Click and Collect – na czym polega?

0
261
click and collect co to

W dzisiejszych czasach, gdy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a e-commerce zyskuje na sile, konsumenci oczekują coraz większej wygody i elastyczności. Sprzedaż internetowa sprawiła, że tradycyjne metody zakupów ulegają zmianom. Jednym z trendów, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce, jest Click & Collect. Czym jest ten innowacyjny sposób? Co ma wspólnego z zakupami w systemie online i offline? A także jakie korzyści przynosi zarówno klientom, jak i sprzedawcom? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie.

Click&collect — co to jest i jak działa?

Usługi Click and Collect (kliknij i odbierz) polegają na złożeniu zamówienia online, a następnie odbiorze produktu w wybranym sklepie stacjonarnym lub punkcie odbioru przesyłek. Klient dokonuje zakupów online, korzystając z katalogu dostępnych produktów w sklepie internetowym. Po złożeniu zamówienia i dokonaniu płatności klient otrzymuje informację o możliwości odbioru towaru oraz czasie, w jakim zamówienie będzie gotowe. Usługa ta pozwala na uniknięcie kosztów wysyłki oraz długiego oczekiwania na dostawę.

Zakupy Click & Collect. Jakie są korzyści dla klientów?

Usługa Click & Collect przynosi wiele korzyści dla klientów. Przede wszystkim pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Klienci nie muszą już spędzać długich godzin na zakupach w sklepie stacjonarnym, a jednocześnie unikają kosztów związanych z dostawą.

Ponadto odbiór zamówienia w sklepie stacjonarnym osobiście pozwala na sprawdzenie towaru przed jego zakupem, co może być szczególnie istotne w przypadku ubrań czy sprzętu elektronicznego. To komfortowa forma odbioru zakupów, a dodatkowo wybór produktów jest szerszy niż w tradycyjnym sklepie.

Przeczytaj również:  CS Group dla Kliniki Okulus – sukces w czerwcowym zestawieniu najlepszych fanpage’y w Polsce.

Zalety Click&Collect to także możliwość elastycznego planowania odbioru zakupów. Klienci mogą samodzielnie zdecydować, kiedy i gdzie chcą odebrać swoje zamówienie, co pozwala im lepiej dostosować się do swojego grafiku dnia. Wiele sklepów oferuje również możliwość rezerwacji towaru na kilka dni, co daje klientom dodatkowy czas na podjęcie decyzji o zakupie.

Funkcja Click & Collect. Jakie są korzyści dla sprzedawców

Click & Collect to nie tylko korzyści dla klientów, ale także dla sprzedawców. Usługa ta pozwala bowiem na zwiększenie liczby potencjalnych klientów oraz obrotów. Dzięki możliwości odbioru zamówienia w sklepie stacjonarnym osobiście klienci są bardziej skłonni do dokonania zakupu, gdyż nie muszą martwić się o koszty wysyłki czy problemy z dostawą zamówienia.

Ponadto Click & Collect przyczynia się do wzrostu lojalności klientów. Gdy oferuje się im wygodę i elastyczność, sprzedawcy budują pozytywny wizerunek swojej marki, co przekłada się na długotrwałe relacje z klientami. Warto również dodać, że usługa ta może być szczególnie atrakcyjna dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dysponują dużymi zasobami finansowymi na obsługę logistyczną, a mogą wskazać wybrany punkt odbioru.

Zamów budowę e-sklepu

Jakie są wady Click&Collect?

Wady Click&Collect mogą wynikać z ograniczonej dostępności punktów odbioru przesyłek w niektórych lokalizacjach. Klienci z mniejszych miejscowości mogą mieć trudności z odbiorem zakupów, jeśli najbliższy punkt odbioru znajduje się daleko od miejsca zamieszkania. Ponadto nie wszystkie sklepy internetowe oferują usługę Click & Collect, co może ograniczać możliwości dokonywania zakupów online dla niektórych klientów.

Jakie są metody płatności w modelu Click-Collect?

Płatność kartą kredytową lub debetową

Jedną z najpopularniejszych metod płatności w przypadku usług Click and Collect jest płatność kartą kredytową lub debetową. W Polsce większość sklepów oferujących tego typu usługi akceptuje zarówno karty Visa, jak i Mastercard. Dzięki temu klienci mają możliwość dokonania płatności za zamówione towary bezpośrednio podczas składania zamówienia online. Należy jednak pamiętać, że niektóre sklepy mogą pobierać dodatkowe opłaty za korzystanie z tej metody płatności, dlatego warto sprawdzić regulamin przed dokonaniem transakcji.

Przeczytaj również:  Promocje w sklepach internetowych

Płatność elektroniczna (e-płatność)

Inną popularną opcją są płatności elektroniczne, zwane również e-płatnościami. W Polsce dostępnych jest wiele systemów płatności online, takich jak Przelewy24, PayU, Dotpay czy Tpay. Umożliwiają one dokonanie płatności za pomocą przelewu bankowego lub kartą płatniczą w sposób szybki i bezpieczny. Dzięki temu klienci mogą dokonać transakcji bez konieczności udania się do banku czy posiadania fizycznej karty płatniczej.

Płatność przy odbiorze (za pobraniem)

W przypadku niektórych usług Click & Collect istnieje możliwość dokonania płatności przy odbiorze zamówienia, tzw. za pobraniem. Oznacza to, że klient płaci za towar dopiero w momencie odbioru przesyłki w wybranym punkcie stacjonarnym. W Polsce ta metoda płatności jest szczególnie popularna wśród osób, które nie posiadają konta bankowego lub nie chcą korzystać z innych form płatności online. Płatność za pobraniem może być realizowana zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą.

Błyskawiczne przelewy bankowe

Coraz więcej sklepów oferujących usługi Click & Collect umożliwia swoim klientom korzystanie z błyskawicznych przelewów bankowych. Są one realizowane za pośrednictwem systemów takich jak Express Elixir, BlueCash czy SORBNET. Dzięki temu środki z konta klienta są przekazywane na konto sklepu niemal natychmiast, co pozwala na szybsze zrealizowanie zamówienia. Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty, które mogą być pobierane za korzystanie z tej metody płatności.

Płatność mobilna

Wraz z rozwojem technologii płatności mobilne zyskują na popularności. W Polsce dostępnych jest kilka systemów płatności mobilnych, takich jak Google Pay, Apple Pay czy BLIK. Pozwalają one na dokonanie płatności za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego. W przypadku usług Click & Collect płatność mobilna może być realizowana zarówno online podczas składania zamówienia, jak i przy odbiorze zamówienia w punkcie stacjonarnym.

Przeczytaj również:  5 podstawowych typów klientów w procesie zakupowym e-commerce
e-commerce_v1

Gdzie sprawdzi się opcja Click and Collect?

W Polsce opcja Click and Collect zdobywa coraz większą popularność, a usługę tę oferuje coraz więcej sklepów, które chcą wykorzystać szansę, jakie dają metody zakupów online. Wiele sklepów stacjonarnych wdraża rozwiązanie Click and Collect jako dodatkowy kanał sprzedaży, pozwalając na lepszą obsługę klienta oraz zwiększenie liczby transakcji. Zakupy Click & Collect w sklepach internetowych mogą być również czynnikiem wpływającym na wybór sklepu przez klienta.

Przykładem mogą być duże sieci handlowe, które umożliwiają klientom zamówienie towarów przez internet i odbiór osobisty w wybranym punkcie sprzedaży. Usługa ta jest również dostępna w sklepach odzieżowych, które pozwalają na rezerwację ubrań online i ich przymierzenie w salonie stacjonarnym.

Trzeba wziąć pod uwagę, że przed mniejszymi polskimi sprzedawcami stoją jeszcze liczne wyzwania. Przede wszystkim konieczne jest dostosowanie infrastruktury oraz systemów informatycznych do obsługi tego rodzaju zamówień. Ponadto istotne jest również zapewnienie odpowiedniego szkolenia pracowników oraz opracowanie skutecznych strategii marketingowych promujących tę opcję wśród konsumentów.

Usługa Click & Collect. Czy warto?

Tak, warto rozważyć korzystanie z usługi Click & Collect — dostawa i odbiór, zarówno jako klient, jak i sprzedawca. Rozwiązanie Click and Collect łączy plusy online i offline. Dla klientów to wygodna forma odbioru zakupów, która pozwala na oszczędzenie czasu i pieniędzy. Dla sprzedawców to dodatkowy kanał sprzedaży, który może przyciągnąć nowych klientów oraz zwiększyć lojalność tych obecnych.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here