Sól i pieprz SEO, czyli kilka słów o meta tytule i meta opisie

4
4991

Na naszym blogu wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, jak ważne na stronie są wypełniające ją treści. Co jeszcze można  n a p i s a ć, żeby nasza strona była jak najbardziej widoczna w SERP? Odpowiadamy w tym artykule.

Meta tytuł i meta opis (title i description) – z czym to się je?

Tak jak umiejętne dodanie soli i pieprzu może wydobyć smak potrawy, tak meta tagi (meta dane) meta title i meta description strony (meta tytuł i meta opis albo SEO title i SEO description) mogą pomóc zdefiniować poszczególne zakładki naszej strony i wydobyć z nich to, co najważniejsze. Mimo, że nie są tak widoczne, jak np. nagłówki. Gdzie więc ich szukać?

W kodzie strony znajdują się w sekcji Head odpowiednio pomiędzy znacznikami.  Jako użytkownicy Internetu najczęściej oglądamy je w SERP:

Tag title jest także widoczny w górnym pasku każdej otwartej zakładki.

Czemu służą? Title i description mają za zadanie w ograniczonej liczbie znaków podsumować to, co znajduje się na danej podstronie. Skoro dysponujemy ograniczoną liczbą znaków – warto dobrze ją wykorzystać!

Potrzebujesz wsparcia SEO? Znamy się na tym, sprawdź
Przeczytaj również:  Jak pisać skuteczne treści SEO?

Optymalizacja meta opisu i meta tytułu – krótki poradnik dla początkujących

Przede wszystkim pamiętaj – to naprawdę proste.

  • Ile mamy miejsca? W tej chwili optymalną długością title jest nadal maksymalnie 60 znaków (ze spacjami), natomiast description – 150-160.
  • Zarówno title, jak i description powinny po prostu krótko zatytułować i opisać daną podstronę. Jednak title w rodzaju „Strona główna” czy „O firmie” dalekie są od ideału. Dlaczego?
  • Te meta tagi to idealne miejsce do umieszczenia ważnych dla nas fraz kluczowych. Trzeba pamiętać tylko o zasadzie, by nie były to słowa przypadkowe, a starannie dobrane do danej zakładki. Gdy przygotowujemy title i description do poszczególnych produktów lub usług sprawa jest zazwyczaj prosta – najważniejszą frazą dla danego produktu lub usługi jest oczywiście ich nazwa. Co w takim razie ze stroną główną, zakładką o firmie, kontaktem? Wybierz frazę, która łączy się z Twoją działalnością i często pojawia się na danej zakładce. W ten sposób każda zakładka będzie maksymalnie spójna, a tym samym – dobrze zoptymalizowana pod konkretną frazę.
  • Nie przesadzaj z ilością fraz – jak zawsze w SEO – za dużo fraz to niezdrowo i zamiast apetycznych meta tagów możemy upichcić spam.
  • Pamiętaj o brandzie – nazwę firmy warto dodawać przede wszystkim w title.
  • Działasz lokalnie? W odpowiednich miejscach umieść nazwę miejscowości lub województwo (np. w meta tagach na stronie głównej czy w kontakcie).
  • Kolejność ma znaczenie – title zaczynaj zawsze od najważniejszej dla danej zakładki frazy kluczowej, potem możesz umieścić nazwę swojej firmy czy miejscowość. A jeśli starczy miejsca – nawet jakiś ładny epitet (najlepiej, najtaniej, najszybciej).
  • Warto przygotować unikalny title tag i opis dla wszystkich zakładek Twojej strony – wtedy zadziałają najlepiej, bo jak wiadomo – Google nie lubi duplikatów.

Tworzenie meta tytułu i meta opisu – wpływ meta na SEO – dodatkowe wskazówki

Dobry meta tytuł – pierwsze wrażenie

Jak już wiesz, meta tytuł to krótki tekst, który opisuje treść danej strony internetowej. Wyświetlany jest on na górze przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania, co czyni go jednym z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę użytkownik. Dlatego też warto zadbać o jego atrakcyjność i precyzyjność.

Oprócz tego, że meta tytuł wpływa na zachowania użytkowników, ma on również ogromne znaczenie dla algorytmów wyszukiwarek. Google czy Bing analizują tytuły stron pod kątem słów kluczowych oraz ich zgodności z treścią strony. Dzięki temu wyszukiwarka może lepiej zrozumieć tematykę strony i przypisać jej odpowiednią pozycję w wynikach wyszukiwania.

Aby stworzyć skuteczny meta title, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, powinien on zawierać słowo kluczowe, najlepiej umieszczone na początku tytułu. Ponadto, długość meta tytułu nie powinna przekraczać 60 znaków, gdyż dłuższe teksty mogą być obcinane przez wyszukiwarki. Warto również unikać powielania tych samych tytułów na różnych podstronach, co może wprowadzać zamieszanie zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów.

Dobry meta opis – zachęta do odwiedzenia strony

Meta opis to krótki fragment tekstu, który znajduje się tuż pod meta tytułem w wynikach wyszukiwania. Jego głównym zadaniem jest przedstawienie użytkownikowi treści strony oraz zachęcenie go do jej odwiedzenia. Warto więc zadbać o to, aby opis był atrakcyjny i zwięźle oddawał istotę strony.

Chociaż meta opis nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, może mieć pośredni wpływ na jej pozycję. Im bardziej atrakcyjny i przekonujący jest opis, tym większa szansa na kliknięcie przez użytkownika. W efekcie, strona zyskuje większą ilość ruchu, co może wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podobnie jak w przypadku meta tytułu, warto przestrzegać kilku zasad przy tworzeniu meta opisu. Należy unikać przekroczenia 160 znaków oraz dbać o umieszczenie słów kluczowych w tekście. Ponadto, warto postawić na oryginalność i unikać powielania opisów na różnych podstronach.

Zrób audyt SEO

Tytuł strony i opis strony – podsumowanie

Meta tagi to nadal bardzo ważny element, który może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o widoczność strony. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, by meta tagi dobrze zoptymalizować. Mamy nadzieję, że nasze porady Wam w tym pomogą. Do dzieła!

e-book Jak tworzyć treści, które przyciągną Twoich klientów
4.4/5 - (7 votes)

4 KOMENTARZE

  1. Warto również dodać, że description ma również funkcję “doprecyzowującą” – czasem w stosunkowo krótkim title mieszczą się wszystkie kluczowe informacje o podstronie i związanej z nią ofercie. W takiej sytuacji możemy doprezycować to w description, aby uniknąć nietrafnych wejść na stronę, które psują nam współczynniki jakościowe.

  2. Dobry i prosty artykuł. Dobrze, że autorka zauważyła, że kolejność ma znaczenie. Jest to aspekt który często umyka i wiele stron z generowanych wtyczek lub modułów ma wszystkie meta, title itd ale i na stronie i w kodzie znajdują się nie na samej górze tylko sporo niżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here