rosną wraz z rozwojem umiejętności i zdobywaniem doświadczenia. Zarobki pozycjonera stron mogą wówczas osiągać nawet do kilku tysięcy złotych brutto miesięcznie. Atrakcyjną finansowo opcją jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Praca w branży SEO – podsumowanie

Warto dodać, że certyfikowani specjaliści SEO są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy, co sprawia, że ich usługi są cenione, a zarobki mogą być atrakcyjne. Współpraca w branży SEO jest zatem obowiązkiem każdej firmy, która chce zaistnieć z ofertą lub usługami w sieci.

Wiedza i umiejętności z zakresu optymalizacji stron internetowych, a więc doświadczenie w branży SEO, są kluczowe dla sukcesu każdej firmy działającej w sieci, dlatego warto rozważyć karierę w tej dziedzinie. Również zatrudnienie specjalisty SEO w przedsiębiorstwie wzmocni widoczność firmy w sieci.

e-book SEO lokalne od A do Z
2/5 - (4 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here