Disavow Tool – co to jest?

0
111

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycję strony są linki zewnętrzne. Niestety, nie każdy wie, że nie wszystkie odsyłacze są wartościowe, a niektóre z nich mogą nawet szkodzić stronie. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi Disavow Tool.

Definicja Disavow Tool, czyli o co chodzi?

Disavow Tool to narzędzie stworzone przez Google, które pozwala właścicielom stron internetowych zgłosić wyszukiwarce linki, które uważają za szkodliwe dla swojej witryny. W praktyce oznacza to, że jeśli na naszej stronie znajdują się linki niskiej jakości, które mogą obniżać jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Wówczas możemy poprosić Google o “odsunięcie” tych linków i nieuwzględnianie ich przy ocenie adresu.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony
Przeczytaj również:  Jakie są techniki link buildingu?

Disavow Tool – używać czy nie?

Wykorzystywanie Disavow Tool wymaga przede wszystkim umiejętności oceny jakości linków prowadzących do strony WWW. Warto zaznaczyć, że nie każdy link jest szkodliwy – wręcz przeciwnie, wartościowe linki są kluczowe dla pozycjonowania. Dlatego przed zgłoszeniem linków do odsunięcia, warto dokładnie przeanalizować ich źródła i ocenić, czy rzeczywiście mają negatywny wpływ na witrynę.

Jeśli już zdecydujemy się na skorzystanie z narzędzia Disavow Tool, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  • Po pierwsze: zgłoszenie linków do odsunięcia powinno być ostatnią deską ratunku – jeśli istnieje możliwość usunięcia szkodliwych linków w inny sposób (np. poprzez kontakt z właścicielem strony, na której się znajdują), warto najpierw wykorzystać taką opcję.
  • Po drugie: zgłaszając linki do odsunięcia, musimy być pewni, że są one rzeczywiście szkodliwe – błędne zgłoszenie może spowodować obniżenie pozycji naszej strony, zamiast jej poprawy.

Jak używać Disavow Tool?

Po przygotowaniu listy szkodliwych linków możemy przystąpić do korzystania z narzędzia Disavow Tool. Oto jak to zrobić prawidłowo i skutecznie.

Przeczytaj również:  Kolejna aktualizacja algorytmu – Panda ponownie wchodzi do gry

Krok 1. Przejdź na stronę Disavow Tool

Aby rozpocząć pracę z narzędziem, należy wejść na stronę https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main. Zaloguj się na swoje konto Google, na którym zarejestrowana jest Twoja witryna.

Krok 2. Wybierz witrynę, dla której chcesz zgłosić linki

Z listy dostępnych witryn wybierz tę, dla której chcesz zgłosić szkodliwe linki. Następnie kliknij przycisk “Disavow Links”.

Krok 3. Prześlij plik z linkami

W kolejnym oknie kliknij przycisk “Choose file” i wybierz wcześniej przygotowany plik tekstowy z listą szkodliwych linków. Upewnij się, że plik jest w odpowiednim formacie i zawiera jeden adres URL w linijce.

Krok 4. Potwierdź zgłoszenie

Po przesłaniu pliku kliknij przycisk “Submit” i potwierdź zgłoszenie. Google otrzyma informacje o szkodliwych linkach i rozpocznie proces ich analizy. Może to potrwać kilka tygodni.

Monitorowanie profilu linkowego

Regularne monitorowanie profilu linkowego naszej strony jest kluczowe dla utrzymania jej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu możemy szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania.

W tym celu warto korzystać z różnych narzędzi analitycznych, takich jak Ahrefs, SEMrush czy Moz, które pozwolą nam na bieżąco kontrolować jakość linków.

Przeczytaj również:  Koniec telefonicznej weryfikacji wizytówek na Google Maps
Zrób audyt SEO

Link Disavow – podsumowanie

Pamiętaj, że Disavow Tool to jedynie część strategii radzenia sobie z problemem szkodliwych linków. Ważne jest również wspomniane wyżej monitorowanie profilu linków oraz podejmowanie prób usunięcia szkodliwych odnośników bezpośrednio u źródła, czyli na stronach, z których pochodzą.

Regularne audyty linków oraz właściwa strategia link buildingu to klucz do utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google i zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami niechcianych linków.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCo to jest clickbait?
Następny artykułJaką nazwę dla restauracji wybrać?

Nasz ekspert:

Łukasz Tofil
Content Manager. Od 2019 roku zajmuje się tworzeniem treści. Przygotowuje i koordynuje projekty case studies współprac z klientami WWW, SEO i e-commerce. Autor artykułów zewnętrznych i wpisów blogowych, a także e-booków na temat marketingu internetowego dla małych i średnich firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here