Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?

1
1376
sprzedaż w Internecie jak zacząć

Z roku na rok coraz więcej osób wybiera zakupy online. Nic dziwnego, kupowanie w sieci ma bowiem wiele zalet. Zmieniają się także nawyki klientów, którzy wolą robić zakupy szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. W obecnych czasach warto więc postawić na sprzedaż w Internecie. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie własnego sklepu internetowego, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii i przygotować dokładny plan działania. Sprawdź, od czego zacząć i co zrobić, by handel elektroniczny przyniósł Ci jak największe zyski.

Zastanów się, jaki cel ma realizować Twój własny sklep internetowy

Żeby handel internetowy, tak jak każdy inny biznes, przynosił oczekiwane efekty, należy w pierwszej kolejności zaplanować i wyznaczyć główne cele, które pomogą Ci osiągnąć satysfakcjonujący wynik.

Sprzedaż bez sklepu

Chcesz prowadzić sprzedaż bez sklepu? Działalność e-commerce umożliwiają takie narzędzia i kanały jak:

 • media społecznościowe,
 • grupy i fora internetowe,
 • serwisy ogłoszeniowe,
 • portale aukcyjne.

Wszystkie te platformy dają Ci możliwość sprzedaży produktów i usług. Pamiętaj, że kluczowym elementem handlu bez sklepu jest zbudowanie zaufania oraz utrzymywanie dobrych relacji z klientami. Dlatego przy realizacji tych celów, warto dbać o profesjonalną obsługę, szybką realizację zamówień oraz transparentność w komunikacji.

Zacznij od produktu lub usługi, wykonaj badanie rynku i przekonaj się, który z dostępnych kanałów będzie najodpowiedniejszy dla Twojej działalności e-commerce. W dalszej kolejności skoncentruj się na utrzymaniu konkurencyjności w branży i wypromowaniu swojej oferty np. poprzez Social Media Marketing.

Sklep internetowy i jego promocja

Chcesz założyć własny sklep online? Jednym z najważniejszych zadań powinno być dla Ciebie pozyskanie dobrego jakościowo ruchu na stronę oraz wypromowanie marki. Dlatego skup się na pozyskaniu klienta i transakcji. Na wczesnym etapie działania Twoje cele powinny być bardziej wartościowe niż procentowe.

Pamiętaj, że Twoje plany muszą być zawsze jak najbardziej konkretne. Gdy już je określisz, zastanów się, ile dokładnie czasu (tygodni czy miesięcy) potrzebujesz na ich realizację.

Po zapisaniu konkretnych liczb i upływie określonego terminu będziesz w stanie określić, czy dany cel w handlu internetowym został osiągnięty, czy nie. Jeśli tak, wyznaczaj kolejne i zadbaj o ich urzeczywistnianie. Jeśli nie, oznacza to, że musisz dokładnie przeanalizować swoje działania i zmienić obraną strategię.

Zamów budowę e-sklepu

Stwórz dokładną koncepcję własnego sklepu internetowego

Czujesz, że warto założyć sklep internetowy, ale nie wiesz jak zacząć? Tworzenie własnego e-commerce nie jest proste, dlatego musisz na początku określić nie tylko swoje cele, ale i opracować szczegółowy plan działania, który będziesz konsekwentnie realizować.

Warto więc sprecyzować, jakie wartości będzie promować Twoja firma, z czym powinna się kojarzyć potencjalnym kupującym, jakie potrzeby ma spełniać. Zanim zaczniesz sprzedawać w Internecie, musisz również dokładnie poznać swojego klienta oraz zastanowić się, co wyróżni Cię na tle konkurencji. O wszystkich tych aspektach przeczytasz w dalszej części naszego przewodnika po sprzedaży internetowej.

Przeczytaj również:  Blog - co to jest i jak wspiera marketing firmy?

Przeprowadź badanie rynku i określ, kto będzie Twoim klientem

Jak wynika z raportu E-commerce w Polsce 2023 [1] w tym roku 51% kupujących przez Internet stanowiły kobiety, a 49% – mężczyźni. Najwięcej kupujących (odpowiednio 35% i 33%) miało powyżej 50 lat lub między 35-49. Te dane mogą pomóc Ci zdefiniować, kto będzie Twoim klientem, ale nie muszą. Najważniejsze jest, abyś Ty miał świadomość, do jakiej grupy odbiorców będziesz kierować swoją ofertę – produkty cyfrowe, usługi czy klasyczne towary.

Pamiętaj – nie da się handlować w Internecie i docierać do wszystkich. Produkt ma swojego odbiorcę i powinieneś określić dla niego konkretną grupę docelową.

Dlaczego to takie ważne? Inaczej wygląda kreacja haseł reklamowych dla młodych osób, a inaczej – dla dojrzałych konsumentów. Kobiety zareagują na inne bodźce niż mężczyźni. Kierując swoją ofertę do nastolatków, z pewnością będziesz unikać poważnego, formalnego języka, a sprzedając artykuły dla ludzi biznesu – nie możesz pozwolić sobie na infantylność. Inaczej też zareklamujesz produkt dla masowego odbiorcy, a inaczej – oferując artykuły „z wyższej półki”.

Zanim zaczniesz sprzedawać online, zastanów się nad grupą docelową swojego e-sklepu i postaraj się określić:

 • płeć,
 • wiek,
 • status materialny,
 • miejsce zamieszkania (duże miasto, małe miasto, wieś),
 • rolę społeczną (mąż, żona, matka, ojciec, uczeń),
 • miesięczne przychód,
 • wykształcenie i zawód swoich odbiorców.

Skierowanie przekazu dopasowanego do odpowiedniej grupy docelowej pozwoli Ci zaplanować marketing i obsługę klienta oraz kształtować wizerunek sklepu internetowego.

Zacznij od produktu i usługi – określ, jakie korzyści zapewnia Twoja oferta

Wiesz już, co chcesz sprzedawać w Internecie? Aby handel elektroniczny przynosił zyski, musisz wskazać, jakie korzyści będą dawać oferowane przez Ciebie produkty i usługi. Może to być na przykład:

 • oszczędność czasu,
 • oszczędność pieniędzy,
 • ułatwienie wykonywania codziennych czynności,
 • bezpieczeństwo,
 • lepsze zdrowie, kondycja,
 • możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego.

Przykład? Zajmujesz się tłumaczeniami? Podkreśl, że klient, który zakupi Twoją usługę, w zamian otrzyma tłumaczenie pozbawione błędów i napisane w krótkim czasie, dzięki czemu będzie on mógł szybko załatwić sprawę, do której jest mu potrzebny ten dokument. Chcesz sprzedawać przez Internet roboty kuchenne? Z ich zakupem mogą wiązać się takie korzyści, jak oszczędność czasu, łatwiejsze przygotowywanie potraw czy możliwość ugotowania dania, którego jeszcze nigdy się nie jadło.

Określając korzyści danych usług i produktów, koniecznie pamiętaj o swojej grupie docelowej. Zastanów się, jakie oczekiwania, potrzeby i problemy mają Twoi klienci i pomyśl, czy Twój produkt może pomóc im je rozwiązać. Jako właściciel sklepu internetowego pamiętaj też, aby w treściach, które wykorzystasz do promocji oferty, stosować język korzyści. Spróbuj zastosować takie wyrażenia, jak:

 • dzięki temu,
 • zyska Pan/Pani,
 • ta cecha umożliwi,
 • otrzyma Pan/Pani,
 • ułatwi to,
 • zagwarantuje.

Znajdź wyróżnik, który pomoże Ci sprzedawać przez Internet

Zastanawiasz się, od czego należy zacząć sprzedaż w Internecie? Weź więc pod uwagę, że w sklepie stacjonarnym klient może podejść i ocenić produkt wizualnie, dotknąć go, powąchać czy przymierzyć. A choć e-commerce dynamicznie się rozwija, to zakładając sklep, nie możesz zapewnić takiej możliwości. Dlatego, aby przekonać konsumenta do zakupu, warto wyróżnić się spośród sprzedawców, oferujących podobne produkty. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest dokładne poznanie konkurencji.

Jeśli nie sprawdzisz, co oferują inni, jak komunikują się ze swoimi klientami (np. poprzez marketing w mediach społecznościowych) oraz jakie funkcjonalności można znaleźć na ich stronach, trudno będzie Ci prowadzić efektywne działania. Być może podczas analizy rywali zauważysz pewne braki, dostrzeżesz niedoskonałości i mankamenty, które warto byłoby poprawić i wprowadzić zmiany. W ten sposób łatwiej Ci będzie wyróżnić się na tle innych i zwiększyć swoją sprzedaż w Internecie.

Przeczytaj również:  Jaki powinien być Twój e-sklep? 6 najważniejszych zasad e-commerce

Warto w miarę możliwości czasami przełamać pewne schematy w prowadzeniu sklepu i pokazać się nieco z innej strony, co sprawi, że konsumenci łatwiej zapamiętają Twoją ofertę i chętniej dokonają zakupu. Poza tym trzeba pomyśleć o wspomnianych już korzyściach. Co dajesz swojemu klientowi, czego inni mu nie mogą zaoferować? Dlaczego konsument ma kupić akurat u Ciebie, a nie u konkurencji?

Zastanów się, czym chcesz się wyróżnić. Prowadząc marketing sklepu internetowego, pamiętaj, aby umieścić te cechy na stronie w widocznym miejscu, tak by odwiedzający od razu je zauważyli. Komunikaty mają być jasne, zwięzłe i czytelne. Może to być na przykład:

 • darmowa dostawa,
 • wysyłka w 24h,
 • konkretny rabat na pierwsze zakupy,
 • bezpłatny zwrot,
 • informacja, że produkt jest polski, ręcznie wykonany lub ekologiczny,
 • różne formy dostawy i płatności,
 • programy lojalnościowe,
 • opinie innych kupujących,
 • licznik u góry strony, zachęcający do skorzystania z promocji,
 • statystyki w sprzedaży internetowej: 100 produktów w ofercie, 20% rabatu itd.

Bardzo ważny jest oczywiście sam produkt – jego unikatowość, wysoka jakość, możliwość personalizacji czy nawet sposób pakowania. Warto również zadbać o atrakcyjny design strony oraz odpowiednio przygotowane treści. Jakie jeszcze działania należy podjąć?

Przemyśl wygląd sklepu internetowego

Jak zbudować zaufanie klientów, prowadząc dedykowany sklep internetowy? Warto zadbać o przemyślany web design. W przypadku strony sprzedażowej należy postawić na jasne kolory z akcentami głównego motywu kolorystycznego, który będzie kojarzyć się z Twoją firmą oraz ogólny minimalizm. Witryna, która nie powtarza istniejących schematów i ma indywidualnie dobraną szatę graficzną, może zatrzymać odbiorcę na dłużej.

e-commerce_v1

Zadbaj o odpowiednie opisy, aby sprzedawać produkty

Jak wygląda tworzenie własnego contentu pod optymalizację sklepu internetowego? Poza suchymi informacjami technicznymi treści powinny być przede wszystkim stworzone pod użytkownika (to między innymi z tego powodu ważne jest określenie grupy docelowej). W treści warto przedstawić, dlaczego kupujący powinien skusić się na zakup towaru, jak jego użytkowanie wpłynie na jakość życia odbiorcy i co zyska dzięki niemu. Ciekawym trendem jest storytelling – polegający na zastąpieniu standardowego opisu produktu historią z nim związaną.

Pamiętaj o dobrych zdjęciach, prowadząc sprzedaż w Internecie

Zaprojektuj sklep internetowy tak, aby przyciągać klientów. Pomoże Ci w tym wysoka jakość zdjęć, fotografie pokazujące produkt z różnych stron, skupienie na detalach i użyciu produktów. Wszystko to składa się na cechy dobrej grafiki, która pozwala skuteczniej sprzedawać asortyment. Dobrym pomysłem jest również zamieszczenie filmu, na którym klient może zobaczyć towar w ruchu (np. wideo z modelką, która idzie ubrana w konkretną sukienkę).

Stwórz treści promujące Twoją działalność e-commerce

Posiadanie sklepu internetowego to dopiero początek. Aby wzmocnić e-marketing, musisz zadbać jeszcze o wartościowe treści. Jeśli sprzedajesz artykuły wyposażenia wnętrz, pomyśl o napisaniu poradnika związanego z aranżacją przestrzeni czy pomysłami na sprytne urządzenie domu. W swojej ofercie masz produkty do kuchni? Dobrym pomysłem może być umieszczenie na stronie przepisów, w których wykonaniu pomogą użytkownikowi zakupione sprzęty.

Dbaj o wzorową obsługę klienta w handlu elektronicznym

Każdy, kto nie wie, jak zacząć sprzedawać w Internecie, powinien pamiętać, że podstawą jest budowanie relacji z klientem. Dobre podejście do kupujących, łatwe zwroty i reklamacje, terminowa wysyłka czy szybkie odpowiadanie na dręczące użytkowników pytania sprawią, że Twój własny sklep internetowy zostanie zapamiętany jako miejsce, w którym można zrobić zakupy szybko, wygodnie i przede wszystkim przyjemnie.

Wykorzystaj testy produktów, aby sprzedawać online

Wprowadzanie nowego asortymentu zawsze wiąże się z obawą – czy produkt rzeczywiście spodoba się klientom i spełni wszystkie założone przez nas oczekiwania? Aby się tego dowiedzieć i zacząć sprzedaż, najpierw trzeba towar ten odpowiednio wypromować oraz zadbać o to, by dotarł do jak największej grupy osób, które – jeśli będą z niego zadowolone – być może dokonają kolejnego zakupu w przyszłości.

Przeczytaj również:  6 sposobów na optymalizację konwersji w sklepie internetowym

Promowanie produktów musi być oczywiście dokładnie przemyślane i oparte na sprawdzonej strategii marketingowej. Warto wykorzystać różne kanały sprzedaży i komunikacji, które pozwolą dotrzeć z informacją o ofercie do Twoich potencjalnych klientów. W jaki sposób można zachęcić ich do zakupu?

Zaproponuj przedsprzedaż produktów, którymi chcesz handlować w Internecie

Przedsprzedaż, czyli pre-order może być świetnym sposobem na sprzedaż w oparciu o sklep internetowy. Dzięki wcześniejszej możliwości kupienia produktu, jeszcze przed dniem oficjalnego rozpoczęcia akcji, klient może poczuć się wyjątkowo. Znajdzie się bowiem w wąskim gronie osób, które jako pierwsze będą mogły zdobyć dany towar i go przetestować.

Aby przedsprzedaż cieszyła się zainteresowaniem, klient musi widzieć, dlaczego warto skorzystać z tej oferty i jakie profity dzięki temu otrzyma. Przedsprzedaż będzie więc skuteczna, jeśli:

 • wprowadzisz atrakcyjną promocję – produkt w przedsprzedaży zawsze powinien być tańszy,
 • poinformujesz, że cena obowiązuje tylko w przedsprzedaży i zmieni się po jej zakończeniu,
 • podkreślisz, że ilość produktów w przedsprzedaży jest ograniczona, dzięki czemu klient szybciej podejmie decyzję o zakupie.

O produktach należy informować na swojej stronie internetowej na przykład w postaci atrakcyjnych sliderów, w specjalnie przygotowanej sekcji „nowości” czy w artykułach na blogu. Warto także promować się w mediach społecznościowych, dzięki którym można dotrzeć do szerokiego grona swoich potencjalnych klientów.

Ustaw listę oczekujących w sklepie online

W celu zwiększenia konwersji sprzedaży za pomocą sklepu online warto zadbać także o ważną funkcjonalność, jaką jest możliwość zapisania się klientów na listę oczekujących na dostępność produktu. Dzięki temu konsument otrzyma powiadomienie na swojego e-maila w chwili, gdy produkt będzie możliwy do zamówienia. Przypomni mu to o przedmiocie, którym był zainteresowany i bardzo prawdopodobne, że zachęci do ponownego odwiedzenia strony i dokonania zakupu.

To świetne narzędzie do sprzedaży internetowej.

Wysyłaj newsletter do swoich klientów, aby sprzedawać w Internecie

Jak zacząć sprzedawać więcej? Warto przekonać klientów do zapisu do newslettera, na przykład poprzez atrakcyjny rabat na pierwsze zakupy. Umieść więc taką informację w widocznym miejscu na stronie. Po pierwsze specjalna zniżka zachęci ich do zakupu i przetestowania Twoich produktów, a po drugie w mailingu można wysyłać informacje o promocjach czy nowościach.

Pamiętaj, że tak samo, jak chęć pozyskania nowych klientów ważna jest dobra relacja i utrzymywanie kontaktu z osobami, które już zrobiły zakupy w Twoim sklepie online. Być może staną się oni stałymi klientami oraz zarekomendują Twoje produkty innym osobom?

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Zakładanie sklepu internetowego – co musisz wiedzieć? Podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć sprzedawać w Internecie. Skupiliśmy się na kluczowych kwestiach, o których warto wiedzieć, przed założeniem sklepu online. Ta wiedza z pewnością pomoże Ci wykorzystać rosnącą popularność zakupów online wśród polskich konsumentów.

Jeżeli chcesz czerpać korzyści ze sprzedaży internetowej (globalnego zasięgu, niższych kosztów, łatwości promocji itd.), to warto zastosować się do opisanych wcześniej wskazówek. Zaleca się określenie celów biznesowych, a następnie rozważenie różnych opcji, takich jak stworzenie sklepu internetowego, sprzedaż poprzez media społecznościowe, serwisy ogłoszeniowe, portale aukcyjne czy sklep marketplace.

W przypadku, gdy zdecydujesz się prowadzić własny sklep w Internecie, to budowanie zaufania, promocja oraz zrozumienie grupy docelowej będą dla Ciebie kluczowe. W tym celu możesz wykorzystać takie narzędzia jak testy produktów, przedsprzedaż, newsletter czy lista oczekujących, które wspierają skuteczną online sales (sprzedaż w sieci).

Podsumowując, każdy przedsiębiorca powinien skoncentrować się na planowaniu, e-marketingu i odpowiednim dostosowaniu strategii do grupy docelowej, jeśli chce sprzedawać swoje usługi przez Internet. Pamiętaj przy tym, że istnieje wiele kanałów i opcji, gdzie można założyć sklep internetowy. Będą to różne platformy sprzedaży (np. PrestaShop), dostawcy oprogramowania czy kreatory stron internetowych. Możesz również skorzystać z oferty WeNet. Zapewniamy wszystko, co potrzebne, aby prowadzić handel online. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji.

[1] Raport e-commerce w Polsce

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
4.5/5 - (2 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here