Prasówka – co to jest?

0
278

Czytanie prasy, przeglądanie portali informacyjnych czy śledzenie mediów społecznościowych zajmuje coraz więcej czasu, a mimo to często nie jesteśmy pewni, czy nie umknęła nam jakaś istotna wiadomość. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwala szybko i skutecznie zebrać najważniejsze informacje z różnych źródeł – prasówka. W niniejszym wpisie przybliżymy pojęcie prasówki oraz jej znaczenie i funkcje we współczesnym świecie.

Prasówka – definicja i historia

Prasówka to termin wywodzący się z języka dziennikarskiego, który oznacza zestawienie najważniejszych informacji z prasy, radia, telewizji oraz Internetu. Prasówki powstają na podstawie analizy różnych źródeł medialnych i mają na celu przedstawienie czytelnikowi lub słuchaczowi skondensowanej dawki wiadomości z danego dnia lub okresu.

Początki prasówek sięgają czasów przedwojennych, kiedy to w redakcjach gazet zbierano i opracowywano informacje z innych wydawnictw prasowych. Celem było wówczas nie tylko informowanie czytelników o najważniejszych wydarzeniach, ale także analiza konkurencji i poszukiwanie tematów wartych uwagi.

W miarę upowszechnienia radia i telewizji, prasówki zaczęły obejmować również te media, a wraz z rozwojem Internetu stały się narzędziem analitycznym i informacyjnym nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla szerokiego grona odbiorców.

Przeczytaj również:  Jak napisać tekst, który sprzedaje? Krótki poradnik
Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Rodzaje prasówek

Prasówki można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od celu ich tworzenia oraz grupy docelowej.

Najpopularniejsze to prasówki ogólne, tematyczne oraz branżowe.

  • Prasówki ogólne obejmują najważniejsze informacje z kraju i ze świata, dotyczące polityki, gospodarki, kultury czy sportu. Takie zestawienia można znaleźć na wielu portalach informacyjnych oraz w programach telewizyjnych i radiowych.
  • Prasówki tematyczne skupiają się na konkretnym zagadnieniu, np. ekologii, edukacji czy zdrowiu. Często są one przygotowywane przez organizacje pozarządowe, instytucje naukowe czy eksperckie agencje doradcze.
  • Prasówki branżowe z kolei są dedykowane dla specjalistów z różnych dziedzin, takich jak finanse, technologia czy marketing. Ich celem jest dostarczenie aktualnych informacji na temat trendów, innowacji, zmian prawnych czy konkurencji w danej branży.

Prasówki w formie cyfrowej i zamówienie subskrypcji prasówki

Tradycyjne prasówki, czyli zestawienia artykułów z różnych gazet i czasopism, zyskały swoją cyfrową odsłonę. W Internecie dostępnych jest wiele serwisów, w których można zamówić prasówkę w formie elektronicznej. Ich zaletą jest łatwość dostępu oraz możliwość personalizacji treści, dzięki czemu użytkownik może otrzymywać informacje tylko z tych dziedzin, które go interesują.

Przeczytaj również:  Kim jest copywriter? Sprawdź, jak rozpoznać dobrego twórcę treści

Obecnie prasówka to nie tylko tekst, ale również różnorodne formy multimedialne, takie jak zdjęcia, filmy czy infografiki. Dzięki temu odbiorcy mogą korzystać z informacji w sposób bardziej angażujący i przystępny. Ponadto, prasówka może być prezentowana w formie podcastów (czyli wersja audio prasówki), co pozwala na konsumowanie informacji podczas wykonywania innych czynności, np. jazdy samochodem czy gotowania.

Co więcej, współczesna prasówka to nie tylko pasywne konsumowanie informacji, ale również możliwość interakcji i zaangażowania odbiorców. Dzięki mediom społecznościowym czy forom internetowym, czytelnicy mogą komentować i dyskutować na temat poruszanych wiadomości, a także dzielić się własnymi opiniami i doświadczeniami. Tym samym prasówka staje się platformą umożliwiającą wymianę myśli i poglądów między użytkownikami.

Dzięki digitalizacji zbiorów w sieci można znaleźć bogate archiwum prasówek.

Promuj swoją firmę

Czym jest prasówka – podsumowanie

Warto również pamiętać, że ostatecznie to od nas zależy, jak wykorzystamy zgromadzone w prasówce informacje oraz jakie działania podejmiemy w oparciu o nie. Dlatego warto poświęcić czas na analizę prasówki, wyciągnięcie wniosków i opracowanie strategii działań związanych z naszymi celami i zainteresowaniami.

e-book Jak tworzyć treści, które przyciągną Twoich klientów
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here