9 najlepszych programów lojalnościowych w e-commerce

0
90
programy lojalnościowe w e-commerce co to jest

E-commerce to w ostatnich latach niezwykle szybko rozwijająca się branża. Aby pokonać coraz silniejszą konkurencję, należy skutecznie budować lojalność wśród klientów. Odpowiedzią na te wyzwania okazały się skuteczne programy lojalnościowe, które stały się nieodłączną częścią strategii marketingowych sklepów online. Dzięki nim firmy nie tylko przyciągają odbiorców, ale także utrzymują ich zaangażowanie, co przekłada się na wzrost sprzedaży i wartości biznesu. Zapoznaj się już teraz z zestawieniem programów lojalnościowych, które cieszą się największą popularnością.

Na czym polegają i jakie są rodzaje programów lojalnościowych w e-commerce?

Czy znasz strategię marketingową stosowaną przez sklepy internetowe, która ma na celu budowanie długotrwałych relacji z klientami oraz zwiększenie ich zaangażowania i lojalności względem danej marki? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że rynek programów lojalnościowych rozwija się niezwykle dynamicznie, zwłaszcza w sektorze handlu online, gdzie zauważalne jest duże zainteresowanie tego rodzaju inicjatywami ze strony kupujących.

W ramach takiego programu dochodzi do nagradzania konsumentów za zakupy oraz inne działania, takie jak polecenie sklepu znajomym czy udział w promocjach. Nagrody przyznawane w jego ramach mogą przybierać różne formy, wśród których najpopularniejsze są rabaty czy darmowe produkty. Punkty lojalnościowe klient może zaś gromadzić, a następnie wymieniać na atrakcyjne oferty, zniżki czy nawet bonusy przy kolejnych zamówieniach.

Program lojalnościowy sklepu przynosi korzyści zarówno dla klientów, jak i właścicieli. Ze względu na ich coraz większe zaawansowanie technologicznie, można lepiej dopasowywać oferty do potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dzięki analizie danych o zachowaniach użytkowników sprzedawcy mogą proponować im spersonalizowane promocje, rabaty czy produkty, co dodatkowo zwiększa ich zadowolenie oraz lojalność.

e-commerce_v1

Jakie są najpopularniejsze typy programów lojalnościowych?

Choć trendy w programach lojalnościowych się zmieniają, to możemy wyróżnić kilka rodzajów, które od lat cieszą się zainteresowaniem klientów.

Programy punktowe

To popularny rodzaj programów lojalnościowych w e-commerce, który polega na przyznawaniu klientom punktów za dokonywanie zakupów lub wykonywanie określonych akcji, takich jak zapisanie się do newslettera czy polecenie sklepu znajomym. Zebrane punkty mogą być następnie wymieniane na rabaty, produkty czy usługi.

Przeczytaj również:  Jak sprzedawać na Amazonie? Przewodnik dla początkujących

Kluby rabatowe

Funkcjonowanie programów lojalnościowych tego typu opiera się na oferowaniu klientom specjalnych rabatów i promocji dostępnych tylko dla członków klubu. Aby do niego dołączyć, użytkownik musi zazwyczaj zarejestrować się w sklepie internetowym i wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji o promocjach. Uczestnicy klubu rabatowego mogą korzystać z ekskluzywnych ofert, takich jak zniżki na produkty, darmowa wysyłka czy dostęp do wyprzedaży z wyprzedzeniem.

Programy cashback

Na czym polega uczestnictwo klientów w programie cashback? To forma lojalnościowej współpracy, której głównym założeniem jest zwrot części wydanej kwoty na zakupy kupującemu w postaci środków na jego konto. Osoba dokonuje zakupu w sklepie internetowym, a następnie otrzymuje określony procent wartości zamówienia jako cashback. Środki te można wykorzystać na kolejne zakupy lub wypłacić na własne konto.

Programy partnerskie

Partnerskie programy lojalnościowe to sposób na promocję e-commerce poprzez współpracę z innymi podmiotami, takimi jak blogerzy, influencerzy czy właściciele stron WWW. Partnerzy promują sklep internetowy lub jego produkty w zamian za prowizję od sprzedaży generowanej przez klientów skierowanych przez nich. Programy partnerskie pozwalają na zwiększenie zasięgu i rozpoznawalności marki oraz przyciągnięcie nowych klientów.

Programy lojalnościowe B2B (business to business)

W przeciwieństwie do programów lojalnościowych b2C, jest to inicjatywa skierowana do firm, które mają na celu budowanie długotrwałych relacji handlowych. W ramach takiej współpracy przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnych korzyści, takich jak rabaty na produkty, usługi dodatkowe czy dedykowane wsparcie. Programy B2B są często stosowane w branżach, gdzie współpraca między przedsiębiorcami jest kluczowa dla sukcesu obu stron.

Na rynku dostępne są również inne typy takie jak programy multibrandowe, których najlepszym przykładem jest Payback czy też programy hybrydowe.

Zamów budowę e-sklepu

Przekraczanie oczekiwań klientów, czyli najlepsze przykłady programów lojalnościowych

Przedstawiamy 9 najlepszych programów lojalnościowych w e-commerce, które warto znać i brać pod uwagę przy tworzeniu własnej strategii lojalnościowej i nagradzania konsumentów.

Mastercard Bezcenne Chwile – program korzyści

Bezcenne Chwile to popularny program lojalnościowy dla posiadaczy kart kredytowych Mastercard. Pozwala on zbierać punkty za każdą transakcję, które można wymieniać na wyjątkowe nagrody, takie jak ekskluzywne wydarzenia, podróże oraz kulturalne doświadczenia. Dzięki Bezcennym Chwilom klienci mogą cieszyć się zniżkami i dostępem do wyjątkowych atrakcji na całym świecie. Wszystko to sprawia, że korzystanie z kart Mastercard staje się dla konsumentów jeszcze bardziej opłacalne i satysfakcjonujące.

Empik Premium jako subskrypcyjne programy lojalnościowe

Jakie są trendy w programach lojalnościowych? Dużym zainteresowaniem cieszy się model subskrypcyjny, którego świetnym przykładem jest Empik Premium. Ta usługa abonamentowa została stworzona dla klientów Empik i oferuje szereg ekskluzywnych korzyści i udogodnień. Program umożliwia dostęp do specjalnych promocji, zniżek oraz darmowej dostawy, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.

Przeczytaj również:  Dlaczego potrzebujesz live czata w sklepie internetowym?

Empik Premium stanowi rozbudowaną wersję darmowej usługi Empik Premium Free, oferującą dodatkowe korzyści i udogodnienia. Klienci korzystający z subskrypcyjnego programu lojalnościowego mają dostęp do wszystkich profitów płynących z Premium Free oraz dodatkowych ekskluzywnych udogodnień.

Payback a programy multibrandowe

Czy wiesz, jaki jest jeden z najpopularniejszych programów lojalnościowych w Polsce? To Payback, który umożliwia klientom zbieranie punktów za zakupy w wielu różnych sklepach i serwisach partnerskich. Zapewnia szereg korzyści, w tym możliwość wymiany punktów na nagrody, zniżki i inne atrakcje.

Obsługa programu po stronie klienta lojalnościowego jest niezwykle prosta. Konsumenci mogą zapisać się online lub w dowolnym sklepie partnerskim, gdzie otrzymują dedykowaną kartę lub mogą zarejestrować swoją kartę bankową w aplikacji mobilnej Payback. Później pozostaje już tylko kupowanie i zbieranie punktów.

Żappka: nagradzanie za codzienne zakupy

Jak wynika z naszego doświadczenia, jako konsumenci bardzo często korzystamy z programów lojalnościowych w sklepach spożywczych. Jest to przecież niezwykle opłacalna opcja!

A jednym z przykładów takiego rozwiązania może być Żappka, czyli aplikacja, która nie tylko ułatwia codzienne kupowanie, ale także platforma, która docenia lojalność klientów poprzez mobilny program lojalnościowy. Dzięki niemu każde zakupy stają się okazją do zbierania punktów i korzystania z ekskluzywnych promocji. A poprzez analizę preferencji zakupowych klientów, sklep może oferować spersonalizowane rekomendacje i promocje.

Moja Biedronka – programy lojalnościowe w branży retail

Sukces programów lojalnościowych jest obecnie nie do podważenia. Według badań większość Polaków korzysta z takich rozwiązań. A które z nich cieszy się największą popularnością wśród polskich kupujących?

ARC Rynek i Opinia stworzył ranking programów lojalnościowych pod kątem popularności, a na pierwszym miejscu za 2023 rok uplasowała się aplikacja Moja Biedronka. Podstawą funkcjonowania programu jest oferowanie klientom sklepu specjalnych ofert dostosowanych do ich preferencji zakupowych.

Ikea Family: partner w zakupach domowych

Chcesz poznać kolejne ciekawe programy lojalnościowe? Ikea Family to rozwiązanie oferowane przez popularną sieć sklepów meblowych Ikea. Przystąpienie do programu jest darmowe i umożliwia klientom korzystanie z szeregu ekskluzywnych korzyści. Członkowie mają dostęp do specjalnych ofert, zniżek oraz promocji, a także mogą uczestniczyć w dedykowanych wydarzeniach.

Dzięki Ikea Family klientom łatwiej jest oszczędzać na zakupach i cieszyć się dodatkowymi benefitami przy urządzaniu swojego domu. To kolejny popularny program lojalnościowy sklepu w Polsce.

Vitay Orlen – paliwo dla lojalności klientów

Większość programów lojalnościowych, które tutaj opisujemy, od lat przyciąga nowych klientów ciekawymi nagrodami za zakupy. Podobnie jest w przypadku VITAY Orlen. Rozwiązanie oferowane przez sieć stacji paliw umożliwia kierowcom zbieranie punktów między innymi za tankowanie. Uczestnicy programu mogą wymieniać zebrane punkty na vouchery na paliwo, produkty z oferty Orlen, a także atrakcyjne produkty partnerskie.

Ponadto dołączenie do programu zapewnia dostęp do specjalnych promocji, zniżek oraz możliwości korzystania z usług dodatkowych oferowanych przez stacje Orlen. Dzięki opcji VITAY klienci mogą oszczędzać na tankowaniu, korzystać z dodatkowych benefitów oraz cieszyć się innymi nagrodami za swoją lojalność.

Przeczytaj również:  Polacy planują zwiększyć swoje wydatki na przedświąteczne zakupy.

AleRabat a przekraczanie oczekiwań klientów

Jak wiesz, zainteresowanie programami lojalnościowymi wśród klientów wciąż rośnie. Nic więc dziwnego, że platforma AleRabat również cieszy się dużą popularnością. Serwis oferuje najlepsze okazje, cashback oraz kody rabatowe, które pozwalają użytkownikom oszczędzać podczas zakupów online.

Dzięki specjalnej wtyczce można zaoszczędzić w ponad 3000 popularnych sklepach internetowych jednym kliknięciem, automatycznie wybierając najlepszą dostępną zniżkę. Dodatkowo opcja cashback umożliwia klientom otrzymanie części wydanych pieniędzy z powrotem.

Acer – ciekawy program dla resellerów

Acer Partner Program to doskonała oferta dla resellerów, którzy poszukują solidnego wsparcia oraz narzędzi do efektywnej sprzedaży produktów i usług. Projekt, wdrożenie i kompleksowa obsługa programu zakłada realizację szeregu działań mających na celu budowanie i umacnianie długofalowych relacji z partnerami biznesowymi firmy Acer.

Dzięki wyróżnieniu jako najlepszy program partnerski w branży IT, rozwiązanie to zapewnia kompleksową ofertę wspierającą rozwój partnerów biznesowych korporacji dostarczającej sprzęt komputerowy.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Jakie są korzyści z programów lojalnościowych?

Jako przedsiębiorca z pewnością szukasz nowych sposobów na pozyskanie i utrzymanie odbiorców. Chcesz przekraczać oczekiwania klientów? Pamiętaj, że uczestnicy programów lojalnościowych również osiągają sporo korzyści – od oszczędności na zakupach, przez wyjątkowe nagrody, po możliwość wzięcia udziału w ciekawych akcjach. A co Ty możesz w ten sposób zyskać?

Wzrost sprzedaży dzięki inwestycji w programy lojalnościowe

Chcesz poznać korzyści z programów lojalnościowych? Z pewnością będzie to zwiększenie sprzedaży. Dzięki systemowi nagradzania stałych klientów zachęcasz ich do kolejnych zakupów w swoim sklepie. Im więcej punktów czy rabatów zgromadzą, tym większa będzie ich motywacja do dalszych zakupów.

Skuteczne programy lojalnościowe wpływają również na wartość koszyka – klienci są skłonni dokupić dodatkowe produkty, aby zdobyć większą liczbę punktów czy korzystniejsze rabaty.

Utrzymanie i zwiększenie liczby stałych klientów

Programy lojalnościowe B2C pozwalają na zbudowanie trwałej relacji z klientami, którzy dzięki nim czują się docenieni i nagradzani za swoją lojalność. W efekcie są bardziej zadowoleni z usług sklepu i chętniej wracają na kolejne zakupy. Długotrwałe relacje z kupującymi przekładają się na stały, przewidywalny przychód dla przedsiębiorstwa.

Jak pokazują najlepsze przykłady programów lojalnościowych, inwestując w takie narzędzie, możesz też skutecznie pozyskiwać nowych klientów.

Wzmocnienie wizerunku marki

Czy inwestycja w programy lojalnościowe się opłaca? Tak, szczególnie jeśli chcesz wzmocnić wizerunek swojej marki. Klienci, którzy korzystają z tego rodzaju programów, często odbierają firmę jako bardziej atrakcyjną i godną zaufania. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zyskać przewagę konkurencyjną na rynku oraz budować rozpoznawalność online i offline.

Jak widzisz, korzyści z programów lojalnościowych są wymierne, a wymieniliśmy tylko kilka z nich. To istotne narzędzie budowania trwałych relacji z klientami oraz zwiększenia sprzedaży. Ich efektywne wdrożenie może przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz wzmocnienia jego pozycji na rynku.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułStrony wielojęzyczne dla firm – jak to z nimi jest?
Następny artykułJak mierzyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here