Jak sprzedawać na Amazonie? Przewodnik dla początkujących

1
849
Amazon_CSGroup_Blog

Myślisz o rozpoczęciu sprzedaży na Amazonie? Sprawdź, jak się do tego odpowiednio przygotować i w jaki sposób stworzyć atrakcyjną dla klienta ofertę. O tym piszemy w dzisiejszym wpisie.

Spis treści

1. Sprzedaż w serwisie Amazon – od czego zacząć?

2. Ile kosztuje sprzedaż na Amazonie?

3. Jak dodać swoją ofertę?

4. Opis produktu

5. Zdjęcia produktu

6. Jak przyciągnąć klientów?

7. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zostań sprzedawcą na Amazonie

Amazon to prawdziwy gigant handlu internetowego. Posiada już 300 milionów aktywnych klientów w ponad 180 krajach.[1] Z tego właśnie powodu daje możliwość dotarcia do ogromnej liczby użytkowników w kraju i za granicą. Warto zatem pomyśleć o rozpoczęciu sprzedaży w tym serwisie. Amazon może stać się bowiem dodatkowym kanałem wspierającym sprzedaż Twojego sklepu internetowego.

Amazon – jak wystartować i sprzedawać

Amazon, podobnie jak Allegro czy eBay, jest platformą sprzedażową. Różni się jednak od nich tym, że jest miejscem, w którym obowiązują pewne twarde zasady, których należy przestrzegać.

Wybór konta

Zanim rozpoczniesz sprzedaż na Amazonie, musisz oczywiście najpierw założyć konto. Amazon oferuje dwa rodzaje planów – plan indywidualny oraz profesjonalny. Plan indywidualny pozwala na sprzedaż do 40 produktów miesięcznie, a jego koszt to 4 zł za każdy sprzedany przedmiot (oprócz prowizji). Korzystając z planu profesjonalnego, można zaś sprzedawać nieograniczoną liczbę produktów w zamian za stałą opłatę – 165,91 zł miesięcznie.

Do rejestracji i aktywowania konta sprzedawcy potrzebne są odpowiednie dane i dokumenty, takie jak:

 • firmowy adres e-mail bądź konto klienta Amazon,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • numer karty kredytowej,
 • dane rejestracyjne firmy, w tym numer VAT,
 • numer telefonu,
 • konto bankowe, na które Amazon będzie wysyłał środki ze sprzedaży.

Przed rozpoczęciem sprzedaży w serwisie musisz dokładnie zapoznać się z obowiązującymi opłatami i pobieranymi prowizjami. Po ukończeniu rejestracji dostaniesz dostęp do konta w Seller Central, czyli centrum sprzedawcy, służącego do prowadzenia i monitorowania sprzedaży na Amazonie.

Ile kosztuje sprzedaż na Amazonie? Samodzielna sprzedaż czy Fulfilment by Amazon

Jak już zostało wspomniane, opłaty za sprzedaż w serwisie zależą m.in. od wybranego planu sprzedażowego. Poza tym Amazon nalicza prowizję od każdego sprzedanego przedmiotu. Wysokość prowizji zależy od kategorii produktu (najczęściej waha się w granicach 8-15%).

Koszt sprzedaży w serwisie uzależniony jest również od sposobu realizacji zamówień. Jeśli będziesz wysyłać je samodzielnie, prowizje będą obowiązywać także od kwoty wysyłki. W przypadku wybrania usługi Fulfilment by Amazon (Amazon dostarcza produkty za Ciebie) naliczane są dodatkowe opłaty za realizację wysyłek, magazynowanie produktów i usługi opcjonalne.

Więcej szczegółowych informacji na temat opłat znajdziesz tutaj.

Jak zacząć sprzedaż i dodać swoją ofertę?

Dodanie produktu

Po założeniu konta przychodzi w końcu czas na zamieszczenie swojej pierwszej oferty. Na Amazonie produkty jednego typu (identyczne produkty o tym samym kodzie EAN) grupowane są w obrębie jednej karty produktu. Dzięki temu klient może zobaczyć, ilu sprzedawców oferuje ten sam przedmiot.

Przeczytaj również:  Jak napisać unikatowe opisy produktów w sklepie internetowym?

Jeśli więc chcesz dodać rzecz, która już ma swoją kartę produktu, ponieważ inny sprzedawca jako pierwszy dodał dany przedmiot, możesz tylko przypiąć swoją ofertę do już istniejącej. W tej sytuacji nie będziesz mieć możliwości dodania tytułu i opisu produktu.

Jeśli jednak jesteś pierwszym lub jedynym sprzedawcą danego przedmiotu, musisz utworzyć nową kartę produktową. Warto zaznaczyć, że sposób, w jaki sprzedający dodają swoje produkty, nieco różni się w zależności od wybranego planu sprzedaży.

Sprzedawcy, którzy wybrali plan indywidualny, umieszczają swoje produkty pojedynczo. Korzystając z planu profesjonalnego, można zaś wystawiać produkty partiami za pomocą zbiorczego przesyłania. W przypadku posiadania własnego sklepu internetowego można też za pomocą wielu narzędzi zintegrować swój sklep z Amazonem. Dzięki temu zarówno dodawanie i aktualizowanie produktów, jak i zarządzanie zamówieniami będzie mogło odbywać się poza platformą.

Tworząc nową kartę produktu, należy podać przede wszystkim numer GTIN (Global Trade Item Number) taki jak kod UPC, ISBN lub EAN. Dzięki nim można dokładnie zidentyfikować sprzedawany produkt. Oprócz tego w każdej ofercie powinny znaleźć się też takie informacje jak:

 • tytuł produktu,
 • opis produktu,
 • zdjęcia produktu,
 • nazwa marki i producenta,
 • cena,
 • kod sprzedawcy SKU,
 • ilość produktu,
 • stan produktu (nowy/używany),
 • opcje wysyłki.

Jeśli chcesz przyciągnąć i zatrzymać uwagę klienta, powyższe elementy (z wyjątkiem SKU) powinny zawsze znaleźć się na karcie produktu, niezależnie od tego, czy sprzedajesz na Amazonie, czy chcesz założyć swój własny sklep internetowy.

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>

Sprzedaż na Amazonie

Opis produktu

Strona produktu powinna przykuwać uwagę klienta i zachęcać go do zakupu. Jak więc prawidłowo stworzyć swoją ofertę?

Po pierwsze należy wybrać odpowiedni tytuł, tak, by klient mógł od razu znaleźć to, czego szuka. Tytuł powinien składać się maksymalnie z 200 znaków i być mocno opisowy. Według wytycznych Amazona najlepiej, jeśli będzie zawierał nazwę produktu i słowa kluczowe, a także nazwę marki, nazwę modelu, typ produktu, liczbę, kolor czy rozmiar.

Opis główny produktu ma zachęcać klienta do zakupu, dlatego powinien zawierać najważniejsze informacje o produkcie, jego zastosowanie i korzyści, jakie niesie ze sobą jego zakup. Opis musi być nie tylko bezbłędny, ale też czytelnie sformatowany, podzielony na akapity, wzbogacony o wytłuszczenia i wypunktowania. Istnieje także możliwość dodania tzw. punktorów, czyli krótkich, opisowych zdań, które są najistotniejszymi informacjami na temat produktu. Najlepiej zawrzeć tutaj główne cechy i korzyści, które płyną z zakupu danego przedmiotu.

Należy pamiętać o słowach kluczowych, które zwiększają szanse na znalezienie oferty przez zainteresowane osoby. Powinny one znaleźć się we wszystkich częściach opisu, a więc nie tylko w opisie głównym, ale też w tytule czy punktorach. Miej jednak na uwadze, że słowa kluczowe powinny być używane w sposób naturalny. Ich zbyt duża liczba może wydawać się zbyt nachalna i w efekcie zniechęcić kupującego.

Przeczytaj również:  Logistyka i zarządzanie magazynem w e-sklepie. Jak szybko doręczać przesyłki?

Zdjęcia produktu

Zdjęcia produktu to bardzo ważny element prezentacji oferty, gdyż to właśnie głównie na ich podstawie klienci podejmują ostateczną decyzję o zakupie. Zdjęcia muszą więc być przede wszystkim wyraźne i mieć wysoką rozdzielczość – minimum 500 x 500 pikseli lub 1000 x 1000 w przypadku ofert produktów wysokiej jakości. Oprócz tego powinny być atrakcyjne i dobrze prezentować dany przedmiot, ukazując jego wszystkie zalety.

Zdjęcie główne powinno mieć białe tło oraz pokazywać wyłącznie produkt (w całości), który jest na sprzedaż, bez dodatkowych rekwizytów, które nie wchodzą w skład oferty. Nie może też zawierać logotypów, dodatkowych haseł czy znaków wodnych. Kolejnym wymogiem jest to, że produkt musi zajmować co najmniej 85% obszaru zdjęcia.

Poza zdjęciem głównym można dodać też do 7 zdjęć dodatkowych, które także powinny spełniać pewne wytyczne. Tutaj Amazon daje jednak nieco większą swobodę niż w przypadku zdjęcia głównego. Obrazy te mogą więc zawierać dodatkowe przedmioty, które jeszcze bardziej podkreślą walory sprzedawanego produktu. Mogą pokazywać przedmiot w użyciu, co będzie działało na wyobraźnię klienta. Warto postawić na różne ujęcia, także na zbliżenia i ukazanie detali np. faktury lub czegokolwiek, co może pomóc w sprzedaży.

prezentacja_produktu_na_Amazonie_przyklad

Przykład prezentacji produktu w serwisie Amazon

Jak przyciągnąć klientów?

Amazon skupia nie tylko ogromną liczbę klientów, lecz także sprzedawców, którzy są dla Ciebie rzecz jasna konkurencją. Aby więc przekonać do siebie jak największą liczbę klientów, musisz wyróżnić się ze swoją ofertą. Co jest ważne oprócz atrakcyjnego opisu produktu i wysokiej jakości zdjęć? Na co jeszcze klienci zwracają szczególną uwagę? Otóż należy też zadbać o takie kwestie jak m.in.:

 • profesjonalna obsługa klienta i szybka wysyłka – oferując doskonałą obsługę klienta, możesz zdobyć zaufanie odbiorców i wywołać w nich pozytywne doświadczenia. Dla klientów bardzo ważna jest też szybka realizacja złożonego zamówienia. Sprzedane produkty możesz wysyłać samodzielnie lub skorzystać z usługi Fulfilment by Amazon (FBA). Każda z metod ma swoje korzyści, musisz więc zdecydować, która z nich jest korzystniejsza dla Twojej firmy,
 • konkurencyjne ceny – w serwisie takim jak Amazon kluczową kwestią dla kupującego jest często cena produktu, a także koszt wysyłki. Ustalając ceny, należy dokładnie poznać swoją konkurencję. Możesz też skorzystać z narzędzia automatycznego ustalania cen, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku, gdy jesteś jednym z wielu sprzedawców, oferujących ten sam produkt,
 • atrakcyjne promocje – klientów często zachęcają także różne oferty promocyjne w postaci zniżek procentowych lub kwotowych, kupony rabatowe oraz bezpłatne wysyłki,
 • pozytywne opinie klientów – kupujący zwracają szczególną uwagę na opinie innych klientów. Pozytywne oceny i komentarze zachęcą więc do kupienia Twojego produktu. Zawsze możesz poprosić osoby, które już kupiły Twoje produkty o wystawienie opinii. Warto też regularnie monitorować swoje opinie, a w przypadku tych negatywnych, zawsze na nie odpowiadać i starać się rozwiązać ewentualne problemy.
Przeczytaj również:  RODO – ostatnia prosta przed wdrożeniem

Pamiętaj, że Amazon daje wiele możliwości, jednak najlepiej, jeśli będzie to dodatkowy kanał, który będzie wspierał Twoją sprzedaż. Warto zadbać o własne miejsce w sieci i zainwestować w swój sklep internetowy. Posiadając e-sklep na własność, jesteś całkowicie niezależny i możesz budować silną, rozpoznawalną markę. Jeśli jeszcze nie masz sklepu, pomyśl o nawiązaniu współpracy z agencją, która stworzy go od A do Z, a także zapewni wsparcie dedykowanego opiekuna.

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>

O czym jeszcze warto pamiętać?

Amazon pozwala sprzedawcom dotrzeć do rynków globalnych i wysyłać produkty do bardzo wielu krajów. Jest to dobry sposób na rozwój swojej firmy i zdobycie klientów na całym świecie. Warto więc z czasem o tym pomyśleć.

Aby skutecznie sprzedawać na Amazonie, należy regularnie sprawdzać stan swojego konta w Seller Central i obserwować podstawowe wskaźniki, którymi są:

 • współczynnik wadliwych zamówień (< 1%),
 • wskaźnik anulowania zamówienia przed realizacją (< 2,5%),
 • wskaźnik opóźnienia wysyłki (< 4%).

Nie zapomnij też, by zawsze działać zgodnie z regulaminem, ponieważ Amazon jest pod tym względem bardzo surowy. Zdarza się więc, że serwis blokuje konta sprzedawców, którzy nie przestrzegają ustalonych zasad. Warto zatem jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży bardzo dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem.

Reklama płatna na Amazonie

Amazon oferuje różne rodzaje płatnych reklam, które mogą pomóc w promocji produktów. Jednym z nich jest Amazon Sponsored Products – reklamy, które wyświetlają się na pierwszych stronach wyników wyszukiwania oraz na stronach konkurencyjnych produktów. Innym rodzajem reklamy są Amazon Sponsored Brands – banery promujące całą markę, które mogą być umieszczane na górze strony z wynikami wyszukiwania. Wybór odpowiedniego rodzaju reklamy oraz ustalenie optymalnego budżetu to klucz do skutecznej promocji.

Zasady sprzedaży na Amazonie – podsumowanie

Sprzedaż na Amazonie to proces, który wymaga zaangażowania, wiedzy i elastyczności. Pamiętaj, że sukces nie przychodzi od razu – potrzeba czasu, aby zbudować silną pozycję na rynku i zdobyć zaufanie klientów. Jednak dzięki konsekwentnemu działaniu i wykorzystaniu potencjału platformy Amazon, możesz osiągnąć sukces i rozwijać swój biznes w świecie e-commerce.

[1] https://sell.amazon.pl/sprzedawaj-online/przewodnik-dla-poczatkujacych.html

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
5/5 - (2 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here