Breadcrumbs – jakie znaczenie ma nawigacja okruszkowa dla strony internetowej?

0
203

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, to jeden z elementów strony internetowej, który często bywa niedoceniany przez przedsiębiorców. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i dowiemy się, jakie korzyści może przynieść stosowanie breadcrumbs oraz jak je efektywnie wdrożyć.

Co to jest breadcrumbs?

Breadcrumbs (okruszki) to rodzaj nawigacji pomocniczej, która pozwala użytkownikom śledzić swoją ścieżkę na stronie internetowej. Są to zazwyczaj małe odnośniki tekstowe umieszczone w górnej części strony WWW, które prezentują hierarchię witryny i ułatwiają poruszanie się po niej. Okruszki są szczególnie ważne dla serwisów o złożonej strukturze, takich jak sklepy internetowe czy portale informacyjne.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Dlaczego warto stosować breadcrumbs?

Jednym z głównych powodów, dla których warto zainwestować w nawigację okruszkową, jest poprawa użyteczności strony. Breadcrumbs pomagają użytkownikom szybko zorientować się, gdzie się znajdują, oraz łatwo wrócić do wcześniejszych sekcji witryny. Dzięki temu oszczędzają czas i nerwy, co przekłada się na wyższą satysfakcję z korzystania ze strony WWW.

Rodzaje nawigacji okruszkowej

Nawigacja okruszkowa występuje w kilku odmianach, które różnią się między sobą funkcjonalnością oraz sposobem prezentacji. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje breadcrumbs, a mianowicie okruszki ścieżkowe, atrybutowe oraz historyczne.

  • Okruszki ścieżkowe są najbardziej popularnym rodzajem nawigacji okruszkowej. Prezentują one hierarchię strony internetowej. Pokazują użytkownikowi aktualną pozycję na witrynie oraz umożliwiają szybki powrót do wcześniejszych poziomów. Dzięki temu użytkownik może łatwo zorientować się w strukturze serwisu i poruszać się po nim w sposób intuicyjny.
  • Okruszki atrybutowe koncentrują się na prezentacji cech produktów lub usług oferowanych na stronie. Przykładem takiej nawigacji mogą być okruszki prezentujące kategorię, markę oraz model produktu. Stosowanie tego rodzaju breadcrumbs jest szczególnie przydatne w przypadku sklepów internetowych oraz serwisów o tematyce produktowej.
  • Ostatnim rodzajem są okruszki historyczne, które pokazują użytkownikowi ścieżkę nawigacji opartą na historii odwiedzanych stron. Choć nie są one tak powszechne jak pozostałe dwa rodzaje, mogą być przydatne w przypadku serwisów o rozbudowanej strukturze oraz dużej liczbie podstron.
Przeczytaj również:  Mobile-First Index już jest!

Breadcrumbs wpływają na SEO

Nawigacja okruszkowa ma również pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie breadcrumbs ułatwia robotom wyszukiwarek indeksowanie strony, co może przełożyć się na wyższą pozycję w rankingu. Ponadto w przypadku wyników w formacie Rich Snippets, odnośniki breadcrumbs mogą być wyświetlane bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, co zwiększa atrakcyjność witryny dla potencjalnych użytkowników.

Wdrożenie breadcrumbs na stronie internetowej

Aby skorzystać z zalet nawigacji okruszkowej, warto zastosować kilka sprawdzonych praktyk.

  • Przede wszystkim breadcrumbs powinny być umieszczone w widocznym miejscu, ale nie dominować nad innymi elementami. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie ich pod nagłówkiem lub menu głównym.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest spójność w nazewnictwie i hierarchii strony. Breadcrumbs powinny odzwierciedlać strukturę witryny oraz używać tych samych nazw co menu główne czy inne elementy nawigacyjne.
  • Warto również zadbać o czytelność odnośników, stosując kontrastowe kolory i odpowiednią czcionkę.

W przypadku stron opartych na systemach zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress czy Joomla, wdrożenie nawigacji okruszkowej może być znacznie ułatwione dzięki dostępnym wtyczkom. Warto jednak pamiętać, że każda strona jest inna, dlatego warto dostosować wygląd i funkcjonowanie breadcrumbs do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj również:  Jakiego błędu nie możesz popełnić w Internecie, czyli co oznacza błąd 404?

Breadcrumbs a projektowanie responsywne

Jak pokazują statystyki, coraz częściej sięgamy po urządzenia mobilne, by przeglądać strony. Dlatego nie można zapominać o dostosowaniu nawigacji okruszkowej do różnych rozdzielczości ekranu. W przypadku mniejszych wyświetlaczy warto zastosować skrócone wersje odnośników lub ukryć niektóre elementy, aby zachować czytelność i estetykę strony.

Wykorzystanie breadcrumbs danych strukturalnych

Zastosowanie danych strukturalnych w nawigacji okruszkowej pozwala na lepszą komunikację z wyszukiwarkami internetowymi, takimi jak Google. Dzięki temu witryna może być lepiej zrozumiana przez roboty indeksujące, co przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Implementacja breadcrumbs danych strukturalnych polega na dodaniu odpowiednich znaczników do kodu źródłowego strony. Warto przy tym korzystać ze standardów takich jak schema.org, które są powszechnie akceptowane przez najpopularniejsze wyszukiwarki. Dzięki temu można liczyć na poprawę widoczności witryny oraz zwiększenie ruchu na stronie.

Zamów budowę strony!

Błędy breadcrumbs

Podczas implementacji nawigacji okruszkowej warto zwrócić uwagę na kilka potencjalnych pułapek, które mogą wpłynąć na skuteczność tego rozwiązania. Jednym z często popełnianych błędów jest zbyt duża liczba poziomów okruszków, co może prowadzić do dezorientacji użytkownika oraz utraty intuicyjności nawigacji.

Przeczytaj również:  FTP – co to jest i do czego służy?

Kolejnym błędem jest brak spójności pomiędzy okruszkami a zawartością strony. Ważne jest, aby nawigacja okruszkowa odzwierciedlała rzeczywistą strukturę witryny oraz była zgodna z oczekiwaniami użytkowników. W przeciwnym razie może to prowadzić do frustracji oraz obniżenia satysfakcji z korzystania ze strony.

Breadcrumbs nawigacja – podsumowanie

Breadcrumbs to niezwykle przydatne narzędzie, które może znacząco poprawić użyteczność i pozycjonowanie strony internetowej. Warto więc poświęcić czas na wdrożenie nawigacji okruszkowej oraz dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb witryny. Dzięki temu użytkownicy będą mogli łatwiej poruszać się po stronie, co przyczyni się do zwiększenia ich satysfakcji oraz lepszych wyników w wyszukiwarkach.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here