Joomla! – wprowadzenie do systemu CMS

0
180

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z systemów zarządzania treścią (CMS). Jednym z nich jest Joomla! Dziś przybliżymy podstawowe informacje na temat tego popularnego narzędzia, które umożliwia tworzenie i edycję stron internetowych.

Co to jest system zarządzania treścią (CMS)?

Zacznijmy do podstaw. System zarządzania treścią, czyli Content Management System (CMS), to oprogramowanie umożliwiające tworzenie, edycję i publikowanie treści na stronach internetowych. Dzięki CMS użytkownicy nie muszą mieć umiejętności programowania ani kodowania, aby stworzyć profesjonalnie wyglądającą witrynę. Joomla jest jednym z takich systemów, obok WordPressa czy Drupal.

Historia Joomla

Joomla powstała w 2005 roku jako odgałęzienie innego popularnego systemu zarządzania treścią – Mambo. Grupa programistów zaangażowanych w rozwój Mambo postanowiła stworzyć własny projekt. Od tego czasu Joomla stała się jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie.

Przeczytaj również:  10 heurystyk Nielsena w projektowaniu UX
Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Joomla! – czym jest i do czego służy?

Joomla! to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że jest dostępne za darmo i może być modyfikowane przez użytkowników według ich potrzeb. Joomla! cechuje się dużą elastycznością, co pozwala na tworzenie różnorodnych stron: od prostych blogów, po zaawansowane portale czy sklepy internetowe.

Najważniejsze funkcjonalności systemu Joomla

Joomla oferuje wiele funkcji, które ułatwiają zarządzanie stroną internetową. Do najważniejszych z nich należą m.in. system zarządzania użytkownikami, edytor tekstu WYSIWYG, wbudowany system SEO oraz możliwość tworzenia wielojęzycznych stron. Ponadto umożliwia instalację dodatkowych rozszerzeń, które znacznie poszerzają możliwości systemu.

Budowa strony, czyli jak działa Joomla

Tworzenie strony internetowej w Joomla! opiera się na trzech głównych elementach, które decydują o jej wyglądzie i funkcjonalności.

Są to:

  • szablony,
  • moduły,
  • komponenty.

Szablony odpowiadają za estetykę strony, czyli jej wygląd graficzny oraz układ elementów.

Moduły natomiast to funkcjonalne bloki, które można umieścić w różnych miejscach na stronie (np. menu, formularze kontaktowe czy galerie zdjęć).

Przeczytaj również:  Jesteś notariuszem? Zapomnij o swojej stronie i SEO.

Komponenty zaś to bardziej zaawansowane narzędzia, które pozwalają na realizację różnych funkcji, takich jak zarządzanie treścią czy obsługa sklepu internetowego.

Wybór motywu i rozszerzeń w Joomla

Joomla oferuje szeroki wybór motywów graficznych oraz rozszerzeń, które pozwalają na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wiele z nich jest darmowych, jednak warto zwrócić uwagę na jakość i wsparcie techniczne oferowane przez twórców. Przy wyborze motywu warto również sprawdzić, czy jest on responsywny, czyli dostosowuje się do różnych rozdzielczości ekranów.

Bezpieczeństwo Joomla

Joomla! przywiązuje dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa, dlatego system ten jest regularnie aktualizowany, a wszelkie luki są szybko łatane przez społeczność programistów.

Ponadto Joomla! oferuje różne narzędzia i ustawienia, które pozwalają na zabezpieczenie strony przed atakami hakerskimi oraz ochronę prywatności użytkowników. W przypadku problemów czy pytań dotyczących korzystania z tego systemu, można liczyć na wsparcie ze strony społeczności oraz licznych forów i grup dyskusyjnych.

Zalety i wady Joomla

Joomla posiada wiele zalet, które przyciągają użytkowników. Przede wszystkim jest to darmowe oprogramowanie open source. Ponadto, jak wspomnieliśmy, Joomla oferuje szeroką gamę funkcji i rozszerzeń, które pozwalają na tworzenie różnorodnych stron i e-sklepów.

Przeczytaj również:  Adres URL - jak tworzyć przyjazne adresy stron WWW?

Jednak Joomla ma również swoje wady. Niektórzy użytkownicy uważają, że obsługa tego systemu jest trudniejsza niż konkurencyjnych rozwiązań, takich jak WordPress. Ponadto, choć Joomla oferuje wiele możliwości dostosowania, niektóre z nich wymagają znajomości kodowania lub programowania.

Zamów budowę strony!

Kto używa Joomla?

CMS Joomla jest używana przez szeroką gamę użytkowników: od indywidualnych twórców stron, po duże firmy i organizacje. Wśród znanych stron korzystających z tego systemu można wymienić m.in. Linux.com, Guggenheim Museum czy Harvard University.

Co to jest Joomla system CMS – podsumowanie

Joomla to potężne narzędzie do zarządzania treścią na stronach internetowych, które oferuje wiele możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jednak niekiedy trudność obsługi może stanowić barierę dla początkujących użytkowników.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBłąd 500 – co to jest?
Następny artykułHreflang – co to jest?

Nasz ekspert:

Łukasz Tofil
Content Manager. Od 2019 roku zajmuje się tworzeniem treści. Przygotowuje i koordynuje projekty case studies współprac z klientami WWW, SEO i e-commerce. Autor artykułów zewnętrznych i wpisów blogowych, a także e-booków na temat marketingu internetowego dla małych i średnich firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here