Blog – co to jest i jak wspiera marketing firmy?

11
6175

Blogowanie to świetny sposób na wyrażanie swoich myśli, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Założenie bloga może być łatwiejsze, niż się wydaje, ale warto poświęcić czas na przemyślenie pewnych kwestii. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci założyć własnego bloga krok po kroku. Przeczytaj!

Co to jest blog?

Blog to szczególna forma interakcji z klientem, ponieważ jest dwustronna. Czytelnicy mają kontakt z autorem – mogą skontaktować się z nim e-mailowo lub komentując każdy wpis/artykuł. Blogi mogą mieć różną formę, od stron, gdzie zamieszczane będą wyłącznie artykuły i informacje prasowe, po blogi zawierające wyłącznie materiały wideo. Blogi charakteryzują się dynamizmem zmian, często nowości na stronie pojawiają się kilka razy w tygodniu. Strona tego typu wyświetla wpisy w kolejności chronologicznej, tj. od najnowszej do najstarszej.

Zadbaj o pozycję swojej strony w wynikach Google

Jak założyć bloga?

 • Pierwszym etapem jest wybranie tematyki bloga. Należy zastanowić się, na czym chcesz się skupić i co sprawia, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. Dobrym pomysłem może być wybór niszy, która interesuje małą grupę odbiorców, ale jednocześnie jest na tyle interesująca, że zapewni stały ruch na Twoim blogu.
 • Następnie trzeba wybrać odpowiednią platformę do prowadzenia bloga.
 • Kolejnym krokiem jest stworzenie wyglądu bloga, czyli tzw. szablonu. W zależności od wybranej platformy, masz dostęp do różnych, darmowych lub płatnych szablonów. Ważne, aby wybrać taki, który będzie pasował do tematyki Twojego bloga i zachęcał czytelników do spędzania na nim czasu. Jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu stron internetowych, warto skorzystać z gotowych szablonów oferowanych przez platformy blogowe.

Jak pisać blog?

Aby prowadzić udany blog, musisz przede wszystkim tworzyć ciekawe treści, które przyciągną czytelników. Ważne jest, aby pisać regularnie, ale jednocześnie dbać o jakość swoich tekstów. Staraj się wprowadzać czytelnika w temat swojego wpisu już na początku artykułu, a następnie rozwijać go w sposób szczegółowy i spójny. Nie powielaj treści z innych źródeł, ale staraj się przedstawiać własne spostrzeżenia i wnioski wynikające z Twojego doświadczenia czy badań.

Przeczytaj również:  Ograniczenie dla jednych, szansa dla drugich. Co zmieni się na wiosnę w polskim e-handlu?

Warto również zwrócić uwagę na język, jakim się posługujesz na swoim blogu. Przekaz powinien być klarowny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Unikaj nadmiernej ilości skomplikowanych zwrotów czy słów, które są trudne do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika. Pamiętaj również o właściwym formatowaniu tekstu i stosuj akapity, pogrubienia czy podkreślenia, aby ułatwić czytanie swoim odbiorcom.

Jeśli udzielasz fachowych porad, przygotuj je na przykładzie produktów z naszego sklepu (możemy też dać link do sklepu). Opisując jakieś urządzenia, warto użyć zdjęć i materiałów ze sklepu.

Jeśli piszesz o nowościach na rynku, warto informować czytelników, że dany produkt jest już dostępny w Twoim sklepie. Jeśli natomiast porównujesz jakieś produkty, warto to robić z takimi, które również można u Ciebie zakupić.

Po co sprzedawcy prowadzą blogi?Autorzy poczytnych stron tego typu są uznawani za ekspertów w swojej branży. Firma, którą reprezentują, również zyskuje status profesjonalnej. Kreują trendy wśród swoich odbiorców, sprzedają produkty i rozprzestrzeniają informacje. Jest to jedna z lepszych metod edukowania potencjalnych klientów. Treści bloga mogą bardzo dobrze przedstawiać usługę lub produkt, który chcesz sprzedać.

Zrób audyt SEO

Jakiego bloga prowadzić?

Dla potrzeb sklepu internetowego, warto założyć blog specjalistyczny, traktujący bądź o produktach sprzedawanych w nim, lub o całej branży, którą się zajmuje.

Istnieje kilka form blogów ze względu na zamieszczane treści.

Rodzaje blogów, jakie można wyróżnić to między innymi:

 • blog tekstowy (newsy, porady, artykuły, recenzje, opinie)
Przeczytaj również:  Porady E-commerce: Prezentacja towaru w sklepie internetowym

Najczęściej spotykany, główną treścią jest tutaj tekst, zdjęcia, video i dźwięk są tutaj tylko opcjonalnym dodatkiem. Strony tego typu najbardziej nadają się do promocji produktów, o których przeciętny klient ma bardzo małą wiedzę, a ilość specyficznych terminologii i zagadnień jest duża.

 • videoblog (inaczej vlog), zawierający jako podstawową treść materiał wideo

Videogblogi często spotykane w branży kosmetycznej oraz gier wideo. Popularne także są takie, które porównują podobne produkty (telefony, akcesoria komputerowe). To świetna forma prezentowania produktów które „na żywo” prezentują się dużo lepiej niż na zdjęciach.

 • photoblog, zawierający jako podstawową treść zdjęcia

Wśród photoblogów prym wiodą blogi kosmetyczne i artystyczne, jednak kreatywne wykorzystanie może dać dobre rezultaty w innych branżach.

 • audioblog, składający się z nagrań dźwiękowych (np. podcastów)

Bardzo popularne wśród ludzi podróżujących długo do pracy, podcasty to świetne narzędzie edukacyjno-reklamowe. Jeśli prowadzisz go w celu edukacji klientów odnośnie oferowanych produktów, to jest to dobra alternatywa dla blogów tekstowych.

 • linklog, składający się z odnośników do innych stron/materiałów

Nie często spotykane blogi, w których autorzy umieszczają jedynie linki do innych miejsc z sieci, z krótkim komentarzem lub bez niego, licząc jednocześnie na odzew czytelników. Ta forma bloga nie jest polecana dla sklepów internetowych.

Jak zarabiać na blogu?

Zarabianie na blogu jest możliwe, ale wymaga czasu i zaangażowania. Najpopularniejsze metody to reklamy oraz współpraca z innymi markami. Jeśli posiadasz już sporą grupę stałych czytelników, możesz np. dodać na swojej stronie banery reklamowe czy skorzystać z usługi Google Ads. Innym sposobem jest współpraca z firmami w ramach tzw. publikacji sponsorowanych, gdzie opisujesz produkty danego przedsiębiorstwa i otrzymujesz wynagrodzenie za Twój wpis.

Warto również rozważyć inne formy zarobku, takie jak sprzedaż własnych produktów czy usług związanych z tematyką Twojego bloga. Możesz np. oferować kursy online, e-booki czy konsultacje indywidualne.

Przeczytaj również:  Przygoda z e-biznesem. Czy może w tym pomóc e-platforma?

Kto może prowadzić bloga?

Prowadzenie bloga wymaga częstej aktualizacji treść i dodawania nowej, z pewnością nie jest dla wszystkich. Muszą to być osoby aktywne, systematyczne i zaangażowane. Osoba, która prowadzi bloga, musi danym tematem się interesować i chcieć dzielić się z innymi swoją wiedzą. Aby zdobyć szerszą widownię, materiały umieszczone na blogu muszą być ciekawe dla odbiorców i podane w przystępnej formie. Możesz także skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przygotują wartościowe treści za Ciebie. Warto również mieć cierpliwość do publikowania treści, ponieważ trzeba czasu, aby zyskać wielu odbiorców. Autorzy blogów muszą mieć również czas, by stworzyć wartościowy blog.

Jak wypromować bloga?Promowanie swojego bloga jest niezbędne, aby zdobyć większą ilość czytelników. Pierwszym krokiem jest optymalizacja strony pod kątem SEO (Search Engine Optimization). Oznacza to, że należy dbać o jakość swoich treści oraz stosować odpowiednie słowa kluczowe, które ułatwią wyszukiwanie Twojego bloga w przeglądarkach internetowych.

Jednym z najważniejszych narzędzi promocji są media społecznościowe. Załóż konta na popularnych platformach, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram i regularnie publikuj tam informacje o swoich nowych wpisach. Nie zapominaj również o komentowaniu innych blogów i nawiązywaniu kontaktów z innymi blogerami, co przyczyni się do wzrostu popularności Twojego bloga.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
4.4/5 - (7 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł10 ładnych czcionek z polskimi znakami na Twoją stronę
Następny artykułReklama na Facebooku

Nasz ekspert:

Kamil Kanigowski
Pasjonat optymalizacji stron internetowych od 2010 roku. Obecnie zajmujący stanowisko specjalisty SEO w jednej z największych agencji interaktywnych w Warszawie. Aktywnie optymalizuje duże oraz mniejsze serwisy internetowe wykorzystując całą wiedzę oraz zdobyte doświadczenie. Entuzjasta Wordpressa oraz afiliacji.

11 KOMENTARZE

 1. Ja to bym powiedział jednym zdaniem. Każdy sklep powinien prowadzić bloga w celu budowania autorytetu, przedstawiania informacji Klientom i ściągania ruchu na długi ogon. I tyle.

 2. Zdecydowanie warto prowadzić tego typu bloga. Internauci trafiają na dobrze zoptymalizowanego bloga dużo częściej niż bezpośrednio do sklepu. Polecam oczywiście WordPressa.

 3. Wiedza dla klientów na temat produktów jest zawsze bardzo cenna, tak samo jak wskazówki dotyczące ich użyteczności. Dodatkowo jest to wciąż bardzo cenne narzędzie do budowania wizerunku.

 4. Sklep internetowy, to dobry pomysł na biznes Nie musi być to od razu coś wielkiego, przede wszystkim trzeba znaleźć swoją niszę. Sama prowadzę niewielki sklep z biżuterią i czasem jest ciężko, ale daje to ogromną satysfakcję. Ostatnio zaczęłam prowadzić firmowego bloga i sprzedaż mi wzrosła, bo staram się tworzyć naprawdę wartościowe wpisy, żeby się przydawały ludziom, a nie były typową reklamą :)

 5. Blog to teraz podstawa :) Po pierwsze przedstawia nasz produkt / usługę. Pokazuje, że jesteśmy autentyczni i to jest nasz przekaźnik do klientów.

 6. Fajnie jest jak firma ma bloga, wtedy według mnie staje się ona bardziej wiarygodna i przyjazna klientom. Dodatkowo można więcej dowiedzieć się na jej temat lub na temat produktów, które oferują.

 7. Bardzo miło jest mieć firmowego bloga, a następnie, moim zdaniem, staje się bardziej godny zaufania i przyjazny dla klienta. Za jego pomocą możesz głębiej zrozumieć stronę internetową, a także jej produkty w bardziej zrozumiały sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here