9 typów treści na blog, które zaangażują Twoich czytelników

10
4439

dlaczego nie czytacie moje bloga i nie dzielicie sie postami na social media co robie zle

Blogowanie jest jedną z najefektywniejszych dróg do budowania wizerunku marki, generowania efektu poczty pantoflowej oraz większego ruchu na Waszej stronie internetowej. Strony z blogami mają niemal 400% więcej indeksowanych stron i około 97% więcej linków zwrotnych.

Aby osiągnąć sukces nie można tworzyć treści na blogu w oderwaniu od rzeczywistości. Przyciągnięcie regularnego ruchu i tworzenie wokół marki szumu możliwe jest tylko wtedy, gdy treść na blogu firmowym oddziałuje na grupę docelową i pobudza ją do dyskusji. Zachęcanie ludzi do dyskusji nie tylko wspomoże promowanie marki w mediach społecznościowych, ale pozwoli również na efektywniejsze związanie się z czytelnikami i potencjalnymi klientami.

Tworzenie różnorodnej treści na blogu, a co za tym idzie różnych tematycznie postów, może uczynić go bardziej interesującym i zabawnym dla czytelnika. Poniżej znajdziecie 9 rodzajów postów na blogu, które internauci lubią czytać i którymi dzielą się w social mediach.

1. Jak to zrobić, czyli samouczki i poradniki

Poradniki i samouczki są jednymi z najpopularniejszych rodzajów treści publikowanych na blogach. Znakomita większość ludzi korzysta z Internetu, by nauczyć się czegoś nowego i pozyskać nowe umiejętności. Co za tym idzie, szukają treści, która może im w tym pomóc.

Sekretem stworzenia popularnego samouczka lub poradnika jest zgłębienie i wyjaśnienie jednego specyficznego tematu. Im bardziej kompleksowy i szczegółowy jest post na blogu, tym lepiej dla czytelników. Używajcie mnóstwo grafik i zdjęć, by wyjaśnić poszczególne etapy. Pomoże to czytelnikom lepiej zrozumieć przedstawiane zagadnienie.

Oto przykład takiego poradnika:

Poradniki i samouczki na blogu od razu sprawią, że staniecie się ekspertami w danym temacie, a Wasza marka będzie silniejsza. Tego rodzaju treści przyciągają nowych klientów, którzy poszukują porad ekspertów.

2. Listy

Wielu profesjonalnych blogerów nie cierpi list, ponieważ są one bezcelowe i przereklamowane. Nie ma jednak znaczenia czy je lubicie, czy nie. Listy są uwielbiane przez wielu czytelników. Są łatwe do zapamiętania, przejrzyste i mają wysoki współczynnik dzielenia się nimi w mediach społecznościowych.

Przeczytaj również:  Dlaczego musisz zadbać o widoczność Twojej firmy w Internecie?

Ale sekret tworzenia dobrych list, którymi internauci będą chcieli się dzielić, tkwi w ich długości. Im dłuższa i bardziej rozbudowana lista, tym lepiej. Zamiast pisać o pięciu czy dziewięciu sposobach zrobienia czegoś, napisz o piętnastu lub siedemnastu sposobach. Dłuższe listy są lepsze dla silników wyszukiwarek (jeszcze więcej treści!) i dla mediów społecznościowych.

Ten post jest przykładem takiej listy.

Choć posty w formie list mają się dobrze jeśli chodzi o pozycjonowanie i ich udostępnianie w mediach społecznościowych, zawsze trzeba pamiętać, by umieszczać je w połączeniu z innymi rodzajami postów na swoim blogu. Wszystko po to, by zawartość strony nie była monotonna.

3. Infografiki, Grafiki informujące

Jeśli chcecie zdobyć dużo linków zwrotnych dobrej jakości w bardzo krótkim czasie, warto stworzyć szczegółową infografikę w niszy tematycznej, w której się poruszacie. Infografiki są nie tylko przejrzyste i zrozumiałe, ale cieszą się dużą popularnością w social mediach.

Stworzenie dobrej infografiki wymaga nieco więcej czasu i pracy w porównaniu ze zwykłym postem na blogu, ale przynoszą też więcej korzyści w postaci linków zwrotnych i udostępnień.

By stworzyć infografikę, wybierz specyficzny temat ze swojej branży, zgromadź na jej temat dane statystyczne z wiarygodnych źródeł i skomponuj je razem. Co najważniejsze, do stworzenia infografiki nie jest potrzebny profesjonalny designer. W sieci jest wiele darmowych narzędzi, które pomogą stworzyć dobrą infografikę.

Oto przykład bardzo dobrych infografik:

4. Przewodniki

Od czasu do czasu warto stworzyć na blogu post, który wręcz porazi czytelników wiedzą w nim zawartą. Służyć temu mają przewodniki, swoiste blogowe vademecum. Vademecum są jak mini książki – obejmują jeden lub kilka ściśle powiązanych tematów i prowadzą czytelników do pewnego celu biznesowego.

Po przeczytaniu takiego vademecum, czytelnicy powinni czuć się nasyceni wiedzą na pewien konkretny temat i wiedzieć jak podjąć praktyczne kroki, by tę nabytą wiedzę wykorzystać.

Przeczytaj również:  3 wskazówki, jak dostosować content na stronie do wymogów Mobile First Index

Dobrym tego przykładem są ten przewodnik:

tworzenie tresci na blog jest takie zajmujace i content marketing taki dobry

5. Studium przypadku (Case studies)

Czytelnicy blogów uwielbiają czytać studia przypadków i historie sukcesów życiowych. Oprócz wielu udostępnień osób na portalach społecznościowych, macie szansę uzyskać w ten sposób potencjalnych klientów i linki zwrotne. Wszystko to może posłużyć umacnianiu Waszej marki w sieci.

Studium przypadku pokazuje, jak produkt lub usługa pomogły klientowi rozwiązać konkretny problem lub osiągnąć dany cel. Idealne case studies opisują najpierw problem, a potem wyjaśniają w kolejnych krokach jak go rozwiązać.

Poniżej kilka przykładów studiów przypadku:

6. Posty zbiorcze

Posty będące kompilacją i podsumowaniem innych blogów lub opinii innych osób na pewien specyficzny temat również cieszą się dużą popularnością. Generują łatwy ruch, udostępnienia i bardzo dużo linków zwrotnych.

Możecie na przykład tworzyć posty w stylu „najlepsze z tego tygodnia”, „najlepsze artykuły marketingowe miesiąca” lub inne. Możecie stworzyć także post, który będzie prezentował opinie różnych ekspertów z danej dziedziny na określony temat.

Czytelnicy kochają tego rodzaju posty, ponieważ w jednym miejscu znajduje się wiele informacji i prezentowane są różne punkty widzenia. Poniżej doskonały przykład takiego zbiorczego posta:

7. Checklisty

Jeśli chcecie dać czytelnikom wiele satysfakcji w krótkim czasie, spróbujcie stworzyć listę kontrolną. Listy kontrolne, tzw. checklisty są popularne wśród czytelników i wśród użytkowników mediów społecznościowych, ponieważ są łatwe w zrozumieniu i dają wiele wartości nie zabierając przy tym wiele czasu.

Checklisty są też bardzo popularne, ponieważ dają czytelnikom wiele spostrzeżeń, które pomogą wyeliminować luki w ich strategii.

Przykładowo, jeśli jesteś projektantem stron internetowych, możesz stworzyć listę kontrolną dla optymalnej konstrukcji witryny internetowej. Użytkownicy mogą porównać swój istniejący projekt z Twoją listą kontrolną i sprawdzić, czy czegoś nie pominęli, a ich projekt nie zawiera luk.

Przeczytaj również:  Wszyscy chcą być jak TikTok, czyli jak chińska aplikacja zmienia media społecznościowe?

tyle rzeczy do zrobienia ze nie ma kiedys zrobic cheklisty tych rzeczy

8. Posty oparte na profesjonalnych badaniach

Kolejnym rodzajem postów, dzięki któremu podbijecie media społecznościowe i otrzymacie sporo linków zwrotnych, są posty oparte na badaniach. Aby stworzyć taki post wcale nie musicie przeprowadzać badań samodzielnie. Wystarczy, że skorzystacie z już istniejących badań przeprowadzonych przez profesjonalne ośrodki badawcze.

Aby stworzyć dobry post oparty na badaniach spróbujcie ograniczyć się do bardzo wąskiego tematu i zagłębić się w niego. Na przykład ten post jest skoncentrowany na budowie szablonów i stron RWD:

9. Kontrowersyjne posty

Jeśli chcecie zyskać szybko sławę, prowokować dyskusje i otrzymywać setki komentarzy na swoim blogu, napiszcie post, który wykracza poza konwencjonalne opinie. Kontrowersyjne wpisy na blogu, jak żadne inne rodzaje postów, generują dyskusje i prowokują internautów do komentowania.

Aby jednak kontrowersyjny post spełnił swoją rolę, musi mieć pewną liczbę faktów. Powinniście się również uzbroić w cierpliwość, a także mieć do siebie wiele dystansu i być przygotowanym czasem na obraźliwe komentarze.

Podsumowanie

Wysokiej jakości blog powinien być kluczowym elementem każdej strategii marketingowej. Poprzez tworzenie różnego rodzaju treści na blogu możecie zwiększyć skuteczność swojego bloga, zdobyć większą liczbę użytkowników i zdobyć więcej udostępnień, a co za tym idzie – linków zwrotnych.

Co sądzicie na temat typów zawartości, jakie omówiliśmy w tym wpisie? Czy próbowaliście któregokolwiek z nich na swoim blogu? A może macie inne typy, które można dodać do tej listy?

5/5 - (4 votes)

10 KOMENTARZE

    • Ja wykorzystałam koronowirusa? Nie było o czym pisać, a tu przyszedl koronawirus i dziesiatki pytań co dalej. Więc pisałam o pracy w Niemczech w czasach koronawirusa, o obostrzeniach, o przejeździe przez granicę, o kwarantannie, o przeprowadzonych testach. Trzeba chwytać okazje?

    • Zgadza się. Ja pierwszą falę hejtu mam już za sobą i teraz jest lżej, a ludzie widząc, że zazwyczaj nie reaguję na zaczepki, też dali sobie spokój. W pewnym stopniu to niektórzy zwrócili na mnie uwagę wlasnie dzięki hejterom. Ale na początku wyrządzili oni mi sporo szkód, gdyż nie spodziewałam się ataku ze strony tej grupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here