Czym jest audyt SEO i dlaczego jest potrzebny właścicielom stron WWW?

2
4546
Czym_jest_audyt_SEO_i_dlaczego_jest_potrzebny_wlascicielom_stron_WWW

Jeśli prowadzisz własną stronę WWW, zapewne chcesz, aby zajmowała jak najwyższe pozycje w Google i przyciągała dużą liczbę klientów. Aby jednak tak było, Twoja strona powinna być prawidłowo zoptymalizowana i dostosowana do aktualnych wymogów algorytmów wyszukiwarki. Zanim jednak dokonasz jakichkolwiek zmian w obrębie swojej witryny, warto najpierw sprawdzić, w jakiej jest ona kondycji i co trzeba na niej poprawić. Pomoże Ci w tym audyt SEO, dzięki któremu szczegółowo przeanalizujesz swoją stronę. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co to jest audyt SEO i jak go wykonać.

Co to jest audyt SEO?

Audyt SEO to dokładna analiza strony internetowej pod kątem SEO. Jest szczegółowym przeglądem witryny i jej technicznych parametrów pod względem przyjazności dla wyszukiwarek. Audyt SEO jest więc istotnym elementem w procesie optymalizacji strony WWW. Wyniki audytu dokładnie pokazują, jak wyszukiwarka ocenia daną witrynę, które elementy na stronie działają poprawnie, a które potrzebują poprawy i odpowiedniej optymalizacji technicznej. Innymi słowy – audyt daje nam obraz tego, jak naszą stronę widzi wyszukiwarka Google, co jej się podoba, które elementy ignoruje, a czego zdecydowanie nie lubi.

Przeczytaj również: Co to jest pozycjonowanie stron?

W trakcie analizy narzędzie uwzględnia wiele czynników, mających wpływ na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce. Audyt dostarcza niezbędnych informacji o serwisie. Pokazuje ważne parametry, zarówno od strony optymalizacji treści, jak i optymalizacji technicznej. Jeśli po wykonaniu audytu podejmiesz konkretne czynności, to dzięki temu wzmocnisz widoczność swojej strony w sieci.

SEO_v2

Kiedy przeprowadzić audyt SEO?

Audyt strony internetowej to tak naprawdę pierwszy krok dla każdego, kto chce zajmować wyższe pozycje w wyszukiwarce i zdobywać większą liczbę klientów. Narzędzie podpowiada, co zrobić, aby firmowa strona lub sklep internetowy stały się bardziej przyjazne dla robotów Google, ale też użytkowników.

Audyt SEO przeprowadza się najczęściej wtedy, gdy witryna z jakiegoś powodu traci swoje pozycje w wyszukiwarce internetowej albo obserwuje się gwałtowny spadek ruchu na stronie. Przeprowadzenie audytu SEO pomoże zidentyfikować błędy, po wyeliminowaniu których możliwy jest powrót na wcześniej zajmowane pozycje, a nawet awans w tym zakresie.

Przeczytaj również:  Google: Nie rekomendujemy już indeksowania AJAX + bonus

Poza tym, warto wykonywać audyt nie tylko w przypadku potrzeby naprawy problemów technicznych na stronie. Audyt SEO jest również potrzebny wtedy, gdy ruch i pozycje witryny stopniową rosną. Dlaczego? Bo dzięki niemu można przyspieszyć proces optymalizacji witryny, identyfikując i korygując obecne błędy techniczne, a także te, które warto naprawić, ale które nie mają dużego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce. Co więcej, poprawny, jakościowy serwis to gwarancja maksymalnego obniżenia kosztów ponoszonych na działania SEO i SEM.

Przeprowadzenie szczegółowego audytu SEO powinno odbyć się zawsze przed rozpoczęciem promocji witryny. Jego wyniki pomogą znaleźć nie tylko drobne, ale co szczególnie istotne, także poważne problemy techniczne, które należy wyeliminować już na początku, po to, aby specjalista mógł pracować nad innymi czynnikami rankingowymi i promować witrynę.

Podsumowując, przeprowadź audyt SEO, jeśli chcesz:

 • dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest Twoja nowa strona,
 • sprawdzić, jak witryna wypada na tle konkurencji,
 • pozbyć się błędów, które występują w treści lub strukturze strony,
 • zweryfikować stronę WWW po przebudowie, na której zostały dokonane zmiany,
 • zajmować wyższe pozycje w wyszukiwarce.

Sprawdź, jak Google ocenia Twoją stronę src=

Jak wykonać audyt SEO strony WWW?

Na stronie https://audytseo.wenet.pl/ dostępne jest bezpłatne narzędzie do samodzielnego przeprowadzenia audytu SEO swojej witryny. Wyniki audytu przedstawią czynniki, których optymalizacja może mieć kluczowy wpływ na widoczność i pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

audyt_seo

W celu wykonania analizy, wystarczy wpisać adres swojej witryny i kliknąć przycisk „Audytuj”. Gotowa odpowiedź pojawi się w mniej niż minutę. Narzędzie pokaże wynik procentowy, określający kondycję witryny.

Przeczytaj również:  Zadbaj o pozycjonowanie swojej strony – sprawdź, jak wzmocnić link building

Gdy system zakończy proces audytowania witryny, będzie można też pobrać rozbudowany raport w formacie .pdf, w którym znajdzie się kompletna lista parametrów i błędów. Zostanie w nim szczegółowo opisany i sprawdzony każdy parametr techniczny Twojej strony. Aby pobrać raport, wystarczy tylko wypełnić krótki formularz. Po wygenerowaniu raportu, można zobaczyć, w jakim stopniu (procentowo) Twoja strona spełnia wymagania techniczne wyszukiwarki.

Raport audytu SEO będzie zawierał następujące elementy:

 • Informacje ogólne: domena, IP, wiek domeny, geolokalizacja serwera, obecność favicon, CMS. Parametry techniczne, wiek domeny oraz położenie serwera to obszary o istotnym wpływie na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
 • Przystępność strony dla robotów wyszukiwarki: widoczność/indeksowanie strony, przekierowanie WWW/bez WWW, przekierowanie index.php/indeks.html, przekierowanie adresu IP na domenę, certyfikat SSL.
 • Potencjał treści: podgląd w wynikach Google, Meta Title, Meta Description, Meta Keywords, stosunek treści do kodu, liczba słów i znaków, nagłówki H1, H2 i H3, unikalność nagłówków H1, H2 i H3, pogrubienia w tekście, nasycenie słowami kluczowymi.
 • Wersja mobilna: zgodność z urządzeniami mobilnymi (RWD – Responsive Web Design), Meta Viweport, szybkość ładowania strony na urządzeniach mobilnych.
 • Szybkość strony: Core Web Vitals, prędkość ładowania strony, rozmiar strony, liczba żądań http.
 • Analiza kodu HTML: obecność technologii Flash, obecność ramek, plik robots.txt, plik sitemap.xml, atrybut ALT przy grafikach, użycie inline CSS, mikroformaty, doctype, określenie języka strony, określenie rodzaju kodowania, liczba błędów w kodzie wg W3C Validator.
 • Analityka: kod Google Analytics, kod Google Remarketing, kod Facebook Pixel.
 • Linkowanie: liczba linków wewnętrznych, liczba linków wychodzących i ich atrybuty (dofollow, nofollow), adresy URL przyjazne wyszukiwarce, długość adresu URL.
 • Media społecznościowe: aktywność na Google Moja Firma, aktywność na Twitterze, aktywność na Facebooku.
 • Otoczenie internetowe: widoczność w wynikach Google, potencjalni konkurenci.

Na końcu będzie znajdowała się „Lista Zadań”, która zawierać będzie krytyczne oraz istotne elementy techniczne, które należy poprawić w procesie optymalizacji strony dla efektywnej obecności firmy w wyszukiwarce.

Przeczytaj również:  10 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych w Polsce i na świecie

Interpretacja wyników audytu SEO

Informacje przedstawione w raporcie będą podzielone na trzy sekcje:

 1. Wykres i nasza ocena procentowa Twojego serwisu, w odniesieniu do aktualnie obowiązujących standardów w sieci, w tym:
 • liczba elementów, funkcjonujących poprawnie – zaznaczona na zielono;
 • liczba tych elementów, które warto poprawić, ale nie mają bardzo dużego wpływu na ocenę Twojej witryny przez roboty wyszukiwarki – zaznaczone pomarańczowym kolorem;
 • liczba błędów, które zdecydowanie należy poprawić – zaznaczona na czerwono.
audyt_seo_ocena
 1. Informacje ogólne i krótkie opisy, które pomogą lepiej zinterpretować wyniki audytu mniej doświadczonym właścicielom stron:
audyt_seo_domena_ip
 1. Listę elementów, sprawdzonych przez narzędzie wraz z wynikiem oraz szerszym opisem:

Jak więc widzisz, audyt SEO dostarcza niezbędnych danych, wskazówek i podpowiedzi. Wszystkie informacje przedstawiane są w czytelny i przejrzysty sposób, a trudne pojęcia są wyjaśnione prostym językiem. Dzięki intuicyjnej interpretacji wyników, każdy jest w stanie je odczytać i wyciągnąć wnioski. Mimo to nie chcesz wykonywać audytu strony na własną rękę? Możesz poprosić naszego specjalistę SEO o bezpłatną konsultację.

Zrób audyt SEO

Ponadto, jeżeli po przeprowadzeniu audytu SEO na naszej stronie, jesteś zaniepokojony wynikiem i nie jesteś w stanie samodzielnie wdrożyć potrzebnych zmian i poprawek – zleć to profesjonalistom! Skontaktuj się z nami, używając formularza kontaktowego, który znajduje się na stronie: https://audytseo.wenet.pl/kontakt

e-book SEO lokalne od A do Z
3.3/5 - (7 votes)

2 KOMENTARZE

 1. Zasady optymalizacji strony powinny być wdrażane już przy jej tworzeniu dlatego wazne jest aby firma zajmująca się budową stroną wiedziała, czym jest seo i jakie są założenia dla strony. Wtedy od początku strona będzie pozycjonowana. Przebudowa istniejącej już strony jest większym wydatkiem

 2. To bardzo ważny artykuł, dziś każda firma chcąca dobrze prosperować musi być widoczna w sieci. Seo w poprawianiu swojej pozycji jest bardzo ważne, dlatego wszystkie osoby tworzące dopiero swoje firmy powinny mieć dostęp do informacji o takich rzeczach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here