Przejęcie firmowego konta na Instagramie – jak sobie z tym radzić? Poradnik

0
680

Przejecie_firmowego_konta_na_Instagramie_jak_sobie_z_tym_radzic

Choć bezpieczeństwo online rośnie, to w cyfrowym świecie użytkownicy nadal narażeni są na różnego rodzaju oszustwa. Kradzież profilu to jedno z niebezpieczeństw, na które musisz szczególnie uważać, jeśli promujesz swój biznes w Social Mediach. W końcu popularne profile są nie tylko śledzone przez tysiące fanów, ale również pozostają w kręgu zainteresowań cyberprzestępców. Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ktoś podszywa się pod Twoją firmę? W naszym poradniku podpowiadamy, jak odzyskać skradzione konto na Instagramie. Zapraszamy do lektury!   

Spis treści

1. Dlaczego hakerzy kradną konta na Instagramie?

2. Co może świadczyć o tym, że Twoje konto na Instagramie zostało przejęte?

3. Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?

3.1 Sprawdź, czy masz wiadomość e-mail od Instagrama

3.2 Poproś o link do logowania

3.3 Poproś Instagram o wsparcie lub kod zabezpieczający

3.4 Zgłoś skradzione konto

4. Jak uchronić konto na Instagramie przed przejęciem i kradzieżą?

4.1 Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. 

4.2 Korzystaj z silnych haseł i zmieniaj je regularnie

4.3 Zaktualizuj swój numer telefonu i adres e-mail

4.4 Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł

4.5 Włącz żądanie logowania

 

Dlaczego hakerzy kradną konta na Instagramie?

Instagram to popularna sieć społecznościowa, która dla wielu osób prywatnych i firm stanowi również miejsce zarobku oraz promocji działalności w sieci. To sprawia, że użytkownicy są coraz częściej narażeni na cyberataki.

Pomimo że pojawiają się kolejne metody zabezpieczania kont, to hakerzy wciąż mają skuteczne sposoby na to, aby przejąć dowolny profil – również na Instagramie. Jednym z typowych oszustw jest phishing, który polega m.in. na przesłaniu do atakowanego użytkownika wiadomości, która ma przekonać ofiarę do zresetowania hasła.

Celem hakerów może być wyłudzenie pieniędzy, sprzedaż konta czy pozyskanie informacji na temat Twój i Twoich obserwujących. Poza tym udostępnione na firmowym profilu zdjęcia mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców na różnego typu portalach. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie fanpage’a na Instagramie oraz właściwa reakcja na jego kradzież.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak

Co może świadczyć o tym, że Twoje konto na Instagramie zostało przejęte?

Choć na utratę dostępu narażone są w szczególności profile z dużą liczbą followersów, to ofiarami ataku hakerów mogą zostać również mniejsze konta firmowe. Jakie oznaki mogą świadczyć o tym, że fanpage na Instagramie został przejęty?

Pierwszym sygnałem alarmowym powinien być dla Ciebie fakt, że nie możesz zalogować się pomimo podania prawidłowych danych. Utrudnione, a często nawet wręcz niemożliwe może okazać się również odzyskanie hasła do fanpage’a. Kolejną przesłanką jest zmiana zdjęcia profilowego lub nazwy, przez co nie możesz wyszukać konta na portalu.

Przeczytaj również:  Jak dodać film na Facebooku?

O przejęciu fanpage’a świadczy także opublikowanie na nim zawartości, która nie została przez Ciebie stworzona oraz uzyskanie wiadomość e-mail od Instagrama z informacją o zmianie danych logowania bez Twojej inicjatywy.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś przejął Twój profil na Instagramie, to już teraz poznaj sposoby, dzięki którym możesz odebrać swoją własność.

Oznaki_przejecia_konta_na_Instagramie

Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?

Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz zabezpieczyć swój fanpage, jeśli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto lub je przejął. Choć część z nich może okazać się niedostępna na Twoim profilu, to Instagram zaleca wypróbowanie wszystkich poniższych działań.

Sposób 1. Sprawdź, czy masz wiadomość e-mail od Instagrama

Jeśli masz podejrzenie, że ktoś przejął Twoje konto, to natychmiast przeszukaj wiadomości w skrzynce pocztowej. Pamiętaj również o przejrzeniu zakładki „Spam”. Musisz znaleźć tam e-mail z adresu security@mail.instagram.com. Gdy go odnajdziesz, to skorzystaj z opcji „cofnij tę zmianę” i postaraj się odzyskać konto. W przypadku gdy hakerzy dokonali zmiany również takich informacji jak np. hasło, to musisz postawić na inne dostępne metody.

Odzyskiwanie_konta_na_Instagramie_wiadomosc_email

Sposób 2. Poproś o link do logowania

Jeżeli nie udało Ci się odnaleźć wskazanego maila, to aby potwierdzić, że jesteś właścicielem konta, musisz poprosić Instagram o wysłanie linku do logowania na numer telefonu lub adres e-mail. W tym celu podejmij następujące działania.

 • Otwórz aplikację Instagrama i przejdź do strony logowania.
 • Na ekranie wybierz Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania (Andoid) lub Nie pamiętasz hasła? (iPhone).
 • Wprowadź nazwę użytkownika, numer telefonu lub adres e-mail powiązany z kontem i kliknij Dalej. Jeśli nie masz dostępu do wymienionych informacji, wprowadź ostatnio używane dane logowania, wybierz opcję Nie możesz zresetować hasła? i postępuj zgodnie z instrukcjami.
 • Wybierz numer telefonu lub adres e-mail, a następnie kliknij Dalej.
 • Kliknij otrzymany link w wiadomości e-mail lub SMS i zastosuj się do instrukcji wyświetlanych na ekranie.

Odzyskiwanie_konta_na_Instagramie_link_do_logowania

Sposób 3. Poproś Instagram o wsparcie lub kod zabezpieczający

Istnieje prawdopodobieństwo, że otrzymany link do logowania nie wystarczy do odzyskania konta. W takiej sytuacji musisz poprosić Instagram o kod zabezpieczający lub wsparcie. Instrukcja będzie nieco różnić się dla różnych systemów. W przypadku Androida musisz wykonać następujące kroki.

 • Na ekranie logowania wybierz Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania się poniżej opcji Zaloguj się.
 • Wprowadź nazwę użytkownika, adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem.
 • Kliknij Potrzebujesz dodatkowej pomocy? i postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.
 • Wybierz numer telefonu lub adres e-mail i wybierz opcję Wyślij kod zabezpieczający.
 • Jeśli nie uzyskasz kodu, to kliknij Nie mam dostępu do tego adresu e-mail lub numeru telefonu i zastosuj się do wskazówek.
Przeczytaj również:  Jak zrobić reklamę na Facebooku? 

Odzyskiwanie_konta_na_Instagramie_prosba_o_wsparcie_Android

W przypadku iPhone’a postępuj zgodnie z dedykowanymi wytycznymi.

 • Na ekranie logowania kliknij Potrzebujesz dodatkowej pomocy? poniżej opcji Wyślij link do logowania.
 • Wybierz numer telefonu lub adres e-mail i kliknij Wyślij kod zabezpieczający.
 • Jeśli nie uzyskasz kodu, to kliknij Nie mam dostępu do tego adresu e-mail lub numeru telefonu i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Odzyskiwanie_konta_na_Instagramie_prosba_o_wsparcie_iPhone

Sposób 4. Zgłoś skradzione konto

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to jak najszybciej zgłoś skradzione konto w Centrum Pomocy serwisu Instagram.

 • Spróbuj odnaleźć swój fanpage, aby poznać jego nową nazwę.
 • Zrób zrzut ekranu przejętego profilu.
 • Skorzystaj z innego konta np. znajomego. Wejdź w Ustawienia -> Pomoc -> Zgłoś problem.
 • Na wyświetlonej stronie opisz sytuację oraz dodaj screenshot skradzionego konta.
 • Po zgłoszeniu problemu, poczekaj na odpowiedź od Instagrama z dalszymi wskazówkami i obserwuj zmiany na profilu.

Odzyskiwanie_konta_na_Instagramie_zgloszenie_problemu

Pamiętaj, że po wysłaniu zgłoszenia, możesz otrzymać prośbę o potwierdzenie tożsamości. Instagram potrzebuje bowiem dowodu, że jesteś właścicielem konta. Może więc w tym celu zalecić podanie numeru telefonu czy adresu e-mail użytych przez Ciebie przy pierwszym logowaniu lub typu urządzenia wykorzystanego do rejestracji profilu. Serwis może poprosić też o przygotowanie filmu selfie, aby stwierdzić, że jesteś rzeczywistą osobą.

Sposoby_na_odzyskanie_konta_na_Instagramie

Zastosuj się do powyższych instrukcji, aby zwiększyć szansę na odzyskania fanpage’a.

Jak uchronić konto na Instagramie przed przejęciem i kradzieżą?

Aktywność w Social Mediach to ważny element promocji marki w sieci. Aby nie utracić budowanej przez lata pozycji i prężnie działającego konta, warto zadbać o jego ochronę – szczególnie jeśli inwestujesz w reklamy np. Facebook Ads. Sprawdź, co zrobić w przypadku przejęcia konta na Facebooku.

A jeśli chodzi o Instagrama, to istnieje kilka sposobów, aby zabezpieczyć się przed utratą profilu – oto najskuteczniejsze praktyki.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Jedną z najlepszych metod zabezpieczenia fanpage’a właściwie na każdej platformie społecznościowej jest włączenie dwuetapowej weryfikacji podczas logowania. Dzięki tej funkcji możesz szybko zareagować w przypadku, gdy ktoś będzie próbował wpisać hasło do Twojego konta na innym urządzeniu.

Aby zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Instagramie, musisz tylko znaleźć tę opcję w menu Ustawienia -> Zabezpieczenia. Na koniec wybierz jedną z metod zabezpieczających: wiadomość SMS z kodami w telefonie komórkowym lub kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej np. Google Authenticator.

Korzystaj z silnych haseł i zmieniaj je regularnie

Choć wciąż wiele osób bagatelizuje ten fakt, to trudność hasła ma ogromne znaczenie. Dane logowania powinny być mocne, rozbudowane i stworzone z wykorzystaniem wielu znaków specjalnych – świetne sprawdzą się też nieoczywiste połączenia cyfr i liter.

Przeczytaj również:  Jak dużo wiemy o typowym użytkowniku Social Media? Infografika

Pamiętaj, aby przede wszystkim nie stosować tego samego hasła na Instagramie oraz do poczty, którą wykorzystujesz, logując się na firmowe konto. Dzięki temu haker, który przejmie Twoje konto, nie będzie mógł zresetować ustawienia danych logowania.

Zaktualizuj swój numer telefonu i adres e-mail

Jeżeli nie chcesz, aby Twoje konto zostało przejęte, to musisz upewnić się, że powiązane z Twoim urządzeniem adresy e-mail oraz numery telefonów są aktualne. Dzięki temu Instagram będzie w stanie się z Tobą skontaktować, gdy coś stanie się z Twoim profilem. Przede wszystkim jednak takie dane pozwolą Ci odzyskać fanpage, nawet jeśli haker dokonał ich zmiany.

Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł

Jak już wspomnieliśmy, jedną z metod przejęcia konta w Social Mediach jest phishing. Aby się przed nim uchronić, warto przede wszystkim pamiętać, że Instagram nigdy nie wysyła do użytkowników wiadomości DM oraz nie prosi o dane dotyczące profilu. Właśnie dlatego, nie możesz klikać w linki z nieznanych źródeł i otwierać podejrzane odnośniki.

Włącz żądanie logowania

Uwierzytelnienie dwuskładniowe sprawia, że otrzymasz alert za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się na Twoje konto z nierozpoznanego źródła. Tylko Ty możesz zatwierdzić lub odrzucić takie żądanie. Jeśli w zakładce Aktywność logowania znajdziesz urządzenia, z których ktoś próbował przejąć profil, to musisz wylogować się z tej lokalizacji i zgłosić tę informację w Centrum Pomocy.

Zabezpieczenie_konta_na_Instagramie_przed_kradzieza

Jak widzisz, Instagram nieustannie wprowadza kolejne funkcje i narzędzia w celu poprawy bezpieczeństwa. Niestety cyberzagrożenie wciąż jest realne i wymaga od Ciebie zachowania większej ostrożności. Stosuj się więc do wyżej wymienionych zasad, a uchronisz swoje konto przed przejęciem i kradzieżą.

Zamów budowę strony!

A jeśli chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy, to podejmij współpracę z WeNet. Specjaliści oferują skuteczne sposoby, dzięki którym zaprezentują Twoją markę, produkty lub usługi w Internecie. W ramach oferty Marketing Lokalny zyskasz znacznie więcej niż promocja w Social Mediach. Wejdź na WeNet.pl, zamów darmową konsultację i zacznij budować silną pozycję online.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (3 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł5 zalet komunikacji z klientem przez video czat
Następny artykułRanking stron internetowych – wrzesień 2022

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here