Błąd 500 – co to jest?

0
179

Znasz to uczucie, kiedy w poszukiwaniu informacji przeglądasz strony internetowe, a nagle pojawia się błąd 500, sprawiając, że nie możesz zobaczyć treści, na której Ci zależy? To może powodować frustrację i niepewność użytkowników – również Twojej firmowej witryny. Jeśli więc zastanawiasz się, co jest przyczyną tego tajemniczego komunikatu, to w poniższym poradniku postaramy się rozwikłać jego tajemnicę, podpowiadając jednocześnie, jak można próbować naprawić wewnętrzny błąd serwera. Zapraszamy do lektury!

Co oznacza http error 500?

Prowadzisz własną stronę internetową? Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że brak dostępu do firmowej witryny nie jest dobry zarówno ze względu na pozycjonowanie SEO, jak i doświadczenie użytkowników. Warto więc zrobić wszystko, aby zmniejszyć liczbę przerw w funkcjonowaniu serwisu do minimum. Właśnie dlatego musisz wiedzieć, co to jest błąd 500 i jak go naprawić.

To znany również jako 500 Internal Server Error, błąd wewnętrzny serwera, który komunikuje bardzo ogólny kod stanu HTTP. Co to właściwie oznacza? Otóż w ten sposób dowiadujemy się o wystąpieniu nieoczekiwanego problemu serwera strony internetowej. W przeciwieństwie do innych popularnych komunikatów błędów nie dostarcza on informacji na temat tego, co dokładnie poszło nie tak, jak powinno. Wynika z tego, że administrator witryny sam musi znaleźć źródło tej problematycznej sytuacji.

Wyświetlanie błędu http 500 – jak wygląda?

Wiesz już, że 500 Internal Server Error oznacza po prostu wewnętrzny błąd serwera, który napotyka na problem uniemożliwiający wyświetlenie żądanej witryny (zarówno strony głównej, jak i poszczególnych podstron). Czas więc przyjrzeć się temu, jak może wyglądać wyświetlanie błędu http 500:

 • 500 Internal Server Error,
 • HTTP Error 500,
 • That’s an error,
 • status 500,
 • 500 error,
 • server error 500 itd.  
Przeczytaj również:  Google uruchomi narzędzie do przesyłania plików do innych urządzeń bez połączenia z Internetem

Warto zaznaczyć, że ten wewnętrzny problem nie jest jednoznaczny i może mieć wiele przyczyn. Należy do grupy ogólnych błędów o numerach od 500 do 599. Dla przykładu błąd 503 informuje o tym, że serwer jest chwilowo niedostępny. Może to być spowodowane przeciążeniem, koniecznością przeprowadzenia konserwacji lub awarią.

korzeniowski_WWW

Kiedy pojawia się error serwera 500? Powody błędu 500

Musisz wiedzieć, że wiele czynników powoduje error serwera. Problem ten pojawia się w różnych momentach i na różnych stronach internetowych. Przedstawiamy kilka sytuacji, kiedy możesz się spotkać z komunikatem błąd wewnętrzny 500.

Przeglądanie stron WWW to najbardziej powszechna sytuacja, kiedy może dojść do wyświetlania błędu wewnętrznego. Oznacza to, że miejsce, gdzie jest hostowana witryna, napotkało problem. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak przeciążenie czy błędna konfiguracja serwera. Użytkownik może spróbować odświeżyć serwis po pewnym czasie lub skontaktować się z administratorem, informując o zaistniałym problemie.

Strona błędu może wyświetlić się także podczas próby uzyskania dostępu do aplikacji online takich jak sklepy internetowe, bankowość elektroniczna czy Social Media. Komunikat HTTP 500 mogą spotkać ponadto właściciele stron WWW, którzy prowadzą swoje witryny na serwisach hostingowych i przesyłają tam dane lub pliki.   

Chcesz dowiedzieć się, co może powodować błąd 500? Poniżej znajdziesz kilka popularnych przyczyn.

Błąd w pliku .htaccess = 500 Internal Server Error

Plik .htaccess to konfiguracyjny plik, który umożliwia zarządzanie ustawieniami serwera na poziomie katalogów. Jeśli jest on uszkodzony lub zawiera nieprawidłowe instrukcje, to może powodować wewnętrzny błąd 500. W takim przypadku warto sprawdzić, czy kod pliku .htaccess nie zawiera na przykład nieprawidłowych dyrektyw lub pomyłek składniowych.

Nieprawidłowości w skryptach PHP a 500 server error

Czy błędna konfiguracja i niepoprawny plik .htaccess jest jedyną przyczyną występowania błędu? Jak się okazuje, może być on również spowodowany nieprawidłowościami w kodzie źródłowym strony WWW. Jeśli na Twojej witrynie występują problemy w skryptach PHP, to serwer może zwrócić komunikat HTTP error.   

Przeczytaj również:  Wszystko o Gołębiu - algorytmie Google dotyczącym lokalnych wyników wyszukiwania

Niewłaściwe uprawnienia do plików i katalogów

Oczywiście, błędna konfiguracja pliku .htaccess oraz błędy związane ze skryptami PHP to nie wszystko. W niektórych przypadkach występowanie jednego z wielu kodów odpowiedzi HTTP może wynikać z niewłaściwych uprawnień dostępu do katalogów. Jeśli bowiem serwer nie może odczytać lub zapisać plików, to wyświetla kod błędu 500.  

Przyczyny błędu 500 – problemy z serwerem

Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia błędu HTTP 500 jest niewłaściwa konfiguracja serwera. Może się to objawiać na różne sposoby – od błędów w plikach konfiguracyjnych, przez nieprawidłowe ustawienia zabezpieczeń, aż po niekompatybilność z używanymi technologiami. Chcesz naprawić błąd? W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie i ewentualna modyfikacja ustawień serwera oraz oprogramowania.

Niepoprawne skrypty lub kod źródłowy strony

Co jeszcze może być przyczyną wyświetlania błędu wewnętrznego serwera? Jak się okazuje, w wielu przypadkach są to nieprawidłowości w kodzie źródłowym witryny lub w wykorzystywanych skryptach. Często wynikają one z niedoprecyzowania lub nieuwzględnienia pewnych aspektów podczas tworzenia strony internetowej. W tym przypadku, aby naprawić błąd HTTP będzie potrzebna pomoc doświadczonego programisty.

Zamów budowę strony!

Jak naprawić wewnętrzny błąd serwera 500?

Zastanawiasz się, jak naprawić błąd 500? Najpierw należy go wykryć! Można go zauważyć podczas próby otwarcia strony internetowej. Zamiast oczekiwanej zawartości, użytkownik znajdzie kod błędu 500, który może przybierać różne formy, w zależności od przeglądarki internetowej oraz konfiguracji serwera. Najczęściej jest to prosty komunikat tekstowy.

Czasami jednak błąd wewnętrzny HTTP okazuje się mniej oczywisty. Może objawiać się na przykład częściowym załadowaniem strony WWW, brakiem niektórych elementów graficznych czy funkcjonalnych. W takim przypadku warto sprawdzić konsolę deweloperską przeglądarki, gdzie można znaleźć informacje o popularnych błędach, w tym także kod HTTP 500.

Skoro wiesz już, co oznacza błąd wewnętrzny, to czas znaleźć skuteczne sposoby na pozbycie się problemu. Oto rozwiązania przydatne przy błędzie 500.

 1. Pierwszym krokiem będzie zweryfikowanie, czy przykładowa strona błędu wyświetla się ze względu na nieprawidłowości serwera HTTP. Aby to zrobić, warto sprawdzić witrynę z różnych urządzeń i przeglądarek, aby wykluczyć problemy po stronie klienta. Jeśli błąd pojawia się nadal, to możesz przejść do kolejnych kroków.
 2. Następnie warto sprawdzić logi generowane przez serwer. Logi te zawierają cenne informacje na temat powodów błędu 500. Skontaktowanie się z dostawcą hostingu lub administratorami serwera w celu uzyskania dostępu do tych danych może pomóc w zidentyfikowaniu konkretnej przyczyny problemu.
 3. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że wszystkie składniki strony są aktualne. Stara wersja oprogramowania może być podatna na błędy i luki w zabezpieczeniach. Dlatego warto sprawdzić, czy system zarządzania treścią (CMS), wtyczki, motywy i inne oprogramowanie zostało zaktualizowane. To ważne przy eliminowaniu problemu.  
 4. Przejrzenie kodu źródłowego strony internetowej w poszukiwaniu ewentualnych błędów lub niezgodności może również pomóc w rozwiązaniu nieprawidłowości. Warto skupić się na plikach, które były modyfikowane ostatnio lub mogą być związane z miejscem, w którym występuje strona błędu 500.
 5. Jeśli korzystasz z wtyczek lub modułów na swojej stronie, warto je przetestować. Wyłączając je jeden po drugim i sprawdzając, czy to nie one są przyczyną problemu, można wyeliminować ewentualne konflikty między nimi będące przyczyną wyświetlania błędu.
 6. Sprawdzenie zasobów serwera jest kolejnym ważnym działaniem. Upewnienie się, że serwer hostingowy ma wystarczające zasoby, takie jak przestrzeń dyskowa, pamięć RAM i moc obliczeniowa, aby obsłużyć ruch na stronie, może pomóc naprawić błąd HTTP wynikający z przeciążenia.
Przeczytaj również:  3 Fundamenty, bez których SEO nie może istnieć. (cz.1)

Nadal nie wiesz, jak naprawić błąd serwera? Skonsultuj się z dostawcą hostingu lub administratorem. Oni mogą pomóc w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu problemu, szczególnie, gdy jest to związane z konfiguracją serwera. A jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu działań online, to już teraz sprawdź ofertę WeNet. Doradcy internetowi będą wspierać Twoją firmę na każdym etapie współpracy i pomogą rozwiązać napotkane problemy na stronie WWW.

e-book SEO lokalne od A do Z
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł10 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych w Polsce i na świecie
Następny artykułJoomla! – wprowadzenie do systemu CMS

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here