Pozycjonowanie szerokie – co to jest?

0
78
pozycjonowanie szerokie co to jest

Szukasz sposobu na wyróżnienie się w gąszczu konkurencji w organicznych wynikach wyszukiwania? To dziś kluczowe zadanie dla każdego właściciela strony WWW, który inwestuje w działania SEO. Jednym z narzędzi, które może przyczynić się do odniesienia sukcesu w tym obszarze, jest pozycjonowanie szerokie. Na czym polega ta strategia? Jakie przynosi korzyści? W jaki sposób może wpłynąć na współczynnik konwersji. Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Na czym polega pozycjonowanie szerokie?

Czy wiesz, co algorytmy wyszukiwarki Google biorą pod uwagę przy tworzeniu rankingu? Jednym z wielu takich elementów jest wysoka jakość treści, której fundamentem okazują się bardziej lub mniej popularne słowa kluczowe.

Nic więc dziwnego, że wybór odpowiednich fraz i ich efektywna optymalizacja są nieodłącznymi składowymi skutecznej strategii SEO. Jednym z podejść, które pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału zapytań, jest pozycjonowanie szerokie, o którym dziś opowiem zdecydowanie więcej.

A więc jest to sposób optymalizacji witryny pod kątem długich fraz kluczowych, czyli takich, które składają się z co najmniej trzech słów i są bardziej precyzyjne niż pojedyncze słowa kluczowe. Dzięki temu pozycjonowanie long tail (bo tak jest również określane) pozwala na lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników, którzy poszukują konkretnych informacji lub produktów.

Wykorzystanie tej strategii może sprawić, że Twoja strona zostanie znaleziona przez użytkowników wpisujących różne zapytania w wyszukiwarkę, co zwiększa szanse na zdobycie nowych klientów.

Nowe wezwanie do działania

Frazy long tail – czym są i jak wpływają na rozwój SEO strony?

Zanim przejdziemy do dalszego omawiania procesu pozycjonowania szerokiego, warto zatrzymać się na chwilę, aby wyjaśnić, czym są frazy long tail.

Otóż długie ogony, to precyzyjne i niszowe zapytania, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach. Charakteryzują się mniejszą liczbą wyszukiwań niż frazy ogólne, ale mają wyższą wartość konwersji. Dlaczego? Ponieważ internauci posługujący się takimi hasłami są bardziej zdecydowani na konkretne działanie lub zakup.

Aby lepiej zrozumieć różnicę między popularnymi słowami kluczowymi a frazami z długiego ogona, przyjrzyjmy się kilku przykładom. Gdybyśmy chcieli napisać artykuł o zdrowiu, fraza ogólna mogłoby brzmieć „dieta”. Dłuższe zapytania związane z tym tematem mogłyby natomiast wyglądać w następujący sposób: „dieta wegetariańska dla aktywnych sportowców” czy „jak szybko schudnąć przed wakacjami”. Jak widać, SEO long tail jest bardziej szczegółowe i precyzyjne.

Przeczytaj również:  Kiedy aktualizacja Core Web Vitals pojawi się na komputerach stacjonarnych?

Czy i dlaczego pozycjonowanie long tail jest skuteczne?

Zanim wdrożysz je na swojej stronie, chcesz poznać zalety szerokiego pozycjonowania? Naszym zdaniem warto zainwestować czas i wysiłek w optymalizację treści pod kątem szerokiego zakresu fraz, ponieważ przynosi to realne korzyści.

Lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników

Opisywane w artykule podejście do pozycjonowania stron internetowych pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników, co przekłada się na dostarczenie im odpowiednich informacji lub produktów. Frazy z długiego ogona są bardziej precyzyjne i zazwyczaj odpowiadają na konkretne pytania lub problemy internautów. Dzięki temu, treści na blogu czy w witrynie będą lepiej dopasowane do oczekiwań czytelników, co przekłada się na ich zaangażowanie i lojalność.

Mniejsza konkurencja fraz long tail

Co jeszcze możesz zyskać dzięki pozycjonowaniu szerokiemu? Poza oczywistymi zaletami, jak wzrost widoczności strony, będzie to również mniejsza konkurencja na konkretne słowa kluczowe. W SEO długiego ogona mierzysz się z dużo mniejszą konkurencją niż w przypadku mniej szczegółowych fraz. To zaś sprawia, że łatwiej jest osiągnąć wysoką pozycję w wynikach Google. Dzięki temu, strony internetowe optymalizowane na dużą liczbę fraz long tail mają większą szansę na zdobycie widoczności w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie długiego ogona pozwoli Ci zbudować przewagę nad konkurencją i zwiększyć rozpoznawalność wśród potencjalnych czytelników.

Wyższy współczynnik konwersji

Użytkownicy, którzy wpisują frazy kluczowe długiego ogona, zwykle są bliżej podejmowania decyzji zakupowej lub innego działania na stronie. Dlatego witryny optymalizowane pod kątem SEO long tail mają większe szanse na osiągnięcie wyższej konwersji. W przypadku pozycjonowania firmowego może to oznaczać lepszą liczbę subskrypcji, zwiększoną aktywność w mediach społecznościowych czy wzrost zysków z promowanych usług i produktów.

Jak widzisz, strategia SEO na długi ogon ma wiele zalet. W efekcie pozycjonowania szerokiego użytkownik również uzyskuje pewne korzyści. Najważniejszą jest jednak większa precyzja wyników wyszukiwarki, dzięki czemu internauci dużo szybciej znajdują to, czego szukają.

Jak przebiega proces pozycjonowania szerokiego?

Znasz już korzyści pozycjonowania szerokiego, więc wiesz, że warto przyjrzeć się strategii long tail bliżej. Poniżej przedstawiamy kolejne kroki tego procesu.

Analiza słów kluczowych i wybór narzędzia SEO

Pierwszym etapem skutecznego pozycjonowania szerokiego jest przeprowadzenie dogłębnej analizy oraz właściwy dobór słów kluczowych, które mogą być użyteczne dla Twojej strony WWW. Wykorzystując narzędzia takie jak Google Keyword Planner czy Ahrefs, możesz zidentyfikować dużą liczbę fraz mających niższą konkurencję, ale jednocześnie wyszukiwanych przez użytkowników. Dzięki temu z powodzeniem skupisz się na tych zapytaniach, które przyniosą Ci najwięcej korzyści.

Przeczytaj również:  Atrybut ALT - co to jest i jakie ma znaczenie przy optymalizacji grafik na stronie?
Zrób audyt SEO

Optymalizacja treści

Mając już dostęp do szerokiego zakresu fraz, należy przejść do optymalizacji treści na stronie. Ważne jest, aby wybrane słowa kluczowe były umieszczone w strategicznych miejscach, takich jak tytuły, nagłówki czy treść artykułów.

Jednocześnie warto pamiętać, że Content Marketing to jedno z narzędzi, które może wspierać strategię pozycjonowania szerokiego. Tworzenie wartościowych treści na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych pozwala nie tylko przyciągać użytkowników, ale także budować zaufanie do marki. Ponadto, regularne publikowanie nowych artykułów czy wpisów na blogu sprawia, że witryna jest częściej indeksowana przez wyszukiwarki, co może prowadzić do wyższych pozycji w rankingu Google.

A to jeszcze nie wszystko! Jeśli tworzony przez Ciebie content będzie wartościowy i interesujący dla odbiorców, to wpłynie on na zaangażowanie oraz chęć powrotu do witryny.

Budowanie linków i inne strategie optymalizacji

Pozycjonowanie na długi ogon nie obejmuje tylko optymalizacji treści i rozbudowanych fraz kluczowych, ale także strategię budowania linków do witryny. Warto zdobywać odnośniki z innych stron o podobnej tematyce, co pozytywnie wpłynie na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Aby skutecznie wykorzystać pozycjonowanie długiego ogona, warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy dokładnie zbadać potrzeby swojej grupy docelowej oraz analizować trendy w wyszukiwarkach, aby dobór słów kluczowych był odpowiedni. Ponadto warto dbać o jakość publikowanych treści, gdyż to one przyciągają uwagę użytkowników i sprawiają, że zostają na stronie dłużej.

Monitorowanie efektów pozycjonowania

Ostatnim etapem kampanii pozycjonowania szerokiego jest monitorowanie i analiza wyników. Należy śledzić, jak witryna radzi sobie w rankingu wyszukiwarki oraz analizować ruch na stronie. Dzięki temu zyskasz możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek i doskonalenia strategii optymalizacji.

Do tego celu można wykorzystać różne narzędzia SEO, takie jak Google Analytics czy Semrush. Analiza danych pozwoli na wyciągnięcie wniosków dotyczących tego, które frazy z długiego ogona przynoszą najlepsze rezultaty, a także na dostosowanie kampanii pozycjonowania szerokiego do aktualnych potrzeb i trendów.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Dla kogo jest pozycjonowanie na długi ogon?

Znasz już korzyści pozycjonowania szerokiego. Z pewnością domyślasz się jednak, że strategia long tail musi mieć też jakieś wady. Moim zdaniem można ich wskazać kilka.

Przeczytaj również:  Google wyjaśnia przyczynę zniknięcia recenzji z kont w Google My Business

Pierwszą wadą jest fakt, że ten model pozycjonowania stron internetowych wymaga dużej ilości pracy, gdyż trzeba opracować wiele unikalnych treści dla dużej liczby słów kluczowych. Może to okazać się czasochłonne i pracochłonne, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują dużymi zasobami.

Dodatkowo ze względu na niską konkurencję w przypadku długich fraz kluczowych, pozycje w wynikach wyszukiwania mogą być trudne do utrzymania. W miarę jak konkurencja rośnie, strona może szybko stracić swoją widoczność, co wymaga kolejnych działań optymalizacyjnych.

Należy też podkreślić, że strategia pozycjonowania szerokiego może nie być odpowiednia dla wszystkich branż i nisz. W niektórych przypadkach może okazać się, że SEO długiego ogona nie generuje wystarczającej ilości ruchu, aby uzasadnić wysiłek włożony w ich optymalizację.

Mając na uwadze powyższe wady, warto zastanowić się, dla kogo taka strategia może okazać się odpowiednia. Kto może więc zyskać, dzięki pozycjonowaniu szerokiemu?

  1. MŚP: jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dysponują ograniczonym budżetem na marketing internetowy. Dzięki temu mogą one skupić się na mniej konkurencyjnych frazach z długiego ogona, co pozwoli im osiągnąć lepsze wyniki w krótszym czasie.
  2. Niszowe branże: pozycjonowanie long tail może być również korzystne dla firm, które działają na rynkach, gdzie konkurencja jest mniejsza, a długie frazy kluczowe mają większy potencjał do generowania ruchu na stronie.
  3. Blogerzy i twórcy treści: tworzenie wartościowych i unikalnych treści opartych na dużej liczbie słów kluczowych może przyciągnąć czytelników zainteresowanych konkretnymi tematami. Ponadto, dobrze napisane artykuły ze szczegółowymi frazami mają większe szanse na uzyskanie naturalnych linków zwrotnych, co dodatkowo wpływa na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie szerokie pozwala osiągnąć wiele korzyści.

Dzięki stosowaniu fraz kluczowych długiego ogona jesteś w stanie dotrzeć do szerszego grona odbiorców, którzy poszukują konkretnych informacji lub produktów. W efekcie zwiększa się ruch na stronie, a tym samym rośnie szansa na zyskanie lojalnych czytelników czy klientów.

Pamiętaj jednak, że sukces w pozycjonowaniu na długi ogon nie przychodzi od razu. Wymaga ono systematyczności, cierpliwości i ciągłego dostosowywania strategii do zmieniających się warunków rynkowych oraz potrzeb odbiorców. Ważne jest również śledzenie wyników działań, aby w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie korekty.

Bez względu na to, którą strategię SEO wybierzesz, pamiętaj, że możesz zlecić optymalizację swojej witryny marce WeNet. Doradcy internetowi opracują strategię, która pozwoli Ci zwiększyć widoczność firmy w sieci.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak wybrać odpowiednią firmę pozycjonujacą?
Następny artykułRanking stron internetowych – luty 2024

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here