Lazy loading – jak wprowadzić je na stronie?

0
207
lazy loading

Czy zastanawiasz się czasami, jak przyspieszyć ładowanie swojej strony internetowej i jednocześnie poprawić jej wydajność? A czy wiesz, czym jest lazy loading? W dzisiejszych czasach, gdy szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla user experience (UX), czyli doświadczenia użytkownika, warto zwrócić uwagę na technikę o nazwie leniwe ładowanie. W artykule omówimy, dlaczego decydujemy się na lazy loading i jak wprowadzić to rozwiązanie na swojej stronie WWW. Poznamy także zalety i wady lazy load.

Na czym polega lazy loading?

Lazy loading to technika optymalizacji ładowania strony internetowej polegająca na opóźnionym wczytywaniu elementów, takich jak obrazy czy filmy, które nie są widoczne dla użytkownika od razu po wejściu na stronę. Dzięki temu czas na wstępne ładowanie strony ulega skróceniu, a użytkownik może szybciej zacząć przeglądać zawartość. Elementy te są wczytywane dopiero wtedy, gdy użytkownik przewija stronę i zbliża się do nich. W praktyce oznacza to, że skrypt JavaScript odpowiedzialny za lazy loading sprawia, że obrazy czy filmy są ładowane tylko wtedy, gdy są one potrzebne.

Jakie są najważniejsze zalety lazy loading?

Wdrożenie lazy loading na stronie internetowej może przynieść wiele korzyści. Najważniejsze z nich to przyspieszenie ładowania oraz poprawa doświadczenia korzystania z witryny. Użytkownik dzięki lazy loading nie musi czekać na załadowanie wszystkich elementów przed rozpoczęciem przeglądania zawartości.

Dzięki temu szybkość wczytywania strony ulega poprawie, co wpływa na wydajność strony (website performance) oraz jej optymalizację (website optimization). Strona potrzebuje mniej danych do wstępnego ładowania, co oznacza płynne działanie nawet przy słabszym łączu internetowym.

Ponadto kolejną korzyścią jest oszczędność transferu danych, co jest istotne zwłaszcza dla osób korzystających z ograniczonych planów taryfowych. Im mniej danych zużywa strona, tym mniej kosztuje jej przeglądanie.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – sierpień 2022

Dla twórców stron oznacza również prostsze zarządzanie treścią, ponieważ nie muszą martwić się o optymalizację każdego elementu z osobna. Wystarczy zastosować odpowiednią technikę, aby strona działała sprawnie.

Zamów budowę strony!

Lazy loading a pozycjonowanie

Jaki jest wpływ lazy load na SEO? Stosowanie lazy loading w świecie SEO jest bardzo ważnym działaniem. Rozwiązanie to może wpłynąć na pozycjonowanie (search engine optimization) strony w wynikach wyszukiwania. Wdrożenie leniwego ładowania sprawia, że czas wstępnego ładowania jest krótszy, co jest jednym z czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarkę przy ocenie witryny. Lazy loading images, czyli leniwe ładowanie obrazów, może więc przyczynić się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

Google a lazy loading

Google docenia strony optymalizowane pod kątem szybkości ładowania i może premiować je wyższym miejscem w wynikach. Warto zatem pomyśleć o zastosowaniu lazy loadingu w praktyce, szczególnie w przypadku stron z dużą ilością treści, takich jak galerie zdjęć czy artykuły. Należy jednak pamiętać, że samo wprowadzenie lazy load nie wystarczy – warto również zadbać o optymalizację innych elementów, takich jak treść czy struktura.

Czy są wady?

Mimo licznych zalet leniwe ładowanie ma także swoje wady.

  • Potencjalne problemy z indeksacją: niektóre wyszukiwarki mogą mieć problemy z indeksacją stron korzystających z lazy loadingu. Dlatego warto zadbać o odpowiednie oznaczenie elementów oraz stosować techniki, które są przyjazne dla wyszukiwarek.
  • Trudności z nawigacją: użytkownicy mogą napotkać problemy z nawigacją na stronach korzystających z leniwego ładowania, zwłaszcza gdy przewijają je szybko. W takich przypadkach elementy mogą nie zdążyć się załadować, co może prowadzić do frustracji.
  • Implementacja i utrzymanie: wdrożenie lazy loadingu może być skomplikowane i wymagać wsparcia specjalistów. Ponadto konieczne może być regularne aktualizowanie technologii, aby strona działała poprawnie.

Jak zastosować lazy loading na stronie?

Aby zaimplementować lazy loading na stronie internetowej, można wybrać jeden z kilku sposobów. Można skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak wtyczki do CMS-a (CMS plugins) czy skryptów JavaScript.

Przeczytaj również:  FTP – co to jest i do czego służy?

Metoda z użyciem JavaScript

Najbardziej popularną metodą wprowadzenia lazy loading jest użycie języka programowania JavaScript. Istnieje wiele gotowych skryptów i bibliotek, które umożliwiają implementację tej funkcji. Jednym z nich jest Intersection Observer API, który pozwala na monitorowanie elementów strony i wczytywanie ich tylko wtedy, gdy są one widoczne dla użytkownika. Aby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy dodać odpowiedni kod do pliku JavaScript na swojej stronie.

Metoda serwerowa – PHP

Jeśli twoja strona korzysta z języka programowania PHP, możesz zastosować lazy loading na poziomie serwera. W tym celu należy zainstalować odpowiednią bibliotekę, np. Image Lazy Loader, a następnie dodać odpowiedni kod do plików PHP swojej strony. Taka implementacja pozwala na oszczędność zasobów serwera i zmniejszenie obciążenia.

Metoda wtyczkowa – CMS

Dla osób korzystających z systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress czy Joomla, istnieje możliwość wprowadzenia lazy loading za pomocą wtyczek. W przypadku WordPressa warto sprawdzić takie rozwiązania jak a3 Lazy Load czy Lazy Load by WP Rocket. Wystarczy zainstalować i aktywować odpowiednią wtyczkę, a funkcja opóźnionego ładowania zostanie automatycznie dodana do strony.

Nowe wezwanie do działania

Czym jest natywny lazy loading?

Warto wspomnieć również o natywnym lazy loading, który jest dostępny w nowoczesnych przeglądarkach internetowych. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy dodać atrybut loading=lazy do tagów obrazów na stronie. Dzięki temu przeglądarka będzie automatycznie opóźniać ładowanie obrazów, które nie są widoczne na ekranie. To prosty sposób na wprowadzenie leniwego ładowania bez konieczności korzystania ze skryptów JavaScript.

Gdzie można zastosować leniwe ładowanie?

Warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie to może być stosowane nie tylko na stronach internetowych, ale także w aplikacjach webowych. W takim przypadku można zastosować technikę on-demand loading, która pozwala na ładowanie tylko tych elementów aplikacji, które są aktualnie potrzebne użytkownikowi.

Lazy loading a eager loading. Jakie są różnice?

Eager loading – co to jest właściwie? To strategia wstępnego ładowania danych. W przeciwieństwie do pierwszej metody eager loading polega na wczytaniu wszystkich danych przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji. Oznacza to, że wszystkie związane obiekty są inicjalizowane od razu, co może prowadzić do większego zużycia zasobów systemowych.

Przeczytaj również:  Wybór odpowiedniej domeny – na co zwrócić uwagę?

Eager loading ma też swoje zalety. Przede wszystkim pozwala uniknąć problemów związanych ze spowolnieniem działania aplikacji spowodowanym opóźnionym ładowaniem danych. Dzięki temu użytkownik ma natychmiastowy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

Kiedy stosować loading lazy i eager w praktyce? Wybór zależy od specyfiki danej aplikacji oraz potrzeb użytkowników. Jeśli aplikacja przechowuje ogromne ilości danych, które nie są konieczne dla każdego użytkownika, warto stosować lazy loading. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia serwera oraz poprawić wydajność aplikacji.

Z kolei, jeśli aplikacja wymaga szybkiego dostępu do danych, eager loading może okazać się lepszym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że strategia ta może prowadzić do większego zużycia zasobów systemowych oraz obciążenia serwera.

W praktyce często stosuje się połączenie obu rozwiązań, co pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Na przykład, można zastosować lazy loading dla danych, które nie są kluczowe dla działania aplikacji, a eager loading dla tych, które są tylko niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania.

Zarówno jedna, jak i druga opcja, ma swoje zalety i wady. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie specyfiki danej aplikacji oraz potrzeb użytkowników, co pozwoli na wybranie odpowiedniej strategii. W ten sposób można wpłynąć na przyspieszenie strony internetowej, zoptymalizować działanie aplikacji oraz zapewnić jej wysoką wydajność i responsywność.

Lazy loading a UX design

Warto zaznaczyć, że lazy loading nie wpływa negatywnie na działanie UX design. Wręcz przeciwnie, dzięki szybszemu wczytywaniu strony użytkownicy mogą cieszyć się lepszym doświadczeniem podczas korzystania z niej. Warto jednak pamiętać o tym, aby lazy loading był odpowiednio zaimplementowany i dostosowany do potrzeb użytkowników.

Podsumowując, korzyści z lazy loading są zarówno dla użytkowników, jak i właścicieli stron. Szybka strona internetowa wpływa na poprawę user experience oraz działania SEO, czyli pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Warto więc rozważyć praktyczne zastosowanie lazy loading na swojej witrynie lub aplikacji webowej. Postaw na lazy loading, aby cieszyć się szybszym i bardziej wydajnym działaniem.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here