Paginacja stron – co to jest?

0
187

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, przeglądać witrynę, w której lista treści wydawała się nie mieć końca? Zarządzanie nieustająco rosnącą ilością danych i informacji w serwisach z pewnością nie jest prostym zadaniem. Jednym z rozwiązań tego problemu jest wdrożenie paginacji strony internetowej, co może uczynić doświadczenie użytkownika bardziej przyjemnym i efektywnym. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omówimy jego rolę w pozycjonowaniu oraz sposób implementacji. Przede wszystkim jednak odpowiemy na pytanie, czym dokładnie jest stronicowanie. Przekonaj się już teraz!

Paginacja: definicja i zastosowanie

Lubisz literaturę? A czy wiesz, czym jest paginacja w książce? Okazuje się, że termin ten opisuje proces nadawania kolejnym numerom stron liczb lub wyrażeń liczbowych. Dzięki temu czytelnik może łatwo nawigować po treści i odnosić się do konkretnych fragmentów w czasie dyskusji czy podczas analizy tekstu.

Zastanawiasz się, co to jednak ma wspólnego z przeglądaniem stron internetowych? Otóż definicja paginacji – w przypadku tekstów online – odnosi się do techniki dzielenia treści witryny na mniejsze części. Zamiast wyświetlać całą zwartość na jednej stronie, użytkownik może przechodzić między kolejnymi podstronami za pomocą np. przycisków nawigacyjnych, klikalnych numerów stron czy innych elementów interfejsu.  

Stronicowanie pomaga zorganizować treści witryny poprzez podział długiej listy zawartości (takiej jak wyniki wyszukiwania, produkty w sklepie internetowym czy artykuły) na mniejsze części – określane jako podstrony paginacji. Każda z nich zawiera określoną liczbę elementów, np. 10 artykułów albo 20 produktów na stronę.

Zamów budowę strony!

Gdzie stosuje się paginację stron?

Przeglądając Internet, możesz nie zdawać sobie sprawy, w jak wielu miejscach występuje paginacja. Okazuje się, że jest to działanie szczególnie przydatne w takich obszarach online, jak na przykład:

  • blogi i portale informacyjne: występowanie paginacji pomaga w organizacji artykułów, umożliwiając łatwe przechodzenie między różnymi wpisami;
  • sklepy internetowe: e-commerce wykorzystuje stronicowanie do intuicyjnego przedstawiania katalogu produktów, co wpływa na lepsze doświadczenia zakupowe;
  • wyszukiwarki: wyniki wyszukiwania są prezentowane w formie numerycznej, ułatwiając użytkownikom przeglądanie i wybieranie interesujących ich linków sponsorowanych;
  • forum internetowe: dzięki paginacji stron można logicznie zorganizować wątki na forum, co sprawia, że internauci mogą szybko odpowiadać na różne posty;
  • galerie zdjęć i albumy: paginacja internetowa pozwala na podzielnie dużych kolekcji zdjęć/grafik/tekstów na mniejsze grupy, ułatwiając ich przeglądanie na stronach recenzji, galerii czy innych.  
Przeczytaj również:  Opłaty za korzystanie z Google Maps dla stron WWW

Czy warto przeprowadzić paginację stron internetowych?

Czy zdajesz już sobie sprawę, jaki jest cel paginacji na stronach? W dzisiejszych czasach, kiedy użytkownicy mają dostęp do ogromnej ilości informacji, kluczowe jest, aby umożliwić im łatwe oraz szybkie przeglądanie treści witryny. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych korzyści, na jakie możesz liczyć, jeśli wdrożysz stronicowanie.

Czas ładowania strony a wdrożenie paginacji

Jednym z najważniejszych aspektów każdej strony internetowej jest jej wydajność. Im szybciej ładuje się zawartość, tym większe prawdopodobieństwo, że odwiedzający chętniej się z nią zapoznają. Musisz więc wiedzieć, że paginacja to dobry wybór, jeśli chcesz skrócić czas odświeżania witryny, gdyż dzięki niej ładowane są jedynie te elementy, które są aktualnie widoczne na ekranie. To zaś sprawia, że internauci nie muszą czekać na załadowanie całej listy treści, co jest szczególnie istotne w przypadku serwisów o dużym natężeniu ruchu oraz tych, które zawierają wiele grafik czy filmów.

UX w paginacji – łatwiejsza nawigacja po stronach, gdzie występuje paginacja

Warto podkreślić, że paginacja wpływa na doświadczenie użytkownika. Dzięki niej internauci mogą w łatwy sposób odnajdywać treści oraz przeglądać kolejne podstrony za pomocą numeracji czy przycisków ,Następna” i „Poprzednia”. To ważne w przypadku witryn generujących duży ruch, takich jak blogi czy sklepy internetowe, gdzie odbiorcy chcą szybko dotrzeć do interesujących ich artykułów lub produktów. Stronicowanie kolejnych stron pozwala im na to w prosty i intuicyjny sposób, zwiększając tym samym satysfakcję korzystania z witryny.

(Podział na strony) paginacja przyjazna pozycjonowaniu stron – Google a temat stronicowania

Czy wiesz, jaka powinna być strona internetowa przyjazna dla Google? Z pewnością dopasowana do potrzeb użytkowników. Choćby dlatego paginacja sprzyja pozycjonowaniu stron internetowych. Wyszukiwarki, takie jak Google, doceniają witryny podzielone na mniejsze sekcje, gdyż ułatwia to indeksowanie stron i ocenę ich wartości. Dzięki temu możesz osiągnąć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, co z kolei przełoży się na większą liczbę odwiedzin i zdobycie nowych potencjalnych klientów.

Efektywna i przejrzysta segmentacja treści

Jak już wiesz, paginacja wpływ na użytkownika ma bardzo wyraźny. Weź przy tym pod uwagę, że może ona decydować też o funkcjonowaniu witryny. W końcu stronicowanie może ułatwić i usprawnić zarządzanie treścią. Otóż dzięki podziałowi zawartości witryny, taki jak sklepy internetowe czy portale informacyjne mogą skutecznie prezentować i segmentować materiały. W ten sposób odwiedzający nie są zasypywani ogromem informacji, co z pewnością może być zniechęcające i przytłaczające.

Rola stron paginacji jest więc nie do przecenienia. Dzięki nim treści są uporządkowane i łatwo dostępne, co zdecydowanie wpływa na pozytywny odbiór witryny przez użytkowników.

Przeczytaj również:  Przycisk CTA - 7 wskazówek jak powinno wyglądać skuteczne Call To Action na stronie WWW

Rodzaje paginacji na stronie i jej alternatywy

Chcesz dopasować sposób prezentacji zawartości do oczekiwań użytkowników? Jak już wiesz, jednym z ważnych elementów, który wpływa na komfort przeglądania witryny, jest stronicowanie. Ważność paginacji stron potwierdzają liczne korzyści. Czas zastanowić się, jaki podział treści wykorzystać – a masz do wyboru kilka ciekawych rozwiązań.

Możesz umieścić paginację liczbową na swojej stronie – to intuicyjne rozwiązanie sprawdza się w wielu przypadkach, ponieważ pozwala użytkownikowi na szybkie przeskakiwanie między różnymi sekcjami witryny. W tym celu można też posłużyć się strzałkami nawigacyjnymi. Ten sposób może okazać się dla internautów bardziej wygodny, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Część przedsiębiorców decyduje się na wdrażanie paginacji typu „załaduj więcej”, która polega na wyświetleniu pewnej ilości treści na stronie i umożliwieniu odwiedzającemu załadowania kolejnych części za pomocą odpowiedniego przycisku. Chcesz wybrać odpowiednie rozwiązanie paginacji? Możesz postawić na wariant, który wykorzystuje elementy interfejsu znane jako „slidery” – w tym przypadku użytkownik będzie przesuwać suwak, aby wybrać, co chce wyświetlić.  

Czasami ogólne zasady paginacji zwykłej dostosowywane są do konkretnych kategorii czy dat publikacji treści. To opcja często stosowana na blogach, gdzie czytelnik może przeglądać wpisy z określonego okresu lub na temat danego zagadnienia. Dzięki temu może skupić się na materiałach, które są dla niego najbardziej interesujące.

Przewijanie nieskończone – infinite scroll: alternatywa dla paginacji?

Istnieją różne metody umożliwiające użytkownikom przemieszczanie się po zawartości stron internetowych bez konieczności zapoznawania się z całą treścią. Masz do dyspozycji również alternatywy paginacji tradycyjnej. Jedną z najpopularniejszych okazuje się przewijanie nieskończone, czyli technika, w której nowa treść jest dynamicznie ładowana w miarę przewijania na dół strony.

Jest to popularne rozwiązanie w aplikacjach mobilnych, które pozwalają odwiedzającym na przeglądanie zawartości bez konieczności przełączania się między stronami. Dzięki temu użytkownicy stron internetowych mogą nieustannie odkrywać nowe treści, co sprawia, że spędzają więcej czasu w serwisie.

Co poza przewijaniem nieskończonym (paginacją infinite scroll) możesz zastosować? Chociaż paginacja internetowa polega na dzieleniu treści na wiele podstron, istnieją przypadki, w których cała zawartość jest dostępna na jednej długiej stronie. To podejście jest stosowane wtedy, gdy treść jest stosunkowo krótka lub nie ma potrzeby dzielenia jej na mniejsze sekcje. Przykładem mogą być krótkie artykuły czy galerie zdjęć.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Jak wykonać paginację strony?

Zastanawiasz się, jak przebiega wykonanie paginacji? Implementacja stronicowania może różnić się w zależności od platformy, na której działa Twoja witryna. Poniżej przedstawiamy kilka działań, które warto wdrożyć w ramach tego procesu.

Wybór pluginu lub narzędzia a wdrażanie paginacji

Pierwszym etapem implementacji intuicyjnej paginacji stron jest wybór odpowiedniego pluginu, które ułatwi wprowadzenie tego rozwiązania. Wybór konkretnego narzędzia zależy od platformy, na której działa dana witryna. Dla popularnych systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress czy Joomla, dostępne są liczne wtyczki umożliwiające szybkie i łatwe wykonanie paginacji. W przypadku innych platform warto poszukać gotowych skryptów lub bibliotek, które można zintegrować z kodem każdej podstrony.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – listopad 2021

Określenie liczby elementów, aby wykonać paginację strony

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jak wiele elementów, ma wyświetlać się na jednej podstronie. Liczba ta może być dowolna i zależy od rodzaju treści oraz preferencji użytkowników. Warto jednak pamiętać, że zbyt wiele elementów może spowodować dłuższe ładowanie się witryny, co negatywnie wpłynie na doświadczenia użytkowników oraz zostanie źle ocenione przez roboty indeksujące. Dlatego warto znaleźć odpowiednią równowagę między wygodą przeglądania a szybkością ładowania strony. Brak harmonii i nadmiar informacji to bowiem częste błędy przy stosowaniu paginacji.

Stworzenie interfejsu (paginacja wpływa na doświadczenie użytkownika)

Interesuje Cię przyjazna dla SEO paginacja? W takim razie musisz jeszcze skonstruować elementy interfejsu użytkownika, które umożliwią intuicyjną nawigację po stronach. Mogą to być przyciski „Następna” i „Poprzednia”, numeracja czy strzałki wskazujące kierunek przewijania. Ważne jest, aby elementy te były czytelne dla internautów, a także spójne z ogólnym wyglądem witryny WWW.

Zapewnienie odpowiednich meta tagów – tytuły i opisy w paginacji

W celu poprawnego indeksowania podstron paginacji przez wyszukiwarki internetowe warto zadbać o odpowiednie meta tagi w kodzie HTML. Atrybuty rel=prev i rel=next są szczególnie istotne, gdyż informują roboty o strukturze paginacji kolejnych stron i pomagają im zrozumieć, jak poruszać się po witrynie. Dzięki temu treści będą lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na większą liczbę odwiedzin.

Testowanie i optymalizacja a paginacja strony pod SEO

Interesuje Cię intuicyjna paginacja stron? Ostatnim etapem implementacji jest przetestowanie jej działania oraz ewentualna optymalizacja. Należy sprawdzić, czy podział stron działa poprawnie we wszystkich przeglądarkach internetowych oraz na różnych urządzeniach. Warto również monitorować dane analityczne dotyczące korzystania ze strony podzielonej paginacją przez użytkowników, aby w razie potrzeby dostosować jej działanie do ich oczekiwań.

Podejście Google do paginacji i stronicowania – podsumowanie

Jak widzisz, wdrożenie i wykorzystanie paginacji stron to proces, który wymaga uwzględnienia kilku istotnych aspektów. Co ważne, również wyszukiwarka Google zaleca stosowanie stronicowania w celu ułatwienia indeksowania i zrozumienia struktury witryny przez roboty.

Znasz już korzyści dla SEO z paginacji stron. Na co jednak musisz zwrócić szczególną uwagę? Pamiętaj, aby wykorzystać odpowiednie meta tagi – stosowanie właściwych atrybutów pomoże wyszukiwarce zrozumieć powiazania między podstronami. Warto dodać również informację o numeracji w pliku sitemap. Nie można zapominać, że jednym z najpoważniejszych problemów jest duplikacja treści w paginacji – aby temu zapobiec, możesz wykorzystać link kanoniczny. Dla lepszych wyników używaj również opisowych adresów URL.

Jeśli nie do końca rozumiesz cel wdrażania paginacji lub nie wiesz, jak zająć się jej implementacją, to warto zwrócić się do specjalistów. W WeNet doradcy internetowi tworzą strony internetowe pod SEO. Zapoznaj się już teraz z kompleksową ofertą, dzięki której możesz zaprezentować swoją firmę w sieci na własnych warunkach.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNa czym polega pozycjonowanie zagraniczne?
Następny artykułJakie są techniki link buildingu?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here